|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

وظيفه روزنامه جام جم ، مديريت هدايت فرهنگي وافکار عمومي جامعه استmagiran.com: وظيفه روزنامه جام جم ، مديريت هدايت فرهنگي وافکار عمومي جامعه است
 
 

 حام حم آنلاين 29/5/85

وظيفه روزنامه جام جم ، مديريت هدايت فرهنگي وافکار عمومي جامعه است

سومين مديرمسوول موسسه جام جم ديروز با حضور رئيس سازمان صداوسيما معرفي شد. به اين ترتيب بعد از گذشت يک سال از حضور علي اصغر جعفري در راس موسسه جام جم ، با حضور بيژن مقدم به عنوان مديرمسوول جديد ؛ جعفري رسما مسووليت تازه خود را به عنوان مشاور رئيس سازمان و مديرکل حوزه رياست سازمان صداوسيما آغاز کرد. اين مراسم در تالار اجتماعات مسجد الغدير برگزار شد.
    
    سخنان مهندس ضرغامي
    
    رئيس سازمان صدا و سيما در اين مراسم با بيان اين که صفات رسانه ملي بر روزنامه و موسسه جام جم مترتب است ، تصريح کرد: با رعايت تعريف رسانه نوشتاري ، وظيفه روزنامه جام جم همچون رسانه ملي مديريت هدايت فرهنگي و افکار عمومي جامعه است.
    سيدعزت الله ضرغامي ديروز در مراسم معارفه بيژن مقدم ،مدير مسوول روزنامه جام جم به جايگاه روزنامه در افق رسانه اشاره کرد و گفت: در مجموعه افق رسانه جايگاه روزنامه جام جم مشخص و ماموريت آن تبيين شده است.
    رئيس سازمان صداوسيما ارتباط وسيع روزنامه جام جم با رسانه ملي را فرصت و مزيت مناسبي دانست و تصريح کرد: اين ارتباط رابطه اي يکسويه نيست ، بلکه تعاملي دوسويه بين بخش هاي مختلف رسانه ملي و روزنامه جام جم است که بايد با استفاده از اين فرصت و بررسي ميزان بازخوردها از تاثير فعاليت رسانه اي خود بر مخاطب مطلع شويم.
    ضرغامي با اشاره به مستقل بودن روزنامه جام جم از صداوسيما افزود: روزنامه جام جم با ويژگي هاي منحصر به فرد خود، بايد مديريت پيام ، جريان سازي و فرهنگ سازي را بر عهده بگيرد و در جذب مخاطبان در دو حوزه مخاطب عام و خاص بيش از پيش تلاش کند.
    رئيس سازمان صداوسيما با اشاره به کارکردهاي گوناگون روزنامه جام جم از جمله اطلاع رساني و آموزش ؛ بر توليد محتوا براي مخاطبان خاص و افراد ممتاز تاکيد کرد و گفت: انعکاس سلايق مختلف و امکان حضور جريان هاي فکري گوناگون همانند گذشته و با قدرت بيشتر بايد در روزنامه جام جم فراهم شود.
    ضرغامي با اشاره به مختصات رسانه هاي مکتوب گفت: رسانه هاي مکتوب به ويژه روزنامه جام جم که متاثر از سياست چندصدايي رسانه ملي است ، مي تواند صريح تر و شفاف تر در حوزه هاي نقد سازنده وارد شود.
    رئيس سازمان صدا و سيما همچنين تاکيد کرد: هر چقدر شفاف تر عمل کنيم و به سلايق مختلف و ديدگاه هاي گوناگون بيشتر ميدان بدهيم ، «رسانه شايعه» بيش از پيش ضعيف مي شود و اين رسانه ها که شايستگي اعتماد ندارد کمتر مورد اقبال مردم قرار خواهند گرفت.
    همچنين رئيس سازمان صداوسيما در اين مراسم که تعدادي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ، مشاور رئيس جمهور در امور مطبوعاتي ، اهالي رسانه و مطبوعات و برخي از معاونان سازمان صدا و سيما نيز حضور داشتند از زحمات و تلاشهاي حسين انتظامي ، مدير مسوول اسبق و جعفري مدير مسوول سابق روزنامه جام جم قدرداني کرد.
    همچنين ضرغامي حکم مدير مسوولي بيژن مقدم را اهدا و براي وي در اين منصب آرزوي موفقيت کرد. همين گزارش حاکيست ، علي اصغر جعفري ، مدير مسوول سابق روزنامه جام جم نيز در اين مراسم گزارشي از روند فعاليت گذشته اين روزنامه بيان کرد.
    
