|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

«روزنامه‌نگار، سربار دولت نيست»magiran.com: «روزنامه‌نگار، سربار دولت نيست»
 
 

 ايسنا 21/1/97
بررسي پيش‌نويس لايحه سازمان نظام رسانه‌اي در يك نشست
«روزنامه‌نگار، سربار دولت نيست»

دكتر سيد محسن بني هاشمي ـ استاد علوم ارتباطات اجتماعي ـ درباره آخرين اصلاحاتي كه بر روي پيش‌نويس لايحه سازمان نظام رسانه‌اي انجام شده است، اظهار كرد: اين لايحه داراي نواقصي است و بسياري از بندهاي آن همچنان ابهام دارد.
    به گزارش ايسنا، نشست تخصصي بررسي لايحه سازمان نظام روزنامه‌نگاري ايران با حضور جمعي از مديران و اصحاب رسانه و نمايندگاني از مجلس شوراي اسلامي ۲۰ فروردين‌ماه در دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها برگزار شد.
    اين نشست با حضور مهدي محسنيان راد استاد علوم ارتباطات، سيد محسن بني هاشمي استاد ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامي، اميرعباس فتاح‌زاده مديرمسئول روزنامه سپيد، محمدرضا راه‌چمني صاحب امتياز روزنامه اسرار، باقر انصاري حقوقدان، مدرس و عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي، مهدي اسلامي مشاور كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي و شهره ماهي صفت مديرمسئول ماهنامه خورشيد وطن و روزنامه‌نگار از جمله اهالي رسانه‌اي بودند كه در اين نشست به سخنراني پرداختند و نقطه نظرات خود را در قبال آخرين تغييرات لايحه نظام روزنامه‌نگاري بيان كردند.
    حميد ضيايي‌پرور، مدير دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها كه اجراي اين نشست را بر عهده داشت، در بخش ابتدايي اين نشست بيان كرد كه لايحه نظام رسانه‌اي در دولت يازدهم به تصويب رسيد و به كميسيون فرهنگي مجلس براي اصلاح ارجاع داده شد تا اشكالات آن برطرف شود.
    او گفت: تصويب اين لايحه به سال ۹۳ و در دولت تدبير و اميد برمي‌گردد كه به عنوان سامان دادن به مسائل صنفي روزنامه‌نگاران قلمداد مي‌شود. پس از تصويب اين آيين‌نامه شاهد بازخوردهاي متعددي بوده‌ايم. دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها در سال‌هاي قبل نشست‌هاي متعددي را برگزار كرد و نظرات مختلف اهالي رسانه و اساتيد ارتباطات و روزنامه‌نگاران در آن ابراز شد. در حال حاضر نيز اين نقطه نظرات در قالب پنج جلد جمع‌آوري شده است و بازتاب‌هايي كه در قبال آن بوده است در متن پيش نويس لايحه لحاظ شده است. حتي پس از بازگشت لايحه از سوي دولت، چندين نشست ديگر در ارتباط با موضوع لايحه برگزار و نقطه نظرات جمع‌آوري شد و در نهايت نظرات جمع‌بندي شده‌اند؛ بنابراين در متن لايحه اصلاحات مورد لحاظ قرار گرفته و متن نهايي به كميسيون فرهنگي دولت ارائه خواهد شد.
    مدير دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها با اشاره به تأكيد وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مبني بر دريافت نقطه نظرات صاحب نظران در عرصه رسانه در قبال اين لايحه اظهار كرد: اين لايحه كه شامل ۱۳ صفحه است كاملا شفاف در اختيار عموم قرار دارد.
    
