|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد84/12/28: بهترين تيم تاريخ فوتبال ايران "بررسي و تحليل وضعيت تيم ملي در سايت گل
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4303
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1078 28/12/84 > صفحه 14 (ورزش) > متن
 
 


بهترين تيم تاريخ فوتبال ايران "بررسي و تحليل وضعيت تيم ملي در سايت گل




    سايت فوتبال گل ، مطلبي با عنوان معرفي تيم ملي فوتبال ايران منتشر ساخت كه در مقدمه آن آمده است : طي چند سال گذشته ، ايران در كنار كره جنوبي و ژاپن يكي از قوي ترين تيم هاي فوتبال آسيا بوده است .
    به نوشته اين سايت ، سال هاي متمادي ايران بهترين تيم فوتبال آسيا شناخته مي شد تا اينكه جنگ ايران عراق آغاز شد كه هشت سال به طول انجاميد و همه چيز از جمله فوتبال را در دو كشور دگرگون كرد.
    جنگ در سال 1988 خاتمه يافت اما سال ها طول كشيد تا ايران دوباره بتواند جايگاه خود را در ميان بهترين تيم هاي فوتبال آسيا بازيابد.
    در ادامه اين گزارش آمده است : تيم كنوني ايران تقريبا بهترين تيم در تاريخ اين كشور است . بيش از نيمي از يازده بازيكن اصلي ، در بهترين ليگ هاي اروپايي بازي مي كنند يا سابقه بازي در اين ليگ ها را دارند. انتظارات از تيم ملي در ايران بالاست .
    علي رغم اينكه جايگاه اين تيم در رديف سوم گروه چهارم مرحله نخست رقابت هاي جام جهاني بعد از پرتغال و مكزيك تصور مي شود، بسياري از ايرانيان معتقدند تيم كشورشان توانايي صعود به مرحله يك هشتم نهايي را داراست .
    وضعيت تيم ايران
    در طول سه سال گذشته ، برانكو ايوانكوويچ سرمربي كروات تيم ملي فوتبال ايران از شمار معدودي از بازيكنان براي ديدارهاي مهم و رسمي استفاده كرده و ترجيح داده چهره هاي جوان را وارد تيمش نكند. گرچه اين بدين معناست كه بازيكنان تيم اكنون شناخت نسبتا كاملي از يكديگر دارند، اما مصدوميت يكي از آنان نيز مي تواند به كليت تيم لطمه بزند.
    مهدي مهدوي كيا (هامبورگ )، فريدون زندي (كايزرسلاترن )، علي كريمي (بايرن مونيخ ) و وحيد هاشميان (هانوفر) در ليگ دسته اول باشگاههاي آلمان بازي مي كنند. همين امر يعني احساس حضور در خانه ، امتيازي مهم براي تيم ملي فوتبال ايران در طول رقابت هاي جام جهاني 2006 محسوب مي شود.
    درون دروازه
    ابراهيم ميرزاپور مدعي بي چون و چراي پيراهن شماره يك تيم ايران است . او سرعت عكس العمل بالايي دارد گرچه در حال حاضر در مهار كردن توپ هاي بلند ضعيف نشان داده .
    دفاع
    يحيي گل محمدي و رحمان رضايي در پست راست و چپ ميانه دفاع ايران كاملا مسلط بازي مي كنند گرچه يحيي 34 ساله تاكنون نشانه هايي از افول عملكرد خود را نيز نشان داده است .
    رضايي سه سال جوانتر است و تقريبا بهترين مدافع فوتبال ايران محسوب مي شود. وي در دو سال گذشته تقريبا در 90 درصد بازي هاي تيم مسينا حضور داشته و اغلب از آغاز تا پايان مسابقه بازي كرده است . عملكرد او در باشگاه ، هواداران را واداشته تا لقب منشي دفاع يا قالي پرنده به او بدهند.
    رضايي در بازي هوايي قوي است و در شرايط سخت مسابقه ، خونسرد است و به ندرت اشتباه مي كند.
    در سمت راست ، حسين كعبي مدافع 20 ساله قرار دارد كه جاي او در تركيب اصلي محفوظ است . او سرعت بالايي دارد و از نظر تكنيكي بازيكن قدرتمندي است اما ريز قامت است كه شايد نقطه ضعفي مقابل مهاجمان بلندقامت باشد.
    بااينكه مهدوي كيا در اين پست در تيم هامبورگ عالي كار كرده ، ظاهرا برانكو تمايلي براي چشم پوشي از مهارت هاي تهاجمي وي به جاي توانمندي دفاعي او ندارد. كعبي در حمله نيز بسيار موؤر است و با مهدوي كيا و كريمي ارتباط خوبي برقرار مي كند. حركات اوورلپ او با مهدوي كيا مي تواند باعث بازشدن دفاع حريفي شود كه او را دست كم گرفته است .
    وضعيت جناح چپ دفاع ايران تاحدي نامطمئن است . محمد نصرتي و ستار زارع در اين سمت بازي مي كنند كه هيچ كدام از آنها ذاتا چپ پا نيستند. در مورد زارع اين مشكل بويژه هنگام شركت در حمله نمود بيشتري دارد.
    نصرتي در باشگاه پاس تهران ، در دفاع وسط بازي مي كند و هرگز در سمت چپ دفاع تيم ملي كاملا مسلط و راحت نبوده .
    ضربه هاي آزاد
    تيم ايران براي زدن ضربه هاي آزاد، گزينه هاي مختلفي دارد. مهدوي كيا، زندي و نكونام در زدن اين ضربات بسيار مهارت دارند. دايي نيز هنوز مدعي زدن ضربه هاي آزاد است .
