|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد84/12/7: دلارهاي تقلبي همچنان در بازار دست به دست مي‌شود
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4334
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 904 7/12/84 > صفحه 12 (بانك و بيمه) > متن
 
 


دلارهاي تقلبي همچنان در بازار دست به دست مي‌شود
كسي پاسخگو است؟


ورود 100‌دلاري‌هاي تقلبي به بازار ارز تهران به شدت خريداران و فروشندگان ارز را دچار سردرگمي كرده است كه بالاخره چه ارگان يا نهادي مسوول رسيدگي به ضرر و زيان خريداران اين دلارها است و اينكه اصولا راه‌هاي شناسايي اين دلارها به چه صورت است؟
    
    بيتا احمدي: در پي درج اخبار مربوط به خريد و فروش دلارهاي تقلبي در بازار غيررسمي ارز، بانك مركزي كشورمان اعلام كرد: برخورد با اين قضيه به هيچ وجه متوجه بانك مركزي نبوده و تنها مرجع رسيدگي به جرائم ارز مربوط به ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز است.
    
    
    
    ورود 100‌دلاري‌هاي تقلبي به بازار ارز تهران به شدت خريداران و فروشندگان ارز را دچار سردرگمي كرده است كه بالاخره چه ارگان يا نهادي مسوول رسيدگي به ضرر و زيان خريداران اين دلارها است و اينكه اصولا راه‌هاي شناسايي اين دلارها به چه صورت است؟
    
    خبرنگار ما با چند تن از صرافان ارز تهران در خصوص شناسايي اين دلارهاي تقلبي گفت‌وگو كرده است كه متن آنها در پي مي‌آيد:
    
    يك صراف فعال در بازار ارز تهران كه نخواست نامي از وي برده شود، گفت: يكي از راه‌هاي شناسايي دلارهاي اصل از دلارهاي تقلبي نمونه امضاي پايين دلارها است كه تقلبي آن كاملا با اصل متفاوت است و به اين دليل كه خيلي زيبا و دقيق اين امضا حك شده براي مردم عادي قابل شناسايي نيست.
    
    وي افزود: فرق ديگر دلارهاي تقلبي با دلارهاي اصلي چرب‌تر بودن كاغذ دلارهاي تقلبي است كه از سوي صرافان مورد شناسايي قرار مي‌گيرد و گرنه مردم عادي كه شناختي از دلار ندارند، نمي‌توانند دلار تقلبي را از اصل تشخيص دهند. وي به مردم توصيه كرد: به دليل اينكه طي چند ماه گذشته تعداد دلارهاي تقلبي كه وارد بازار ارز تهران شده است بسيار زياد است، مردم حتما از صرافي‌ها كه معتمد بانک مركزي بوده و زير نظر آن فعاليت مي‌كنند، دلارهاي خود را خريداري و فاكتور دريافت كنند تا خيالشان از بابت تقلبي نبودن آن دلارها راحت باشد.
    
    مصطفي خان‌زاده، يكي ديگر از صرافان بازار ارز تهران در خصوص راه‌هاي شناسايي دلارهاي تقلبي اظهار داشت: حتي اگر كلاس‌هاي آموزشي هم براي شناسايي اين دلارهاي تقلبي برگزار شود، اما تجربه حرف اول را خواهد زد. كساني كه 20‌سال تجربه ديدن و لمس كردن دلارهاي اصل را دارند، با نگاه كردن و لمس آن كاملا به اصل يا تقلبي بودن آن پي مي‌بردند.
    
    وي گفت:‌ دستگاه‌هاي دلارسنج 95‌درصد اطمينان به خريدار و فروشنده مي‌دهند و 5‌درصد مابقي آن تنها از طريق تجربه به دست مي‌آيد.
    
    خان‌زاده گفت: تنها كساني كه هر روز با دلار سروكار دارند، مي‌توانند تشخيص دهند اين دلارها اصل است يا تقلبي. به دليل اينكه دلارهاي تقلبي بسيار خوب چاپ خورده است و خيلي سخت مي‌توان به تقلبي بودن آن پي برد.
    
    وي تصريح كرد:‌ دلارهاي تقلبي مانند اصل آن داراي نخ و سايه هستند و تنها به تجربه مي‌توان به تقلبي بودن آن پي برد.
    
    وي افزود: دلارهاي تقلبي هميشه در بازار بوده اما در چند ماه اخير تعداد آنها خيلي بيشتر شده است.
    
    خان‌زاده گفت: به احتمال خيلي زياد يك باند بزرگ بين‌المللي پشت قضيه اين دلارها است، زيرا اين دلارهاي تقلبي بهترين دلاري است كه تا به‌حال زده شده، زيرا بسيار نزديك به اصل است.
    
    وي خاطرنشان كرد: تجربه كاري براي شناسايي دلارهاي تقلبي از اصل آن بسيار حائز اهميت است، زيرا كارشناسان بانك مركزي هم با دست و از طريق حس لامسه اين دلارها را تشخيص مي‌دهند.اين فعال بازار ارز تهران همچنين گفت: در طي اين سال‌ها صرافان به اين نتيجه رسيدند كه يك مهر كوچك درست كرده و پشت اسكناس‌هايي كه به مردم مي‌دهند مي‌زنند تا مشتريان از صحت ارزها مطمئن شوند.
    
    خان‌زاده به مردم توصيه كرد: فقط و فقط از بانك يا صرافي‌هاي مجاز ارزهاي مورد نيازشان را خريداري كنند تا اطمينان بيشتري نسبت به اصل بودن آن داشته باشند.
    
    وي همچنين اظهار داشت: هزاران برگ از اسكناس‌هاي 100دلاري در بازار ارز تهران توزيع شده كه حتي بانك‌هاي داخلي نيز نتوانستند آن را تشخيص دهند و بعد از اينكه دلارها به سوئيس فرستاده شد، آنها تاييد كردند كه دلارها تقلبي است.
    