    
     ديده‌باني نبايد از رسانه‌ها گرفته شود
    دكتر مهدي محسنيان‌راد در آخرين اظهارات خود درباره پيش‌نويس لايحه نظام رسانه‌اي با ابراز خرسندي نسبت به تغييراتي كه در بدو تولد داشته است، در عين حال تاكيد كرد: اين كاركرد هر ماده‌اي از آيين‌نامه كه جلوي ديده‌باني رسانه‌ها را بگيرد بايد حذف شود.
    به گزارش ايسنا، دكتر مهدي محسنيان راد ـ استاد ارتباطات ـ در نشستي كه با موضوع لايحه نظام روزنامه‌نگاري در دفتر مطبوعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها برگزار شد، اظهار كرد: حدود سال ۹۳ متن پيش‌نويس لايحه نظام رسانه‌اي به بنده داده شد و من يك نگاه ماده به ماده روي آن كردم و اين ديدگاه من در رسانه‌ها منعكس شد. در حال حاضر كه به اين پيش‌نويس جديد نگاه مي‌كنم احساس خوبي به من دست مي‌دهد. زماني كه مي‌بينم آن نقدها تاثير خود را گذاشته است و مواردي از اين لايحه تغيير بنيادين كرده است. اما همچنان هنوز خيلي كار دارد.
    اين استاد ارتباطات در عين حال تاكيد كرد كه بايد از سه پنجره به آيين‌نامه نگاه كنيم و گفت: دانش ارتباطات، تجربه بومي گذشته و عملكرد در جهان معاصر، مشمول اين سه پنجره هستند.
    محسنيان راد از منظر دانش ارتباطات به آيين‌نامه پرداخت و گفت: نمي‌دانم در ۱۰ سال آينده دنياي پزشكي به كجا خواهد رفت و در ۱۰ سال گذشته تا چه ميزان رشد داشته است. اهالي رسانه مي‌دانند كه دانش ارتباطات در حال حاضر كجاي دانش‌ها ايستاده است. دانش ارتباطات، دانش بسيار پيچيده‌اي شده است و بايد به آن بسيار احترام گذاشت و از آن استفاده كرد. اين دانش خيلي حرف‌ها مي‌زند. اينكه رسانه‌ها هم چراغ راهنماي جامعه هستند و هم آيينه و نمي‌توانيم يكي را انكار كنيم. رسانه هم بايد ديده‌بان باشد و هم آيينه.
    اين استاد ارتباطات سپس گفت: من ۴۲ سال است كه در دانشگاه تدريس مي‌كنم. با اطمينان به شما مي‌گويم كه ۴۲ سال است قدرت در ايران تلاش مي‌كند يكي از اين دو كاركرد را از رسانه بگيرد و سوگوارانه اين است كه بعدها متوجه شديم كه چه خطايي كرده‌ايم كه ديده‌باني را از رسانه‌ها گرفته‌ايم. آيينه بودن را از رسانه‌ها گرفته‌ايم. ما اولين رئيس‌جمهورمان را فراري داديم و رفت. پس از آن قدرت دست نخست‌وزير افتاد و او به مدت هشت سال جنگ را اداره كرد. پس از آن يك رئيس‌جمهوري مدت‌ها رئيس‌جمهور بود كه بعد گفتيم ديگر حق ندارد نماز جمعه را اجرا كند. پس از آن نيز يك رئيس‌جمهور به مدت هشت سال به روي كار آمد كه گفتيم حق نداريد كه عكس آن را چاپ كنيد و در تمام طول مدتي كه اينها بر مسند قدرت بودند هر رسانه‌اي كه آنها را نقد مي‌كرد آن را بيچاره مي‌كردند. اشكال اينجاست كه در تمام اين ادوار تاريخي شما بايد مواظب مي‌بوديد افكار عمومي دچار هيجان نشود بايد رسانه را ستايش مي‌كرديد.
    محسنيان راد با تاكيد بر اينكه هر ماده‌اي از آيين‌نامه كه جلوي ديده‌باني رسانه‌ها را بگيرد بايد حذف شود، گفت: رسانه‌ها يكي از مهم‌ترين كارهايشان ديده‌باني قدرت است و در اين آيينه قبل از اينكه قوه قضاييه مي‌فهميد فساد در ايران بيداد مي‌كند رسانه‌ها بايد آن را كشف مي‌كردند. بنابراين دانش مي‌گويد اين آيين‌نامه بايد در دو وظيفه بسيار مهم رسانه‌ها اختلال ايجاد نكند. يعني هم آيينه باشد و هم چراغ راهنما.
    اين استاد ارتباطات در بخش ديگري از اين نشست درباره تجربه بومي گذشته جامعه ايران و ارتباط مستقيم آن با پيش‌نويس لايحه اظهار كرد: در ۴۲ سالي كه من كار كرده‌ام در بخش مربوط به روساي جمهور، نخست‌وزير و عدم انعكاس آنچه كه در دوران آنها مي‌گذرد و بي‌خبري مردم از اينكه كشور به كجا مي‌رود نشان مي‌دهد كه رسانه‌ها نتوانستند كار خود را انجام دهند و اين تجربه بومي كه نشان مي‌دهد يك دوره‌اي ادعا مي‌كرديم و مي‌خواستيم انقلاب را در كل كره زمين صادر كنيم و رهبري كل اسلام را بگيريم. اين كارها را مي‌خواستيم بكنيم اما نتوانستيم. الان جهان اسلام را به جان همديگر انداخته‌اند. بنابراين بايد بازگشت و ديد تجربه بد گذشته چه بوده است. هر ماده‌اي از اين آيين‌نامه كه اجازه مي‌دهد آن تجربه تداوم پيدا كند بايد جلوي آن گرفته شود.
    محسنيان راد در ادامه اين نشست با اشاره به عملكرد جهان معاصر در زمينه نظام رسانه‌اي اظهار كرد: يك اتفاقي كه در دنيا افتاده است و دانشمندان ما را گيج كرده است، پديده انفجار اطلاعات و در اختيار داشتن همه اطلاعات، حضور دوسوم دهكده جهاني و اينكه ۱۰ سال ديگر رفتن به جايي كه همه زبان‌ها به طور همزمان قابل ترجمه باشد و دهكده جهاني به بازار پيام تبديل مي‌شود. جهاني در پيش است كه در آن مقررات‌زدايي در حوزه رسانه‌ها به شدت در حال تدوين است. تمام كشورهاي جهان با نظام‌هاي مختلفي كه دارند در حال مقررات‌زدايي هستند. اينكه لايحه ماده به ماده به شوراهاي مختلف فرستاده شود فايده‌اي ندارد. شما بايد اجازه دهيد دانش، رفتار جهاني و تجربه گذشته كمك كند تا از اين وضعيت خودتان را نجات دهيد.
    محسنيان راد در بخش پاياني سخنان خود در نشست بررسي لايحه نظام رسانه‌اي اظهار كرد: در طي سال‌هاي گذشته و بدو پيش‌نويس اين لايحه اصطلاح نظام شبيه پزشكي براي مرحوم دكتر معتمدنژاد و بنده بوده است. ما به اين دليل اين اصطلاح را آورديم كه هر چه با مقامات صحبت مي‌كرديم متوجه نمي‌شدند كه چه مي‌گوييم. ما اين نظام را فقط به اين جهت آورديم كه رسيدگي به تخلفات روزنامه‌نگاران از قوه قضاييه خارج و به دست نمايندگان روزنامه‌نگارها بيفتد. بنابراين هيچ تقليد و مشابهتي بين حرفه رسانه با پزشكي متصور نبوديم. ما فكر كرديم چگونه مي‌توانيم اوضاع را نجات دهيم در حالي كه در يك روز يك دفعه ۱۸ روزنامه توقيف مي‌شود. قاضي مرتضوي كه الان مي‌دانيد چه كرد و در كل مطبوعات كشور سلطه انجام مي‌دهد آن موقع بود كه من و مرحوم معتمدنژاد مطرح كرديم كه تشكيلاتي درست كنيم مشابه نظام پزشكي به منظور اينكه رسيدگي به تخلفات از سوي نمايندگان انجام شود.
    
