|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران84/11/26: امپراتوري ژاپن از سلطه مردان خارج مي شود؟
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6999
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3394 26/11/84 > صفحه 7 (ديپلماتيك) > متن
 
      


امپراتوري ژاپن از سلطه مردان خارج مي شود؟


نويسنده: مهرداد جماليان دارياني


    بنياد امپراتوري (سلطنت) ژاپن امروز، قديمي ترين مقام موروثي جهان است. اين مقام از روزگار باستان در خانواده تبار آفتاب باقي مانده و به ظاهر، بي هيچ گونه غصب و تصرف خارجي پشت به پشت به آيندگان رسيده است. دودمان امپراتوري ژاپن خود را از تبار «آماتراسو» (خدا بانوي خورشيد) مي دانند.
    روز ۲۲ بهمن كه برابر تقويم باستاني ژاپن، روز آغاز بهار است، به سال ۶۶۰ پيش از ميلاد «جيمو تنو» (امپراتوري جيمو) نبيره «نينگي - نوميكوتو» در ياماتا (ايالت كنوني نارا) به تخت پادشاهي نشست. وي نخستين امپراتور ژاپن بود.
    قبل از دوران ميجي، بيش از ۲۷۰ سال امپراتوران در جامعه ژاپن بيشتر نقشي پوشالي داشتند و در واقع، گروگان «شوگون ها» (فرماندهان نظامي) بودند كه به طور موروثي، قدرت مافوق و رهبران واقعي ژاپن به شمار مي رفتند. امپراتوران حتي در «توكيو» كه در آن زمان «ادو» ناميده مي شد، اقامت نداشتند، بلكه مجبور بودند در «كيوتو» (پايتخت مذهبي) به سر ببرند و در آنجا نيز تنها به عنوان رهبران مذهبي «شينتو» مورد احترام قرار مي گرفتند و هر نوع قدرت دنيوي (غيرروحاني) خود را انكار مي كردند. با آغاز دوران ميجي در سال ۱۸۶۸ ميلادي كه از آن به عنوان «رنسانس» يا تجديد حيات امپراتوري نام مي برند، قدرت از دست فرماندهان نظامي خارج شد و در اختيار امپراتور قرار گرفت و ژاپن با ديدن قدرت و تكنولوژي كشورهاي غربي درصدد برآمد تا خود را همانند آنها كند و بدين ترتيب، ژاپن در راه نوسازي و توسعه گام نهاد.
    جايگاه امپراتور قبل و بعد از جنگ جهاني دوم در ژاپن:
    در ۱۱ فوريه سال ۱۸۸۹ ميلادي، امپراتور ميجي در كاخ امپراتوري توكيو با صدور فرماني، تشكيل حكومت جديد را اعلام كرد.
    قانون اساسي جديد ميجي به گونه اي بود كه قدرت مطلق امپراتور را حفظ مي كرد و تا ميزاني اختياراتي به مردم مي داد. انگيزه اساسي طرح اين بود كه تا زماني كه اوضاع كشور بر وفق مراد پيش مي رود، مردم اجازه داشتند باشند، هر كاري كه مي خواهند، انجام دهند، ولي در عين حال، قدرت فرمانروايي امپراتور نيز به هر قيمتي شده باشد، حفظ شود. امپراتور «مقدس و واجب الاحترام» بود. به امپراتور بايد حرمت نهاده مي شد و جاي هيچ گونه بحث و گفت وگويي در اعمالش نبود و به همين گونه در مورد خانواده امپراتور نيز هيچ نوع هتك حرمتي قابل تحمل نبود. امپراتور، فرماندهي عالي ارتش و نيروي دريايي را در دست داشت. وي مي توانست دست به جنگ بزند يا صلح كند و با ديگران پيمان اتحاد ببندد. او اختيار داشت هرگونه تغييري را كه لازم بداند، در قانون اساسي خود وارد كند. بدين ترتيب و با اين قانون اساسي كه مشاوران امپراتور تدوين كرده بودند، قدرت و اختيارات امپراتور، حد و مرزي نداشت.
    پس از شكست ژاپن در جنگ جهاني دوم، قانون اساسي جديدي براي اين كشور توسط نيروهاي متفقين به سركردگي آمريكا تدوين شد. اين قانون اساسي كه در سوم نوامبر ۱۹۴۶ ميلادي اعلام و در تاريخ سوم مه سال ۱۹۴۷ ميلادي تنفيذ شد، در بسياري از جهات با قانون اساسي سال ۱۸۸۹ ميلادي ميجي تفاوت دارد، كه برخي از موارد آن در رابطه با اختيارات شخصي امپراتور از اين قرارند:
    - امپراتور، مظهر كشور و يكپارچگي ملت است. قدرت امپراتوري ناشي از ملت است.
    - ژاپن جنگ را به عنوان حق امپراتور انكار مي كند...
    - امپراتور هيچ قدرتي در ارتباط با دولت ندارد. او فقط مجري امور مصرح در قانون اساسي است.
