|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

نشريه داخلي و ضرورت هاmagiran.com: نشريه داخلي و ضرورت ها
 
 

 جام جم آنلاين 21/5/85

نشريه داخلي و ضرورت ها

انجمن جهاني روابط عمومي در تعريف روابط عمومي تاکيد بر مفاهمه دارد ؛ تفاهمي که درون سازمان ، ميان مديران و کارکنان و در بيرون سازمان ، ميان سازمان و کساني که با آن سر و کار دارند، بايد وجود داشته باشد و يا به وجود آيد.
    براساس همين تعريف و با عنايت به وظايف روابط عمومي ، بدون ايجاد رابطه صحيح ميان کارکنان در داخل سازمان ، رابطه صحيح با خارج از سازمان نيز امکانپذير نيست ، اگر هم باشد خالي از خدشه نخواهد بود.
    هر چند روابط عمومي با استفاده از نظريه ها و فلسفه هاي علومي چون مديريت ، روان شناسي و ارتباطات انساني مي تواند روابط بهتري با مديران و کارکنان ايجاد کند ؛ اما اين نکته را نبايد از نظر دور داشت که خلاقيت به عنوان عنصر اساسي در کار روابط عمومي ، وجه تمايز روابط عمومي موفق از ناموفق تلقي مي شود. در هر حال ، با استفاده و بهره گيري از خلاقيت ، روابط عمومي مي تواند به اقدامات زير در بهينه سازي روابط درون سازمان دست بزند:
    - ايجاد احساس مسووليت به نحوي که کارکنان همواره خود را جزئي از سازمان بدانند.
    - روابط عمومي بايد زبان کارکنان ، يا به عبارتي سخن گوي آنان باشد و در مقابل ، خواست هاي مديران سازمان را نيز به کارکنان منتقل کند.
    - روابط عمومي بايد به نيازها، شکايت ها و درد دل هاي کارکنان توجه کند و تا سرحد امکان در جهت رفع و حل مشکلات و نيازها و مسائل آنان بکوشد و دست کم براي شنيدن نيازها و درد دل هاي آنها گوش شنوا داشته باشد.
    - سياست هاي سازمان را به کارکنان منتقل کند و آنان را در جريان برنامه هاي در دست اقدام و برنامه هاي آينده قرار دهد و به همين منظور سيستم اطلاع رساني روزآمد و قوي ايجاد کند و از اين راه کارکنان را با اهداف سازمان آشنا کند.
    - روابط عمومي بايد به رفاه کارکنان در سازمان توجه نشان دهد و در زمينه بهداشت محيط کار و سلامت کارکنان بکوشد و موارد رفاهي ديگر چون غذاخوري و سرگرمي هاي مناسب براي ساعات فراغت آنان فراهم آورد.
    - روابط عمومي حتي در خارج از محيط کار نيز موظف به ايجاد تسهيلاتي براي کارکنان است که از جمله آنها مي توان به بيمه ، وسيله رفت و آمد، ايجاد مهد کودک و تهيه ملزومات زندگي به قيمت ارزان تر از بازار اشاره کرد.
    - روابط عمومي وظيفه دارد به برگزاري جشنها، جلسه هاي سخنراني و جلسه هاي آشنايي کارکنان با يکديگر اقدام کند و به انتشار نشريات داخلي بپردازد.
    