    گزارش مديرمسوول سابق جام جم
    
    مديرمسوول سابق جام جم در گزارشي کوتاه فعاليت هاي مختلف انجام شده در يک سال گذشته را در اين موسسه شرح داد.او به ابتداي حضور خود در اين موسسه اشاره کرد و گفت: در ابتداي حضور در موسسه جام جم با تقسيم بندي انجام شده در 2 بخش فعاليت هاي خود را آغاز کرديم.
    بخش اول کار، تلاش براي ارتقاي کيفي روزنامه بود و بخش دوم رفع مشکلاتي که در مجموعه اي مانند يک روزنامه بزرگ وجود دارد.
    وي سپس به تلاشهايي اشاره کرد که در اين مدت براي ارتقاي کيفي روزنامه جام جم و هماهنگي آن با سياست هاي کلان رسانه ملي انجام شده بود. بکارگيري تيمي متخصص براي نظارت و بررسي روزنامه از جهت هماهنگي با سياست هاي روزنامه در افق رسانه ، آسيب شناسي موسسه و مشکلات آن و استفاده از حضور کارشناسان مختلف ، برخي از تمهيداتي بود که جعفري به آن اشاره کرد ؛ تمهيداتي که در ادامه سبب شد تا براساس شناسايي ضرورت ها و نيازهاي مخاطبان 4 صفحه به صفحات روزنامه اضافه شود ؛ ضميمه هاي تازه با هدف جذب نخبگان به جمع خانواده جام جم بپيوندد و گرافيک و چيدمان صفحات نيز تغيير کند. استفاده از حضور و همراهي 60 نفر از صاحب نظران مختلف و در اولويت قرار گرفتن مطالب تحليلي و خبري در روزنامه به گونه اي که بخش عمده مطالب توليد خود تحريريه شوند از ديگر برنامه هايي بود که جعفري به عنوان توفيقات موسسه در سال گذشته به آنها اشاره کرد. البته در عرصه محتوايي نيز پرداختن به مباحث مشروطه و مطالب رسانه ، خانواده ، ادبيات ، تاريخ ، تمدن و ميراث فرهنگي از دستاورد ديگر جام جم در اين مدت بود.
    مديرمسوول سابق روزنامه جام جم در مراسم ديروز از توفيقات مالي در يکسال گذشته از جمله کاهش 40ميليارد ريالي هزينه ها در سال 84 به نسبت سال 83، افزايش 40 درصدي ميانگين درآمدي و تقليل نافروشي ها به کمتر از 4 درصد در کل کشور اشاره کرد. وي فهرستي از برنامه هاي نيمه کاره اين موسسه را نيز ارائه داد.
    طرحهاي مطالعاتي براي ايجاد چاپخانه در استانهاي کرمان ، خراسان رضوي ، راه اندازي روزنامه ورزشي و خبرگزاري جام جم ، توسعه روزنامه جام جم بين الملل و... از ديگر نکات مورد اشاره جعفري بود.
    
    سخنان مدير مسوول جديد جام جم
    
    بيژن مقدم نيز در سخنان کوتاهي برنامه و سياست هاي آينده خود در اين روزنامه را تشريح کرد.
    مديرمسوول جديد جام جم نيز از مسووليت سنگين سپرده شده به وي با جمله: «امانت و نعمت» ياد کرد.مقدم به اين مساله اشاره کرد که هيچ رسانه اي بي هدف نيست و رسانه بي هدف و بي جهت وجود ندارد؛ چرا که پيام در ذات خود هميشه هدفدار است.
    مساله مورد اشاره ديگر وي ، حضور روزنامه در کنار رسانه اي بزرگتر بود.
    او در اولين سخنراني خود براي همکاران موسسه گفت: جهتگيري کاملا روشن است و همين سياست ادامه خواهد يافت تا به ثمر برسانيم. البته اگر بتوانيم رسانه اي چندصدايي را ايجاد کنيم و مخاطبان فعلي را حفظ کنيم وضمن عمق بخشي ، دايره مخاطبان راگسترش دهيم موفق خواهيم بود و اين کار بزرگ ما خواهد بود.
     

View: 2043 - Print: - Email:

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه نقد كتاب ادبيات و هنر
متن مطالب شماره 1-2، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است