    - امپراتور، امروي را به نيابت از طرف ملت انجام مي دهد از قبيل: اعلام، انتشار، صدور و به جريان گذاشتن قوانين پيشنهادي و عهدنامه ها، دعوت از مجمع عمومي و اعطاي مدال و نشان كه همه آنها با توصيه و تصويب هيأت وزيران است.
    بنابراين مشاهده مي شود كه جايگاه و نقش اساسي امپراتور در جامعه امروزين ژاپن همانا حفظ و حدت و يكپارچگي ملت است و در حقيقت، او تنها مظهر و سمبل يكپارچگي ملت ژاپن محسوب مي شود ديگر از آن جايگاه قدسي و آسماني كه تمام اختيارات را در دست داشت، اثري نيست.
    بحث به امپراتوري رسيدن زنان در ژاپن:
    براساس اصل دوم قانون اساسي ميجي، طبق مقررات و قوانين دربار، تاج و تخت امپراتوري به اولاد ذكور امپراتور منتقل خواهد شد.
    در همين خصوص، اصل دوم قانون اساسي سال ۱۹۴۷ ميلادي ژاپن نيز تصريح مي كند: «تاج و تخت امپراتوري، سلسله اي خواهد بود و جانشيني طبق قانون خاندان امپراتوري، مصوب پارلمان انجام خواهد شد».
    در قانون خاندان امپراتوري ژاپن كه در سال ۱۹۴۷ ميلادي به تصويب رسيد، تصريح شده است كه تنها افراد ذكور خانواده امپراتوري مي توانند به عنوان امپراتور انتخاب شوند.
    در اين حال، با متولد نشدن فرزند پسر در ميان اعضاي خانواده امپراتوري ژاپن از سال ۱۹۶۵ ميلادي تاكنون و جدي شدن مسأله جانشيني امپراتور، هم اكنون اين موضوع به يك مشكل اساسي در ميان اعضاي خانواده سلطنتي و نيز دولت ژاپن تبديل شده است.
    بحث به سلطنت رسيدن زنان در ژاپن زماني مطرح شد كه در سال ۲۰۰۱ ميلادي، شاهزاده «آيكو» به عنوان تنها فرزند وليعهد «نارو هيتو» به دنيا آمد كه اين مسأله از نبود وارث مرد در خاندان سلطنتي «چري سان سيموم» خبر مي داد.
    «جونيچيرو كوايزومي» نخست وزير ژاپن كه اعلام كرد سال آينده از قدرت كناره گيري خواهد كرد، خواستار انجام مناظرات بيشتر بر سر تغيير قانون اساسي شده و تصريح كرده است: دولت لايحه اي را ارائه خواهد داد كه براساس آن، زنان نيز مي توانند به امپراتوري ژاپن برسند. وي هدف از ارائه اين لايحه را ادامه باثبات امپراتوري در آينده مي داند.
    كوايزومي از اوايل بهمن ماه سال گذشه يك گروه مشاور ۱۰ نفره از شخصيت هاي بسيار بانفوذ را تشكيل داد و اين گروه، بحث و گفت وگو درباره اين مسأله بسيار حساس را آغاز كردند.
    اين گروه از دو دسته ترقي خواهان و محافظه كاران تشكيل شده بود. ترقي خواهان بر اين باورند كه براي تداوم عمر سلسله سلطنتي هيچ راهي نمانده است، جز اينكه يك ملكه، ثبات اين خاندان را به عهده گيرد. علاوه بر اين، آنها تأكيد مي كنند كه ژاپن پيش از اين هم هشت فرمانرواي زن ديگر نيز داشته است.
    اما محافظه كاران مي گويند اين زنان تنها حافظان خاندان سلطنتي بوده اند و پس از آنها، سلطنت به يكي از اعضاي مرد خاندان رسيده است، نه فرزندان آنها.
    گروه مشاور نخست وزير ژاپن در گزارش خود رسماً اعلام كرد كه پس از گفت وگوها و بررسي هاي انجام گرفته به اين نتيجه رسيده اند كه زنان و نيز فرزندان آنها بدون توجه به نوع جنسيت مي توانند به امپراتوري اين كشور برسند.
    در هر حال، در صورت تغيير قانون مربوط به جانشيني امپراتور، شاهزاده «آيكو» بعد از فوت پدرش مي تواند به امپراتوري ژاپن برسد و اولين فرزند وي نيز صرف نظر از نوع جنسيت مي تواند جانشين وي شود.
    اما به دنبال اعلام بارداري همسر برادر كوچكتر وليعهد ژاپن كه روز ۷ فوريه ۲۰۰۶ اعلام شد، كوايزومي فعلاً از قصد خود براي ارائه لايحه تغيير قانون خاندان امپراتوري در نشست جاري پارلمان اين كشور عقب نشيني كرد. وي در اين خصوص گفت: بعد از بررسي دقيق مي توانيم درباره ارائه اين لايحه به پارلمان تصميم بگيريم.
    قدر مسلم آنكه، مسأله باردار شدن همسر «فومي هيتو» را نمي توان كليد خروج ژاپن از بحران جانشيني امپراتور دانست. چرا كه اولاً هنوز جنسيت جنين مشخص نيست، دوماً هيچ تضميني بر سقط نشدن جنين و سالم به دنيا آمدن وي وجود ندارد.
