|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

«ديده‌باني نبايد از رسانه‌ها گرفته شود»magiran.com: «ديده‌باني نبايد از رسانه‌ها گرفته شود»
 
 

 ايسنا 21/1/97
اظهارات محسنيان راد درباره لايحه نظام رسانه‌اي
«ديده‌باني نبايد از رسانه‌ها گرفته شود»

دكتر مهدي محسنيان‌راد در آخرين اظهارات خود درباره پيش‌نويس لايحه نظام رسانه‌اي با ابراز خرسندي نسبت به تغييراتي كه در بدو تولد داشته است، در عين حال تاكيد كرد: اين كاركرد هر ماده‌اي از آيين‌نامه كه جلوي ديده‌باني رسانه‌ها را بگيرد بايد حذف شود.
    به گزارش ايسنا، دكتر مهدي محسنيان راد ـ استاد ارتباطات ـ در نشستي كه با موضوع لايحه نظام روزنامه‌نگاري در دفتر مطبوعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها برگزار شد، اظهار كرد: حدود سال ۹۳ متن پيش‌نويس لايحه نظام رسانه‌اي به بنده داده شد و من يك نگاه ماده به ماده روي آن كردم و اين ديدگاه من در رسانه‌ها منعكس شد. در حال حاضر كه به اين پيش‌نويس جديد نگاه مي‌كنم احساس خوبي به من دست مي‌دهد. زماني كه مي‌بينم آن نقدها تاثير خود را گذاشته است و مواردي از اين لايحه تغيير بنيادين كرده است. اما همچنان هنوز خيلي كار دارد.
    اين استاد ارتباطات در عين حال تاكيد كرد كه بايد از سه پنجره به آيين‌نامه نگاه كنيم و گفت: دانش ارتباطات، تجربه بومي گذشته و عملكرد در جهان معاصر، مشمول اين سه پنجره هستند.
    محسنيان راد از منظر دانش ارتباطات به آيين‌نامه پرداخت و گفت: نمي‌دانم در ۱۰ سال آينده دنياي پزشكي به كجا خواهد رفت و در ۱۰ سال گذشته تا چه ميزان رشد داشته است. اهالي رسانه مي‌دانند كه دانش ارتباطات در حال حاضر كجاي دانش‌ها ايستاده است. دانش ارتباطات، دانش بسيار پيچيده‌اي شده است و بايد به آن بسيار احترام گذاشت و از آن استفاده كرد. اين دانش خيلي حرف‌ها مي‌زند. اينكه رسانه‌ها هم چراغ راهنماي جامعه هستند و هم آيينه و نمي‌توانيم يكي را انكار كنيم. رسانه هم بايد ديده‌بان باشد و هم آيينه.
    اين استاد ارتباطات سپس گفت: من ۴۲ سال است كه در دانشگاه تدريس مي‌كنم. با اطمينان به شما مي‌گويم كه ۴۲ سال است قدرت در ايران تلاش مي‌كند يكي از اين دو كاركرد را از رسانه بگيرد و سوگوارانه اين است كه بعدها متوجه شديم كه چه خطايي كرده‌ايم كه ديده‌باني را از رسانه‌ها گرفته‌ايم. آيينه بودن را از رسانه‌ها گرفته‌ايم. ما اولين رئيس‌جمهورمان را فراري داديم و رفت. پس از آن قدرت دست نخست‌وزير افتاد و او به مدت هشت سال جنگ را اداره كرد. پس از آن يك رئيس‌جمهوري مدت‌ها رئيس‌جمهور بود كه بعد گفتيم ديگر حق ندارد نماز جمعه را اجرا كند. پس از آن نيز يك رئيس‌جمهور به مدت هشت سال به روي كار آمد كه گفتيم حق نداريد كه عكس آن را چاپ كنيد و در تمام طول مدتي كه اينها بر مسند قدرت بودند هر رسانه‌اي كه آنها را نقد مي‌كرد آن را بيچاره مي‌كردند. اشكال اينجاست كه در تمام اين ادوار تاريخي شما بايد مواظب مي‌بوديد افكار عمومي دچار هيجان نشود بايد رسانه را ستايش مي‌كرديد.
