|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق84/11/29: خبر كوتاه
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 700 29/11/84 > صفحه 27 (ورزش شرق 3) > متن
 
      


خبر كوتاهبه ميزباني قم
    
    در ميانه اسفند ماه قرار است اولين دوره مسابقات واترپلوي زنان برگزار شود. جالب است كه قم ميزباني اين مسابقات را پذيرفته در حالي كه از اين استان تيمي در مسابقات حضور ندارد. تا اينجاي كار هفت استان فارس، اصفهان، تهران، آذربايجان شرقي، خوزستان، كرمانشاه و زنجان براي مسابقات اعلام آمادگي كرده اند و انجام اين مسابقه مي تواند به برگزاري يك سري مسابقه در سال آينده منجر شود.
    
    به دنبال سوژه
    
    ظاهرا رسانه ها علاقه زيادي به بزرگ كردن بعضي از اتفاقات كوچك ورزشي دارند و بدشان نمي آيد گهگاهي بي خودي بعضي از فدراسيون ها را به هم بريزند. داستان زخمي شدن هادي سپهرزاد ورزشكار ده گانه نيز از اين دست است. در حالي كه خود اين ورزشكار صراحتا در تلويزيون اعلام كرده كه عمدا دستش را به شيشه كوبيده و زخمي شده، بعضي از رسانه ها به دنبال محكوم كردن سرتاپاي فدراسيون دووميداني هستند. بالاخره اگر كسي شخصا بخواهد بلايي سر خودش بياورد چه ربطي به ديگران مي تواند داشته باشد؟اين در حالي است كه اصل ناراحتي سپهرزاد به خاطر بي پول بودن فدراسيون ها رخ داده و اگر بودجه به موقع به حساب فدراسيون واريز شده بود او هم به مطالباتش به موقع دست پيدا مي كرد.
    
    
    انتخاب يا انتصاب
    
    موضوع رياست بر فدراسيون هاي ورزشي چندوقتي است كه از دغدغه هاي اصلي سازمان تربيت بدني شده و علي آبادي بارها در مورد روساي فعلي، نحوه انتخاب آنها و در كل ميزان موفقيت و عملكرد آنها صحبت كرده است. حتي اميررضا خادم هم درباره انتخابي يا انتصابي بودن روساي فدراسيون ها اظهارنظر كرده و به نوعي خود را موافق سيستم انتصابي جلوه داده است.
    در واقع ايراد اصلي به فدراسيون هايي وارد شده كه از نظر ظاهري، انتخابات آنها حساب شده و هدايت شده جلوه كرده است.
    در دوره رياست مهرعليزاده در فدراسيون هاي رزمي اتفاقات جالبي افتاد. تشكيل فدراسيون كونگ فو، عزل روساي فدراسيون هاي ووشو، رزمي و كاراته در ماه هاي پاياني رياست مهرعليزاده سئوالات زيادي ايجاد كرد. حالا فدراسيون كونگ فو ممكن است دوباره به شكل و شمايل كميته بازگردد چون به گفته كارشناسان قابليت فدراسيون شدن را ندارد. در فدراسيون رزمي بعضي از كانديداهاي مطرح ردصلاحيت شدند و در فدراسيون كاراته هم ناظريان بعد از ۱۷ سال كار مفيد و به دست آوردن رتبه سوم جهان بعد از ۲۷ سال عزل شد.
    نكته جالب تر اظهارات تعدادي از روساي فدراسيون ها درباره نحوه انتخاب رئيس فدراسيون در سنوات بعدي است. حسن رباطي گفته است بايد روش انتخابي باقي بماند و رئيس فدراسيون با راي مجمع انتخاب شود، سمندر هم همين نظر را دارد و پولادگر معتقد به روش تركيبي انتخابي و انتصابي است. به اين ترتيب كه رئيس سازمان فرد مورد نظرش را به مجمع معرفي كند و بعد راي گيري شود، رئيس فدراسيون ووشو قطعا روش انتصابي را بهتر مي داند. جالب است كه نظرات روساي فعلي به موقعيت آنها تكيه دارد. آنهايي كه صندلي لرزاني دارند روش انتخابي را مي پسندند، بلاتكليف ها ميانه روي را پيشنهاد داده اند و كساني كه شانس برقراري ارتباط و انتخاب شدن را درخور مي بينند به روش انتصابي علاقه مند هستند. به هر حال بايد منتظر حركت بعدي رئيس سازمان تربيت بدني براي تعيين وضعيت و روش جديد انتخاب رئيس فدراسيون ها بود.
    
    
    دوپينگ
    
    تيم ملي جودوي نوجوانان قرار بود به يك مسابقه برون مرزي مهم اعزام شود اما از جمع ۱۰ نفري كه قرار بود تيم را تشكيل دهند تنها پنج نفر اعزام خواهند شد. شنيده مي شود دو نفر از اعضاي تيم مشكوك به دوپينگ بوده اند و براي جلوگيري از دردسرهاي آتي پنج نفر را از سفر بازداشته اند. حتي شنيده مي شود كه دوپينگ اين ورزشكاران مسجل شده و ستاد مبارزه با دوپينگ هم احتمالا آنها را معرفي خواهد كرد. ظاهرا جودو بيش از بقيه رشته هاي ورزشي در معرض استفاده از داروهاي غيرمجاز است.
    
