|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
magiran.com: فصلنامه برنامه ريزي منطقه اي، راهنمای تدوين و ارسال مقاله
magiran.com > فصلنامه برنامه ريزي منطقه اي > راهنمای تدوين و ارسال مقالات
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
ارسال الکترونيکي مقاله
راهنماي تدوين و ارسال مقالات
شماره جديد اين نشريه
سال هشتم
شماره 29
بهار 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:
1 جغرافيا

خدمات سايت
 
 
 
 
راهنمای تدوين مقاله
راهنمای تهیه و شرایط پذیرش مقاله برای مجله ی برنامه ریزی منطقه ای

رعایت نکات و دستورالعمل زیر برای جلوگیری از تأخیر در داوری و انتشار بموقع مجله هنگام ارسال مقالات ضروری است:

1. شرایط تأیید اولیه مقالات:
1-1. مجله برنامه­ریزی منطقه­ای به دلیل تخصصی بودن فقط در موضوعات مرتبط با برنامه­ریزی، منطقه و توسعه مشتمل بر موارد ذیل پذیرای مقالات می­باشد:
- روستا و برنامه­ریزی روستایی - توریسم روستایی و شهری
- شهر و برنامه­ریزی شهری - اکوتوریسم و رفتارهای فرهنگی در منطقه
- منطقه و برنامه­ریزی منطقه­ای - ناحیه­بندی و برنامه­ریزی ناحیه­ای
- مدیریت شهری و روستایی - روابط و پیوندهای روستایی- شهری
- آمایش سرزمین - مشارکت، تعاون و توسعه پایدار محلی
- توسعه شهری و روستایی - ویژگی های اقتصادی و اجتماعی شهر و روستا
- عمران و توسعه ناحیه­ای - برنامه ریزی محیطی
- جغرافیای کاربردی و برنامه­ریزی - اقلیم و برنامه ریزی منطقه­ای
- اقتصاد شهری و روستایی - رفاه اجتماعی و توسعه ناحیه
- منطقه­گرایی و برنامه­ریزی - مهاجرتهای روستایی- شهری
- ساختارها و کارکردهای تهیه و تدوین برنامه­ریزی - مورفولوژی و تیپولوژی منطقه
1-2. مقاله باید حاصل کار پژوهشی و علمی نویسنده (ها) باشد و لزوماً به تولید علم و معرفت جدید منجر شده باشد. مجله از مقاله‌های مستخرج از رساله دکتری، پایان نامه‌های برجسته و همچنین طرح‌های تحقیقاتی مستقل در صورتی که با رعایت اصول و معیارهای روش تحقیق علمی در حوزه مربوطه باشد، و از نوآوری نظری یا روش­شناسی برخوردار باشد، استقبال می‌کند.
1-3. مقالات مروری (Review Articles) از نویسندگان مجرب و صاحب مقالات پژوهشی در زمینه­های مورد بحث به شرطی پذیرفته می­شود که منابع متنابهی مستند تحقیق قرار گرفته باشد.
1-4. مجله از مقالات نظری که به نقد و بررسی عالمانه نظریه­های علمی و گزاره­ها و مدلهای نظری موجود و نیز ابداع و یا ارائه مدلها و نظریه­های علمی جدید توسط صاحبنظران و اساتید برجسته می­پردازد، استقبال می­نماید. در مورد مقالاتی که توسط دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری با همکاری اساتید راهنما و یا مشاور تهیه می­شود، ضرورتاً می­بایست با مسئولیت علمی و با امضاء استاد راهنما به مجله ارسال گردد و نام وی نیز به عنوان نفر اول ذکر شود؛ در غیر اینصورت در هیئت تحریریه قابل طرح نخواهد بود.
1- 5. مجله از پذیرش مقالات تألیفی و ترجمه­ای برای چاپ معذور است.
1-6. مقاله ارسال شده نباید قبلاً در هیچ نشریه داخلی یا خارجی و یا مجموعه مقالات خارجی چاپ شده باشد، هیئت تحریریه انتظار دارد نویسندگان محترم تا هنگامی که جواب پذیرش از نشریه نرسیده است، مقاله خود را به نشریه دیگری برای چاپ ارسال نکنند.
1-7. مقاله باید سلیس، روان و از نظر دستور زبان صحیح باشد و در انتخاب واژه­ها دقت کافی شده باشد. زبان رسمی مجله فارسی است اما مقاله به زبان­ انگلیسی نیز پذیرفته می­شود.
1-8. در متن فارسی باید تا حد امکان از معادل فارسی کلمات لاتین استفاده شود و چنانچه معادل فارسی با اندازه کافی رسا نباشد، می­توان با ذکر شماره در بالای معادل، عین کلمه لاتین را در زیرنویس آورد.
1-9. مقالات فارسی با قلم 12B Nazanin و مقالات انگلیسی با قلم نازک 12 Times New Roman با نرم افزار Word تحت Windows Xp تهیه شود. مقالات روی کاغذ A4 (با حاشیه از بالا، پایین و راست 3 و چپ 5/2 سانتی­متر) تایپ گردد. فواصل بین خطوط به صورت Single باشد.
1-10. حجم مقاله شامل متن، شکل‌ها، جدول‌ها، نقشه­ها، منابع و چکیده لاتین با رعایت استاندارهای حروفچینی مجله باید از 10 صفحه کمتر نباشد و حداکثر از 20 صفحه هم بیشتر نباشد.