    محسنيان راد با تاكيد بر اينكه هر ماده‌اي از آيين‌نامه كه جلوي ديده‌باني رسانه‌ها را بگيرد بايد حذف شود، گفت: رسانه‌ها يكي از مهم‌ترين كارهايشان ديده‌باني قدرت است و در اين آيينه قبل از اينكه قوه قضاييه مي‌فهميد فساد در ايران بيداد مي‌كند رسانه‌ها بايد آن را كشف مي‌كردند. بنابراين دانش مي‌گويد اين آيين‌نامه بايد در دو وظيفه بسيار مهم رسانه‌ها اختلال ايجاد نكند. يعني هم آيينه باشد و هم چراغ راهنما.
    اين استاد ارتباطات در بخش ديگري از اين نشست درباره تجربه بومي گذشته جامعه ايران و ارتباط مستقيم آن با پيش‌نويس لايحه اظهار كرد: در ۴۲ سالي كه من كار كرده‌ام در بخش مربوط به روساي جمهور، نخست‌وزير و عدم انعكاس آنچه كه در دوران آنها مي‌گذرد و بي‌خبري مردم از اينكه كشور به كجا مي‌رود نشان مي‌دهد كه رسانه‌ها نتوانستند كار خود را انجام دهند و اين تجربه بومي كه نشان مي‌دهد يك دوره‌اي ادعا مي‌كرديم و مي‌خواستيم انقلاب را در كل كره زمين صادر كنيم و رهبري كل اسلام را بگيريم. اين كارها را مي‌خواستيم بكنيم اما نتوانستيم. الان جهان اسلام را به جان همديگر انداخته‌اند. بنابراين بايد بازگشت و ديد تجربه بد گذشته چه بوده است. هر ماده‌اي از اين آيين‌نامه كه اجازه مي‌دهد آن تجربه تداوم پيدا كند بايد جلوي آن گرفته شود.
    محسنيان راد در ادامه اين نشست با اشاره به عملكرد جهان معاصر در زمينه نظام رسانه‌اي اظهار كرد: يك اتفاقي كه در دنيا افتاده است و دانشمندان ما را گيج كرده است، پديده انفجار اطلاعات و در اختيار داشتن همه اطلاعات، حضور دوسوم دهكده جهاني و اينكه ۱۰ سال ديگر رفتن به جايي كه همه زبان‌ها به طور همزمان قابل ترجمه باشد و دهكده جهاني به بازار پيام تبديل مي‌شود. جهاني در پيش است كه در آن مقررات‌زدايي در حوزه رسانه‌ها به شدت در حال تدوين است. تمام كشورهاي جهان با نظام‌هاي مختلفي كه دارند در حال مقررات‌زدايي هستند. اينكه لايحه ماده به ماده به شوراهاي مختلف فرستاده شود فايده‌اي ندارد. شما بايد اجازه دهيد دانش، رفتار جهاني و تجربه گذشته كمك كند تا از اين وضعيت خودتان را نجات دهيد.
    محسنيان راد در بخش پاياني سخنان خود در نشست بررسي لايحه نظام رسانه‌اي اظهار كرد: در طي سال‌هاي گذشته و بدو پيش‌نويس اين لايحه اصطلاح نظام شبيه پزشكي براي مرحوم دكتر معتمدنژاد و بنده بوده است. ما به اين دليل اين اصطلاح را آورديم كه هر چه با مقامات صحبت مي‌كرديم متوجه نمي‌شدند كه چه مي‌گوييم. ما اين نظام را فقط به اين جهت آورديم كه رسيدگي به تخلفات روزنامه‌نگاران از قوه قضاييه خارج و به دست نمايندگان روزنامه‌نگارها بيفتد. بنابراين هيچ تقليد و مشابهتي بين حرفه رسانه با پزشكي متصور نبوديم. ما فكر كرديم چگونه مي‌توانيم اوضاع را نجات دهيم در حالي كه در يك روز يك دفعه ۱۸ روزنامه توقيف مي‌شود. قاضي مرتضوي كه الان مي‌دانيد چه كرد و در كل مطبوعات كشور سلطه انجام مي‌دهد آن موقع بود كه من و مرحوم معتمدنژاد مطرح كرديم كه تشكيلاتي درست كنيم مشابه نظام پزشكي به منظور اينكه رسيدگي به تخلفات از سوي نمايندگان انجام شود.
     

