|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

پيشكسوتان نسل آنالوگ هم شانه عكاسان ديجيتال تجليل شدندmagiran.com: پيشكسوتان نسل آنالوگ هم شانه عكاسان ديجيتال تجليل شدند
 
 

 ايرنا 23/2/97

پيشكسوتان نسل آنالوگ هم شانه عكاسان ديجيتال تجليل شدند

تهران- ايرنا- عكاسان خبري نسل آنالوگ كه بار سنگين اطلاع رساني انقلاب و دفاع مقدس را همراه با دوربين و لنزهايشان بر دوش داشتند، در مراسم اعطاي نشان عكاس سال مطبوعاتي ايران تجليل شدند.
    براي نسل ديجيتالي امروز، كه فرآيند گرفتن يك عكس و انتشار آن در سراسر جهان را همزمان با يك كليك تجربه كرده است، مصائب و لذت نسل آنالوگ را كه براي گرفتن يك عكس بعد از انتخاب حساسيت فيلم، دريچه ديافراگم، سرعت شاتر، تازه بايد لنز دوربين را براي وضوح كردن يك تصوير چندين بار مي چرخاند تا شايد تصويري ثبت شود؛ كمي غيرقابل باور باشد.
    حال تاريكخانه و فرآيند آگرانديسمان و تشتك ظهور و ثبوت به كنار؛ اگر عكسي قرار بود به جايي مخابره شود بايد دم مسافران را پاي هواپيما مي ديدند و يا با هزينه زياد در پاي دستگاه تله فوتو مخابرات ساعتها چشم به آن مي دوختند تا اگر ارتباط قطع نشود، تصويري مخابره شود.
    با تمام سختيهاي آن دوره، عكاسان ايراني در جهان خوش درخشيدند و رويدادهاي تاريخي انقلاب و دفاع مقدس را در كمال دقت و زيبايي شناسي تحسين برانگيز با سرعت بالا براي تمامي مطبوعات ايران و جهان مخابره كردند.
    انجمن عكاسان مطبوعات در مراسم دومين نشان عكس سال مطبوعاتي از 3 عكاس پيشكسوت كه در اطلاع رساني وقايع مختلف كشور حضور پر رنگي داشتند و يكي از استادان فعال در حوزه عكاسي خبري قدرداني مي كند.
    رييس انجمن صنفي عكاسان مطبوعاتي در همين زمينه به خبرنگار فرهنگي ايرنا گفت: پيشكسوتان حوزه عكاسي مطبوعاتي در دوره كاري خود تلاش هاي زيادي در راستاي اطلاع رساني در جامعه داشته اند و بنا به ابزارهاي موجود در دورهاي گذشته براي گرفتن يك عكس و آماده سازي براي چاپ و انتشار در مطبوعات، سختي هاي زيادي متحمل مي شدند، از همين رو انجمن صنفي عكاسان مطبوعات اين تكليف را به گردن خود مي بيند تا اين نسل را بيشتر مورد توجه قرار دهد.
    حميد فروتن افزود: بدون شك مسيري كه امروز در عكاسي خبري ايران هموار است به واسطه كوشش عكاسان پيشكسوت در گذشته بوده است و گسترش شعاع روشنايي چراغي كه اين افراد در گذشته روشن كردند از وظايف امروز ما است و جوانان بايد تلاش كنند كه اين ميراث ارزشمند به فراموشي سپرده نشود.
    وي گفت: در كنار اين سه پيشكسوت عكاس به دنبال اين هستيم كه از افراد و جريانهاي فعال در آموزش و توليد مباحث پژوهشي عكاسي مطبوعاتي، فعال بودند و در ارتقاي دانش و گسترش عكاسي مطبوعاتي تلاش كردند قدرداني شود كه امسال، برگزيده اين بخش، اسماعيل عباسي است.
    جهانگير رزمي يكي از عكاسان پيشكسوت كه امروز مورد تجليل قرار گرفت نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، ضمن ابراز خرسندي از ارج نهادن به پيشكسوتان گفت: نسل ما قادر به ارائه دستاوردهاي خود از طريق شبكه هاي اجتماعي و رسانه هاي نوين نيست.
    وي افزود: عكاسان خبري مطبوعات در دوره آنالوگ، تصاويري كه از وقايع مهم ايران ثبت كرده اند را در اختيار ندارند تا خود را به واسطه آنها معرفي كنند و حتي مطمئن نيستيم با وضعيت آرشيو در ايران اكنون در محل كارمان اين تصاوير موجود باشد و اين مراسم هاي يادبود مي تواند موجب دلگرمي و بالا رفتن انرژي ما براي ادامه زندگي باشد.
    رزمي ضمن گلايه از حلقه مفقوده ارتباط جوانان و پيشكسوتان در عرصه عكاسي مطبوعاتي گفت: تجربه هاي نسل ما از دنياي آنالوگ و سختيهايش براي نسل امروز كه ديجيتال را تجربه كرده است چندان جذاب نيست، درحالي كه تجربيات ما در ثبت مهمترين رويدادهاي خبري در اوايل انقلاب و جنگ مي تواند براي نسل امروز بسيار جذاب و تاثيرگذار باشد.
