|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

شبكه هاي اجتماعي؛ تهديدها و فرصت هاmagiran.com: شبكه هاي اجتماعي؛ تهديدها و فرصت ها
 
 

  29/5/93

شبكه هاي اجتماعي؛ تهديدها و فرصت ها

بخش تحقيقات وزارت كار ايالات متحده آمريكا براي توانمندسازي نوجوانان گزارشي را تهيه و منتشر كرده است. اين پژوهش با هدف ارتقاي توانايي‌هاي نوجوانان به ويژه معلولان انجام شده و در بخشي از آن به اهميت رسانه‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي پرداخته است. متن كامل اين بخش از گزارش را در ادامه مي‌خوانيد:
    
    اينترنت به شكل معناداري شيوه­هاي ارتباط ما با يكديگر در جامعه، انجام كارهاي تجاري­مان و اجتماعي شدن را تغيير داده است. جوانان امروزي هيچ گونه دنيايي بدون اينترنت را نمي­شناسند. دنيايي كه آنها هر گاه درباره چيزي در آن مي­انديشند بايد بخشي از اين تفكر را در درون اين زمينه ويژه قرار دهند. اكنون به شكل بينانسلي شبكه‌هاي اجتماعي با ارتباطات رو در رو مقايسه مي­شود.
    بر اساس گزارش پروژه­هاي «زندگي آمريكايي و اينترنت پيو»، بيش از 93 درصد از نوجوانان 12 تا 17 ساله و جوانان 18 تا 29 ساله ايالات متحده به طور منظم از اينترنت استفاده مي­كنند و بيش از 70 درصد از آنان كاربر سايت­هاي شبكه‌هاي اجتماعي هستند. علاوه­ بر اين، در ميان نوجوانان آنلاين، 62 درصد از اينترنت براي گرفتن خبرهاي مربوط به رويدادها و سياست­هاي جاري استفاده مي­كنند، 48 درصد از آن براي خريد كالاهايي مانند كتاب، لباس و موسيقي استفاده كرده و 31 درصد براي دسترسي به اطلاعات مربوط به بهداشت، رژيم­هاي غذايي يا تناسب فيزيكي بهره مي‌برند.
    شبكه­هاي اجتماعي مجازي فرصت­ها و تهديدهايي را به همراه دارند. آنچه در ادامه مي­آيد، چكيده­اي موجز از هر دوي آنهاست كه با مجموعه­اي از آموزه­ها همراه شده و به طور خاص براي ارتقاي امنيت آنلاين طراحي شده است.
    
    
    مزيت­هاي رسانه­هاي اجتماعيمهارت­هاي اجتماعي: شبكه­هاي اجتماعي به افراد اجازه مي­دهند تا ارتباط خود را با دوستانشان حفظ كرده و دوستان جديدي پيدا كنند. در صورت استفاده صحيح، رسانه­هاي اجتماعي مي­توانند عزت نفس را افزايش داده و به فرد كمك كنند تا كمتر احساس انزوا كند.
    
    استقلال و خود-اظهاري: ايجاد «هوم پيجي» مختص به خود، به افراد اجازه مي­دهد تا خودشان را بيان كرده و علايق خود را به بحث بگذارند. شما مي­توانيد به گروه­هايي بپيونديد و صفحه‌هاي جالبي را تاييد كنيد يا اينكه نكته‌هاي جالبي درباره علايق ديگر افراد بيابيد.
    
    شايستگي­هاي ديجيتالي: تكنولوژي بيش از هر زمان ديگر در حال نمو و رشد كردن است. هر چه نوجوانان و جوانان بياموزند كه خود را با تكنولوژي­هاي نوين يا كاربردهاي جديد تكنولوژي­هاي موجود سازگار كنند، بهتر قادر خواهند شد تا خود را براي سازگاري با تكنولوژي­هاي آينده تجهيز كنند.
    
    توسعه آموزشي:جوانان دوره راهنمايي و دبيرستان در آينده بيشتر از شبكه­هاي اجتماعي براي مباحث كلاسي و اشتراك­گذاري مباحث مربوط به تكاليف استفاده خواهند كرد.
    
    پژوهش: جوانان مي­توانند اطلاعات مربوط به موضوعاتي را جمع­آوري كنند كه مشكل بتوان آن را با ديگران مطرح كرد؛ موضوعات مربوط به مواد مخدر و موارد مربوط به بهداشت جنسي از اين گونه مسايل هستند.
    
    مزيت­هاي ديگر براي جوانان معلول: شبكه­هاي اجتماعي مي­توانند فضاي جديدي براي ارتباطات، يكپارچگي و مشاركت در اجتماع را ايجاد كنند. جوانان مي­توانند به شكل راحت­تر و بدون ترس از طرد شدن يا برچسب­هايي كه در دنياي واقعي تجربه مي­كنند، به ابراز خود­شان، از جمله تفكرات و احساسات­شان بپردازند. پژوهش­ها هم‌چنين نشان مي‌دهند كه چنين جواناني نسبت به موقعيت­هاي رو در رو به ميزان بيشتري مشتاق هستند تا درخواست كمك كنند. علاوه بر اين، جواناني كه مهارت­هاي اجتماعي را به سختي تجربه مي­كنند مي­توانند به شكل مستقلانه­تري اجتماعي شده و مي­توانند با افراد متفاوتي ارتباطات برقرار كنند. آنها تجربه‌هاي متفاوتي از روابط انساني را در شبكه‌هاي اجتماعي تجربه و حفظ مي‌كنند. آنها مي­توانند با استفاده از مزيت­هايي هم‌چون داشتن زمان كافي براي مرور و ويرايش ارتباط پيش از فرستادن پيام، به ديگران پاسخ دهند.
    در نهايت مي­توانند اين مهارت را به جهان واقعي انتقال داده و اين شجاعت را به دست آورند كه چنين دوستي­هايي را در زندگي روزمره شكل داده و حفظ كنند.
    
