|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

رييس دانشكده خبر مشهد: "ايسنا" متخصص‌ روزنامه‌ نگاري تربيت مي‌ كندmagiran.com: رييس دانشكده خبر مشهد: "ايسنا" متخصص‌ روزنامه‌ نگاري تربيت مي‌ كند
 
 

 ايسنا 14/10/95

رييس دانشكده خبر مشهد: "ايسنا" متخصص‌ روزنامه‌ نگاري تربيت مي‌ كند

مديرعامل خبرگزاري فرهنگ رضوي و رييس دانشكده خبر مشهد به تمجيد از رويكرد حرفه‌اي ايسنا و نقش آن در فضاي رسانه‌اي كشور پرداخت و گفت: ايسنا در فضاي رسانه‌اي كشور متخصص روزنامه‌نگاري تربيت مي‌كند.
    به گزارش ايسنا، سيد جلال فياضي در نشست تخصصي مطبوعات و رسانه‌هاي محلي، پيشران توسعه در فرهنگسراي كومش سمنان اظهار كرد: اگرچه دانشگاه‌ها در كشور ما درصدد تربيت خبرنگار و روزنامه‌نگار متخصص هستند، اما ايسنا "متخصص روزنامه‌نگاري" و "متخصص خبرنگاري" تربيت مي‌كند.
    عضو پيشين هيات نظارت بر خبرگزاري‌هاي كشور و مديرعامل خبرگزاري جمهوري اسلامي در دولت نهم، با ستايش از نگرش حرفه‌اي در خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) تصريح كرد: جامعه امروز ما به اين "متخصصين روزنامه‌نگاري و خبرنگاري" به‌ شدت نياز دارد.
    وي با اشاره به ويژگي‌هاي توسعه پايدار به مقايسه آن با اقتصاد مقاومتي پرداخت و اضافه كرد: توسعه پايدار در واقع مترادف همان اقتصاد مقاومتي است كه از سوي مقام معظم رهبري به‌ عنوان شعار سال مطرح شده است.
    
    توسعه پايدار مترادف همان اقتصاد مقاومتي است
    اين فعال رسانه‌اي باسابقه، با اذعان به اينكه مراد از اقتصاد مقاومتي، اقتصادي است كه در رويارويي با تندباد حوادث دستخوش شوك‌هاي فلج‌كننده نشود، افزود: از اصطلاح "توسعه پايدار" نيز همين معنا برداشت مي‌شود؛ يعني توسعه پايدار توسعه‌اي است كه با تحولات مختلف و تغيير دولت‌ها و ...دستخوش تغيير نمي‌شود.
    موسس، سردبير و مديرمسؤول روزنامه قدس، نخستين ويژگي توسعه پايدار را درون‌زا بودن آن ارزيابي كرد و گفت: توسعه پايدار در واقع به ظرفيت‌هاي داخلي تكيه مي‌كند البته بديهي است كه اين مهم به آن معنا نيست كه دور خود حصار بكشند.
    فياضي بر لزوم همه‌جانبه‌نگري در توسعه‌پايدار تاكيد كرد و ادامه داد: بايد ابعاد توسعه منطقه‌اي بر مبناي ويژگي‌ها و ظرفيت‌هاي منطقه‌اي شكل بگيرد.
    وي برون‌نگري را ديگر ويژگي توسعه پايدار برشمرد و افزود: كشوري كه به توسعه پايدار مي‌انديشد نمي‌تواند نسبت به تحولات بيروبي بي‌تفاوت باشد؛ لذا اين نوع از توسعه در عين اينكه به دورن و ظرفيت‌هاي داخلي اتكا دارد، تؤأمان به تحولات بيروني نيز چشم دارد به عبارتي توسعه پايدار درون‌زا و برون‌نگر است.
    مديرعامل خبرگزاري فرهنگ رضوي، از نيروي انساني به‌ مثابه بزرگترين سرمايه هر كشور ياد كرد و توجه به اين سرمايه را لازمه تحقق توسعه پايدار ارزيابي كرد و گفت: ويژگي و مشخصه ديگر توسعه پايدار، متوازن بودن آن است يعني در اين شيوه از توسعه، همه بخش‌ها به‌صورت متعادل و همدوش هم رشد و توسعه مي‌يابند.
    وي بر لزوم صيانت از ارزش‌هاي جامعه به موازت رشد و توسعه تاكيد كرد و ادامه داد: امروزه همه كشورها به نوعي نگران ارزش‌هاي بومي و اعتقادي خود هستند لذا در روند توسعه به حفظ و صيانت از اين ارزش‌ها توجه جدي دارند چرا كه در كشاكش ارتباطات بين‌المللي مكن است برخي از اين ارزش‌ها تحت‌شعاع قرار گيرند.
    
