|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

سفيدي امروز مطبوعاتمان از اعتراض نيست!magiran.com: سفيدي امروز مطبوعاتمان از اعتراض نيست!
 
 

 ايسنا 13/9/97

سفيدي امروز مطبوعاتمان از اعتراض نيست!

سفيدي اين روزهاي مطبوعات يزد برخلاف دوران فعاليت مطبوعاتي فرخي يزدي كه به نشانه‌ي اعتراض براي رفع مشكلات مردم زمانش بود، در عصر آزادي ‌بيان و پاسخگويي مسئولان بيانگر چيست؟
    اوج قدرت مطبوعات در كشورمان به پيشينه‌ي فعاليت مشروطه‌خواهانه‌ي فرخي يزدي برمي‌گردد كه توانست با قلم خود انقلابي عظيم برپا كند .
    البته اكنون نيز «فرخي‌ يزدي‌«هايي كه براي نوشتن آموزش ديده و پرورش يافته‌اند، در كشورمان وجود دارند ولي در حالي كه ديگر خبري از دوران خفقان عضدالدوله‌اي كه دهان فرخي‌ها را مي‌دوخت وجود ندارد، قلم‌ها كمتر به روي كاغذ مي‌‌لغزند.
    هر چند خوشبختانه با گذشت زمان دغدغه‌هاي مطبوعاتي‌ها در جامعه كمتر شده‌ ولي متاسفانه ديگر رقابت هدفمندي كه روزگاري به آزادي و مشروطه ختم مي‌شد، در مطبوعات ما جايگاهي ندارد.
    يزد افراد توانمندي را در پيشينه‌ي مطبوعاتي خود داشته كه منقب و محقق دغدغه‌هاي مردمانشان بوده‌اند و علي‌رغم اين كه هنوز هم قلم‌هاي قدرتمندي را در اين حوزه دارد اما سفيدي مطبوعات يزد ديگر مانند دوران فرخي يزدي از اعتراض براي رفع مشكل مردم نيست و اين روزها قلم‌ها با وجود آزادي‌بيان و مسئولاني پاسخگو در جامعه، انگيزه‌اي براي نوشتن ندارند !
    
    
    پيشينه‌ي شگرف مطبوعات يزد در كشور
    «حسين مسرت» پژوهشگر فرهنگي راجع به پيشينه‌ي مطبوعات ايران در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، از تهران به عنوان شاهد اصلي تاريخ مطبوعات ايران ياد مي‌كند و مي‌گويد: روزنامه و مطبوعات از زماني كه دستگاه چاپ و فن روزنامه‌نگاري از كشورهاي اروپايي وارد ايران شد، معنا گرفت و اين دوران تقريباً همزمان با شكل‌گيري جنبش‌هاي سياسي عصر مشروطه بود.
    وي انتشار بيش از 20 روزنامه در يزد به طور همزمان در عصر مشروطه را يكي از شگفتي‌هاي پيشينه‌ي مطبوعات كشور مي‌داند و مي‌گويد: يزد از سال 1325 تا 1332 داراي روزنامه بود ولي پس از كودتاي 28 مرداد، عمدتاً شاهد انتشار و توزيع هفته‌نامه‌ها و نشريات در يزد هستيم.
    اين پژوهشگر يزدي از «محمدصادق سفينه» به عنوان اولين نويسنده و روزنامه‌نگار يزدي ياد مي‌كند و مي‌گويد: اوج انقلاب مشروطه با ابزار و سلاحي مكتوب به نام روزنامه به وقوع پيوست و نخستين روزنامه به قلم «محمد صادق سفينه» نويسنده يزدي در نشريه سفيه نجات در سال 1301 منتشر شد. البته همزمان دو هفته نامه شيركوه نيز به قلم وي منتشر مي‌شد كه در سال 1321 توقيف شدند .
    وي مهمترين نشريه آن زمان را نشريه سياسي «طوفان» به قلم فرخي يزدي مي‌خواند كه بيش از 15 بار از سوي دولت وقت توقيف شد .
    مسرت ادامه داد: هفته‌نامه ملك به سردبيري «اكبر ملك» يكي از با سابقه‌ترين هفته نامه‌هاي فعلي يزد است به طوري كه از سال 1329 تاكنون در حال انتشار است.
    وي با اشاره به اين كه مطبوعات پيوند محكمي با تاريخ سياسي، اقتصادي، فرهنگي و انعكاس تاثيرات آن در جامعه خورده است، تصريح مي‌كند: صنعت چاپ در سمرقند ايران، براي اولين بار بيش از 1200 سال پيش در كشور گسترش يافت و پيشرفت و توسعه ابزارهاي چاپ با حمايت‌هاي خلفاي عباسي، ساماني و تيموري در قالب ايجاد شغل وقايع‌نويسي و خبرنويسي در دربار و ادارات دولتي، استان‌ها و فرمانداري‌ها نمود پيدا كرد .
    اين پژوهشگر فرهنگ عامه در مورد ورود اولين ماشين چاپ به كشور نيز مي‌گويد: قبل از روي كار آمدن دوره قاجار يعني در سال 1016، اولين ماشين چاپ وارد اصفهان و در جلفاي اين شهر نصب شد كه توجه به صنعت چاپ و مطبوعات را افزايش داد و منجر به قلم زدن يزدي‌ها در اين مسير نيز شد .
    
