|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

توضيحات شهرداري درباره طرح ترافيك خبرنگارانmagiran.com: توضيحات شهرداري درباره طرح ترافيك خبرنگاران
 
 

 ايسنا 21/11/96

توضيحات شهرداري درباره طرح ترافيك خبرنگاران

معاون حمل و نقل و ترافيك شهردار تهران در پيامي به اصحاب رسانه، توضيحاتي را پيرامون اعمال برخي محدوديت ها در سهميه طرح ترافيك سال آينده ارائه كرد.
    به گزارش ايسنا، محسن پورسيدآقايي در پيامي به اصحاب رسانه اعلام كرد: «عرصه مديريت شهري به ويژه مديريت كلانشهري مانند تهران، ميدان خطير تصميماتي است كه علاوه بر مطالعات كارشناسي فراوان، با توجه به حجم بالاي جمعيت و حضور اقشار گوناگون، نيازمند در نظر داشتن منفعت جمعي شهروندان و فاصله گرفتن از منافع و امتيازات صنفي است.
    معضل ترافيك تهران، روند فزاينده آلودگي هوا كه نفس هاي تك تك شهروندان و فرزندان اين شهر را سال هاست به شماره انداخته و همچنين عدم اجراي عدالت در بهره مندي شهروندان از خودرويي كه برخي براي خريد آن، گاه پس انداز چندين سال خود را صرف كرده اند، خادمان پايتخت را به فكر چاره انداخت و حاصل آن پس از ماه ها كار كارشناسي و مطالعات تطبيقي و فني، طرحي شد كه پس از تصويب، ان‌شاءالله از سال 97 به مرحله اجرا درمي آيد.
    يكي از نخستين گام ها در اين طرح ايجاد عدالت در ميان كليه شهروندان و حذف طرح‌هاي ترافيك سالانه براي تمام گروهها است. در ميان اقشار مختلف برخوردار از مجوزهاي قبلي طرح ترافيك، قشر شريف روزنامه نگاران و خبرنگاران نيز مشاهده مي شوند كه برقراري اين امتياز براي آنان در پاره‌اي از اوقات به عنوان ابزاري براي لابي گري و امتيازخواهي از اصحاب رسانه تبديل شده بود، اقدامي كه قبل از هر چيز، عزت قلم و حيثيت حرفه شريف روزنامه نگاري را هدف قرار مي داد؛ هرچند كه صاحبان قلم پاك تر و مستقل تر از آن مي‌باشند كه تحت تاثير چنين امتياز اندكي بخواهند از رسالت واقعي خود كه همانا اطلاع رساني صحيح و شفاف است چشم پوشي كنند ولي در هر صورت شائبه چنين موضوعي نيز بايد از ذهنها دور مي شد.
    بدون شك اصحاب رسانه به عنوان پرچمداران مطالبه گري يكي از مهمترين اقشار جامعه هستند كه در سال هاي اخير بيشترين نقدها را نسبت به وضعيت آلودگي و ترافيك شهر تهران داشته اند و انتظار از اين قشر اين است كه با درك محدوديت هاي موجود، براي ساماندهي به مسائلي كه عنوان شد علاوه بر مطالبه گري، در خط مقدم كمك عملي به مديريت شهري باشند تا براي اولين بار همه ذي نفعان پرقدرت براي هدفي بزرگتر كه سلامت جسمي و رواني شهروندان است، از خواسته‌هاي خود به نفع بهبود شرايط شهر تهران قدمي پيش گذاشته باشند.
    مطمئن هستم كه اين عزيزان شرايط و محدوديتهاي تصميم گيري ما را درك مي كنند. وقتي قرار است شما براي اولين بار همه ذي نفعان پرقدرت از تمام دستگاهها و اقشار مختلف را راضي كنيد كه از امتياز خود چشم پوشي كنند و عوارض ايجاد شده براي شهروندان را به صورت برابر بپردازند، ايجاد استثناهاي صنفي همه را متوقع خواهد كرد كه آنها هم در زمره استثناها قرار داده شوند.
    البته بنده نيك مي دانم كه گروه خبرنگاران وضعيت خاصي دارند و قابل مقايسه با ساير مشاغل نيستند ولي اجراي اين طرح موجب خواهد شد تا براي اولين بار دولتمرد و نماينده مجلس و قاضي و پليس و عضو شوراي شهر و كاركنان و مديران شهرداري و روحانيوني كه براي اقامه نماز بايد به مساجد مركز شهر بيايند و كارگراني كه براي تلاش و يافت روزي خود مجبور به حضور در مركز شهر هستند و همه و همه اگر از خودروي شخصي استفاده كنند بصورت يكسان عوارضي را پرداخت كنند كه خرج ساير مردمي مي شود كه از حمل و نقل عمومي استفاده مي كنند.