    
    مرگ مشكوك قانع
    
    هفته گذشته جسد مهرداد قانع مربي سابق تيم ملي كاراته در ارتفاعات دارآباد پس از ۱۰ روز جست وجو پيدا شد. او كه هفتم بهمن ماه به قصد كوهنوردي منزل را ترك كرده بود، به هنگام خروج از منزل قول داده بود كه پيش از ظهر بازخواهد گشت. اما نه آن روز كه تا ۱۰ روز بعد خبري از او نشد. جست وجو براي يافتن نشانه اي از او نهايتا به كشف جسدش در رودخانه پاي كوه دارآباد منجر شد.دلايل فرضي براي مرگ مهرداد قانع اين است كه او احتمالا در مسير بهمن قرار گرفته و به پايين كوه سقوط كرده است. اما نكات ديگري هم وجود دارد كه اين فرضيه را لرزان مي كند.به گفته دوستان قانع كه كوهنوردان خبره اي هستند، كوله پشتي او از نوعي بوده كه در بدترين شرايط از بدن او جدا نمي شده اما در كنار جسد او اثري از كوله پشتي پيدا نشده است. دوستان وي مي گويند او در مسيري پيدا شده كه هيچ گاه به آنجا نمي رفته است و اساسا پيدا كردن جسد او هم به همين دليل اينقدر طول كشيده است. دوستان وي مي گويند هيچ دليلي وجود نداشته كه او در شرايط نامساعد جوي و مه آلود چنين مسير ناشناخته اي را انتخاب كند. درگذشت مهرداد قانع با اين تفاصيل مبهم و مشكوك است و به نظر مي آيد موضوع به همين سادگي ها پايان نپذيرد.
    
    
    صبا، صدرنشين
    
    در چارچوب پيكارهاي گروه اول نخستين دوره ليگ بسكتبال منطقه غرب آسيا «صباباتري» ايران پنجشنبه شب حريف قدر خود «الجلاء» شهر حلب قهرمان سوريه را با نتيجه (۷۸ بر ۵۳) شكست داد و صدرنشين گروه شد.كارشناسان بسكتبال پس از پايان اين مسابقه گفتند، نماينده ايران در اين بازي ثابت كرد كه بخت نخست قهرماني اين گروه است.صباباتري از همان آغاز نبض بازي را به دست گرفت، اما ميزبان در برابر هوشياري و آمادگي مهمان خود در ميدان سردرگم بود.ياران تكنيكي صباباتري در حمله و دفاع موفق عمل كردند و بازي را با اختلاف ۲۵ امتياز بردند.كوارتر نخست بازي با اختلاف ۱۰ امتياز (۱۸-۸)، كوارتر دوم با نتيجه (۲۴-۱۱) به سود تيم صباباتري و در مجموع با اختلاف زياد (۴۲-۱۹) به پايان رسيد.الجلاء كوارتر سوم را با نتيجه (۲۱-۱۷) به نفع خود به پايان رساند، اما صباباتري كه به نظر مي رسيد پس از پيروزي در دو كوارتر حريف را دست كم گرفته، پس از واگذاري كوارتر سوم دوباره به خود آمد و آخرين كوارتر را با نتيجه (۱۹-۱۳) به سود خود به ثبت رساند. «نصرت الله جعفريان» دبير فدراسيون بسكتبال ايران در پايان اين بازي گفت: الجلاء حريف آساني نبود و اين بازيكنان صباباتري بودند كه با اجراي دقيق دستورات مربيان از همان آغاز نبض بازي را به دست گرفتند.براساس آمار فني بازي «جيرارد» و «آندره پيتس» از تيم صباباتري و ميشل معدنلي از الجلاء هر يك ۱۹ امتياز براي تيم خود كسب كرد. «آيدين نيكخواه» ، «حامد آفاق» و «كرم احمديان» از صباباتري نيز به ترتيب ۱۶ ، ۱۰ و ۸ امتياز را به نام خود ثبت كردند.
    
