|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

معرفى مجموعه مجلات تايم ويژه كودك و نوجوان / رسانه در خدمت آموزشmagiran.com: معرفى مجموعه مجلات تايم ويژه كودك و نوجوان / رسانه در خدمت آموزش
 
 

 شرق 25/7/83

معرفى مجموعه مجلات تايم ويژه كودك و نوجوان / رسانه در خدمت آموزش

از انتشار نخستين مجله به مفهوم امروزى آن بيش از دو قرن و نيم مى گذرد. در آن مجله ، كه با نام MagazineشsGentleman از سال ۱۷۳۱ تا اوايل قرن بيستم منتشر مى شد، مقاله، داستان، شعر و مطالبى پيرامون سياست چاپ مى شد و سرگرم كردن مردم هدف اصلى گردانندگان آن بود. اما با گسترش و پيشرفت هاى چشمگير صنعت چاپ، مجله هاى متنوع با اهدافى فراتر از سرگرم كردن مخاطبان منتشر شدند.
به طورى كه امروزه با طيف وسيعى از مجلات سياسى، ورزشى، علمى، آموزشى و سرگرم كننده روبه روييم كه هر كدام گروه خاصى از مخاطبان عام و خاص را از گروه هاى سنى مختلف به خود جلب كرده اند.در اين ميان، مجلاتى كه ويژه كودكان و نوجوانان منتشر مى شوند، سهم قابل ملاحظه اى را به خود اختصاص داده اند. برخى از اين مجلات با همان هدفى منتشر مى شوند كه نخستين مجله نوين جهان به آن توجه داشت. اما در دهه هاى اخير با گسترش آموزش و پرورش و تاكيد بر آموزش هاى غير رسمى به عنوان مكمل آموزش هاى رسمى، برخى از اين مجلات اهداف و برنامه آموزشى را سرلوحه فعاليت هاى خود قرار داده اند. شعار اصلى اين گونه مجلات، كه در واقع مرامنامه و خط و مشى آنها محسوب مى شود، پربار كردن برنامه آموزشى و تقويت مهارت هايى است كه برنامه آموزشى مورد نظر دارد. اين گونه مجلات را به اصطلاح مجلات كمك آموزشى مى ناميم (Curriculum Supplement).در اين مقاله مى خواهيم شما را با يكى از بهترين مجلات كمك آموزشى جهان آشنا كنيم. اما پيش از آن مناسب است چند ويژگى اصلى اين گونه مجلات را مرور كنيم.
•ويژگى هاى مجلات كمك آموزشى
چند ويژگى اصلى مجلات كمك آموزشى را از ساير مجلات مجزا مى سازند:
۱- در يك مجله كمك آموزشى همانند ساير مجلات از تمامى شيوه هاى پرداخت موضوع و شگردهاى جذب مخاطب استفاده مى شود. اما تمامى اين فعاليت ها در خدمت اهداف آموزشى است. به عبارت ديگر، در يك مجله كمك آموزشى مانند مجلات ديگر صفحه هايى به رويدادهاى جالب، سرگرمى، جدول و بازى، طنز و فكاهى، گفت وگو و گزارش اختصاص مى يابد. اما طنز، سرگرمى ، بازى و جدول هاى مجله كمك آموزشى، ضمن سرگرم كردن مخاطب و جلب توجه او به مجله، مفاهيم عميق آموزشى را نيز به او انتقال مى دهند.براى مثال، مخاطب يك مجله كمك آموزشى ضمن پيمودن يك ماز (مسير مارپيچ) با ساختمان لانه مورچه ها آشنا مى شود، با طى كردن مراحل يك بازى قوانين راهنمايى و رانندگى را مى آموزد و با رنگ آميزى چند تصوير كارتونى به اهميت ميكروب هايى كه زباله ها را تجزيه مى كنند و مواد مفيد آنها را به طبيعت باز مى گردانند، پى مى برد.
۲- مجله كمك آموزشى جايگزين معلم نيست بلكه ابزار آموزشى قدرتمندى است كه فضاى معلم محور را تعديل و دانش آموزان را در آموزش خودشان سهيم مى كند. راهنماى معلم از بخش هاى جدا نشدنى اين مجلات هستند. در اين راهنما اطلاعات مكمل، طرح درس، نمونه تدريس، پايگاه هاى اينترنتى و كتاب هاى مرتبط با موضوع مطرح در هر شماره مجله، در اختيار معلم قرار مى گيرد.
۳- مجله كمك آموزشى فقط محتوا محور نيست و صفحاتى از آن به فعاليت هاى جالبى به صورت پرسش هاى مرورى، كامل كردن يك نمودار، يك بازى آموزشى سرگرم كننده يا ساختن وسيله آموزشى اختصاص مى يابد.
۴- اغلب مجلات كمك آموزشى نقش مهمى براى والدين در آموزش فرزندان خود، به خصوص در مقطع پيش دبستانى و پايه اول، قائل هستند و با گنجاندن فعاليت هايى در مجله، كه كودك به كمك والدين خود آنها را انجام مى دهد يا تكميل مى كند، آنان را در روند آموزشى كودك سهيم مى كنند.
۵- مجله كمك آموزشى نثر روانى دارد. اين مجلات به برنامه زبان آموزى كودك توجه دارند و هر شماره مجله را با واژگان و تركيباتى مى نويسند كه كودك در دوره زمانى انتشار هر شماره آموخته است. واژه هاى جديد در راهنماى معلم فهرست مى شوند و از معلم خواسته مى شود آن واژه ها را همراه كودك در كلاس تكرار كند و نكات زبان آموزى آنها را يادآورى كند. بنابر اين، مجله كمك آموزشى به زبان آموزى كودك نيز كمك مى كند.
۶- در مجله كمك آموزشى تصوير سازى، عكس، جدول و نمودار بر جملات برترى دارند. در اين مجلات تصوير بيش از جملات نقش انتقال مفهوم را بر عهده دارد. اين ويژگى در مجلات كمك آموزشى پايه هاى نخستين بيشتر به چشم مى آيد. به علاوه، با توجه به اين كه تصوير سازى در انتقال مفهوم از عكس كارآمد تر عمل مى كند و از جايگاه آموزشى برترى برخوردار است، حجم تصوير سازى هاى اين مجلات بسيار زياد است. البته ، بسيارى از عكس هايى كه در اين مجلات چاپ مى شود بسيار جذاب و آموزنده اند.


