|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

حاكميت دوگانه در مورد مطبوعات بايد برطرف شودmagiran.com: حاكميت دوگانه در مورد مطبوعات بايد برطرف شود
 
 

 ايرنا 13/9/97
مطهري در همايش مديران و روساي مراكز و دفاتر ايرنا:
حاكميت دوگانه در مورد مطبوعات بايد برطرف شود

تهران - ايرنا - نايب رييس مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر ضرورت اجراي قانون مطبوعات، گفت: حاكميت دو گانه در خصوص مطبوعات بايد برطرف و تكليف آن مشخص شود.
    به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، علي مطهري عصر سه شنبه در بخش پاياني اجلاس مديران و روساي مراكز و دفاتر استاني خبرگزاري جمهوري اسلامي، افزود: سايت ها بايد زير نظر هيات نظارت بر مطبوعات باشند و در قانون جديد رسانه ها بايد به اين موضوع رسيدگي شود.
    مطهري در ادامه با تقدير از استقلال و عملكرد ايرنا، گفت: اين خبرگزاري، به شكلي رفتار كرده كه به صورت يك رسانه جناحي و گروهي شناخته نمي شود. ايرنا، ملي بودن خود را حفظ كرده و اين روش بايد ادامه پيدا كند.
    وي اظهار داشت: ايرنا تحليل هاي خوبي دارد ولي بايد بيشتر به آن توجه كند. بخش مهم در خيلي از خبرگزاري هاي معروف دنيا، تحليل هاي خبري است.
    مطهري با بيان اين كه خبرگزاري ها، خبرنگاران و فعالان رسانه، نقش اساسي در ساختن افكار عمومي جامعه دارند، مطبوعات را ركن چهارم دمكراسي و هر نظام حكومتي عنوان كرد.
    وي رسانه ها را در ميانه مردم و حكومت و واسطه اي بين اين دو دانست و گفت: رسانه ها نيازهاي مردم را به گوش حكومت رسانده و از حقوق مردم دفاع مي كنند؛ رسانه ها، همچنين آسيب هاي حكومت را به گوش مردم مي رسانند كه اگر اين فعل و انفعالات درست انجام شود به نفع جامعه است.
    مطهري دفاع از حقوق شهروندان را از وظايف مهم رسانه ها خواند و افزود: در نظام هاي آزاد سياسي، خبرنگاران قدرتمند و منشا تحولات هستند.
    وي تصريح كرد: افشاي قتل هاي زنجيره اي، مساله كهريزك، قتل ستار بهشتي و اختلاس هاي رخ داده در سايه آزادي مطبوعات بوده است كه اينها آشكارا و جلوي بسياري از نقض حقوق شهروندان گرفته شده است.
    نايب رييس مجلس شوراي اسلامي با يادآوري اينكه براي نخستين بار در ايران مشروطه خواهان به نقش رسانه پي بردند و رسانه ها در آن دوران نقش اساسي داشتند، افزود: شعرا و نويسندگان بزرگي كه از طريق مطبوعات، افكار و عقايد خود را به مردم منتقل كردند، تاثير بسزايي در انقلاب مشروطه داشتند.
    وي گفت: آزادي رسانه يكي از عوامل پيشرفت جامعه است؛ چرا كه شرايط عدم تبعيض را ايجاد، رانت خواري ها را برملا و شرايط رانت خواري را خيلي سخت مي كند. اگر رسانه هاي آزاد وجود داشته باشند، افراد هميشه نگران هستند كه اگر تخلفي مرتكب شوند، ممكن است رسانه ها آن را اعلام كنند.
    به گفته وي، رسانه هاي آزاد، شرايط مساوي و شرايط عدم تبعيض به عنوان شرط عدالت ايجاد مي كنند؛ از نظر اسلام جامعه برخوردار از عدالت جامعه بدون تبعيض است نه بدون تفاوت.
    اين نماينده مجلس همچنين با تاكيد بر اين كه قانون مطبوعات بايد اجرا شود، افزود: حاكميت دو گانه در خصوص مطبوعات بايد برطرف و تكليف آن مشخص شود.
    مطهري گفت: سايت ها بايد زير نظر هيات نظارت بر مطبوعات باشند و در قانون جديد رسانه ها بايد به اين موضوع رسيدگي شود.