    
     پيش‌نويس لايحه نظام رسانه‌اي همچنان در هاله‌ ابهام
    بر اساس اين گزارش ايسنا، سيد محسن بني هاشمي، استاد علوم ارتباطات اجتماعي هم درباره لايحه سازمان نظام رسانه‌اي مطرح كرد: اين لايحه داراي نواقصي است و بسياري از بندهاي آن همچنان ابهام دارد. اين پيش‌نويسي علاوه بر نواقص ساختاري، برخي اشكالات نوشتاري و نگارشي دارد كه با وجود اصلاحاتي كه روي آن انجام شده است، همچنان برخي از اين نواقص در آن به چشم مي‌خورد.
    اين استاد دانشگاه، الگوبرداري از سازمان نظام پزشكي را براي تدوين لايحه فعلي به جهت پراكندگي و گسترش فعاليت در عرصه روزنامه‌نگاري نادرست عنوان كرد و گفت: با اينكه اين لايحه يك نگاه و ژست آزادي‌خواهانه براي مطبوعات دارد، اما زماني كه وارد بندهاي آن مي‌شويم تمركزگرايي به شدت موج مي‌زند كه همه اين‌ها قطعا به زيان مطبوعات است.
    بني هاشمي در بخشي از اين نشست با بيان اينكه بسياري از نهادهايي كه مدعي روزنامه‌نگاري هستند در اين پيش‌نويس به چشم نمي‌خورند، يادآور شد: جايگاه برخي ديگر از نهادهاي اثرگذار در حوزه مطبوعات از جمله قوه قضاييه، شوراي عالي فضاي مجازي، وزارت كار و صداوسيما در اين لايحه نامشخص است.
    