•تايم براى همه
هفته نامه تايم، كه از شناخته شده ترين مجلات جهان است، از مارس۱۹۲۳ منتشر مى شود. اين مجله اكنون در سه ويرايش آمريكايى ، اروپايى و آسيايى عرضه مى شود. از سال ۱۹۹۵ مجموعه مجلات تايم ويژه كودك و نوجوان به فهرست مجموعه تايم افزوده شد. به اين ترتيب، تايم مخاطبان خود را در همه گروه هاى سنى و همه كشورها و ملت ها پيدا كرد. مجموعه مجلات Time for Kids ، كه به اختصارTFK ناميده مى شوند، يكى از مجلات كمك آموزشى بسيار جذابى است كه در سه ويرايش مجزا براى پايه هاى آموزشى مختلف منتشر مى شود:
۱- نماى بزرگ Big Picture)) براى پيش دبستانى و پايه اول.
۲- پيمانه اخبار (News Scoop) براى دوره ابتدايى.
۳- گزارش جهان World News)) براى دوره راهنمايى.
اين مجموعه مجله يكى از بهترين متن هاى علمى آموزشى است كه سه هدف اصلى را دنبال مى كند:
۱- دانش آموزان به خواندن مطالب غير داستانى و غير تفننى ترغيب شوند، مهارت هاى خواندن و نوشتن اين گونه مطالب در آنان تقويت شود و با كمك فعاليت هاى نوشتارى و تمرين هاى آوايى فرصت بازآموزى آن چه را كه پيرامون زبان آموزى آموخته اند، پيدا كنند.
۲- دانش آموزان جهان پيرامونشان و تحولاتى را كه در آن رخ مى دهد بهتر درك كنند، توان تجزيه و تحليل رويدادهاى سياسى و اجتماعى را پيدا كنند و مهارت هاى بحث كردن، استدلال كردن و گفت وگو در آنان تقويت شود.
۳- خواندن اخبار براى هميشه در دانش آموزان نهادينه شود و شهروندان آگاهى شوند كه نسبت به رويدادهاى داخلى و خارجى حساس باشند و براى پذيرش مسئوليت هاى بزرگ و اداره جامعه فردا آماده شوند.
•ويژه نامه تايم براى كودكان
از ويژگى هاى بارز اين مجله پيوند اخبار روز با اهداف آموزشى است. براى مثال، تازه ترين شماره اين مجله (ماه اكتبر) به انتخابات آتى آمريكا اختصاص يافته است. نماد هاى انتخاباتى دموكرات ها (يعنى الاغ) و جمهورى خواهان (يعنى فيل) دستمايه طرح روى جلد جالبى براى اين شماره شده است. در راهنماى معلم همين شماره توضيح داده شده است كه رقيبان جكسون او را الاغ خوانده بودند اما او از اين تصوير منفى بهره بردارى تبليغاتى خوبى كرد و آن را به عنوان نماد انتخاباتى خود برگزيد. بعدها كاريكاتوريستى فيل را به عنوان نماد جمهورى خواهان ترسيم كرد. امروزه دموكرات ها معتقدند الاغ مظهر هوش و شجاعت است و جمهوريخواهان فيل را مظهر هوش و قدرت مى دانند.اخبار اين شماره به مناظره هاى دو نامزد رياست جمهورى ، فعاليت هاى تبليغاتى آنان و تاريخچه رقابت هاى انتخاباتى بسيار نزديك آمريكا اختصاص يافته است. به علاوه، از فعاليت هاى تبليغاتى برخى از گروهاى نوجوانان براى هر يك از اين نامزدها مطلع مى شويم.