    هدف از انتشار نشريه داخلي
    هدف اصلي از انتشار نشريه داخلي بايد ارزيابي شود. روابط عمومي موظف است اهداف کوتاه مدت و بلند مدت انتشار نشريه را پيش از انتشار، تدوين و تبيين کند تا در خلال انتشار دچار گمراهي يا خطا نشود و در حين راه بخشي از مخاطبان خود را از دست ندهد. به اين منظور لازم است پيش از انتشار نشريه داخلي ، پرسشنامه اي ميان کارکنان و مديران توزيع شود و يک نظرسنجي به عمل آيد تا براي روابط عمومي روشن شود که کارکنان و مديران چه محتوايي را براي نشريه خودشان مي پسندند. پرسشنامه ضمن آن که نبايد حاوي پرسشهاي متعدد و خسته کننده باشد، بايد از پرسشهاي تخصصي و خارج از توان پاسخگويي کارکنان نيز خالي باشد. در پرسشنامه مي توان پرسشهايي درباره علاقه و تمايل مخاطبان به نوع مطالب و همچنين قطع و اندازه نشريه ، نام نشريه ، تعداد صفحات و نظاير آن مطرح کرد.
    تعداد پرسشها بايد حداکثر 10 پرسش و به صورت تستي باشد تا وقت زيادي براي پر کردن آن نگيرد. همچنين حتي در حين انتشار مي توان هر 3 ماه يک بار پرسشنامه هاي مشابه ديگري نيز در خود نشريه به چاپ رساند تا همچنان گردانندگان نشريه از نظرهاي مخاطبانشان براي بهبود محتواي نشريه بهره بگيرند. نتيجه بررسي پرسشنامه کمک شايان توجهي به دست اندرکاران انتشار نشريه داخلي خواهد کرد و حرکت آنان را براي انتشار تسريع مي کند. همچنين پرسشنامه به روابط عمومي کمک مي کند تا به هدفهاي خود که در واقع ايجاد تفاهم از راه انتشار نشريه است ، دست يابد. روابط عمومي ضمن آگاهي يافتن از نظرات کارکنان و مديران درباره نشريه دلخواه آنان ، بايد به اين نکات توجه کند و در انتشار نشريه آنها را به مورد اجرا درآورد: 1- آگاه کردن کارکنان از عملکرد و پيشرفت هاي سازمان 2- آگاه کردن کارکنان از اهداف کوتاه مدت و بلندمدت سازمان 3- آموزش کارکنان از طريق نوشته هاي مختلف مانند مقاله ، گزارش هاي گوناگون ، مصاحبه و حتي داستان و حکايت 4- آگاه کردن مديران از وضع کارکنان و نحوه کارکرد آنان 5- آگاه کردن کارکنان از خواست هاي مديران براي بالا بردن کيفيت فعاليت هاي سازمان 6- تهيه مطالبي براي سرگرمي کارکنان و ايجاد همدلي بين آنان.
    