2. ساختار نوشتاری مقالات:
مقالات پذیرفته شده در مرحله اولیه تأیید می­بایست یه صورت زیر تدوین گردد
2-1. ساختار مقاله باید به صورت علمی مشتمل بر عنوان، چکیده فارسی و انگلیسی (500-250 کلمه)، کلید واژه‌، بیان مسأله، بدنه اصلی (مبانی نظری و پیشینه تحقیق، داده­ها، مواد و روش تحقیق، یافته­های تحقیق، تجزیه و تحلیل، نتیجه‏گیری) قدردانی و تشکر، فهرست منابع و ضمائم باشد.
2-2. برای مقالات فارسی، عنوان مقاله باید موجز، کوتاه و بازگوکننده موضوع مقاله باشد و با قلم 14B Nazanin تایپ گردد. نام نویسنده نیز با قلم 13B Nazanin ، عنوان علمی یا شغلی او نیز با قلم 10B Nazanin در زیر صفحه اول مقاله ذکر شود. در مقالاتی که بیش از یک نویسنده دارند، ذکر نام نویسنده مسؤول مقاله در صفحه مشخصات نویسندگان ضروری است.
2-3. چکیده مقالات فارسی با قلم 12B nazanin ، چکیده انگلیسی با قلم 12Times New Roman سیاه و تمامی عنوان‌های در متن با قلم Bold نوشته شود.
2-4. برای مقالات انگلیسی، عنوان با قلم 14 Times New Roman، نام نویسنده مقاله با قلم سیاه 12Times New roman عنوان علمی یا شغلی او با قلم 12 Times New Roman نازک در زیر صفحه چکیده لاتین مقاله ذکر شود. ضمناً آدرس الکترونیکی و شماره تلفن نویسنده مسئول مکاتبات در پاورقی آورده شود.
2-5. در تنظیم جداول، نقشه و شکل­­ها رعایت نکات زیر الزامی است:
الف ­ـ اطلاعات جداول نباید به­ صورت شکل و یا نمودار در مقاله ­تکرار شوند. شماره و عنوان در بالای­ جدول ذکر گردد. در صورت اخذ جداول و شکل­ها از منابع دیگر، ذکر منبع در زیر جداول و شکل­ ها الزامی است.
ب ـ هر ستون جدول باید دارای عنوان و واحد مربوط به خود باشد، چنانچه تمام ارقام جدول دارای واحد یکسان باشند، می‎توان واحد را در عنوان جدول ذکر نمود.
ج ـ توضیحات اضافی عنوان و متن جدول، به ­صورت زیرنویس ارائه گردد.
د- شکل­ها و نمودارهای مقاله حتماً اصل و دارای کیفیت مطلوب و به صورت سیاه و سفید باشند. فایل اصلی شکل­ها (تحت PDF، Excel، Word) و با دقت dpi 600 ارائه گردد. عکس‎ها باید واضح، خوانا، دارای مقیاس و با کیفیت مناسب و مطلوب (300 تا 500 dpi) در یکی از فرمت­های gif pdf، jpg، png، tif، تهیه شده باشند. اندازه قلم­ها خصوصاً در مورد منحنی­ها (Legend) به گونه­ای انتخاب شوند که پس از کوچک شدن مقیاس شکل برای چاپ نیز خوانا باشد.
ه- نقشه­های مورد استفاده در متن مقاله حتماً بر اساس فرمت­های ذیل تنظیم گردند:

