|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران84/12/8: بازخواني پرونده قتل كيوان تابش در كانادا
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3406 8/12/84 > صفحه 7 (ديپلماتيك) > متن
 
      


ديدگاه 
بازخواني پرونده قتل كيوان تابش در كانادا
    واقعه درگيري منجر به قتل يك نوجوان ايراني به نام كيوان تابش (۱۸ ساله) و نقص عضو جوان ديگري به نام امير آقايي در تاريخ ۱۴ جولاي ۲۰۰۳ با پليس كه در شهر پورت مودي كانادا اتفاق افتاد با سهل انگاري دولت كانادا هنوز به سرانجام قضايي قانع كننده اي ختم نشده است. پدر كيوان تابش در نوشتار زير به بازخواني واقعه و زواياي نتايج به دست آمده پرداخته است.
    دكتر ناصر تابش مطلب زير را پس از مدت ها تحقيق و پيگيري و بنا بر اطلاعات و نشانه هايي كه به دست آورده نگاشته است.
    در آن شب كيوان تابش و امير آقايي و پيمان شمسيان از خطايي كوچك مي گريزند و در گوشه اي داخل يك كوچه بن بست پنهان مي شوند لحظه بعد مردي با لباس شخصي و اتومبيل مزداي معمولي در داخل كوچه راه بر آنان مي بندد و پس از خنده هاي متوالي با ماشين خود محكم به سپر ماشين بچه ها مي كوبد.
    آنها با توجه به نداشتن هيچگونه علائم پليسي از طرف مقابل هرگز تصور نمي كردند كه وي پليس مي باشد و به خيال اينكه با يك ولگرد خياباني طرف هستند ساعت ۱‎/۳۰ بامداد از اتومبيل خارج شده و در صدد دفاع از جان خود و سرنشينان اتومبيل بر مي آيند در اين لحظه ناگهان لامپ گازي شهرداري خاموش مي شود و در تاريكي شب قادر به تشخيص اينكه شخص ولگرد خياباني اسلحه اي در دست دارد يا نه نبوده و از طرفي نور شديد بالاي اتومبيل شخص مهاجم مانع ديد آنها شده است.
    شخص مزاحم خياباني در حالي كه از سمت در راننده شروع به شليك مي كند (ضمناً خودش را هم به عنوان پليس معرفي نكرده است) افراد را يكي بعد از ديگري نقش زمين مي كند. شخص مسلح كه تا اين لحظه هويتش براي بچه ها نامعلوم بوده از ماشين شخصي خود پياده مي شود و از امير مي پرسد كداميك زودتر از ماشين خود پياده شديد و سپس به طرف كيوان تابش كه اينك بعد از اصابت ۲ تير به شدت خونريزي كرده مي رود و تير سوم را با نشانه گيري در قلب وي شليك مي نمايد و او را در حالي به قتل مي رساند كه هيچ خطري از جانب كيوان متوجه او نبوده است.
    شخص مسلح كه حال درستي در آن لحظه نداشته (آخرين ساعات يك روز تعطيل) تيري هم به طرف ماشين خودش شليك مي نمايد.
    صبح بعد اداره پليس پورت مودي با خجالت و تأسف اعلام مي دارد كه اين شخص يك پليس بوده و عمليات فوق كه شباهت به اعمال يك كابوي داشته يك عمليات پليسي بوده است.
    ۳۴ نفر عضو پاسگاه كه وضع را خراب مي بينند ضمن دستكاري صحنه قتل و تغيير زواياي تير و صدور حكم جديد با تاريخ قبلي شخص ضارب را كه لباس بر تن نداشته و از اتومبيل مخصوص پليس استفاده نمي كرده است با حكم جديد به نام افسر پليس مخفي معرفي مي كنند و چون در آن شب در اوقات بيكاري خود بوده (off duty) او را در حال كشيك معرفي مي نمايند و ۲۴ صفحه دليل و برهان سرهم مي كنند كه عمل خلاف وي را كه سخت موقعيت پليس را خدشه دار كرده موجه جلوه دهند.
    بنابر اين از آن روز صبح به مدت دو ماه اجازه مي دهند كه با لباس شخصي و همان اتومبيل وانمود كند كه واقعاً پليس مخفي است ولي سؤال اين است كه براي دستگيري چند نوجوان چه نياز به كارگيري پليس مخفي است؟ بچه هايي كه حتي سوءسابقه هم نداشته اند.
