|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران84/12/18: بهار تجديد چاپ
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7001
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3416 18/12/84 > صفحه 6 (فرهنگ و هنر) > متن
 
      


پنجشنبه بازار كتاب 
بهار تجديد چاپ


نويسنده: ساير محمدي

گروه فرهنگ و هنر: هفته اي كه گذشت در حوزه شعر معاصر فقط يك كتاب تحت عنوان «اميرزاده كاشي ها» چاپ و منتشر شده است كه آن هم در زمينه نقد و بررسي اشعار احمد شاملوست. «اميرزاده كاشي ها» به قلم دكتر پروين سلاجقه در ده فصل به بعضي از ويژگي هاي شعر شاملو به طور اجمالي اشاره مي كند و در ادامه شعرها را در نه فصل طبقه بندي كرده و به بررسي تحليلي آنها مي پردازد. انتشارات مرواريد اين كتاب را در ۷۳۰ صفحه با جلد گالينگور چاپ و به بازار عرضه كرده است. غير از اين كتاب ديگري در حوزه شعر به بازار نيامد. اما در حوزه داستان و علوم اجتماعي آثار جدي و قابل اعتنايي منتشر شده كه به مرور آنها مي پردازيم.
    داستان، رمان
    «زني شبيه حوا» مجموعه ۱۴ داستان كوتاه به قلم علي الله سليمي است كه نشر قو چاپ و منتشر كرده است. عشق، دغدغه هاي زندگي روستايي، مسائل اجتماعي در عصر حاضر بيشترين دغدغه هاي سليمي در داستان اين كتاب است. «لبخند مسيح» رماني به قلم سارا عرفاني است كه انتشارات سوره مهر منتشر كرده است. لبخند مسيح داستان زندگي دختري به اسم نگار است كه هم در آموزشگاه ها تدريس مي كند و هم دست به ترجمه رمان و داستان مي زند تا اين كه بر سر چاپ رماني با ناشري آشنا مي شود كه... «آريا» نام رماني به قلم زهره زاهدي است كه انتشارات انديشه عالم منتشر كرده است.
    مصطفي مستور كه با رمان «روي ماه خداوند را ببوس» به شهرت رسيد، سال گذشته رمان «استخوان خوك و دست هاي جذامي» را توسط نشر چشمه به بازار فرستاده بود كه برنده جايزه ادبي اصفهان به عنوان بهترين رمان سال ۸۳ شد. اين رمان هم اكنون به چاپ دوم رسيد و نشر چشمه هم آن را به بازار عرضه كرده است. «آذر، ماه آخر پاييز» مجموعه هفت داستان كوتاه به قلم ابراهيم گلستان نويسنده صاحب سبك مقيم انگلستان است كه از سوي نشر بازتاب نگار چاپ و منتشر شده است. چاپ نخست اين كتاب در سال ۱۳۲۷ به بازار آمده بود. «ياد بزرگ علوي» عنوان كتابي به اهتمام علي دهباشي است كه نشر ثالث به بازار فرستاده است. در اين كتاب مقالاتي درباره زندگي و آثار علوي به قلم نويسندگان و منتقدان داخل و خارج از كشور چاپ شده كه در شناخت اين نويسنده بسيار كارساز است. از حسن ميرعابديني و درويشيان گرفته تا باقر مؤمني و گلشيري، نسيم خاكسار و نادر نادرپور در اين مجموعه حضور دارند. «قصه هاي كتاب كوچه» كه احمد شاملو آن را تدوين كرده از سوي انتشارات مازيار به چاپ سوم رسيده و راهي بازار شده است. اين داستان ها از دل كتاب كوچه استخراج شده و مورد استقبال خوبي قرار گرفته است.
    «هزاردستان» مجموعه اي از بهترين داستان ها، سرگذشت ها و فكاهيات تاريخي است كه اسكندر دلدم آنها را فراهم آورده و نشر به آخرين آن را چاپ و منتشر كرده است. «آخرين محبوبه احمدشاه قاجار» اثري از زينسكايا و ليانازوف دو تن از محققان و نويسندگان روسي است كه با ترجمه خسرو معتضد از سوي نشر البرز چاپ و منتشر شده است. معتضد اين كتاب را كه شرحي از روابط روسيه تزاري و ايران در دو دهه پاياني حاكميت رژيم تزاري است، به شكل داستاني و با چاشني حكايات درآميخته و روايت كرده است. «نارسيس وگلدموند» رماني از هرمان هسه نويسنده و شاعر آلماني با ترجمه سروش حبيبي از سوي نشر چشمه چاپ و منتشر شده است. اين كتاب پيش از انقلاب به نام «نرگس و زرين دهن» ترجمه و منتشر شده بود. «زنگ» رماني به قلم خانم آيريس مرداك نويسنده ايرلندي است كه با ترجمه پرتو اشراق از سوي نشر الست فردا چاپ و منتشر شده است. «زنگ» رماني در باب عقايد و انديشه هاست، درباره مردمي كه فكر مي كنند و افكارشان زندگي آنها را تغيير مي دهد. رمان زنگ به اعتقاد منتقدان رمان قدرت، ستمگري و سنگدلي و مذهب است.