    
    خطرهاي مربوط به شبكه­هاي اجتماعيبه اشتراك گذاشتن اطلاعات فردي با افراد ناشايست: جوانان بايد از اين امر آگاه باشند كه اطلاعاتي كه آنها در محيط آنلاين قرار مي­دهند ممكن است آنها را در معرض خطر قرار دهد. افرادي كه به دنبال آسيب رساندن به ديگران هستند مي­توانند از اطلاعات استفاده و آنها را شناسايي كرده و اعتماد آنان را به دست آورند. آنها مي­توانند با وانمود كردن اينكه فرد را مي­شناسند به صورت بسيار فريبنده­اي عمل كنند. در اين راستا، جوانان را به خصوصي­سازي اطلاعات در شبكه­هاي اجتماعي مجازي مثل فيس‌بوك و تويتر تشويق كنيد.
    
    قلدري كردن: آزار و اذيت ممكن است تنها در فضاي آنلاين رخ دهد يا اينكه ممكن است اين نوع از زورگيري­ها با شناسايي توسط كسي كه قرباني خود را از فضاي آنلاين انتخاب مي­كند، به فضاي واقعي انتقال بيابد. زورگيري آنلاين ممكن است منتج به آسيب­هايي عاطفي هم‌چون افسردگي، عصبانيت، ترك تحصيل، خشونت و خودكشي شود.
    
    دوام در پروفايل­هاي آنلاين: زماني كه اطلاعاتي در اينترنت به اشتراك گذاشته مي­شود، براي هميشه آنجا مي­ماند. بازپس گرفتن اطلاعاتي كه ديگران خوانده و آن را تصاحب كرده­اند تقريباً غير ممكن است. عناوين، تصويرها و نظرات نامناسب ممكن است وقتي كه آنها سعي در رفتن به دانشگاه يا گرفتن يك شغل دارند، به آنها ضرر وارد كند.
    
    افشا:مردم دوست دارند تا بيشتر برجسته شوند و از اين رو در مورد اطلاعاتي كه در محيط آنلاين به اشتراك مي‌گذارند كمتر احتياط مي­كنند. اين امر به اين معناست كه خطر بزرگتري در رابطه با افشاي اطلاعاتي هم‌چون وجود يك نقطه ضعف وجود دارد كه اگر ما كمي درباره آن تامل كنيم ممكن است آن را منتشر نكنيم.
    
    
    خطرات بالقوه تجمعي براي نوجوانان با ناتواني­هاي خاص: شبكه­هاي اجتماعي ممكن است باعث منزوي شدن بيشتر كساني شوند كه ­اكنون احساس انزوا كرده يا اينكه حتي منزوي نبوده­اند و نيز مي­تواند در نهايت منجر به افسردگي و تنهايي شوند. هم‌چنين، جوانان با ناتواني­هاي خاص بايد تصميم مهم زندگي خود را درباره افشاي ناتوانيشان بگيرند (آيا، چگونه، چه وقت و به چه كسي). افشاي ناخواسته اطلاعات ممكن است از طريق ارسال تصاوير يا طرفداري از گروه­هاي حامي معلولين انجام بپذيرد. با وجودي كه اين امر ممكن است مشكلي به همراه نداشته باشد، اما بحث افشاي اطلاعات، موضوع بسيار مهمتري است. براي اطلاعات بيشتر درباره اطلاعات مربوط به ناتواني به «411 نكته درباره افشاي اطلاعات مربوط به ناتواني: دستورالعملي براي جوانان با ناتواني­هاي خاص» نگاه كنيد.
    
    http://www.ncwd-youth.info/411-on-disability-disclosure
    
    فرآيند توانمندسازي جوانان براي اتخاذ تصميم‌هاي مناسب و مسووليت­پذير در محيط آنلاين را مي­توان با فرآيندهايي مقايسه كرد كه در آن نوجوانان مي­آموزند كه چگونه به صورت ايمن از خيابان عبور كنند. در ابتدا آنها دست يك بزرگسال را مي­گيرند و سپس به شكل نسبتاً مستقالانه­اي اين كار را انجام مي­دهند و احتمالاً از دور كسي مراقب آنهاست. در نهايت آنها توانايي اين را به دست مي­آورند كه تصميمات مناسبي اتخاذ كنند. آموزش نوجوانان درباره جوامع شبكه­هاي مجازي بايد بر مبناي ارايه اطلاعات، مهارت­ها و ارزش­ها باشد تا آنها بتوانند به صورت مستقلانه­اي تصميم‌هاي مناسب اخذ كنند.
     

View: 2750 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://media.shafaqna.com/top-news/item/20361

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات سلامت در جامعه
متن مطالب شماره 3 (پياپي 403)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است