    در نتيجه، هنوز ارائه اين لايحه به پارلمان منتفي نيست و چه بسا كه فرزند شاهزاده «فومي هيتو» نيز دختر باشد و همان طوري كه كوايزومي عنوان كرده است، بعد از بررسي دقيق مي توان درباره ارائه اين لايحه به پارلمان تصميم گرفت. آنچه واضح و روشن است اين كه تا زمان كناره گيري كوايزومي از قدرت در پاييز آينده، اگر اوضاع روال طبيعي خود را طي كند، مسأله جنسيت فرزند مشخص خواهد شد.
    در هر حال، تا مشخص شدن جنسيت فرزند «فومي هيتو» (كه ۵۰-۵۰ است) و با توجه به وضعيت فعلي اگر زنان نتوانند به سلطنت برسند، اين امكان وجود دارد كه عمر ۲۶۰۰ ساله خاندان سلطنتي در ژاپن به پايان برسد. در اين ميان نكته قابل توجه حمايت افكار عمومي ژاپن از به قدرت رسيدن زنان است. براساس نظرسنجي هاي انجام شده، اكثر ژاپني ها، حامي سپرده شدن تاج و تخت امپراتور به زنان هستند.
    اما مطرح شدن لايحه تغيير قانون خاندان امپراتوري ژاپن از سوي كوايزومي باعث شد كه صف بندي هاي جديدي در پارلمان اين كشور شكل بگيرد. از جمله ۱۷۳ نماينده پارلمان كه ۱۳۵ نفر آنان از نمايندگان حزب حاكم ليبرال دموكرات هستند، درخواستي را عليه تغيير قانون خاندان امپراتوري امضا كردند.
    به گفته مخالفين، مشكل بر سر سلطنت «آيكو» نيست، بلكه بر سر سلطنت فرزندانش است كه احتمالاً پدري از مردم عادي خواهند داشت و با اين كار، سلطنت از مردان به زنان منتقل مي شود. آنها معتقدند كه اين لايحه مي تواند سبب مخدوش شدن سير امپراتوري كه نماد عالي و هويت قومي ژاپن براي قرن ها بوده است، بشود. آنها همچنين عنوان مي كنند كه در صورتي كه «آيكو» با يك خارجي ازدواج كند. فرزند وي كه اصليت ژاپني نخواهند داشت، به مقام امپراتوري خواهد رسيد.
    صاحب نظران پيش بيني مي كنند هرگونه تغييري در قانون خاندان امپراتوري ژاپن كه سبب شود اين جايگاه و مشروعيت دگرگون شود، ممكن است واكنش گروه هاي تندرو ناسيوناليست و محافظه كار را به همراه داشته باشد. اما تجربه نشان داده است اگر كوايزومي به اين نتيجه برسد كه اين لايحه بايد به پارلمان ارائه و در آنجا به تصويب برسد، به طور قطع اين كار را خواهد كرد، كما اينكه در بحث خصوصي سازي سازمان پست ژاپن، با قاطعيت اين كار را با وجود مخالفت هايي كه از درون حزب حاكم و احزاب مخالف وجود داشت، انجام داد. اين در حالي است كه نخست وزير در خصوص تغيير قانون خاندان سلطنتي نه تنها حمايت افكار عمومي را به دنبال دارد، بلكه حزب مخالف دموكراتيك نيز موافق اين مسأله است. در هر حال، بايد منتظر بود تا جنسيت فرزند شاهزاده فومي هيتو مشخص شود و بايد ديد آيا عمر حكومت كوايزومي اين اجازه را به وي خواهد داد در صورتي كه اين فرزند خاندان امپراتوري نيز دختر باشد، با تصويب لايحه تغيير قانون خاندان سلطنتي به عمر ۲۶۰۰ ساله سلطنت مردان در ژاپن پايان دهد يا خير؟
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3394 به تاريخ 26/11/84، صفحه 7 (ديپلماتيك)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 403 بار
    آثار ديگري از "مهرداد جماليان دارياني"

  صحنـه سيـاسـي ژاپـن درگيرفساد مالي
مهرداد جماليان دارياني، ايران 26/2/88
مشاهده متن    
  خلارهبري در حزب حاكم ژاپن
مهرداد جماليان دارياني، ايران 16/6/87
مشاهده متن    
  آغاز افول ليبرال- دموكرات هاي ژاپن
مهرداد جماليان دارياني، ايران 17/5/87
مشاهده متن    
  اميد هاي حزب حاكم به سياستمدار جديد توكيو/ فوكودا و بحران اعتماد سياسي در ژاپن
مهرداد جماليان دارياني، ايران 10/7/86
مشاهده متن    
  آفت انحصار در دموكراسي ژاپن
مهرداد جماليان دارياني ، ايران 14/6/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه دستاورد صنعت
متن مطالب شماره 28، دي و بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است