|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

اظهار اميدواري براي تكميل «خَر پژوهي» در ايرانmagiran.com: اظهار اميدواري براي تكميل «خَر پژوهي» در ايران
 
 

 ايسنا 18/12/97
همراه با افتتاح نمايشگاه «تماشاي تاريخ مطبوعات ايران (۱)»
اظهار اميدواري براي تكميل «خَر پژوهي» در ايران

نگارخانه «هو» با برگزاري نمايشگاه «تماشاي تاريخ مطبوعات ايران (۱)» همراه با جشن انتشار چاپ پنجم كتاب «روزنامه حزب خران» نوشته سيدفريد قاسمي با حضور اهالي مطبوعات و هنر گشايش يافت.
    به گزارش ايسنا، در اين مراسم پونه ندائي _ صاحب امتياز و مدير نگارخانه «هو» _ در سخناني درباره برگزاري اين نمايشگاه گفت: ما روياهاي بزرگي در سر داريم كه نمي‌دانيم در اين ساختمان جا مي‌شود يا نه. مي‌دانم كه اين روزها نگارخانه‌ها با استانداردهاي بالايي از نظر كيفيت ساختمان و تجهيزات افتتاح مي‌شوند، اما به خاطر پيشينه مطبوعاتي و فرهنگي‌ام همواره عادت داشتم با كمترين امكانات بيشترين تلاشم را انجام بدهم و باز هم طبق همان رويه و امكاناتي كه دارم سعي كردم، كار تازه‌اي به فعاليت‌هاي قبلي‌ام اضافه كنم.
    او ادامه داد: به دليل بيست و سه سال افتخار خدمت مطبوعاتي موقع تأسيس اين نگارخانه نمي‌خواستم از فضاي كار خودم دور بشوم؛ بنابراين از آقاي سيدفريد قاسمي خواهش كردم كتاب روزنامه «حزب خران» را كه در سال ۸۸ در ۷۲ صفحه، چهار بار چاپ شده بود را دوباره با افزوده‌هاي نو در اختيار نشر «امرود» قرار بدهند. اين كتاب در زمان خودش با اقبال زيادي مواجه شد؛ به طوري كه هر ۱۰ روز به چاپ مجدد مي‌رسيد، اما متأسفانه همانطور كه مي‌دانيد قانون كپي رايت در ايران همچنان مسئله دارد و اين كتاب هم مثل بسياري از كتاب‌هاي ديگر دچار موضوع قاچاق كتاب شد و نسخه‌هاي كاغذي و پي‌دي‌اِف آن در فضاي مجازي دست به دست شد. بنابراين از ايشان درخواست كردم كتاب را در صفحات بيشتر و با مطالب بيشتر منتشر كنيم كه ايشان قبول زحمت كردند و آنچه اينجا مي‌بينيد چاپ پنجم اين كتاب با افزوده‌هاي نو است.
    ندائي با بيان اينكه لوگو نگارخانه «هو» و جلد كتاب روزنامه «حزب خران» توسط ساعد مشكي، يار قديمي «شوكران» و نشر «امرود» طراحي شده است، يادآور شد: به واسطه آقايان مسجدجامعي و هادي حيدري به برخي ياران نشريه «توفيق» براي حضور در اين مراسم دسترسي پيدا كنيم كه خوشبختانه برخي از از آنها امروز در مراسم حضور پيدا كرده‌اند.
    او در پايان سخنانش خاطرنشان كرد: از دوست قديمي و هنرمند، صالح تسبيحي سپاسگزارم كه در مدت كمتر از يك هفته با وجود مشغله كاري پايان سال طراحي و اجراي اين رويداد فرهنگي را پذيرفت و حاصل كار او را در اينجا مي‌بينيد.
    همچنين سيد فريد قاسمي، پژوهشگر تاريخ مطبوعات و روزنامه‌نگار پيشكسوت سخنان خود را با اين بيت از مجله توفيق آغاز كرد: به نام خداوند خر آفرين / حكيم علف‌هاي تر آفرين.
    او گفت: قدردان زحمات پونه ندائي هستم كه در همه عمر سخت‌كوشانه و دلسوزانه با جان و دل و بدون اتكا به اينجا و آنجا و اين و آن كار كرده و فعاليت مي‌كند. و اين جنم شخصي ايشان باعث شد كه به واسطه نشر «امرود» و مجله «شوكران» و ساير مجله‌هايي كه ايشان آفريده، جامعه فرهنگي و هنري و ادبي به نيكي از ايشان ياد كند. همچنين از صالح تسبيحي سپاسگزارم كه آنچه بر ديوار اين فضا مي‌بينيد حاصل زحمت و هنرمندي ايشان است كه به همراه همسرش با رضا و رغبت دعوت خانم ندائي را پاسخ دادند.
