|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران84/12/16: فرهنگ انسان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3414 16/12/84 > صفحه 11 (مهرگان) > متن
 
      


فرهنگ انسان
درباره اصغر عسگري خانقاه


اصغر عسگري خانقاه
    متولد: ۱۳۱۷خلخال
    - تحصيلات ابتدايي و متوسطه به ترتيب در انزلي لنگرود و رشت
    - دوره پارازينولوژي و مالاريا لوژي در دانشكده بهداشت دانشگاه تهران
    - ادامه تحصيل در رشته داروسازي در كشور بلژيك
    - اخذ ليسانس روابط عمومي و تبليغات از دانشكده علوم ارتباطات اجتماعي تهران۱۳۵۰
    - اشتغال در اداره فرهنگ عامه
    - اخذ معادل فوق ليسانس مردم شناسي عمومي از دانشگاه سوربن پاريس ۱۹۷۴
    - اخذ دريافت فوق ليسانس مردم شناسي تخصصي از دانشگاه پاريس۱۹۷۵
    - اخذ دكتراي انسان شناسي زيستي ازدانشگاه سوربن پاريس ۱۹۷۶
    - نگارش مقالات متعدد در حوزه مردم شناسي و تار يخ از جمله:
    زبان در معبر زبان شناسي و مردم شناسي ، ريشه هاي تاريخي و سنتهاي فرهنگي و اجتماعي مسلمانان آفريقا ، انسان شناسي خطوط پوستي در جمعيتهاي ايراني، چهارشنبه سوري در روستاي جوپشت، بوم شناسي روستايي ايران، مردم شناسي و فرهنگ سكونت و...
    - سردبيري مجله «نامه علوم اجتماعي» از سال ۷۴ به مدت چند سال
    - تدريس دردانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران از ۱۳۵۸
    -برخي از كتب او عبارتند از :
    مردم شناسي (روش ، بينش ، تجربه) نشرشب تاب، ۱۳۷۸
    انسان شناسي زيستي (۲ جلد)
    مردم شناسي روستاي قاسم آباد گيلان
    شرق شناسي (شرقي كه آفريده غرب است) (ترجمه)
    انسان شناسي عمومي و...
    «ايرانيان تركمن،پژوهشي در مردم شناسي وجمعيت شناسي »، انتشارات اساطير، ۱۳۷۸
    فرهنگ مردم شناسي (فرانسه ، انگليسي ، فارسي)، اثر ميشل پانوف ۱) ، نشر ويس، ۱۳۷۸

    
    

    از زماني كه ويليام تامس، عتيقه شناس انگليسي، اصطلاح «فولكلور» را به جاي اصطلاح هاي «رسوم كهن عامه» و «ادبيات عامه» به جامعه انگليسي زبان پيشنهاد كرد (در۱۲ اوت ۱۸۴۶)، بيش از ۱۵۰ سال مي گذرد. با اينكه كاربرد اين واژه در ادبيات انگليسي ۲۵ سال قديم تر از كاربرد اصطلاح «كالچر» (فرهنگ) به مفهومي است كه ادوارد تيلر، مردم شناس انگليسي نخستين بار آن را در ۱۸۷۱ در كتاب فرهنگ ابتدايي به كاربرد، ليكن هنوز برسر مفهوم و دامنه و قلمرو فولكلور در ميان علماي فولكلور شناس بحث وگفت وگو است. اصطلاح فولكلر هم به موضوع ها و مواد و هم به دانشي كه اين موضوع ها و مواد را مطالعه و بررسي مي كند، اطلاق مي شود. (۱)
    انسان شناسي جديد را بايد تا اندازه زيادي حاصل مشترك تحول علوم اجتماعي به طور عام و دگرگوني مردم شناسي اروپايي با پيشينه ۱۵۰ ساله و چهار نسل پي در پي از انديشمندان در آن دانست.
    نسل نخست كه عمدتاً مردم شناسان اسنادي و اصطلاحاً «كتابخانه اي » نام گرفته بودند، رسالتي بيشتر بنيانگذار و رده شناختي بر دوش داشتند.
    نسل دوم كه تأكيد بيش از اندازه اي بر ميدان و رويكرد از درون (اسيك) داشتند و به سختي دستاوردهاي نسل اول را به زير پرسش بردند.
    نسل سوم كه در عين پذيرش رويكرد ميداني به مثابه محور پژوهشي به بازشناسي دستاوردهاي نسل نخست بازگشتند،
    و سرانجام نسل چهارم كه از دهه ۶۰ قرن بيستم وظيفه بسيار دشوار بازسازي و نوسازي رشته و ورود به عرصه شهري و جوامع مدرن را برعهده گرفتند و توانستند انسان شناسي را در مفهوم مدرن آن به علمي پويا و رو به گسترش تبديل نمايند.
    در ايران، پيش از تاريخ انسان شناسي، گستره بزرگي از بينش مردم نگارانه را در ادبيات مكتوب و سنت هاي شفاهي مردمي نشان مي دهد كه با تشكيل دولت مدرن از ابتداي قرن بيستم، در دو شاخه موازي دانشگاهي و غيردانشگاهي رو به رشد گذاشتند. از اين دو، سهم حوزه دانشگاهي همواره كمتر بوده و رابطه اي منطقي و پويا ميان دو بخش وجود نداشته است.
    در اين اينجا، دو هدف ميان و دراز مدت كاملاً مشهود است: نوسازي دانشگاهي رشته در حوزه هاي پژوهش و آموزش و ايجاد رابطه اي منطقي و تلاش براي سازماندهي بيشتر و بالابردن كيفيت حوزه غيردانشگاهي(۲) در اين ميان نقش افرادي در اين نوسازي دانشگاهي، پررنگ تر از ديگران و توأم با فعاليت مؤثر در حوزه هاي غير دانشگاهي نيز بوده است.دكتر اصغر عسگري خانقاه از اين جمله است.
    عسگري خانقاه در سال ۱۳۱۷ در خلخال متولد شد. دوره تحصيلات ابتدايي را در شهرستان انزلي در دبستان سعدي گذراند. دو سال اول دبيرستان را در دبيرستان داريوش لنگرود و سالهاي بعد را در دبيرستان شاهپور رشت به اتمام رساند.
    بعد از پايان دوره پارازينولوژي و مالاريا لوژي از دانشكده بهداشت دانشگاه تهران، به عنوان ميكروسكپيست در آزمايشگاههاي وزارت بهداري در شهرستانهاي رشت، هشتپر، لاهيجان، رودسر، رامسر و چالوس شروع به كار كرد.
    سالها بعد براي ادامه تحصيل در رشته داروسازي به كشور بلژيك رفت و سپس به عنوان نماينده شركتهاي بزرگ دارويي همچون رون پولنگ (اسپسيا) و ساندوز، در ايران مشغول كار شد و در ضمن كار به تحصيل در رشته روزنامه نگاري و مطبوعات پرداخت و در سال ۱۳۵۰ از دانشكده علوم ارتباطات اجتماعي
    