    رسانه‌هاي محلي پيشران "توسعه پايدار"
    عضو شوراي شهر مشهد مقدس، صيانت و حفظ محيط‌زيست را ديگر ويژگي توسعه پايدار برشمرد و گفت: علاوه بر اين يك جامعه توسعه يافته براي آحاد جامعه فرصت‌هاي برابر ايجاد مي‌كند.
    وي با طرح اين پرسش كه رسانه‌ها و خصوصا رسانه‌هاي محلي در كجاي فرآيند "توسعه پايدار" قرار مي‌گيرند، به نقش رسانه‌ها در تحقق توسعه اشاره كرد و گفت: در گذشته عوامل موثر در توسعه محدود به خاك، سرمايه و نيروي انساني قلمداد مي‌شدند اما امروزه دو مولفه مهم تجهيزات و اطلاعات نيز بر آن سه عامل مهم افزوده شده است.
    رييس اسبق اتحاديه خبرگزاري‌هاي كشورهاي آسيا و اقيانوسيه، يكي از مهمترين رسالت‌هاي رسانه‌هاي محلي را شناسايي و معرفي ظرفيت‌هاي محلي و منطقه‌اي برشمرد و اضافه كرد: علاوه بر اين رسانه‌ها به عنوان عاملي موثر در توسعه پايدار، تحولات ديگر مناطق را رصد و در سطح جامعه مطرح مي‌كند.
    مدير مسؤول هفته‌نامه محلي شهرآرا، ادامه داد: براي تحقق توسعه پايدار ما بايد علاوه بر ظرفيت‌هاي بومي و محلي بايد ظرفيت‌هاي ديگر مناطق و توان و ظرفيت رقباي منطقه‌اي خود را نيز بشناسيم.
    وي معرفي كارآفرين‌ها و صيانت از ارزش‌هاي محلي و بومي را از ديگر وظايف رسانه‌هاي محلي براي كمك به روند توسعه پايدار برشمرد و خاطرنشان كرد: رسانه‌ها علاوه بر اينكه به مثابه عاملي مهم و موثر در توسعه پايدار مطرح هستند همزمان "شاخص توسعه" و "ناظر توسعه" نيز قلمداد مي‌شوند و بايد ايفاگر در اين نقش‌هاي سه‌گانه باشند.
    وي با اشاره به لزوم فراهم‌سازي شرايط براي نظارت رسانه‌ها، گفت: عموما در فرآيند توسعه به دليل حجم بالاي فعاليت و كار، امكان فساد و سوءاستفاده افراد فاسد همواره وجود دارد؛ لذا رسانه‌ها به عنوان چشم بيناي جامعه بايد نظارت دقيقي بر اين فرآيند داشته باشند.
    