    قاسمي كه از او با عنوان حافظه گوياي مطبوعات ياد مي‌شود، بيان كرد: حرف‌هايي كه مي‌زنم كه در اين كتاب نيست و مراد ما از نشر اين كتاب و مخاطب ما بدنه جامعه است. بنابراين نكته‌هايي هست كه به همين دليل در كتاب نيامده است. من زماني در «گل آقا» مطلب مي‌نوشتم. يك بار مقاله‌اي در سالنامه «گل‌آقا» با عنوان «حزب خران» نوشتم و در ماهنامه «گل آقا» مطلب ديگري با عنوان روزنامه حزب خران نوشتم. وقتي زنده يادان عمران صلاحي و كيومرث صابري اين مطلب را ديدند با اينكه خودشان از اركان اصلي دوره دوم روزنامه حزب خران بودند به من گفتند ما اطلاع نداشتيم كه در دهه بيست هم روزنامه «حزب خران» منتشر مي‌شده است. بنابراين گفتند اين مطالب را جداگانه چاپ كن.
    او ادامه داد: اما بعد از درگذشت اين دو بزرگوار دل و دماغ اين كار رو نداشتم تا اينكه وقتي خانم ندائي در سال ۸۷ به دفتر من آمد و اين كار روي ميز بود، پرسيد آيا اين كار ناشر دارد و البته همزمان چند كتاب ديگر من «ترور روزنامه نگار»، «سير تاريخي قوانين مطبوعاتي ايران» و «ايران شناس مجله‌نگار» در نشر «امرود» در دست انتشار بود. به هر حال اين كتاب هم در نشر «امرود» منتشر شد و فوراً به چاپ چهارم رسيد و همين اقبال عمومي سبب شد كه كتاب را كاغذي و الكترونيكي ربودند.
    قاسمي با بيان اينكه «در كشور ما حق مؤلف رعايت نمي‌شود»، خاطرنشان كرد: نه ناشران و نه نويسندگان دايره حقوقي ندارند. از يك سو در خيابان انقلاب مي‌ديديم كنار خيابان كتابمان را مي‌فروشند و از طرف ديگر وقتي در اينترنت اسم خودمان را جست‌وجو مي‌كرديم مي‌ديديم كتاب‌هايمان را دانلود مي‌كنند، در حالي كه ما آپلود نكرده بوديم و كار كتاب‌رُباها بود!
    او همچنين در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود يادآور شد: واقعيت اين است كه تكليف طنز و هجو مشخص است، اما در فكاهه مي‌گويند كه تفكري پشتش نيست كه من اين را باور ندارم. پوسته فكاهه ممكن است خنده باشد، اما هسته‌اش اگر نگوييم تفكر است حداقل تلنگر است. همانطور كه اشاره كردم چون مخاطب كتاب من بدنه جامعه است، جاي اين را نداشت كه بررسي كنم و شرح حال و زمينه بروز و ظهور «حزب خران» را بنويسم
    اين نويسنده بيان كرد: به نظرم زماني در اين كشور بايد خرپژوهي از ايستگاه توصيف به مرحله تحليل برسد و جامعه‌شناس، مردم‌شناس، انسان‌شناس و روانشناس از منظر حرفه و رشته تخصصي خودشان موضوع خرپژوهي را واكاوي كنند. دو اثر را اطلاع دارم كه در اين زمينه بر زمين مانده و خاك مي‌خورد. يكي كتاب دوست درگذشته‌ام، مرحوم ابوالفضل زرويي نصرآباد با عنوان كتاب مستطاب خرپژوهي است كه آقاي زرويي زحمت بسياري كشيد، ولي ناشر نداشت. در همين راستا با آقاي طباطبايي دار نشر آبي براي انتشار اين كتاب صحبت كردم كه متأسفانه هر دو اين بزرگواران در سال ۹۷ به رحمت خدا رفتند. اميدوارم برادر آقاي زرويي همت كند و اين اثر را به چاپ برساند. كتاب ديگري كه من اسم آن را دانشنامه خرپژوهي مي‌گذارم را آقاي عليرضا ملك زاده با دستياري دخترشان خانم شيرين ملك زاده آماده كردند كه اميدوارم منتشر شود.