    
     حال كنوني مطبوعات يزد خوب نيست
    علي‌رغم تمامي اين اوصاف پيرامون پيشينه‌ي غني مطبوعات يزد «علي‌محمد ميرحسيني» مدير عامل خانه مطبوعات يزد حال كنوني مطبوعات يزد را خوب نمي‌داند و در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايسنا مي‌گويد: نشريات به دليل مشكلاتي مانند گراني كاغذ و هزينه‌هاي بالاي چاپ و انتشار، وضعيت خوبي ندارند كه اين قاعده در تمام كشور وجود دارد و يزد از آن مستثني نيست .
    وي اضافه مي‌كند: رسانه‌هاي مجازي يزد نيز به تبع كشور با روي كارآمدن شهروند خبرنگار با سيل بزرگي از اطلاعات و داده‌ها روبرو شدند كه فعاليت آن‌ها را تحت الشعاع قرار داده و هر چند اين مطلب پديده اي ميمون و مبارك است اما آفت‌هاي اين فضا را نيز بايد در نظر گرفت.
    اين مسئول با بيان اين كه انتقاد را هميشه بايد از خود شروع كرد و عيوب كار را در آيينه‌ي خود ديد، تصريح مي‌كند: بعضي از رسانه‌هاي استان ضعيف هستند و يكي از اين عوامل عدم وجود قوانين محكمي براي صدور مجوز به متقاضيان رسانه است به نحوي كه در حال حاضر با انبوهي از مجوزهاي صادر شده و بدون در نظر گرفتن تجربه و دانش رسانه‌اي متقاضي، مواجه هستيم .
    وي هتاكي، فحاشي، تهمت و بازي با آبروي مردم را نتيجه بي‌اخلاقي و بداخلاقي برخي از رسانه‌هاي سوء كه موكداً خود را نيز به عنوان رسانه مطرح مي‌كنند، عنوان و اظهار مي‌كند: همه اين عوامل متاثر از هرج و مرج وارد شده به شبكه‌هاي مجازي بدون ترسيم هيچ‌گونه ساز و كاري از سوي مراجع ذي‌صلاح است كه فضاي جامعه را مسموم كرده است .
    ميرحسيني نظام‌مند كردن رسانه‌ها را نيازمند ساز و كارهايي جديد مي‌داند و مي‌گويد: تنها در اين صورت مي‌توان از هرج و مرج در بخش رسانه‌ها ممانعت كرد.
    وي توجه مديران دستگاه‌ها و نگاه علمي آنها به رسانه‌ها را لازمه‌ي فعاليت سالم آنها بيان مي‌كند و مي‌گويد: همان طور كه صنف‌ها در صدور مجوز و نظارت كمي و كيفي داراي اختيارات و قوانين محكمي هستند، رسانه‌ها و مطبوعات نيز بايد داراي ضابطه‌اي تعريف شده‌اي باشند كه با جلوگيري از آنارشيسم موجود، به حيثيت رسانه‌هاي حرفه‌اي نيز لطمه‌اي وارد نشود و در عين حال نيز بايدها و نبايدهاي لازم براي مديريت اين بخش اعمال شود
    اين مسئول برگزاري دوره‌هاي آموزشي مستمر در خانه‌ي مطبوعات يزد به ويژه دوره‌هاي مركز مطالعات رسانه تهران به تقاضاي اين خانه را يكي از فعاليت‌هاي موثر براي به‌روز كردن دانش خبرنگاران استان عنوان و تصريح مي‌كند: متاسفانه استقبال كم رسانه‌ها از اين دوره‌ها نيز ناشي از نبود تدابير لازم براي ورود افراد به اين حرفه است چرا كه صاحب مجوز يا خبرنگار معمولي هرگز خود را ملزم به يادگيري نمي‌كند و به گمان يادگيري مجدد، از مقوله آموزش دوري مي‌گزيند .
    