    وي همچنين با اشاره به ضرورت برگزاري دوره هاي آموزشي براي خبرنگاران گفت: گاهي خبرنگار مطلبي را درست متوجه نشده و از قول ما چيزي منتشر مي شود كه هيچ انطباقي با واقعيت مطلب نداشته و حتي ضد آن است. خبرنگاري اگر مطلبي را متوجه نشد نبايد آن را منتشر كند و ضرورتي براي انتشار آن وجود ندارد.
    وي همچنين درباره رعايت امانت در خبر اظهار داشت: خبرنگار بايد عينا' نظر طرف را منتشر و دقت كند و حق تغيير مطالب را ندارد.
    مطهري درباره نوع برخورد با خبرنگاران گفت: گاهي خبرنگاران را متهم به جرم هاي امنيتي مي كنند در حالي كه حداكثر جرم آنها سياسي است.
    وي با تاكيد بر ضرورت مساله مطالبه گري رسانه ها، گفت: يك رسانه بايد مطالبه گر باشد و حقوق مردم را از دولت و حكومت بخواهد. رسانه نبايد صرفا به نقاط قوت بپردازند.
    مطهري با بيان اين كه يك خبرگزاري خوب به نقاط ضعف مردم هم بايد بپردازد، خاطرنشان كرد: رسانه ها نبايد صرفا ثناگوي نظام و حكومت باشند، بلكه بايد به انحراف ها هم توجه كنند.
    وي در عين حال بر ضرورت رصد اجراي قانون اساسي توسط رسانه ها تاكيد كرد و گفت: رسانه ها از يك سو و مجلس از سوي ديگر بايد در اين زمينه ورود كنند.
    نايب رييس مجلس همچنين با اشاره به نقش رسانه ها در شرايط تحريم، اظهار داشت: بايد به مردم اميد واقعي و نه واهي داد و ضرورت مقاومت در شرايط فعلي براي مردم بايد تبيين و توضيح داده شود.
    وي با بيان اينكه آرزوي دشمن ايجاد آشوب در كشور است، افزود: مقاومت و ايستادگي طرح ترامپ را بر هم مي ريزد و در نهايت كوتاه مي آيد، همانگونه كه در اتفاقات دي ماه سال گذشته كه البته ريشه آن در داخل بود، طرح آنها به هم ريخت.
    نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در ادامه با اشاره به ضرورت تبيين مباني اسلامي سياست خارجي توسط رسانه ها، افزود: از نظر اسلام، وظيفه داريم به كشورهاي اسلامي كمك، از آنها دفاع و با اشغال مبارزه كنيم و اينها را نبايد توسعه طلبي تلقي كرد.
    مطهري با اشاره به مساله برجام گفت: اگر كشور در اجراي برجام متعهد بود و بخشي از حكومت به دنبال بر زمين زدن آن نبود، اگر درست عمل كرده بوديم و از همين مواردي كه در برجام وجود داشت، استفاده مي كرديم ترامپ نمي توانست از آن خارج شود، اما جنگ قدرت باعث شد با مشكلات بيشتري مواجه شويم.
    وي اظهار داشت: ايرادي ندارد كه تعدادي از سني ها را در منصب وزير داشته باشيم. ما دم از وحدت اسلامي مي زنيم و بايد مطابق آن عمل كنيم.
    مطهري با اشاره به مساله اقوام هم گفت: در قرآن چهار چيز به عنوان عوامل انقراض امت ها و اجتماعات ذكر شده كه يكي از آنها ظلم است كه اگر بر عدالت غلبه كند اين جامعه منقرض مي شود.
    وي تصريح كرد: چوبي كه امروز به خاطر مساله اسرائيل مي خوريم به دليل تفرقه و اختلافي است كه 100 سال پيش در جامعه اسلامي پيدا شد. اگر اين تشتت نبود 70 سال درگير مساله اسرائيل و فلسطين نبوديم و كشورهاي اسلامي نسبت به اروپا و آمريكا عقب نمي افتادند.
    وي همچنين با اشاره به مساله عضو زرتشتي شوراي شهر يزد، افزود: با فشار رسانه ها كوتاه آمدند و در اينجا نقش افكار عمومي را خيلي بايد منظور كرد.
    مطهري در بخش ديگر از سخنانش درباره اظهارات اخيرش پيرامون برجام و واكنش ها به اين اظهارات، گفت: اگر كل كشور در موضوع برجام متحد بود ترامپ به اين آساني نمي توانست از برجام خارج شود نه اين كه تنها عامل اقدام ترامپ اين موضوع بوده باشد.