    قاسمي تاكيد كرد: باورم اين است اگر اين دو كتاب به چاپ برسد خرپژوهي از ايستگاه توصيف به مرحله تحليل خواهد رسيد. زماني كه به مرحله تحليل برسد، مي‌بينيم كه اساساً كساني كه پيرامون خر قلم زدند، ايجاد تبسم و خنده آفريني يك لايه از كارشان بوده و در مراحل بعد اينها نياتي داشتند و مي‌خواستند مصائب جامعه را يادآور بشوند. موقعي كه به حزب خران دقت مي‌كنيم متوجه مي‌شويم كه «حزب خران» در دو مقطع فعاليت مي‌كند؛ يكي دهه بيست كه زمانه افراط است و ديگري دهه چهل كه روزگار تفريط است. يعني زمينه بروز و ظهور «حزب خران» در دو زمانه متناقض افراط و تفريط كاري است كه جامعه‌شناسان و روانشناسان بيايند و ادبيات خرپژوهي را واكاوي كنند.
    صالح تسبيحي، روزنامه نگار و هن رمند هنرهاي تجسمي از ديگر سخنرانان اين مراسم بود كه در سخناني گفت: با توجه به علاقه‌اي كه دارم، آرشيو نشريات قديمي را بارها را بررسي كرده‌ام و از سنين پايين با متون فارسي قديم، نشريات مشروطه و كتاب‌هاي ادبي درگير بودم و اين اواخر با خواندن صفحات مجله «توفيق» و به خصوص «حزب خران» بيش از پيش در مورد نكته‌اي مطمئن شدم كه جا دارد در اينجا در موردش حرف بزنيم.
    او با بيان اينكه «ما دچار بحران معنا هستيم»، افزود: تعاريفي كه هميشه در اين متوني كه اسم بردم بديهي بودند، اما الان دچار اشتباه و اشكال شده‌اند. متأسفانه به تازگي به چيزهايي طنز مي‌گوئيم كه اساساً طنز نيستند و در سنت ادبي فارسي و فرهنگ ايراني ريشه‌اي ندارند؛ از جمله اينكه در طنز همانطور كه اساتيد و بزرگان نويسنده طنز مثل عمران صلاحي به ما ياد دادند، دو نكته حتماً به عنوان مرز رعايت مي‌شده است؛ يكي اينكه طنز حاوي خشونت كلامي نيست و داراي نوعي لطافت آشتي‌جويانه است كه آن را حتي در كلام تند و تيز عشقي و ايرج ميرزا نيز مي‌بينيم و ديگر اينكه اصلاً وارد مسائل شخصي و شخصيتي سوژه‌هاي طنز از جمله سر و وضع و سبك زندگي آنها نمي‌شدند. اما اين بحران معنا كه به نظرم مي‌رسد بيش از همه ريشه در رشد و توسعه اينترنت دارد، متأسفانه تعريف طنز را خدشه‌دار كرده است.
    تسبيحي تاكيد كرد: براي اينكه بدافزاري و اين اشتباه خواني فرهنگي تصحيح شود، نيازمند بازگشت، خواندن و تماشاي طنز واقعي ايراني در مطبوعات طنز از جمله «توفيق»، «چلنگر»، ادبيات عبيد و بعد هم ايرج ميرزا و عارف و عشقي هستيم. كتاب «حزب خران» نيز كتاب خوبي است كه در اين مورد منتشر شده. اميدوارم اين بحران معنا با بازخواني تاريخ كمي مرتفع بشود.
    خسرو سينايي، احمد مسجد جامعي، عليرضا تابش، فرهاد عابديني، محمود معتقدي، ساعد مشكي، مرتضي مجدفر، علي صالح‌آبادي، اردشير فتحي‌نژاد، مجيد فروغي، احمد عبداللهي‌نيا، غلامرضا كياني رشيد، اسماعيل عباسي، سهيل محمودي، باران صالح علاء، عليرضا مجابي، ياشار صلاحي، جواد آتشباري، نگار تقي زاده، هايده حسين زاده، شورانگيز طباطبايي، ناصرالدين حسن زاده، ابراهيم اصلاني، هاشم ندائي، قدرت‌الله نيكبخت (مدير نشر قو) ، اسدالله امرايي، بهاره رضايي، بابك حقي، حميدرضا فرامرزي و رضا ساكي، از جمله حاضران در اين مراسم بودند.
    نمايشگاه «تماشاي تاريخ مطبوعات ايران (۱)» در گالري «هو» تا ۲۳ اسفند ساعت ۱۶ تا ۲۰ به نشاني خيابان ويلا، كوچه خسرو، نبش پرويزي، پ ۲، طبقه همكف ادامه دارد.
    
    انتهاي پيام
     

View: 99 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.isna.ir/news/97121809669/

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بازار و سرمايه
متن مطالب شماره 106، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است