    انواع نشريه هاي داخلي
    نشريه هاي داخلي برحسب نوع مطالب و هدف از انتشار، به انواع مختلفي تقسيم بندي مي شوند که هريک کارکرد ويژه خود را دارند و با توجه به انگيزه روابط عمومي با هدف خاصي منتشر مي شوند.
    نشريه داخلي اطلاع رساني: اين نوع نشريه معمولا با توجه به ميزان فعاليت سازمان به صورت روزانه يا هفتگي منتشر مي شود و مطالب آن حاوي اخبار درون سازمان به منظور آگاه کردن کارکنان از وضعيت داخلي و همچنين تصميم گيري هاي مديران درباره مسائل داخلي و کارکنان است. اطلاعيه ها، بخشنامه انتصاب ها، ترفيع ها و خبرهايي از اين دست نيز در اين نشريه مي آيد.
    نشريه داخلي آموزشي: نشريه هاي آموزشي هنگامي انتشار مي يابند که مديران درصدد باشند از طريق نشريه اقدام به آموزش کارکنان خود کنند. گاهي اين نشريه ها مي توانند جاي کلاسهاي آموزشي را هم بگيرند يا زمينه مساعدتري را براي تشکيل اين گونه کلاسها فراهم آورند. نوع مطالب آموزشي بستگي تام به ميزان سواد کارکنان و اهداف آموزش دارد.
    گاه چند نشريه همزمان ، با توجه به نوع مخاطب منتشر مي شوند. مثلا نشريه اي براي کارکناني که به کارهاي تخصصي اشتغال دارند و نشريه اي براي کارکنان عادي با سطح سواد مثلا زيرديپلم که به کارهاي خدماتي مشغولند. يا نشريه اي براي آن دسته از کارکنان که به کارهاي حسابداري يا کامپيوتر مي پردازند. به اين ترتيب اگر آموزش براي هر گروه با توجه به ميزان سواد و تخصص آنان از راه انتشار نشريه صورت گيرد، نتايج مثبت خود را نشان خواهد داد. ذکر اين نکته ضروري است که آموزش از طريق نشريه بويژه براي افراد کم سواد، حتما بايد با در نظر گرفتن برخي از موضوع هاي ديگر مثل چاپ تصاوير مختلف (عکس ، طرح و کاريکاتور) باشد تا درک و فهم آن براي مخاطب آسان شود. دوره انتشار نشريه هاي آموزشي بسته به نوع آموزش ، هفتگي و ماهانه است.
    نشريه سرگرمي و رفاهي: روابط عمومي ها وظيفه دارند همواره از روحيه کارکنان خود باخبر باشند و بکوشند طراوت و سرزندگي کارکنان سازمان را در محيط کار از راههاي گوناگون حفظ کنند. يکي از راههاي حفظ روحيه بالاي کارکنان ، انتشار نشريه اي است که محتواي آن به حفظ طراوت و سرزندگي کارکنان به شکل مقتضي کمک کند ؛ مطالب شاد، سرگرم کننده ، مسابقه هاي جايزه دار، داستان هاي خنده آور، داستان هاي شاد و مصور، قرار دادن انواع کوپن براي تخفيف خريد از برخي فروشگاه هاي از قبل تعيين شده و... مي تواند اوقاتي از ساعات فراغت کارکنان را پر کند و ضمن آن تفريح و سرگرمي هم به شمار آيد. دوره انتشار چنين نشريه هايي معمولا هفتگي است ؛ اما به تشخيص روابط عمومي و تمايل مخاطبان مي تواند هفته اي 2 شماره هم منتشر شود.
    نشريه تبليغي: اين نشريه ها در سازمان هايي انتشار مي يابند که به علت گستردگي کار يا کثرت و تنوع محصولات ، داراي کارکنان زيادي هستند که در ساختمان هاي مختلف يا حتي شهرهاي گوناگون به کار مشغولند. محتواي اين نشريه ها، معرفي فعاليت ها يا محصولاتي است که توليد مي شوند ؛ زيرا اگر کارکنان از کم و کيف فعاليت ها و توليدات آگاه باشند، نوعي غرور و افتخار به آنان دست مي دهد و توانايي آنان را نيز افزايش مي دهد. اين نشريه ها از نظر کاغذ و چاپ بايد کيفيت بسيار بالايي داشته باشند و دوره انتشار آنها ماهانه باشد.
    نشريه هاي عمومي: اين نشريه ها متداول ترين نشريه هاي داخلي هستند و محتواي آنها تلفيقي از اطلاع رساني ، آموزش ، سرگرمي و رفاهي است. درصد حجم هر يک از اين موضوع ها، بستگي به مخاطبان آن دارد که در پرسشنامه پيش از چاپ با توجه به سن ، سواد، شغل و نوع کار در سازمان و پارامترهاي ديگر ارزيابي مي شود تا معلوم شود مثلا چند درصد مطالب اطلاع رساني باشد و چند درصد آموزشي ، سرگرمي و يا رفاهي. موضوع اين نشريه که معمولا به صورت هفتگي يا ماهانه (بسته به تعداد صفحات آن) انتشار مي يابد، مي تواند شامل موارد زير باشد: - سرمقاله ، درباره مهمترين موضوع داخلي سازمان که همه کارکنان در آن سهمي دارند يا درباره يکي از برنامه هاي آينده و نقش کارکنان در پيشبرد آن. مقاله هاي آموزشي به زبان غيرتخصصي که همه فهم و قابل درک باشد. کاربرد تصوير، کارهاي گرافيکي ، نقشه ، جدول و نظاير آن در درک بهتر مقاله موثر خواهد بود. تهيه و ارائه گزارش از قسمت هاي مختلف سازمان ، به نحوي که کارکنان ديگر را در شناخت فعاليت هاي آن بخش ياري دهد. مصاحبه با مديران يا يکي از کارکنان به مناسبت موفقيت در کار يا آشنايي با کارمند جديد، کارمند مبتکر و خلاق و...اين مصاحبه ها بايد بتدريج با همه کارکنان صورت بگيرد و مصاحبه هايي جدي نيست ، بلکه پرسش ها مي تواند درباره ساده ترين موضوع ها مثلا در مورد غذاي مورد علاقه مصاحبه شونده و يا غيره باشد.
    