    رزمي متولد 1326 دبيرعكس روزنامه كيهان در سالهاي 1350 تا 1367 بوده و تمامي اتفاقات انقلاب در تهران و قم را عكاسي كرده است و در عمليات هاي متعدد جنگ تحميلي به عنوان عكاس حضور داشته است و آموزش عكاسي، برگزاري و داوري چندين نمايشگاه بين المللي عكس دركشورهاي كانادا وآمريكا بخشي از رزومه هنري وي است.
    او علاوه بر جوايز متعدد داخلي و بين المللي تنها عكاس ايراني برنده جايزه پوليتزر است و به مدت 26 سال تنها برنده ناشناس جايزه پوليتزر در تاريخ 90 ساله اين جايزه بود تا آنكه سرانجام در سال 2006 ميلادي نام رزمي به عنوان عكاس تصوير «جوخه آتش» براي همگان آشكار شد.
    عباس ملكي يكي ديگر از عكاسان پيشكسوت مورد تجليل اين مراسم كه عكاسي از وقايع مهم تاريخي انقلاب را در كارنامه خود دارد به ايرنا گفت: ما در سالياني كه كار مي كرديم كمتر مورد توجه قرار گرفتيم و قدرداني ها بايد در جواني صورت بگيرد تا موجب انگيزه و ايجاد ايده هاي نوين در كار شود و لطفي كه در اين فضاها شامل ما پيشكسوتان مي شود و اين انرژي بايد روي جوان ها در موقع كارشان متمركز شود.
    وي با انتقاد از عافيت طلبي برخي عكاسان خبري گفت: متاسفانه امروزه كمتر عكسي خبري در روزنامه ها چاپ مي شود كه مخاطب را به خود جذب كند، چراكه خطرپذيري عكاسان بسيار كم شده است.
    ملكي با يادآوري تصاويري كه در واقعه 17 شهريور و حكومت نظامي اصفهان در سال 1357 ثبت كرده است، گفت: به مدت 2 دقيقه در كشتار 17 شهريور 30فريم عكس گرفتم و چند لحظه بعد دستور شليك به سمت من توسط فرمانده اي به سرباز داده شد و به خاطر لطف سرباز در معطلي دستور، از آن مكان گريختم.
    وي از عكاسان خواست كه همانند يك محقق به كار عكاسي خبري نگاه كنند و تاكيد كرد: آگاهي خود را در مورد اتفاق هايي كه از آن عكاسي مي كنيد بالا ببريد تا بتوانيد آن رويداد را با تصاوير خود تحليل كنيد و روايت صحيح و دقيقي از آن داشته باشيد.
    ملكي از سال 1343 به استخدام روزنامه كيهان درآمد و سال 1368 بازنشسته شد؛ عكاسي از درگيري هاي انقلاب با شروع حكومت نظامي در اصفهان تا پيروزي انقلاب و عكس هاي 17 شهريور از جمله كارهاي شاخص وي است.
    او پيش از آغاز جنگ تحميلي نيز براي ثبت اولين تحركات در منطقه جنگي حضور داشت و عكسهايي از عملياتهاي متعدد را ثبت كرد.
    محمد اسلامي راد ديگر عكاس مورد تجليل دومين دوره اعطاي نشان عكس سال مطبوعاتي، متولد 1330 است.
    وي فارغ التحصيل رشته كشاورزي از دانشگاه شيراز است و فعاليت عكاسي را به صورت خودآموخته از سال 54 آغاز كرد و از سال 61 فعاليت هنري خود را به صورت حرفه اي در سازمان صدا و سيما ادامه داد.
    همكاري با آژانس عكس گاما در فرانسه از سال 64، چاپ عكس هاي خبري و گزارش هاي مصور در مطبوعات جهان، برنده جايزه نقدي مؤسسه غيرانتفاعي مادرجونز امريكا به خاطر مجموعه عكس هاي سيماي در حال تغيير كشور من 1367، عكاس ممتاز چهارمين نمايشگاه دوسالانه عكس موزه هنرهاي معاصر و داوري چندين جشنواره و مسابقه عكس بخشي از فعاليت هاي هنري وي است.
    دومين مراسم اهداي نشان عكس سال مطبوعاتي، بعدازظهر امروز يكشنبه 23 ارديبهشت‌ماه در خانه هنرمندان با تجليل و اهداي نشان به سه پيشكسوت فعال در حوزه پژوهش و آموزش عكاسي خبري؛ اسلامي راد، رزمي و ملكي برگزار شد.
    فراهنگ **9031**1055
     

View: 49 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82914390

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش در آموزش علوم پزشكي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 1004)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است