    پليس خطاكار به دلايل قرائن و مستندات قطعي ذيل متهم است:
    ۱- بدون داشتن ابزار شناسايي مثل ماشين پليس، آژير و چراغ مخصوص و اونيفورم پليس در ماجرايي وارد شده كه مربوط به وي نبوده و كشيك هم نبوده است.
    ۲- با انجام حركات خنديدن و كوبيدن به سپر ماشين مقتول و انداختن نور بالاي اتومبيل خود مانع ديد درست مقتول شده است.
    ۳- خود را به عنوان مرد قانون معرفي نكرده چرا كه سرگرم انجام اعمال لج بازي و خنديدن و كوبيدن به ماشين مقتول بوده در نهايت رفتار وي باعث گرديد كه مقتول بيشتر فكر كند كه گرفتار يك مهاجم خياباني شده است.
    ۴-مقتول با چنين تصوري از ماشين خارج شده و ناچار بوده به دفاع از جان خود بپردازد.
    شخص مسلح كه اينك مي گويند پليس بوده در واقع آنها را به جنگ خياباني دعوت كرده است و مقتول ناچار از دفاع جان خود بوده. در نهايت اين وضعيت منجر به مرگ كيوان تابش و نقص عضو همراه وي شده است.
    ۵- شخص مهاجم بعد از زخمي كردن آنها با ۳ تير نتوانسته قضاوت صحيحي داشته باشد و دوباره به طرف كيوان رفته و تير خلاص را در قلب وي شليك كرده در حالي كه اين كار لازم نبوده است.
    ۶- اگر تعقيب با ماشين مجهز پليس صورت مي گرفت كامپيوتر ماشين پليس شماره خودرو و اطلاعات ديگر را ثبت مي كرد.
    ۷- تمام مطبوعات كانادا در آن زمان سكوت مي كنند و حاضر نيستند كلامي از بيگناهي مقتول و خطاي فاحش پليس چيزي بنويسند اما در عوض عمل پليس را موجه جلوه مي دهند و اين كار را به حق اعلام مي كنند.
    ۸- در دادگاهي كه تشكيل مي شود به وكيل و پدر و مادر مقتول اجازه ورود نمي دهند و پليس را تبرئه مي كنند، در دادگاه بعدي Inquest نيز كه از طرف پزشك قانوني برگزار مي گردد با هدف اينكه چه كنند كه بعد از اين چنين اتفاقي نيفتد ناگهان قاتل بلند مي شود و بدون هماهنگي به وكلاي خود مي گويد اگر يك بار ديگر در چنين شرايطي قرار بگيرد باز هم شليك كرده و مي كشد.
    ۹- وكلايش سخت به وي اعتراض مي كنند، قاتل ظاهراً عقل و منطق درستي هم ندارد و بسيار بي تربيت است. ده ها وبلاگ درست كرده و سخنان ركيك و زشتي به پدر و مادر مقتول نسبت مي دهد.
    ۱۰- نمي توان تصور كرد كه اين ناسزاها از دهان يك مرد پليس كانادايي ۵۰ ساله بيرون بيايد. ضارب كيوان تابش تاكنون دروغ هاي زيادي گفته مبني بر اينكه تهديد به مرگ شده كه همه اين ادعاها بدون سند و مدرك است. او به اين بهانه مدتي نام خود را پنهان كرد كه به نظر مي آيد بيشتر ناشي از شرم نزد همكارانش بوده است.
    لازم به ذكر است بازخواني و نتايج تحقيقات پرونده قضايي نشانگر بي عدالتي و يكسويه نگري مفرطي از سوي عوامل پنهان در ارتباط با انحراف پرونده و روند قضايي آن مي باشد.
    حال درخواست خانواده تابش از دستگاه هاي ذيربط اين است كه به منظور احقاق حقوق مقتول، نتايج اقدامات خويش را سريعاً براي افكار عمومي مشخص نمايند و از طرفي به نظر ما وقت آن رسيده است كه قوه قضاييه دادخواهي قانوني خويش را براي احقاق حقوق حقه كيوان تابش فعال نمايد تا زواياي پنهان پرونده وي كاملاً شفاف و روشن شود.
    دكتر ناصر تابش (پدر مرحوم كيوان تابش)
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3406 به تاريخ 8/12/84، صفحه 7 (ديپلماتيك)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 301 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه معارف عقلي
متن مطالب شماره 36، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است