3. ساختار اصلی مقاله:
مقالات ارسال شده باید دارای بخش­های زیر باشد:
3-1. صفحه اول: در صفحه شناسنامه باید عنوان کامل مقاله به فارسی و انگلیسی، نام و نام خانوادگی نویسنده (ها)، درجه علمی، نشانی دقیق (کد پستی، تلفن، دورنگار و پست الکترونیکی)، مسئول مقاله و تاریخ ارسال به فارسی و انگلیسی درج شود. نویسنده عهده­دار مکاتبات باید با علامت ستاره مشخص شود. از ذکر مشخصات فوق در سایر صفحه­های مقاله باید خودداری شود.
3-1-1. چنانچه مخارج مالی تحقیق یا تهیه مقاله توسط مؤسسه­ای تأمین شده باشد باید نام مؤسسه در پاورقی صفحه اول درج شود.
3-2. صفحه دوم (چکیده): شامل عنوان کامل مقاله به فارسی، چکیده فارسی مقاله و کلید واژه­ها (4 تا 6 کلمه) است. چکیده فارسی مقاله از 300 کلمه تجاوز نکند و بیانگر خلاصه­ای از مقدمه، روش تحقیق، یافته­ها و نتیجه­گیری باشد.
3-3. از صفحه سوم به بعد متن اصلی مقاله خواهد آمد.
3-4. صفحه منابع: منابع و مأخذ باید به صورت درون متنی و همچنین در پایان مقاله ذکر شوند.
3-4-1. شیوه ارجاع در داخل مقاله باید به سبک APA و یا شیکاگو باشد و منابع مورد استناد در داخل متن با ذکر نام‌خانوادگی، سال انتشار و شماره صفحه داخل پرانتز آورده شود.
مانند : (زیاری، 1383: 25). یا (Tacoli، 1998: 6-7).
برای منبعی با دو نویسنده و بیشتر : (سعیدی و همکاران، 1388: 43). یا (Rondinelli et al، 2003: 6).
3-4-2. در روش ارائه منابع و مأخذ در انتهای مقاله به صورت :
الف. برای کتاب : نام خانوادگی، نام نویسنده یا نویسندگان، (سال انتشار): عنوان کتاب، شماره جلد، نام ناشر، نوبت چاپ، محل انتشار.

نمونه فارسی کتاب :
- عبدی­ دانشپور، زهره (1387): درآمدی بر نظریه­های برنامه­ریزی شهری با تأکید ویژه بر برنامه­ریزی شهری، انتشارات دانشگاه شهید بهشتی، چاپ اول، تهران.

نمونه انگلیسی کتاب :
- Woods، M. (2005): Rural Geography، Sage Publication، London.
ب. برای نشریه: نام خانوادگی، نام نویسنده یا نویسندگان (سال انتشار): «عنوان مقاله»، نام نشریه، دوره، محل چاپ، صفحات.

نمونه فارسی نشریه:
- ضیاء­توانا، محمدحسن و شهرام امیرانتخابی (پاییز و زمستان1386): «روند تبدیل روستا به شهر و پیامدهای آن در شهرستان تالش»، مجله جغرافیا و توسعه، سال پنجم، شماره 10، زاهدان، صص 129-107.