    
    

    فارغ التحصيل شد و بعد دوره دو ساله مديريت و برنامه ريزي اجتماعي را در مؤسسه مطالعات و تحقيقات اجتماعي دانشگاه تهران به اتمام رساند. ضمن تحصيل، در اداره فرهنگ عامه (وزارت فرهنگ و هنر) شروع به كار كرد.
    در سال ۱۳۵۲ به كشور فرانسه رفت و از دانشگاه پاريس ۵ (رنه دكارت، سوربن) موفق به اخذ دكترا در انسان شناسي زيستي شد.
    بعد از بازگشت به ايران ازسال ۱۳۵۸ در دانشگاه تهران، دانشكده علوم اجتماعي به تدريس و تحقيق اشتغال شد. در خلال اين سال ها عسگري خانقاه در دوره كارشناسي، انسان شناسي زيستي، تاريخ انديشه هاي مردم شناسي، زيست شناسي عمومي، محيط شناسي انساني ومردم نگاري تدريس كرده ودردوره كارشناسي ارشد و دكترا نيز روش تحقيق و سنجش و زيست شناسي درس داده است.
    عسگري خانقاه در طي اين سالها در كنار تدريس مدام، كار پژوهش را نيز با جديت دنبال كرده و شماري از مهمترين تحقيقاتش را در دوره مسؤوليت خود بر نشريه نامه، در آن به چاپ رسانده است. او از سال ۱۳۷۴ به سردبيري مجله «نامه علوم اجتماعي» منصوب شد و مقالاتي چون فرهنگ مردم شناسي بيشه نشينان آفريقا و مشكلات تغذيه، سهم آل احمد در شكل گيري پژوهشهاي فرهنگي و اجتماعي گروههاي انساني در ايران، ريشه هاي تاريخي و سنتهاي فرهنگي و اجتماعي مسلمانان آفريقا و... ر ا در آن به چاپ رساند. اصغر عسگري خانقاه در عين آنكه مردم شناس و پژوهنده شاخص علوم اجتماعي است تاريخ نگاري اين علم در ايران را نيز با جديت دنبال مي كند.
    رشته علوم اجتماعي در ايران در حدود سال ۱۳۴۰ در دانشگاه تهران، تأسيس و مردم شناسي هم به عنوان يك درس در رشته علوم اجتماعي مطرح شد. همچنين در سال ۱۳۵۰ دانشكده علوم اجتماعي به كوشش دكتر صديقي تأسيس گرديد .
    عسگري خانقاه در عرصه نقد آثار ديگر مردم شناسان ونيز در مجامع مرتبط حضوري پر رنگ دارد از آن جمله است حضور در جلسه نقد و بررسي كتاب «باورها و دانسته ها در لرستان و ايلام» كه با حضور نويسندگان كتاب و منتقدان به همت پژوهشكده مردم شناسي سازمان ميراث فرهنگي در مركز گفت و گوي تمدن ها برگزار شد. كتاب فوق كه توسط محمد اسديان خرم آبادي، محمد حسين باجلان فرخي و منصور كيايي در سال ۱۳۵۸ توسط پژوهشكده مردم شناسي به طبع رسيده هنوز نيز يكي از آثار مطرح در حوزه مردم شناسي است. عسگري خانقاه به عنوان نخستين سخنران اين جلسه اظهار داشت: «دوستاني كه كار تأليف اين كتاب را انجام دادند همه از انديشمندان دوره آغازين مردم شناسي بودند و زحمات طاقت فرسايي براي جمع آوري باورها، آيين ها و فولكلور لرستان و ايلام متحمل شده اند و ما امروز اين كتاب را به عنوان يك مأخذ به دانشجويان مردم شناسي معرفي مي كنيم.»
    وي در ادامه با تقدير از كار مؤلفان، دو نقد را بر كار آنان وارد دانست و افزود: «به نظر من با اين كه اين كتاب حاصل يك تحقيق مردم نگارانه است، ولي زبانش شبيه نثر كلاسيك است و به زبان پژوهش هاي مردم شناسي نزديك نيست و مسأله دوم اين است كه دوستان وعده داده بودند جلد دوم اين كتاب با موضوع آيين ها و مراسم و تحول و تطور مردم شناسي در اين خطه از كشور، به اين كتاب ملحق شود اما اين وعده هنوز محقق نشده است.» او در همايش صادق هدايت پدر مردم شناسي ايران نيز سخنان جالبي بيان كردونخست به بررسي ترجمه هاي فرانسوي هدايت همراه با قرائت متن فرانسوي آن پرداخت و زمينه هاي فكري انتخاب متن هاي مزبور از طرف هدايت را توضيح داد. پس از آن وي به طرح موضوعي با عنوان رؤيا هاي هدايت پرداخت. خانقاه در طرح ها و تحقيقات ميداني نيز حضوري پر رنگ دارد.