    «يعقوب كذاب» رماني به قلم يورك بكر با ترجمه علي اصغر حداد است كه نشر ماهي در بهار سال ۸۴ آن را چاپ و منتشر كرده بود و اكنون چاپ دوم آن را راهي كتابفروشي ها نموده است. نشر ماهي در اين هفته مجموعه داستان هاي كوتاه فرانتس كافكا را در يك مجلد با ترجمه علي اصغر حداد به بازار فرستاد.
    اين مجموعه كه داستان هاي به جا مانده از كافكا نام گرفته شامل آثاري مي شود كه ماكس برود از ميان دست نوشته هاي دوست فقيد خود گردآوري كرده و به مرور به چاپ سپرده است. برخي از اين آثار كامل اند. برخي حال و هواي طرح گونه دارند و برخي ناتمام اند. حداد در اين كتاب همه داستان هاي چاپ شده قبل از مرگ و بعد از مرگ كافكا و تمثيل ها و پارادوكس ها را گرد آورده و مجموعه اي كامل ارائه داده است. «نان سال هاي جواني» رمان كوتاهي از هاينريش بل با ترجمه محمد اسماعيل زاده است كه چاپ اول آن در سال ۸۰ از سوي نشر چشمه به بازار آمد و اكنون چاپ سوم آن منتشر شده است. «پنج نفري كه در بهشت ملاقات مي كنيد» اثري از ميچ آلبوم نويسنده آمريكايي است كه پيش از اين با كتاب «سه شنبه ها با موري» به شهرت جهاني رسيد. پنج نفري كه در بهشت ملاقات مي كنيد با برگردان مژگان حسن زاده از سوي انتشارات جيحون چاپ و منتشر شده است. اين رمان پرفروش ترين كتاب نيويورك تايمز بوده است. انتشار جيحون چاپ اول اين رمان را فصل گذشته و چاپ دوم آن را در اين هفته راهي بازار كرده است. «سه شنبه ها با موري» كتاب ديگر ميچ آلبوم با ترجمه محمود دانايي توسط انتشارات جيحون در بهار ۸۴ منتشر شده بود و اكنون تجديد چاپ و به بازار عرضه شده است. «بابا نان داد» و «شبي كه سحر نداشت» دو كتاب از آثار رسول ارونقي كرماني از پيشكسوتان رمان نويسي در ايران است كه پس از سالها از سوي انتشارات فراديدنگار و انتشارات بدرقه جاويدان چاپ و منتشر شده است. بسياري از نويسندگان و خوانندگان جدي ادبيات داستاني با آثار و پاورقي هاي ارونقي كرماني به جرگه علاقه مندان ادبيات پيوستند. «راه خطا» نام رماني از گراتزيا دلددا تنها نويسنده زن ايتاليايي برنده نوبل ادبي است كه با برگردان بهمن فرزانه از سوي انتشارات ققنوس چاپ و منتشر شده است. فرزانه پيش از اين آثار ديگري هم از اين نويسنده ترجمه كرده كه با استقبال خوب خوانندگان ايراني روبرو شده است.
    دين، تاريخ، هنر
    «عدالت در جامعه» عنوان كتابي به قلم محمدعلي رضايي است كه به عدالت اجتماعي و ارائه برخي از موانع و راهكارهاي اجرايي آن در جامعه مي پردازد. نويسنده در اين كتاب از نهج البلاغه به عنوان منشور واقعي عدالت و برنامه قابل اجرا و از بيانات و نامه ها و كلمات و قضاوت و نحوه حكومت حضرت علي(ع) به عنوان الگو و فصل الخطاب عدالت در قول و فعل استفاده فراوان برده است. ناشر اين كتاب نشر قدس رضوي در قم است. «اسطوره بازگشت جاودانه» اثري از ميرچا الياده با ترجمه دكتر بهمن سركاراتي است كه انتشارات طهوري چاپ و منتشر كرده است. الياده در اين كتاب با گردآوري انبوهي از نمادها، افسانه ها و آيين هاي باستاني و تفسير آنها مطابق جهان بيني خود، به اين نتيجه مي رسد كه انسان مذهبي در جوامع باستاني به دو نوع زمان معتقد بوده است. يكي زمان عادي و تاريخي، ديگري زمان مقدس و زمان اساطيري كه پاياست. «چرنديات پست مدرن» اثر