نمونه انگلیسی نشریه :
- Coppola، E. and F. Giorgi، (2010): An assessment of temperature and precipitation change projections over Italy from recent global and regional climate model simulations. International Journal of Climatology، 30، 11-32
3-4-3 در صورت استفاده از منابع اینترنتی، علاوه بر رعایت روش ذکر منبع که توضیح داده شد، نشانی اینترنتی منبع نیز در ادامه آورده شود، و سپس داخل پرانتز تاریخ مراجعه اینترنتی قید شود.
3-4-4. نحوۀ درج در فهرست منابع و مأخذ به ترتیب حروف الفبا خواهد بود و حداقل منابع مورد استفاده نباید از 20 منبع کمتر باشد.

4. شرایط نهایی تأیید مقاله:
4-1. مقالات ارسالی که شرایط پذیرش را احراز کنند برای داوران خبره در آن موضوع ارسال می­شوند. داوران محترم، جدای از ارزشیابی کیفی مقالات، راهبردهای سازندهای پیشنهاد می­کنند. یشنهادهای داوران محترم به طور کامل، اما بدون نام و نشان داور، برای نویسنده مقاله ارسال خواهد شد.
4-2. مقالات ارسال شده برای انجام اصلاحات، در صورت عدم دریافت پاسخ از سوی نویسنده در تاریخ معین شده (حداکثر 20 روز که در موارد به درخواست نویسنده قابلیت افزایش خواهد داشت) و همچنین مقالات رد یا انصراف داده شده، پس از سه ماه از مجموعه آرشیو مجله خارج خواهد شد و مجله هیچ‌گونه مسؤولیتی در این زمینه نخواهد داشت.
4-3. مجله حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ داشته و مقالات دریافتی عودت داده نخواهد شد.
4-4. مسؤولیت صحت و سقم مطالب مقاله ارسال شده به‌ لحاظ حقوقی بر عهده نویسنده یا نویسندگان است و لزوماً نظر و یا مطلب مسئولین مجله نمی­باشد.

5. قوانین ثبت نام و ارسال مقاله در سایت مجله:
اساتید، صاحبنظران، کارشناسان و دانشجویان گرامی می­توانند با عضویت در سایت http://journals.miau.ac.ir/jzpm ، مقالات خود را طبق شرایط زیر به مدیریت سایت ارسال نمایند.
5-1. طبق تعهدنامه مندرج در سایت، مقاله ای برای چاپ پذیرفته می شود که متن آن در هیچ مجله و نشریه دیگری منتشر و یا همزمان برای چاپ ارسال نشده باشد.
5-2. تمامی کاربران می­بایست در زمان ثبت نام در سایت و ارسال مقاله، از کلمات مناسب جهت استفاده در نام کاربری خود و همچنین مطالب مقاله استفاده نمایند. در صورت مشاهده کلمات نامناسب، اشتراک آن کاربر در اولین فرصت حذف خواهد شد.
5-3. کاربران پس از ثبت نام در سایت، بایستی منتظر دریافت ایمیل مبنی بر تأیید عضویت باشند و تا زمان تأیید یا عدم تأیید عضویت، از عضویت مجدد درسایت خودداری نمایند.
5-4. پس از تأیید عضویت، کاربران می توانند با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد مدیریت بخش کاربری خود شوند و از طریق گزینه ارسال مقاله، نسبت به ارسال مقاله اقدام نمایند.
5-5. جهت ارسال مقاله، فایل با نام و بدون نام نویسندگان مقاله به صورت فایل Word97-2003 و فایل تعهدنامه به صورت فایل jpg یا bmp تهیه و سپس اقدام به ارسال مقاله گردد.
5-6. در صورتی که مایل به ارسال مطلبی از یک منبع دیگر می باشید، حتماً منبع آن را ذکر نمایید. در صورتی که مطلب یا موضوع مذکور نوشته شده توسط شخص خاصی بود، حتماً نام وی را ذکر نمایید.
 
راهنمای تماس با نشريه

نشانی: مرودشت، كيلومتر 3 جاده ي تخت جمشيد، دانشگاه آزاد اسلامي واحد مرودشت، دفتر مجله برنامه ريزي منطقه اي، كدپستي:7371113119 صندوق پستي: 465

تلفن: (داخلي 281) 43112201

فاکس: 43311172

 
 
معرفی نشريه به ديگران
ثبت در فهرست علائق

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
آرشيو اين مجله
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله شيمي رياضي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 902)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است