    قطعا پرداخت اين عوارض براي همه افرادي كه به هر دليلي قبلا طرح ترافيك سالانه ارزان قيمت داشته اند بخصوص اشخاص حقيقي مانند شما دشوار خواهد بود؛ اما عدالت حكم مي‌كند كه در عين دشواري همه برابر باشند. براي تيم جديد مديريت شهري راحت تر بود كه مانند گذشته از جيب مردم بذل و بخشش مي كرديم و اتفاقا همه را با شهرداري همراه مي نموديم ولي قرار نيست همان راههاي گذشته را تكرار كنيم، چرا كه اگر اين راهها درست بود امروز بايد شهري به دور از آلودگي و ترافيك مي‌داشتيم.
    ما اين سرزنش ها را به جان خريديم ولي اطمينان دارم كه ان‌شاءالله نتايج اين طرح به همراه ساير اقدامات در دست انجام براي توسعه حمل و نقل عمومي و رفع منابع آلودگي موجب آسودگي بيشتر همه شهروندان خواهد شد.
    اينجانب به عنوان مجري طرح ترافيك جديد در شهرداري تهران، با وقوف كامل به نقش بي بديل اصحاب رسانه در روشنگري و آگاهي بخشي و اشراف به تمام دشواري هاي اين حرفه خطير و در عين حال ظريف به ويژه با وجود انواع خطوط قرمز نوشته و نانوشته و همچنين سياست هاي درون سازماني و برون سازماني متغير در رسانه ها كه سختي اين كار را بيشتر مي كند و علاوه بر اين با اذعان به وجود مشكلات معيشتي فراوان براي صاحبان قلم به واسطه دستمزدهاي گاه غيرعادلانه و عدم امنيت شغلي مطلوب، از اين قشرشريف بابت ايجاد اختلال احتمالي در برنامه هايي كه برمبناي دارا بودن سهميه طرح ترافيك براي زندگي روزمره خود پيش بيني كرده بودند و در طرح جديد حذف شده است، پوزش مي خواهم و به صاحبان رسانه ها پيشنهاد مي كنم كه در صورت امكان، براي رفاه حال نيروهاي شريف خود، اعتباراتي را براي هزينه‌هاي تردد در طرح ترافيك اختصاص دهند و در قالب كمك هزينه به خبرنگاران عزيز پرداخت كنند تا علاوه بر انجام امور رسانه اي در محدوده طرح ترافيك، اختلالي در برنامه هاي روزمره شان پديد نيايد.
    شهرداري تهران نيز آمادگي دارد تا جهت جبران هزينه‌هاي ناشي از اين امر كه قطعا در شرايط دشوار اقتصادي فعلي بر شانه هاي نحيف رسانه ها سنگيني خواهد كرد، رسانه ها را ياري كند. علاوه بر اين، با توجه به اينكه سه درصد از سهميه طرح جديد ترافيك در اختيار شهرداري تهران قرار داده شده تا در موارد خاص از جمله خبرنگاران با پنجاه درصد تخفيف ارائه دهد، از اين رو با مشاركت وزارت ارشاد و اصحاب رسانه ها و نمايندگان صنفي خبرنگاران، به زودي دستورالعملي براي ارائه طرح ترافيك به اين گروه تدوين خواهد شد كه براساس آن تلاش مي شود حقي از خبرنگاران تضييع نشود.
    در پايان، ضمن اعلام ارادت مجدد به خواهران و برادران و فرزندان رسانه‌اي خود، از آنان مي‌خواهم كه براي نجات اين شهر از معضل ترافيك و آلودگي هوا و ايجاد نظمي عادلانه براي همه شهروندان، علاوه بر پذيرش شرايط جديد با وجود همه دشواري هاي احتمالي آن، در همراه ساختن شهروندان و افكار عمومي براي تحقق اهداف اين طرح كه رفت و آمد آسان، هواي پاك و ايجاد عدالت در پرداخت عوارض است، خدمتگزاران شهري را ياري كنند و از سوي ديگر، چشم خود را به روي نواقص كاري اين مجموعه نبندند و با خيال آسوده از انتقادات سازنده و پيشنهادات راهگشاي خود، ما را بهره مند سازند.»
     

View: 46 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.isna.ir/news/96112112245/

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه اقتصاد كلان
متن مطالب شماره 25 (پياپي 54)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است