    در پي امضاي پروتكل مشترك وزارت علوم با مركز ملي مطالعات علمي فرانسه براي آغاز نخستين مرحله از طرح تحقيقات ديرينه شناسي در يزد، دو تن از ديرينه شناسان فرانسوي به ايران آمده و مطالعات مقدماتي خود را در يزد آغاز كردند كه نخستين مرحله آن اواخر خرداد ماه سال جاري به پايان رسيد.
    هدف از اين برنامه چهار ساله شناسايي مناطق كهن و دوران هاي مختلف زمين شناسي و بررسي هاي زيست شناسي به منظور كسب اطلاعاتي در حيطه انسان شناسي زيستي در ايران است.
    مجري اين طرح دكتر اصغر عسگري خانقاه است كه به نمايندگي از دانشگاه تهران يك برنامه دراز مدت آموزشي را نيز براي تأمين تيم متخصصان و اساتيد دانشگاهي در رشته انسان شناسي زيستي پيگيري مي كند. هدف كلي از اين طرح، بررسي مقدماتي آثار زمين شناختي در يزد به منظور يافتن آثار پالئونتولوژيك و شناسايي بقايا و احتمالاً رسوبات يا سنگواره هاي گياهي، حيواني و احتمالاً انساني است.
    دكتر اصغر عسگري خانقاه معاون آموزشي دانشكده علوم اجتماعي تهران نيز بوده است.او درباره منابع دانشجويي در دانشكده علوم اجتماعي معتقد است: هر منبعي در قلمرو علوم اجتماعي به زبان لاتين در اين دانشكده وجود دارد.اگر دانش زبان انگليسي دانشجويان بالا باشد مشكلات آنها تا حدود زيادي مرتفع مي شود پژوهشگر بايد براي آشنايي با قلمرو علوم ديگر با زبان هاي زنده دنيا آشنا باشد.
    عسگري خانقاه در كنار همه اين فعاليت ها تأليف و ترجمه را نيز همواره در دستور كار داشته است. «دردم نهفته به...» نوشته ميخائيلوويچ، از جمله
    ترجمه هاي دكتر اصغر عسگري خانقاه است كه توسط سازمان چاپ و انتشارات چاپ شده است برخي از عناوين مقالات اين مجموعه عبارتند از: انسان وفرهنگ صنعتي، انسان و حيوان: شهر و كندو، زيست سنجي و جمعيت شناسي، مردم شناس و زمين تحقيق، تجربه مردم شناسي و دردم نهفته به زطبيبان مدعي...
    دكتر اصغر عسگري خانقاه پژوهش را امري مقدس مي داند و مي گويد: پژوهش يك كار بازاري نيست، بلكه زاييده فكر و انديشه بشر است بنابراين بايد به اين موضوع بها بدهيم وي براي بها دادن به امر پژوهش ارتقاي علوم اجتماعي در جامعه را ضروري برمي شمارد و معتقد است: هر كسي از قبول شدن در كنكور محروم
    مي شود به علوم انساني و اجتماعي روي مي آورد و بايد اين نگرش را تغيير داد.
    
    پي نوشت:
    ۱- بلوك باشي.دو فصلنامه انسان شناسي.شماره دو ۲- ناصر فكوهي، تحول علوم اجتماعي و آينده انسان شناسي ايران، شبكه رشد.
    
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3414 به تاريخ 16/12/84، صفحه 11 (مهرگان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 441 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روش شناسي علوم انساني
متن مطالب شماره 96، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است