آلن سوكال و ژان بريكمون كه با عنوان فرعي سوء استفاده روشنفكران پست مدرن از علم منتشر شده، كتابي است كه به گفته نويسندگانش در زمان انتشار توفاني در حلقه هاي روشنفكري اروپا و آمريكا به پا كرده است. نويسندگان اين كتاب اساساً نظر چندان مساعدي نسبت به متفكران پست مدرني چون لاكان، كريستوا، دلوز و گوتاري ندارند و كوشيده اند در اين اثر سوء استفاده روشنفكران پست مدرن از علم را برملا كنند. اين كتاب را عرفان ثابتي ترجمه و نشر ققنوس چاپ و منتشر كرده است. «تاريخچه تقريباً همه چيز» كتابي از بيل برايسن با ترجمه محمدتقي فرامرزي است كه انتشارات مازيار منتشر كرده است. نويسنده در اين كتاب تاريخچه بسياري از علوم امروز را چون پروتون، كوارك، زمين شناسي كائنات، اتم و... را به زباني ساده توضيح مي دهد. نويسنده با اين سؤال كه آيا نمي توان شگفتي و دستاوردهاي علم را در سطحي كه خيلي فني يا دشوار نباشد و در عين حال تماماً سطحي هم نباشد، فهميد و درك كرد؟ به سراغ تأليف اين كتاب رفته است.
    «ايران شناخت» بيست گفتار پژوهشي ايران شناختي از بيست صاحبنظر و استاد تاريخ ايران شناسي است كه تحت يادنامه استاد ويليامز جكسون گردآوري شده و دكتر جليل دوستخواه گزارش و ترجمه آن را به عهده گرفته است. ايران شناخت را انتشارات آگه چاپ و منتشر كرده است. نشر آگاه نيز كتاب «جريان هاي اصلي در ماركسيسم» به قلم لشك كولا كوفسكي را كه در سه جلد تأليف شده، با ترجمه عباس ميلاني چاپ و منتشر كرده است. نشر آگاه اكنون جلد اول كه به بنيان گذاران و جلد دوم كه به «برآمدن، گسترش و فروپاشي» اختصاص دارد، منتشر كرده و جلد سوم را هنوز چاپ نكرده است. نشر فرهنگ معاصر جلد سوم «پژوهشگران معاصر ايران» كه به زندگي و آثار قاسم غني و رضا شفق و رشيد ياسمي اختصاص دارد تجديد چاپ كرده است. جلد دوم اين مجموعه هم كه به پورداوود، محمدتقي بهار، ذبيح بهروز و علي اصغر حكمت مي پردازد تجديد چاپ شده و به بازار آمده است. اين مجموعه ده جلدي كه به قلم هوشنگ اتحاد تأليف شده از مهم ترين منابع زندگي اين انديشمندان محسوب مي شود. نشر فرهنگ معاصر علاوه بر اين دو كتاب «فرهنگ گزيده فارسي» اثر غلامحسين صدري افشار و نسترن حكمي و نسرين حمكي را تجديد چاپ كرده است. «خاطرات الياكازان» يكي از برجسته ترين چهره هاي فرهنگي قرن بيستم با ترجمه پرتو اشراق در دو جلد از سوي انتشارات الست فردا چاپ و منتشر شده است.
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3416 به تاريخ 18/12/84، صفحه 6 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 715 بار
    آثار ديگري از "ساير محمدي"

  كاوش در جهان پيچيده يك نسل سرگشته / فرزانه طاهري، از ادبيات جهان و آخرين ترجمه خود مي گويد
ساير محمدي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  آيا روسيه امپرياليست است؟ / تعريفي ديگر از روسيه
ساير محمدي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  كتابي براي تمام فصول نمايش / گفت و گو با نگار يونس زاده مترجم درباره كتاب «پس از باران» نمايشنامه اي ازسرژي بلبل
ساير محمدي، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  گفت و گو با افشين خاكباز، مترجم كتاب «اخلاق بازجويي»: بازجوها زير ذره بين اخلاق
ساير محمدي، ايران 21/5/97
مشاهده متن    
  طنين صداي كلاسيك هاي آلماني در ادبيات ايران / محمود حدادي، مترجم ادبيات آلماني از آخرين ترجمه هاي خود و نويسندگان بزرگ آلمان مي گويد
ساير محمدي، ايران 15/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چراغ روشن
متن مطالب شماره 1 (پياپي 6)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است