View: 57 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.isna.ir/news/97012006329/همچنين بخوانيد:
«روزنامه‌نگار، سربار دولت نيست»: بررسي پيش‌نويس لايحه سازمان نظام رسانه‌اي در يك نشست
سازمان نظام رسانه‌اي اين بار تشكيل مي‌شود؟مرور پرونده‌اي كه دوباره بيرون كشيده شد
بررسي لايحه رسانه‌ هاي همگاني/1 بهمن كشاورز: دست مقام‌ هاي قضايي و امنيتي براي تفسير قوانين رسانه باز است
سايه سنگين سعيد امامي بر آينده روزنامه‌ نگاري ايران
حسين انتظامي به مهر خبر داد؛ اصلاح پيش ‌نويس لايحه «سازمان نظام رسانه‌ اي»
يك استاد علوم ارتباطات در گفت‌ و گو با فارس مطرح كرد فعاليت ضعيف انجمن‌ هاي صنفي براي دفاع از حقوق خبرنگاران/ لزوم رأي گيري از خبرنگاران در مورد نظام جامع رسانه‌ اي
استاد علوم ارتباطات در گفت ‌و گو با فارس: زمزمه‌ هاي ايجاد نظام جامع رسانه ‌اي با وجود موانع زياد به سكوت گرويد
دبير كل انجمن روزنامه‌ نگاران زن ايراني در گفت‌ و گو با فارس انتقاد كرد، عدم پيگيري وزارت ارشاد براي پيشبرد قانون نظام جامع رسانه ‌اي
استاد علوم ارتباطات در گفت ‌و گو با فارس: اراده ‌اي براي پيشبرد قانون نظام صنفي رسانه وجود ندارد
مدير مسئول روزنامه مردم‌ سالاري: لايحه نظام صنفي رسانه ‌اي بايد هر چه سريع‌ تر به نتيجه برسد
واكنش هاي گسترده و متفاوت به پيش نويس لايحه سازمان نظام رسانه اي: مروري بر نظرات موافقان و مخالفان
مديركل دفتر مطالعات و برنامه ‌ريزي رسانه‌ ها: قانوني در خصوص سازمان نظام رسانه ‌اي نداريم.: قانوني تدوين كنيم كه مجلس راي بدهد
سايه‌ و روشن «سازمان نظام رسانه‌اي»: گزارش نشست نقد و بررسي پيش‌نويس لايحه سازمان نظام رسانه‌اي
كارشناسان درباره پيش نويس قانون سازمان نظام رسانه يي چه مي گويند؟: در گفت و گو با ايرنا
شكرخواه: دولت براي خودش سياست ارتباطي بنويسد نه رسانه : بررسي پيش‌نويس قانون سازمان نظام رسانه‌اي
نمكدوست: اين متن از نظر انتقادات كم‌نظير است! : بررسي پيش‌نويس قانون سازمان نظام رسانه‌اي
مدعياني كه مانع به انجام رسيدن «نظام جامع رسانه‌اي» شدند
بر اساس لايحه نظام جامع رسانه روزنامه نگاران ديگر به زندان نمي روند

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مهندسي مكانيك مدرس
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1902)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است