دانش آموز در بخش فعاليت ها در قالب يك بازى با مراحلى كه فرد بايد بگذراند تا رئيس جمهور شود آشنا مى شود در فعاليت ديگر، به چند پرسش پيرامون اين موضوع پاسخ مى دهد كه اگر رئيس جمهور بود چه مى كرد. براى مثال، يكى از مشكلات نوجوانان را مطرح و براى آن راه حل پيشنهاد مى كند. از ويژگى هاى ديگر اين مجله تقويت ارتباط خانه و مدرسه و بزرگسال و كودك است. دانش آموزان مجله را هم در كلاس استفاده مى كنند و هم به خانه مى برند و همراه والدين مطالعه مى كنند، پيرامون آن گفت وگو مى كنند و ارتباط خود را با يك ديگر مستحكم مى كنند. خانواده اى را تصور كنيد كه والدين از طريق تايم بزرگسالان و رسانه ها از رويدادهاى سياسى، اجتماعى ، علمى و آموزشى آگاه مى شوند و كودكانشان از طريق تايم گروه سنى خودشان با آنها آشنا مى شوند. در چنين خانواده اى «گفت وگوهاى سر ميز شام» رونق مى گيرد.البته، مجله نماى بزرگ ، كه براى پيش دبستانى ها و پايه اول منتشر مى شود، صفحه ويژه والدين نيز دارد كه در آن كودك فعاليتى را همراه والدين انجام مى دهد. براى مثال، يكى از شماره هاى مجله نماى بزرگ به بهداشت دهان و دندان اختصاص يافته است. در صفحه ويژه والدين، جدول هفتگى بهداشت دهان و دندان چاپ شده است كه كودك بايد پس از هر وعده مسواك زدن آن را كامل كند. وظيفه والدين اين است كه بر اين روند نظارت كنند و رهنمودهاى لازم را درباره نگهدارى از دندان ها به كودك يادآورى كنند.
•همه براى آموزش
دانشمندان قديم سال ها به دنبال كيميا بودند تا از مواد كم ارزش ماده پرارزشى مانند طلا بسازند. هرچند آنان هرگز موفق نشدند، اما نوادگان آنها توانستند با آموزش آرزوى آنان را برآورده سازند. كارشناسان آموزشىTFK از جمله اين نوادگان اند.رويدادهايى كه پيرامون ما رخ مى دهند، سياسى، اجتماعى، ورزشى، علمى يا مرتبط با محيط زيستند. همه اين موضوعات دستمايه فعاليت هاى آموزشى اين مجله اند:
۲۴ سپتامبر ۲۰۰۴؛ توفان ايوان: آموزش مديريت بحران، چگونگى شكل گيرى توفان ها و نحوه نام گذارى آنها.
۱۰ سپتامبر ۲۰۰۴؛ آغاز مبارزه انتخاباتى در آمريكا: آشنايى با نامزدها و تمرين انتخابات به عنوان يك فعاليت اجتماعى در مدرسه.
۷ مى ۲۰۰۴؛ المپيك آتن: آشنايى با تاريخچه المپيك و مسابقاتى كه در آن انجام مى شود.
آوريل ۲۰۰۴؛ عراق يك سال بعد: گزارشى پيرامون تحولات يك سال اخير عراق.
دسامبر ۲۰۰۳؛ يك قرن پرواز: گزارشى پيرامون پيشرفت هايى كه طى قرن بيستم در زمينه پرواز داشته ايم همراه با فعاليت هايى كه دانش آموز را با فضا و تلاش هاى برادران رايت آشنا مى كنند.
فوريه ۲۰۰۳؛ فقدان بزرگ: درباره واقعه تاسف برانگيز انفجار فضاپيماى كلمبيا و از دست دادن ۷ نفر از برجسته ترين فضانوردان همراه با معرفى فعاليت هاى سازمان ناسا.
آوريل ۲۰۰۳؛ گزارشى پيرامون سفر كاوشگر مريخ همراه با فعاليت هايى پيرامون مقايسه شرايط مريخ با زمين.خوانندگان محترم شرق براى اطلاعات بيشتر و دريافت نمونه صفحات اين مجله ها از كتابخانه الكترونيك «جزيره دانش» به آدرس زير مراجعه كنند:www.iransciland.com
     

View: 3254 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.sharghnewspaper.com/830725/book.htm

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات حقوقي معاهده
متن مطالب شماره 3 (پياپي 4)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است