    در محاصره منتقدان
    
    بعد از اتفاقاتي كه بين فدراسيون تكواندو و سازمان تربيت بدني درباره خانه تكواندو و محل فدراسيون رخ داد و البته اظهار نظر عجيب دبير فدراسيون درباره كانون تكواندوكاران، اين روزها هيچ كس حق ندارد درباره تكواندو اظهار نظر كند. سيد محمد پولادگر رئيس فدراسيون اعضاي فدراسيون را از انجام مصاحبه و ارائه اطلاعات به رسانه ها منع كرده و جالب است كه حتي روابط عمومي فدراسيون هم كاملا چراغ اش خاموش است. پولادگر مدتي قبل فردي را به عنوان سخنگوي فدراسيون معرفي كرد اما سخنگو هم در اين مدت هيچ صحبتي درباره اين رشته نكرده و حتي در مواقعي كه نياز به دفاع از عملكرد فدراسيون بود جناب سخنگو سكوت اختيار كرده است. داستان روابط عمومي فدراسيون هم شنيدني است. رسول اوليا زاده مدير روابط عمومي فدراسيون كه از دوستان نزديك محمد پولاد گر است به گفته بعضي از نزديكان فدراسيون حضور فيزيكي تقريبا نزديك به صفر در فدراسيون داشته و اساسا فاقد سابقه و عنوان رسانه اي است. جالب است كه پولادگر او را همچنان حفظ كرده و حقوق و مزاياي اين شغل را هم به او مي پردازد.البته به نظر مي رسد كه از اين به بعد فدراسيون تكواندو با شدت و حدت بيشتري مورد بازبيني قرار خواهد گرفت. نگاهي به فهرست گروه ۹ نفره ناظران اين فدراسيون كه از سوي سازمان تربيت بدني انتخاب شده اند نشان مي دهد كه به زودي پولادگر تحت فشار قرار خواهد گرفت.تمامي ناظران فدراسيون تكواندو از منتقدان مديريت فعلي هستند. حميد رضا مهر علي قبلا از كانديداهاي رياست فدراسيون بود و تا مدتي قبل هم رياست كميته روابط عمومي را برعهده داشت كه از سوي پولادگر عزل شد و پس از آن انتقاداتي به فدراسيون داشت.سيد حسن زاهدي كه تا سال قبل دبير فدراسيون بود و يكي از پرافتخار ترين تكواندوكاران تاريخ ايران است از منتقدان جدي فدراسيون محسوب مي شود. محمد اسماعيل آذرپاد كه از بنيانگذاران تكواندو در ايران محسوب مي شود بارها از بي توجهي فدراسيون گلايه كرده و با وجود عضويت در كميته فني چندان به بازي گرفته نمي شود. بيژن شفيع خراساني هم از اعضاي مجمع تكواندو كاران است و به همراه اصغر رحيمي از منتقدان جدي فدراسيون است. داود فلاح هم مدت ها بازرس فدراسيون بود و آخرين پست اش هم رياست بر سازمان ليگ بود كه از سوي پولاد گر كنار گذاشته شد.به نظر مي آيد كه رابطه بين مهدي قدمي و پولادگر همچنان نامساعد و به دور از اطمينان است. قدمي كه چندي قبل از سوي فدراسيون جهاني تكواندو دان شش افتخاري اين رشته را گرفته، شديدا عرصه را به پولاد گر تنگ كرده است.
    
    
    دويچه وله: سوءتفاهم بود
    
    شبكه خبري دويچه وله در واكنش به اتفاقات اخير پيش آمده ميان روزنامه آلماني «تاگس اشپيگل» و فوتبال ايران مي نويسد كه دوطرف بايد همديگر را بفهمند. در ابتداي اين مطلب نوشته شده كه معترضان در تهران با سنگ و بمب هاي دست ساز به سفارت آلمان حمله كردند و بدين گونه اعتراض خودشان را نشان دادند. همه اين سروصداها به علت كاريكاتورهاي منتشر شده در روزنامه تاگس اشپيگل راه افتاده بود. اين روزنامه در توضيح اين كاريكاتور نوشته بود كه روزنامه فقط خواسته بود كه به يك موضوع داغ داخلي بپردازد، موضوعي كه اين روزها به شدت مورد بحث كارشناسان آلماني است. دويچه وله در ادامه نوشته اش مي نويسد: «اين پيغام به خوبي به ايراني ها نرسيد. مردم به سفارت آلمان حمله ور شدند و روابط ميان آلماني ها و ايراني ها نيز كاملا به تيرگي گرائيد.»
    تيرگي روابط ايران و آلمان درحالي اتفاق افتاده كه اين دو كشور هميشه در تاريخ روابط بسيار خوبي داشته اند. واردات آلمان به ايران و بازاري كه ايران براي اين كشور فراهم مي كند، به حدي براي هر دو كشور سودمند است كه هيچ كدامشان حتي تحمل گوشه اي از بداخلاقي طرف ديگر را ندارد. شبكه دويچه وله اضافه مي كند كه: «آلمان بي احترامي اي نكرده كه بخواهد به صورت رسمي از سفارت معذرت خواهي كند. در عين حال ايراني هايي كه در آلمان زندگي مي كنند، كاملا از خجالت مسئول اين كاريكاتورها درآمده اند. نامه هاي تهديدآميز و نفرت انگيز آنها به او به اندازه خودش نگران كننده بوده است. بنابراين اين مسئله هرچند به شدت تنش زا شد، اما بايد آن را تمام شده دانست و فقط مشكل اينجا بود كه طرفين به خوبي همديگر را درك نكردند.»
    
    


 روزنامه شرق، شماره 700 به تاريخ 29/11/84، صفحه 27 (ورزش شرق 3)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 361 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي پولي - بانكي
متن مطالب شماره 37، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است