    
     صاحبان رسانه عضو اين نظام هستند يا نه
    اميرعباس فتاح‌زاده، مديرمسؤول روزنامه سپيد و هفته‌نامه سلامت در بخشي از اين نشست نقطه نظرات خود درباره متن اصلاح شده پيش‌نويس لايحه سازمان نظام رسانه‌اي را چنين عنوان كرد: لايحه بايد به نوعي تنظيم شود كه اصل قضيه، يعني سامان دادن به مسائل صنفي روزنامه‌نگاران در آن فراموش نشود. اينكه اين لايحه يك نمونه‌برداري از سازمان نظام پزشكي بوده است، جاي سوال است.
    او با اشاره به اينكه فلسفه ايجاد سازمان نظام پزشكي تنظيم روابط بين بيمار و پزشك است، به تقصير يا قصور در حوزه پزشكي پرداخت و گفت: بر اساس قوانين حاكم بر سازمان نظام پزشكي در هر يك از اين صورت فرد مي‌تواند مستقيما به دادسرا شكايت كند.
    او با بيان اينكه در اين لايحه كوچكترين اشاره‌اي به مسائل مالياتي چالش‌برانگيز نشده است به ماده چهار اين لايحه اشاره كرد و گفت: در اين ماده كه جزو فلسفه پيشنهادي پيشنهاددهندگان، ميانجي‌گري و حل اختلافات روزنامه‌نگاران با يكديگر است اگر اين ميانجي‌گري قرار است حكم داوري‌گري داشته باشد آيين آن معلوم است. اما اگر يك طرف ماجراي اختلاف، فرداي آن روز به وزارت كار شكايت كرد، اينجا تكليف چيست. همچنين تكليف صاحبان رسانه در اين لايحه چيست. صاحبان رسانه عضو اين نظام هستند يا نه. همچنين در فصل شش لايحه، اولويت با كساني است كه رشته‌هاي آن‌ها ارتباطات باشد. ما در حال حاضر با پديده‌اي به نام شهروند خبرنگار مواجهيم. اين پديده كجاي اين لايحه قرار خواهد گرفت. همچنين تكليف هيأت منصفه و دادگاه مطبوعات در اين قضايا چيست.
    فتاح‌زاده همچنين در اين نشست اظهار كرد: نهادي در اين سازمان تعريف شده است كه شأن آن دادستان است به اسم بازرس سازمان نظام روزنامه‌نگاري استاني كه شعبه دوم همان دادگستري قلمداد مي‌شود و اين نيز جاي سوال است.
    
    
    اين لايحه به تصويب نمي‌رسد
    در ادامه اين نشست محمدرضا راه چمني، پيشكسوت حوزه رسانه و صاحب امتياز روزنامه اسرار با بيان اينكه طرح قانون فعلي سازمان نظام پزشكي توسط وي و زماني كه نايب كميسيون بهداري مجلس در دوره سوم آن بوده است به تصويب رسيد، اظهار كرد: نياز امروز روزنامه‌نگاران نهاد و سازماني است كه از حقوق آن‌ها دفاع كند. بدون ترديد در صورت ارائه همين متن به عنوان لايحه به مجلس به تصويب مجلس نخواهد رسيد. حتي اگر هم به تصويب برسد قطعا شوراي نگهبان آن را رد خواهد كرد. چرا كه برخي از اين مواد پيش‌نويس ناظر بر پايمال شدن بعضي از حقوق اوليه شهروندان است كه در قانون اساسي به آن‌ها تصريح شده است.
    صاحب امتياز روزنامه اسرار يكي از اشكالات پيش‌نويس ياد شده را ورود بي‌جهت لايحه سازمان روزنامه‌نگاري به برخي حوزه‌ها از جمله حوزه‌هايي كه مطلقا در اختيار حاكميت است، نام برد و گفت: آنچه كه مهم و نياز است يك قانون است كه بايد از حقوق روزنامه‌نگاران دفاع كند. اين لايحه بايد تنظيم روابط روزنامه‌نگاري باشد. بسياري از كارهايي كه در قانون مطبوعات ديده شده است و دستگاه‌هاي ديگر كه متولي آن بوده‌اند در اين لايحه بايد به تصويب و انجام برسد. اينكه مطرح مي‌شود همه بايد عضو اين سازمان شوند مشخص است كه كسي آن را نمي‌پذيرد. مواد لايحه دست بسته است و به عقيده من شوراي نگهبان آن را قطعا رد خواهد كرد.
    راه چمني در پايان تأكيد كرد: هر چه مواد لايحه پيش‌نويس سازمان نظام رسانه‌اي كمتر باشد تصويب آن توسط مجلس آسان‌تر خواهد بود.
    
