|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

تولد روزنامه اطلاعاتmagiran.com: تولد روزنامه اطلاعات
 
 

  20/4/83

تولد روزنامه اطلاعات

اميد پارسانژاد
    
    روزنامه اطلاعات عصر روز يكشنبه ۱۹ تير ۱۳۰۵ (هفتاد و هشت سال پيش) در تهران پا به عرصه وجود گذاشت. شورا ى عالى معارف پانزدهم تير ماه همان سال امتياز اين روزنامه را به مديريت عباس مسعودى صادر كرده بود. مسعودى در آن هنگام عضو «مركز اطلاعات ايران» بود و در نخستين شماره روزنامه نيز نام همين مركز به عنوان ناشر آمده است. تشكيل اين مركز تلاشى ناكام براى ايجاد يك خبرگزارى بين المللى بود و انتشار روزنامه اطلاعات در واقع كوششى براى فراموش كردن شكست در رسيدن به اين هدف تلقى مى شد. دست اندركاران آن روز مركز اطلاعات ايران، خود نمى دانستند با اين تصميم ماندگارترين نشريه ايرانى را بنيان مى گذارند.
    
    •به جاى خبرگزارى
    
    نخستين شماره اطلاعات در يك ورق بزرگ (دو صفحه) توسط چاپخانه روشنايى و در ۵۰۰ نسخه به چاپ رسيد و هدف انتشار آن در سرمقاله چنين توضيح داده شد: «شايد هنوز عده كثيرى از افراد اهالى تهران و به خصوص نقاط دوردست مملكت يافت شوند كه اساساً اسم مركز اطلاعات را نشنيده و يا اگر شنيده اند درصدد برنيامده باشند كه از كار و طرز جريان و تشكيلات آن مطلع شده و در نتيجه بدانند كه اين اداره كارش چه و منظور و مقصودش چه و خاصيت آن چيست؟... اين اداره در ماه اسد ۱۳۰۲ كه تاكنون سه سال كامل است، تاسيس گرديده و در قدم اول مبادرت به جمع آورى و تمركز اخبار نقاط داخلى مملكت و اطلاعات خارجى نمود و در اين مدت توانسته است خدمات خود را به عالم مطبوعات انجام دهد. ما انتظار داشتيم كه اين مركز هم مثل آژانس آناتولى مركز نشر اخبار بشود و باب مخابرات را با عالم مفتوح نمايد ولى اين موفقيت حاصل نشد ولى باز نبايد مأيوس شد. كاركنان اين اداره در دومين قدم براى پيشرفت و توسعه مؤسسه اطلاعات، به اتكاى توجه و علاقه عموم هموطنان، مبادرت به نشر روزنامه به نام اطلاعات خواهند كرد...
    
    اين روزنامه به طور مرتب يوميه انتشار خواهد يافت و حاوى اخبار و حوادث كليه نقاط ايران و تفصيل پاره اى حوادث دنيا و اخبار خارجه و بعضى مطالب سودمند است.» («تاريخ جرايد و مجلات ايران» محمد صدر هاشمى) در نخستين شماره اطلاعات، گزارشى از مراسم گشايش مجلس شوراى ملى، مذاكرات نخستين جلسه مجلس و چند مقاله و خبر ديگر ديده مى شد. شماره بعدى نشريه، يك ماه بعد انتشار يافت و كاركنان مؤسسه در اين مدت در تدارك انتشار روزانه آن بودند. روزنامه اطلاعات از شماره دوم، انتشار روزانه خود را آغاز كرد. دفتر روزنامه اطلاعات به هنگام آغاز انتشار، در كوچه وثوق خيابان لاله زار واقع بود كه بعداً به خيابان خيام انتقال يافت. بهاى تك فروشى روزنامه ۴ شاهى تعيين شده بود. اكثر قريب به اتفاق منابعى كه تاريخ مطبوعات يا وضعيت مطبوعات دوره رضاشاه يا تاريخچه روزنامه اطلاعات را بررسى كرده اند، بر علاقه و شور كم نظير عباس مسعودى (مدير نشريه) براى حفظ و گسترش روزنامه اطلاعات تأكيد كرده اند و تلاش او را مسبب تداوم انتشار روزنامه و موفقيت هاى بعدى مى دانند. اطلاعات اولين روزنامه اى بود كه عصرها منتشر مى شد و تنوع و تازگى اخبار و شيوه پردازش آنها باعث شد به سرعت مورد توجه مردم قرار گيرد.
    