    
     تقويت توانمندي‌ها عامل ثبات رسانه‌ها
    البته «مجيد جواديان‌زاده» مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان وضعيت مطبوعات يزد را متوسط ارزيابي مي‌كند و به ايسنا مي‌گويد: وضعيت استان از نظر كمي و كيفي بدون در نظر گرفتن تعداد مجوزها، وضعيتي متوسط دارد اما با توجه به وجود دانشكده‌هاي ارتباطات و مقاطع دكترا در دانشگاه‌هاي استان ارتقاي استانداردهاي مطبوعات و افزايش ميل به مصرف رسانه در استان دور از انتظار نيست.
    وي با اشاره به فعاليت 175 نشريه مجوزدار در اين استان، تصريح مي‌كند: از اين تعداد 126 مجوز متعلق به نشريات مكتوب،31 مجوز مرتبط با رسانه‌هاي الكترونيك برخط، 18 مجوز براي رسانه‌هاي غيرالكترونيك برخط و يك مجوز سرپرستي رسانه‌هاي كثيرالانتشار است .
    اين مسئول مطبوعات را يكي از رهبران افكار عمومي در جامعه عنوان و اضافه مي كند: اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان يك ارگان حمايتي در بخش مطبوعات در راستاي پررنگ‌تر كردن و جدي‌كردن نقش مطبوعات در جامعه مي‌كوشد تا با اين اقدام، زمينه پيشنهادات آينده‌سازانه توسط اين قشر فراهم شود .
    وي ارتقاي سطح رسانه و ايجاد رقابت سازنده بين رسانه‌هاي مختلف را ارتقاي سرمايه‌هاي اجتماعي مي‌داند و مي‌گويد: در همين راستا نيز چهارمين جشنواره مطبوعات منطقه‌اي بين يزد، فارس، كرمان و جنوب كرمان در راستاي تبادل تجربيات داخلي و خارجي استان با محوريت خانه مطبوعات به عنوان بخش صنفي اين حوزه برگزار مي‌شود .
    وي همكاري چندين دستگاه فرهنگي و بررسي چالش‌ها و دغدغه‌هاي اين دستگاه‌ها را عامل تعيين‌كننده‌ي موضوعات اين جشنواره مطرح مي‌كند و ادامه مي‌دهد: با گسترش رسانه‌هاي اجتماعي، استانداردها و اشكال خبر‌رساني‌ها تغيير كرده و رسانه‌هايي كاملاً غيررسمي بدون در نظر گرفتن صحت و سقم مطالب در حال فعاليت هستند كه البته از نظر توليد محتوا با ديگر رسانه‌ها قابل سنجش نيستند .
    اين مسئول ارتقاي سواد رسانه‌اي و دانش عمومي جامعه را لازمه تمايز رسانه‌هاي غير‌رسمي از سايرين عنوان مي‌كند و مي‌گويد: رژيم رسانه‌اي مناسب شامل آموزش، گسترش اطلاعات و بروز رساني رسانه‌ها نه تنها منجر به جلوگيري از چاقي آن‌ها بلكه مانع بروز عوارضي مانند انفجار اطلاعات، پرخوري، تعمدي نوشتن و متورم شدن خواهد شد .
    اين مسئول در پايان ارتقاي سطح مطبوعات و رسانه‌ها را لازمه ثبات آن‌ها مي‌داند و تاكيد مي‌كند: رسانه‌ها بايد با تقويت توانمندي‌هايي مانند قابليت سفيد‌خواني بين خطوط كه مهارت زيادي را نيز مي‌طلبد و همچنين پردازش صحيح اطلاعات، خود را به ثبات برسانند.
     

View: 80 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.isna.ir/news/97091306321/

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مكانيك جامدات
شماره 1 (پياپي 1101)
 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است