    خان‌زاده گفت: طي 20سالي كه در اين صنف كار مي‌كنم فقط چند برگ اسكناس‌ تقلبي دلار ديده‌ام، قبلا باندهايي كه دلارهاي تقلبي مي‌فروختند 20 تا 50برگ اسكناس وارد بازار مي‌كردند.
    
    وي افزود: اما در چند ماه گذشته 2000برگ اسكناس 100دلاري در بازار تهران دست به دست شده است كه فكر مي‌كنم به دليل اينكه بسيار خوب اين اسكناس‌ها چاپ شده است، اين باند مي‌خواسته محكي زده باشد ببيند مي‌تواند اين دلارها را در بازار معامله كند يا خير. كه الان متوجه شده‌اند كه بازار غيررسمي ارز تهران كاملا مي‌تواند اين دلارها را شناسايي كند.
    
    خان‌زاده از نيروي انتظامي خواست به مردم اطلاع‌رساني كند و با دادن آگاهي به مردم نسبت به دلارهاي تقلبي يا هر ارز ديگري آنها را آگاه كند تا كمترين ضرر متوجه مردم شود.
    
    وي گفت: در طي چند ماه گذشته 30 الي 40 مورد خانم و آقا به صرافي‌ها مراجعه كردند براي فروش دلارهايشان كه بيشتر از كرج، شهريار، افسريه، رسالت و هفت‌حوض آمده بودند و اين دلارهاي تقلبي را در عوض طلا و اشياي با ارزششان به آنها داده بودند.
    
    خان‌زاده تاكيد كرد: اين باند كه در منطقه رسالت و جاده‌هاي اطراف تهران فعاليت مي‌كنند، اسكناس‌هاي از رده خارج شده خارجي را به مردم ساده‌لوح و ناآگاه داده و در مقابل طلا و اشياي با ارزش آنان را مي‌گيرند.
    
    همچنين يك مقام آگاه از اتحاديه طلا و ارز كه نخواست نامش برده شود، در خصوص راه‌هاي شناسايي دلارهاي تقلبي گفت: اين 100دلاري‌هاي تقلبي كه در بازار غيررسمي ارز تهران توزيع شده است، به اندازه‌اي خوب و عالي چاپ شده‌اند كه اصلا قابل تشخيص نيستند.
    
    وي افزود: فقط خبره‌هاي بازار و صرافاني كه ساليان سال دلارهاي اصل را ديده و لمس كرده‌اند، قادر هستند اين اسكناس‌هاي جعلي را شناسايي كنند.
    
    وي خاطرنشان كرد: بسياري از همكاران ما دستگاه شناسايي دلار اصل را خريداري كرده‌اند اما به اين دستگاه‌ها به هيچ وجه اعتمادی نيست و صرافاني كه از اين دستگاه‌ها براي شناسايي دلارهاي تقلبي استفاده مي‌كنند بايد با لمس بر روي برجستگي‌هاي اسكناس و چربي جنس كاغذ اسكناس‌هاي 100 دلاري به اصل يا تقلبي بودن آن پي ببرند و به دستگاه‌ها اكتفا نكنند.
    
    اين فعال بازار ارز تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبني بر اين كه اين دلارها از كجا وارد بازار ارز تهران شده است؟ گفت: معلوم نيست اما به نظر مي‌رسد از كشور كلمبيا وارد بازار ارز تهران شده باشد، به نظر مي‌رسد بانك مركزي اين دلارهاي تقلبي را به سوئيس فرستاده و از تقلبي بودن آن اطمينان حاصل كرده است.
    
    قائم مقام رييس كل بانك مركزي ايران در خصوص ورود ارزهاي تقلبي به بازار گفته است: مسوول ورود دلارهاي تقلبي به كشور دستگاه‌هاي ديگر هستند و به هيچ وجه اين مسووليت متوجه بانك مركزي نيست.
    
    محمدجواد وحاجي افزود: ممكن است يكسري ارزهاي تقلبي وارد بازار شده باشد كه مقابله با آن هم به مسوولان ساير دستگاه‌ها مربوط مي‌شود نه بانك مركزي. وحاجي در پاسخ به اين پرسش كه بانك مركزي براي مقابله با ورود دوباره ارزهاي تقلبي به بازار چه تدابير جديدي انديشيده است، پاسخ داد: وظايف در دستگاه‌ها مشخص است و دستگاه‌هاي مسوول به طور حتم برنامه‌هايي در اين زمينه دارند.قائم مقام رييس كل بانك مركزي تصريح كرد: تاكنون در ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز در مورد موضوع ورود ارزهاي تقلبي به بازار بحث نشده است.
    
    همچنين حميدرضا محمدتقي‌زاده، دبير ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز از ورود ارزهاي تقلبي به بازار غيررسمي ارز تهران اظهار‌بي‌اطلاعي كرد و گفت: در اين خصوص بحثي صورت نگرفته است.با اين اوصاف به نظر مي‌رسد نه بانك مركزي و نه ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز خود را مسوول رسيدگي به وضعيت دلارهاي تقلبي كه در بازار ارز تهران دست به دست مي‌شود، نمي‌دانند و معلوم نيست كدام ارگان يا نهاد بايد نسبت به روشن شدن وضعيت گردش دلارهاي تقلبي در بازار ارز تهران پاسخ دهد.
    
    
    دلارهاي تقلبي همچنان در بازار دست به دست مي‌شود / كسي پاسخگو است؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 904 به تاريخ 7/12/84، صفحه 12 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3121 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جستارهايي در فلسفه و كلام
متن مطالب شماره 98، بهار و تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است