    رسانه‌هاي محلي و لزوم پاي‌بندي به اخلاق حرفه‌اي
    فياضي در بخش ديگري از اين نشست به برخي ملزومات رسانه‌اي اشاره و بر لزوم پاي‌بندي به اخلاق حرفه‌اي تاكيد كرد و گفت: متاسفانه امروزه هم در فضاي سياسي و هم در فضاي رسانه‌اي با نوعي بداخلاقي روبرو هستيم كه زيبنده فرهنگ ايراني - اسلامي ما نيست.
    عضو پيشين هيات نظارت بر خبرگزاري‌هاي كشور با نكوهش فضاي تهمت و بداخلاقي حاكم بر برخي رسانه‌هاي امروز، گفت: امروز با نوعي آلودگي اطلاعاتي در كشور روبرو هستيم كه از آفت‌هاي جامعه‌ ما است و بايد براي آن چاره‌جويي كرد.
    مديرعامل خبرگزاري فرهنگ رضوي، رسانه‌ها را از دامن زدن به نقد شخصيتي افراد برحذر كرد و افزود: بايد به جاي نقد شخصيتي فضاي نقد عملكردي حاكم شود.
    
    ملي‌نويسي بلاي جان رسانه‌هاي محلي
    اين فعال سياسي از اقبال افراطي رسانه‌هاي محلي به ملي‌نويسي و طرح مصائب و مشكلات سراسري به عنوان يك پاشنه آشيل ياد كرد و افزود: متاسفانه به اذعان يكي از پژوهشگران و اساتيد برجسته رسانه در ايران امروزه بيش از ۷۰ درصد از حجم رسانه‌هاي محلي به طرح موضوعات، مسائل، مشكلات و دغدغه‌هاي ملي اختصاص مي‌يابد.
    وي به ويژگي‌هاي يك رسانه اثرگذار اشاره كرد و ادامه داد: يك رسانه در صورت موفق است كه به طرح مشكلات جامعه بپردازد و مخاطبان آن خود و مشكلات پيراموني خود را در آيينه آن رسانه ببينند.
    فياضي، با اذعان به اينكه روند رسانه‌ها در دنيا به سمت محلي شدن است خاطرنشان كرد: امروزه بسياري از رسانه‌هاي معتبر و خصوصا رسانه‌هاي مكتوب بيشتر به مسائل محلي و بومي منطقه خود مي‌پردازند و مطالب ملي را عموما در فضاي مجازي عرضه مي‌كنند.
    او با اشاره به مشكلات اقتصادي رسانه‌هاي محلي گفت: اقتصاد رسانه در ايران با مشكل جدي روبرو است و متاسفانه رسانه‌هاي ما عموما هنوز به نقظه سر به سر هم نرسيدند و از هعمين رو است كه دولت‌ها يارانه‌اي براي رسانه‌ها تخصيص مي‌دهند.
    برخورد حذفي و قضايي با رسانه‌ها به حداقل برسد
    اين فعال رسانه‌اي، ايفاي نقش احزاب سياسي توسط برخي رسانه‌ها را نكوهش كرد و گفت: متاسفانه فقدان احزاب فراگير و بالغ يكي از مهمترين مشكلات جامعه امروز ايران است و همين سبب شده كه رسانه‌ها در اين خلاء احزاب سياسي فراگير، نقش احزاب را بازي كنند و همين به بداخلاقي‌ها در فضاي رسانه‌اي دامن زده است.
    مدير مسؤول پيشين روزنامه قدس خراسان در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا درخصوص مهيا نبودن فضا براي ايفاي نقش نظارتي از سوي رسانه‌ها و برخوردهاي گاه به گاه قهري، گفت: بايد اين برخوردها تا حد ممكن كاهش بيابد.
    اين فعال سياسي اصولگرا برخورد حذفي با رسانه‌ها را نادرست خواند و از آن به عنوان آخرين راهكار ياد كرد و گفت: بايد برخورد حذفي و قضايي با رسانه و فعالان رسانه‌اي به حداقل ممكن برسد.
    وي با بيان اينكه فساد سياسي نتيجه بداخلاقي‌هاي سياسي است، اظهار كرد: اگر كشور داراي احزاب سياسي واقعي باشد بي‌ترديد رسانه‌ها نيز نقش واقعي خود را بازي مي‌كردند و چه بسا در آن شرايط با اين سطح از بي‌اخلاقي روبرو نبوديم.
     

View: 80 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/news/95101409209/

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام زن
متن مطالب شماره 1 (پياپي 311)، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است