    •روزنامه نگار سياستمدار
    
    مسعودى خود در انتخاب و تنظيم اخبار نقش داشت. به طورى كه پسرش فرهاد (مدير مؤسسه، پس از مرگ پدر) در كتاب «پيروزى لبخند» شرح داده است، مثلاً يك روز صبح زود كه مسعودى به دفتر روزنامه مى رفت، اتومبيل رضاشاه را در ميدان توپخانه ديد و متوجه شد كه شاه قصد بازديد سرزده از وزارتخانه هاى عدليه، فوائد عامه و ماليه را دارد. بنابراين او را زير نظر گرفت و در شماره آن روز اطلاعات، گزارشى از اين اقدام شاه به چاپ رساند كه بسيار مورد توجه قرار گرفت. در بخشى از اين گزارش آمده بود: «امروز اعليحضرت براى سركشى و تفتيش شخصاً در وزارتخانه ها حضور يافتند... چند دقيقه قبل از ساعت ۷ (پنج به ظهر) اتومبيل اعليحضرت در خيابان باب همايون، نزديك وزارت فوائد عامه توقف كرد، اعليحضرت پياده شده، وارد وزارتخانه شدند. فقط يك پيشخدمت مخصوص در التزام ركاب همايونى بود. درب وزارتخانه هنوز گشوده نشده و نيم باز بود.
    
    هيچ يك از اعضاى وزارتخانه حاضر نبودند، فقط سرايدار و چند نفر مستخدم به جارو و تميز كردن اتاق ها اشتغال داشتند.» (نقل شده در «بازيگران عصر پهلوى» محمود طلوعى) شم ژورناليستى و شيوه جذاب گزارشگرى مسعودى كه اساس سبك روزنامه نگارى اطلاعات را در آن دوره تشكيل مى داد، در اين گزارش به روشنى پيداست. مسعودى با اعمال نظارت دقيق بر مخارج روزنامه و صرفه جويى توانست روزنامه را توسعه دهد و در سال ۱۳۰۶ نخستين دستگاه گراورسازى را وارد ايران كند. تعداد صفحات روزنامه ابتدا به هشت و سپس دوازده رسيد و در سال ۱۳۱۷ بيش از يازده هزار تيراژ داشت. در اين هنگام عباس مسعودى ديگر فقط يك روزنامه نگار نبود. او در سال ۱۳۱۴ و براى دوره دهم مجلس شوراى ملى به نمايندگى انتخاب شد. همچنين او به همراه رضاشاه به تركيه رفت و وليعهد را در سفر به مصر (براى ازدواج با شاهزاده فوزيه) همراهى كرد.
    
    پس از كناره گيرى رضاشاه نيز مسعودى در مجلس حضور داشت. او در مجلس چهاردهم عضو فراكسيون مستقل ها بود و در سال ۱۳۲۵ به هيات رهبرى حزب دموكرات قوام وارد شد. او در مجلس پانزدهم نيز عضو فراكسيون اين حزب بود. پس از آن و با تاسيس مجلس سنا، مسعودى نيز به اين مجلس راه يافت. او تا دوره چهارم سناتور انتخابى و در دوره هاى پنجم و ششم سناتور انتصابى بود. مسعودى روز ۲۷ خرداد ۱۳۵۳ در دفتر كارش در روزنامه اطلاعات سكته كرد و در ۷۳ سالگى درگذشت. روزنامه اطلاعات در آن روز در آستانه ۴۸ سالگى قرار داشت.
    
     

View: 6015 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.sharghnewspaper.com/830418/hist.htm


مطالب مرتبط را در پرونده (هاي) زير مطالعه نماييد:

تاريخ مطبوعات > تاريخ مطبوعات ايران 

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه زبان و ادبيات روسي
شماره 2 (پياپي 13)
 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است