    داستان هاي کوتاه
    خبرهاي سازماني مربوط به تازه ترين تصميمات ، انتصاب ها، اعلاميه ها، بخشنامه ها که به زبان خبري تنظيم شده باشد، خبر درباره کارکنان ، جابه جايي ها، تعميرات و...اخبار مربوط به تولد فرزندان کارکنان ، ترفيع آنان ، بازنشستگي ها، مسافرت ها درج خبر مربوط به بيماري کارکنان ، عيادت از بيماران صفحه مربوط به خوانندگان که خود نويسنده آن باشند، مانند داستان هايي که نوشته اند، شعرهايي که سروده اند يا چاپ خاطراتشان با ذکر نام نويسنده. صفحه سرگرمي و بازيها با قيد اين که مثلا به برنده حل جدول جايزه تعلق مي گيرد. صفحه انتقادها، بويژه انتقاد از برخي تصميماتي که مديران اتخاذ مي کنند. صفحه خانواده ، در هر شماره معرفي خانواده يکي از کارکنان همراه با تصاوير آنان. چاپ کوپن هاي مختلف و ذکر اين نکته که جمع آوري متوالي آنها براساس شماره و ارسال به روابط عمومي به قيد قرعه جايزه دارد و همچنين کوپن هاي تخفيف چند درصدي براي خريد از فروشگاه سازمان يا کوپن غذاي مجاني در برخي شماره ها به صورت شانسي.
    
    آناتومي نشريه داخلي
    آناتومي يا اندام شناسي يک نشريه داخلي بستگي به موضوع نشريه دارد. در واقع 3 عنصر محتواي نشريه ، دوره انتشار و مخاطبان نشريه تعيين کننده قطع ، اندازه و ستون بندي آن است. اگر مخاطبان نشريه داخلي افرادي باسواد بالا باشند، قطع نشريه نبايد چندان بزرگ باشد و قطع A4 مناسب ترين قطع خواهد بود. قطع تابلوئيد (Tabloid)براي مخاطباني که ميانگين سواد آنان حدود ديپلم است ، کارآمد خواهد بود. تنوع ستون بندي نشريه نيز براساس همين مبناست. نشريه اي که کيفيت محتواي آن زياد است ستون ثابتي رامي طلبد و نشريه هايي که از نظر موضوع متنوع هستند، به تبع آن تنوع ستون بندي با عرضهاي متفاوت را مي خواهد.
    
    نام نشريه
    نام نشريه بايد هماهنگ با فعاليت سازمان و در ارتباط مستقيم با آن باشد. واژه هاي با حروف اندک و جدا از هم ايده آل است ، اما بهتر آن است که نام نشريه را بين کارکنان به مسابقه گذاشت و مناسب ترين نام را برگزيد. در عين حال بايد توجه داشت که نام نشريه ، يک واژه و آن واژه آشنا و مانوس باشد. طراحي يا خطاطي نام نشريه نيز بايد در ارتباط با فعاليت سازمان باشد. روابط عمومي يک سازمان سازنده رايانه ، طراحي مدرني براي نام نشريه در نظر مي گيرد و يک کارخانه قاليبافي ، زمينه هاي سنتي را در خطاطي يا طراحي لوحه از ياد مي برد.
    
    تعداد صفحات نشريه داخلي
    تعداد صفحات يک نشريه داخلي با هر يک از موضوعاتي که قبلا به آن اشاره شد، به دوره انتشار آن بستگي دارد ؛ به طور مثال در يک نشريه هفتگي نه آنقدر بايد تعداد صفحات زياد باشد که در مدت يک هفته مجالي براي مطالعه آن نباشيد و نه آنقدر کم که با ورق زدني در چند دقيقه خوانده شود.تنوع مطالب سبک و سنگين ، ميزان زمان مطالعه را تعيين مي کند.
    
    نشريه داخلي ، نشريه خانه
    هر نشريه داخلي بايد اين امکان را براي خود فراهم کند که به عنوان يک مايحتاج ضروري در سبد خانواده کارکنان قرار گيرد. اگر مرد خانه کارمند سازمان است بايد اين جذابيت را در نشريه ببيند که آن را به خانه ببرد و اين احساس به او دست بدهد که همسر و کودک يا کودکانش نيز مي توانند چون او از نشريه بهره ببرند.
    يک نشريه داخلي خوب عضو خانواده کارکنان خواهد شد، به شرط آن که روابط عمومي سازمان بتواند همراه با نشريه ، طراوت ، تازگي ، نشاط، مسووليت و احساس خوش دلبستگي را به خانه کارکنان ببرد.
    
    

حسين قندي

     

View: 11062 - Print: - Email:

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه خانه خوبان
متن مطالب شماره 119، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است