    وي ادامه داد: يادتان است كه در اوايل امضاي برجام چقدر هيات هاي اقتصادي و سرمايه گذاري از كشورهاي اروپايي مي‌آمدند. اگر چند تا از اين سرمايه گذاري هاي كلان در كشور ما انجام مي‌شد خود اروپايي ها و شركت هاي آمريكايي و ديگر شركت ها نمي توانستند به اين راحتي برجام را نقض كنند و پايه هاي برجام محكم مي شد، چون نگاه آنها اقتصادي است.
    عضو كميسيون فرهنگي مجلس اضافه كرد: من گفتم ما رفتارمان خوب نبود و اين موضوع روشن و مشخص بود كه بخشي از حكومت نمي خواهد برجام اجرا شود و به هدفشان هم رسيدند.
    نايب رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: زماني هم كه اين طور شد باز به دولت حمله كردند كه شما چرا قرارداد را از ابتدا طوري بستيد كه ترامپ بتواند از آن خارج شود.
    نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: مثل اين است كه به پيامبر بگويند شما چرا صلح حديبيه را اين گونه نوشته ايد كه سال بعد كفار قريش بتوانند آن را نقض كنند، در حالي كه اين ناشي از شخصيت طرف مقابل است و نمي‌توانيم آن را به حساب اين افراد بگذاريم.
    مطهري گفت: بحث ما اين بود كه نتوانستيم از همين مقدار مواهب برجام هم استفاده كنيم.
    نايب رييس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به سوال ديگر درباره استاني شدن انتخابات گفت: استاني شدن انتخابات از مجلس چهارم مطرح بوده است تا امروز كه بار ديگر مطرح شده است اين طرح در كميسيون هم تقريبا تصويب شده و مراحل نهايي را طي مي كند و در نوبت صحن واقع است.
    وي ياد آور شد: در مجلس هشتم هم زماني كه اين طرح مطرح شد بحث اين بود كه گفتند مقام معظم رهبري خيلي موافق نيستند و به همين دليل شوراي نگهبان هم ايراد گرفت و منتفي شد ولي امروز ظاهراً نظر شوراي نگهبان تغيير كرده و موافق شده است.
    مطهري يادآور شد: اين طرح البته صرفاً استاني نيست، بلكه استاني _ شهرستاني است و افراد با تركيبي از راي كل استان و شهر نماينده مي شوند.
    وي گفت: اين باعث مي شود اينها كاملا از حوزه انتخابيه شان جدا نشوند و كمبودها را منتقل مي كنند و اين خود نعمتي است.
    وي خاطر نشان كرد: شرايط فعلي باعث شده است كه خيلي از نمايندگان وقتشان را در كارهاي حوزه انتخابيه مي‌گذارند و از مسائل ملي باز مي مانند.
    نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به سوال ديگري درباره برخوردهايي كه بعضا با خبرنگاران مي شود، گفت: خبرنگار بنا به مسئوليتي كه دارد ممكن است نظر اشتباهي بدهد كه نبايد اين را به معناي تشويش اذهان عمومي ببينيم.
    وي با بيان اينكه برخي سخت‌گيري‌ها درست نيست و گاهي برخوردهاي سياسي مي شود، خاطرنشان كرد: قبل از انتخابات 92 حدود 40 خبرنگار را با هم بازداشت كردند.
    وي اظهار داشت: در قانون جامع رسانه بايد اين ها را ببينيم و نقص هايي كه در قانون مطبوعات فعلي هست را بايد اصلاح كنيم. اگر مجلس هم همراهي كند و شوراي نگهبان تاييد كند در آنجا مي توانيم اين آزادي را براي خبرنگاران ايجاد كنيم.
    مطهري در پاسخ به سوال ديگري درباره قانون منع بكارگيري بازنشستگان گفت: اصل اين قانون مربوط به يكي دو سال قبل است و اخيرا اصلاح شده و استثناهاي آن كم شده است، مشكل در اجراي اين قانون است و در جاهايي مقاومت مي كنند و باعث مشكلاتي شده است.
    عضو كميسيون فرهنگي مجلس اضافه كرد: اين قانون از زمان ابلاغ 60 روز مهلت داشت كه اين مهلت تمام شده است.
    وي ياد آور شد: نظر من اين بود كه از ابتدا اين قانون شامل كساني كه منتخب مردم هستند، نمي شود، شهرداران منتخب شوراي شهر هستند و شوراي شهر هم منتخب مردم. ممكن است اعضاي شورا بخواهند يك بازنشسته را براي اين كار بگذارند.