    
    روزنامه‌نگار بايد به اصل خودباوري بازگردد
    بر اساس اين گزارش، در بخش ديگري از اين نشست شهره ماهي‌صفت، مديرمسؤول ماهنامه خورشيد وطن و روزنامه‌نگار در سخناني از دولت درخواست كرد كه امور معيشتي و بيمه و ساير امور صنفي اصحاب رسانه را به خود آن‌ها واگذار كند و اجازه بازگشايي انجمن صنفي روزنامه‌نگاران و همچنين تشكيل ساير انجمن‌هاي صنفي و تقويت آن‌ها را بدهد.
    او در اين نشست اصل موضوع در بررسي لايحه را به شيوه جامعه‌شناسانه مطرح كرد و گفت:‌ يك روزنامه‌نگار سربار نيست، يك روزنامه‌نگار ضعيف نيست، روزنامه‌نگار بايد به اصل خودباوري خود بازگردد. زماني كه روزنامه‌نگاران از خود ضعف نشان مي‌دهند دولت از سر دلسوزي براي آن‌ها تصميم‌گيري مي‌كند. از دولت مي‌خواهيم رسانه‌ها با وجود همه مشكلاتي كه دارند موضوع و مسائل را به خود رسانه‌ها و انجمن‌هاي صنفي واگذار كنند. روزنامه‌نگاران هرگز نمي‌توانند يك كار صنفي را دولتي كنند.
    وي در پايان گفت: هر كجا كه دولت در مسائل روزنامه‌نگاران پا گذاشته است صنف روزنامه‌نگاران دچار ضعف شده‌اند. بنابراين بايد انجمن‌هاي صنفي را تقويت كنيم. بايد دوباره به انجمن روزنامه‌نگاران ايران بها داده شود.
    
    
     نسخه فعلي اين پيش‌نويس از نسخه اوليه بهتر است
    مهدي اسلامي، مشاور كميسيون فرهنگي مجلس هم در اين نشست در سخناني با بيان اينكه در تعاريف مورد استفاده از پيش‌نويس نظام روزنامه‌نگاري ابهاماتي همچنان وجود دارد، بر لزوم شفاف‌سازي برخي مصاديق ذكر شده در اين متن تاكيد كرد و گفت: نسخه فعلي اين پيش‌نويس به مراتب از نسخه اوليه آن بهتر شده است.
    او گفت: اگر ما اين مسئوليت نظارت بر اعضاي اين سازمان را به خود رسانه‌ها واگذار كنيم اتفاق عجيب و غريبي نخواهد افتاد.
    