    وي ادامه داد: خيلي تلاش كرديم شامل شهرداران نشود، ولي مشكلاتي ايجاد شد و اختلالي در مديريت تهران به وجود آمد، ولي برداشت ها متفاوت بود و بالاخره اداره قوانين مجلس سازمان بازرسي و ديوان محاسبات نظرشان ملاك بود و الا برخي مثل بنده نظرشان اين بود كه اين قانون شامل شهرداران نباشد.
    نايب رييس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به سوال ديگري درباره افزايش 20 نماينده به مجلس و اين كه آيا اين طرح به انتخابات سال آينده مي رسد، گفت: افزايش تعداد نمايندگان طبق قانون سال ها پيش بايد صورت مي گرفت، چون هر 10 سال يك بار بايد 20 نفر به مجلس اضافه شود اما چون حوزه هاي نمايندگي مورد اختلاف بوده و بارها خواستند به اين حوزه ها سهمي بدهند و هر وقت وارد اين موضوع شدند گفتند اول بايد حوزه‌ها را اصلاح كنيم و بعد بگوييم كه در كجا اضافه شود.
    وي خاطرنشان كرد: اين موضوع همواره مورد اختلاف بوده و هر چند بار هم كه مطرح شده به بن بست خورده است.
    نماينده مردم تهران گفت: اين طرح در كميسيون امور داخلي و شوراها مطرح شده و پيش رفته است اما سرنوشت آن را نمي‌دانم و خبر ندارم به تصويب نهايي رسيده يا نه.
    وي درباره استيضاح وزير امور خارجه هم گفت: روز يكشنبه جلسه اي در كميسيون برگزار شد و در آنجا وزير و نماينده استيضاح كنندگان توضيحات خود را مطرح كردند اگر همچنان 10 امضا باقي مانده باشد ظرف 10 روز وزير بايد به صحن بيايد.
    مطهري گفت: روز يكشنبه گفتند كه امضاها پايين آمده است و يا در حال پايين آمدن است و احتمالاً روز سه‌شنبه منتفي مي‌شود ولي باز نتيجه نهايي را نمي دانم چون اطلاع دقيقي ندارم.
    وي در پاسخ به سوال ديگري درباره پذيرش كنوانسيون حقوق كودك از سوي ايران و آخرين وضعيت لايحه حمايت از كودكان و نوجوانان اظهار داشت: اين لايحه به تصويب مجلس رسيد و به شوراي نگهبان رفت و شوراي نگهبان به آن ايراد گرفت و در كميسيون اصلاحات انجام شده و به صحنه آمد.
    وي گفت: روز چهارشنبه اصلاحات انجام شد و راي آورد و دوباره به شوراي نگهبان رفته است، اگر شوراي نگهبان اصلاحات را بپذيرد تبديل به قانون مي شود و اگر نپذيرد و به مجلس برگردد ممكن است مجلس اصرار كند و به مجمع برود، شوراي نگهبان رفته و احتمالاً هم تاييد مي‌شود.
    مطهري درباره تركيب كميسيون فرهنگي مجلس و اين كه همچنان صداهاي گذشته از كميسيون شنيده مي‌شود و اقدامات سلبي را شاهد هستيم، اظهار داشت: كميسيون فرهنگي كارهايي را انجام داده مخصوصاً طرح اداره و نظارت بر صدا و سيما در كميسيون فرهنگي تصويب شده و در نوبت طرح قرار دارد كه احتمالاً اولويت آن هم تصويب و زودتر مطرح شود.
    وي ادامه داد: قانون صدا و سيما بعد از بازنگري قانون اساسي اصلاح نشده است و قانوني كه وجود دارد مربوط به سال 59 است كه در آن مقطع شوراي سرپرستي صدا و سيما وجود داشت كه اين شورا مديرعامل سازمان را تعيين مي‌كرد.
    مطهري گفت: بعد از اصلاح قانون اساسي انتخاب رييس سازمان با مقام معظم رهبري شد و بعد از آن قانون اصلاح نشده است، لذا مدت زيادي است صدا و سيما بدون قانون اداره مي شود و اين كار را ما در مجلس هشتم شروع كرديم تا به مجلس دهم رسيديم و الان در راه صحن است و اگر تصويب شود، كار مهمي است.
    اقتصام*6984*1961*1535
     

View: 59 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/83122705

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سلامت و سالمندي خزر
متن مطالب شماره 2 (پياپي 302)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است