    
     اهالي رسانه كدام را مي‌خواهند؛ انجمن صنفي، تشكل حرفه‌اي و يا سازمان غيردولتي
    به گزارش ايسنا، باقر انصاري، حقوقدان و مدرس دانشگاه شهيد بهشتي نيز در اين نشست درباره نقطه نظرات خود نسبت به لايحه‌اي كه با تغييراتي هم مواجه بوده است، اظهار كرد: سازمان‌هاي مشابه سازمان در دست تأسيس نظام روزنامه‌نگاري در ۴۵ كشور جهان مهمترين الگوي به كار گرفته شده براي تدوين پيش‌نويس لايحه مربوط به اين سازمان است كه مربوط به قانون وكالت هستند.
    او با تأكيد بر كارآمد بودن اين قانون، محول شدن تمامي تصميم‌گيري‌ها درباره مطبوعات به اهالي رسانه را از نقاط مثبت پيش‌نويس فعلي عنوان كرد و گفت: اين لايحه در كنار لايحه ديگر مطبوعات و خبرگزاري‌ها به صورت دوقلو پيش رفته است. فقط اشخاص حقيقي به اسم روزنامه‌نگاران موضوع اين لايحه هستند.
    وي همچنين مبحث مربوط به آزادي بيان و مطبوعات در اين لايحه را يكي از نكات كليدي در اين لايحه مطرح كرد و گفت: در ارتباط با بحث آزادي بيان و آزادي مطبوعات بايد با احتياط در اين زمينه قدم برداشت. همچنين الگوبرداري از نظام پزشكي بايد در اين لايحه اصلاح شود و نكته ديگر اينكه آيا سازمان نظام رسانه‌اي به عنوان نهاد تنظيم‌گر خواهد بود يا چيزي شبيه به سازمان‌هاي غيردولتي. نكته اينجاست كه اهالي رسانه كدام را مي‌خواهند. انجمن صنفي، تشكل حرفه‌اي و يا سازمان غيردولتي.
    اين حقوقدان در پايان گفت: حداقل ۴۵ كشور جهان متن لايحه مربوطه را دارند، در قالب شوراي مطبوعاتي كه به موجب قانون ايجاد شده است.
    او همچنين مطرح كرد كه در ارتباط با اين لايحه به الگوهاي قبل از انقلاب اسلامي هم رجوع كرده است و در اين ارتباط الگوي قانون وكالت را مثال زد.
     

View: 54 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.isna.ir/news/97012106602/همچنين بخوانيد:
«ديده‌باني نبايد از رسانه‌ها گرفته شود»: اظهارات محسنيان راد درباره لايحه نظام رسانه‌اي
سازمان نظام رسانه‌اي اين بار تشكيل مي‌شود؟مرور پرونده‌اي كه دوباره بيرون كشيده شد
بررسي لايحه رسانه‌ هاي همگاني/1 بهمن كشاورز: دست مقام‌ هاي قضايي و امنيتي براي تفسير قوانين رسانه باز است
سايه سنگين سعيد امامي بر آينده روزنامه‌ نگاري ايران
حسين انتظامي به مهر خبر داد؛ اصلاح پيش ‌نويس لايحه «سازمان نظام رسانه‌ اي»
يك استاد علوم ارتباطات در گفت‌ و گو با فارس مطرح كرد فعاليت ضعيف انجمن‌ هاي صنفي براي دفاع از حقوق خبرنگاران/ لزوم رأي گيري از خبرنگاران در مورد نظام جامع رسانه‌ اي
استاد علوم ارتباطات در گفت ‌و گو با فارس: زمزمه‌ هاي ايجاد نظام جامع رسانه ‌اي با وجود موانع زياد به سكوت گرويد
دبير كل انجمن روزنامه‌ نگاران زن ايراني در گفت‌ و گو با فارس انتقاد كرد، عدم پيگيري وزارت ارشاد براي پيشبرد قانون نظام جامع رسانه ‌اي
استاد علوم ارتباطات در گفت ‌و گو با فارس: اراده ‌اي براي پيشبرد قانون نظام صنفي رسانه وجود ندارد
مدير مسئول روزنامه مردم‌ سالاري: لايحه نظام صنفي رسانه ‌اي بايد هر چه سريع‌ تر به نتيجه برسد
واكنش هاي گسترده و متفاوت به پيش نويس لايحه سازمان نظام رسانه اي: مروري بر نظرات موافقان و مخالفان
مديركل دفتر مطالعات و برنامه ‌ريزي رسانه‌ ها: قانوني در خصوص سازمان نظام رسانه ‌اي نداريم.: قانوني تدوين كنيم كه مجلس راي بدهد
سايه‌ و روشن «سازمان نظام رسانه‌اي»: گزارش نشست نقد و بررسي پيش‌نويس لايحه سازمان نظام رسانه‌اي
كارشناسان درباره پيش نويس قانون سازمان نظام رسانه يي چه مي گويند؟: در گفت و گو با ايرنا
شكرخواه: دولت براي خودش سياست ارتباطي بنويسد نه رسانه : بررسي پيش‌نويس قانون سازمان نظام رسانه‌اي
نمكدوست: اين متن از نظر انتقادات كم‌نظير است! : بررسي پيش‌نويس قانون سازمان نظام رسانه‌اي
مدعياني كه مانع به انجام رسيدن «نظام جامع رسانه‌اي» شدند
بر اساس لايحه نظام جامع رسانه روزنامه نگاران ديگر به زندان نمي روند

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دنياي چاپ
متن مطالب شماره 150، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است