    خط مياني
    قوي ترين جناح در تركيب تيم ملي فوتبال ايران ، خط مياني است . مهدوي كيا در سمت راست ، علي كريمي و جواد نكونام در وسط و فريدون زندي در چپ ، تركيب كامل و بي نقصي را مي سازند كه به يك اندازه مي تواند در دفاع و حمله موؤر باشد.
    برانكو روي نيمكت نيز مهره هايي مثل محمد علوي يا مجتبي جباري ، آندرانيك تيموريان و محرم نويدكيا را دارد.
    ستاره اين گروه بدون شك علي كريمي هافبك بايرن مونيخ است اما متاسفانه او از ناحيه پاي راست دچار مصدوميت شده و تا پايان ماه آوريل قادر به بازي نيست . بهبود او در زمان مناسب تا شروع رقابت هاي جام جهاني اهميت زيادي دارد.
    تماشاي بازي كريمي در دوران سلامت او، بسيار سرگرم كننده است . يكي از نقاط ضعف او بي علاقگي به شركت در كارهاي دفاعي و محو شدن از جريان بازي بود كه ظاهرا از وقتي به بايرن مونيخ ملحق شده ، به نحو چشمگيري بازي دفاعي خود را بهبود بخشيده و در زمين موؤر تر ظاهر مي شود.
    جواد نكونام بازيكني كه حضور در تيم ملي را در نقش هافبك دفاعي تحت نظر ميروسلاو بلاژويچ سرمربي سابق تيم ايران شروع كرد، در اين مدت به يك بازي ساز تبديل شده است . وي اكنون يكي از بهترين هافبك هاي فوتبال ايران است . با اينكه مهارت و تجربه بالايي دارد، در مصاف با تيم هاي اروپايي كه فرصت و فضاي زيادي ندارد، متزلزل نشان داده . سال گذشته او پيشنهاد باشگاه كايزرسلاترن آلمان را رد كرد و در عوض به ليگ امارات ملحق شد كه شايد از انتخاب خود پشيمان شود.
    مهدي مهدوي كيا 29 ساله ، يكي از كليدي ترين بازيكنان تيم ايران است . وي فوتبال حرفه يي را در پست مهاجم در تيم پرسپوليس تهران آغاز كرد و در تيم ملي به پست هافبك انتقال يافت كه اكنون مهره ؤابت اين جناح است .
    او بازيكن سرعتي و متخصا زدن شوت هاي مرگبار است . مهارت پاسكاري ، او را به بازيكني كليدي در حملات تيم تبديل كرده كه تعامل بسيار خوبي با كعبي و كريمي دارد.
    فريدون زندي بازيكني كه از مادر آلماني و پدر ايراني متولد شده ، فوتبال را در آلمان آموخت . او نيز بازيكن موؤري در تركيب تيم ايران است كه از مهارت بازي سازي و دفاعي فوق العاده يي برخوردار است .
    مهاجمان
    علي دايي بهترين گلزن ملي پوش تاريخ فوتبال ، يكي از دو پست حمله را تحت سلطه دارد. دايي با اينكه 37 ساله است و سرعت او به ميزان قابل توجهي افت كرده ، هنوز از اغلب مهاجمان ايراني برتر است با اين وصف كندي حركات او هنگامي كه در فضاي خالي صاحب توپ مي شود، به وضوح خودنمايي مي كند.
    زوج دايي ، وحيد هاشميان است . او با اينكه امسال براي تيم باشگاهي اش گلهاي زيادي نزده ، در تيم ملي ايران بسيار موؤر نشان داده است .
    هاشميان 29 ساله در اوج آمادگي بدني قرار دارد و فضاي زيادي را تحت پوشش قرار مي دهد. او از مهارت فوق العاده يي در پاسكاري برخوردار است و وقتي صاحب توپ است ، بازيكن خالي را با تيزبيني ، شكار مي كند.
    هاشميان وقتي به تنهايي در نوك حمله قرار مي گيرد، بهتر گلزني مي كند اما با حضور دايي ، ناگزير است در سمت چپ قرار گيرد.
    بعد از دايي و هاشميان ، آرش برهاني 23 ساله قرار دارد. او فوق العاده چابك و سرعتي است و مهارت بالايي در كار با توپ دارد اما هنوز در ضربات تمام كننده ، اعتماد به نفس لازم را ندارد.
    سرمربي
    برانكو ايوانكوويچ سرمربي 42 ساله اهل كرواسي ، از اكتبر 2003هدايت تيم ملي را برعهده گرفت .
    وي نخستين بار در سال 2001 به عنوان دستيار ميروسلاو بلاژويچ به ايران آمد كه نتوانست تيم ايران را به جام جهاني 2002 برساند.
    ايوانكوويچ با قهرماني ايران در بازي هاي آسيايي سال 2002 شروع خوبي داشت و با معرفي چهره هاي جوان ، ايجاد روحيه تيمي و متقاعد كردن هاشميان به شكستن اعتصابش ، بسياري را شگفت زده كرد.
    با تمام اين اوصاف ، برانكو بويژه بعد از صعود تيم به جام جهاني آلمان ، از رويارويي با رسانه هاي جمعي دوري مي كند و تمايلي نسبت به استفاده از چهره هاي تازه براي قدرتمند كردن نيمكت تيم يا حتي ارايه فرصتي به بازيكنان ذخيره براي كسب تجربه در بازي هاي دوستانه ، ندارد.
    سيستم مورد علاقه برانكو4321 است و گاهي از سيستم 244 استفاده مي كند. تاكتيك هاي او كه در دو سال اول مربيگري تازه و موؤر بودند، اكنون كاملا تكراري و قابل پيش بيني شده . بسياري از حريفان آسيايي تيم ايران بويژه كره و ژاپن ، در ديدارهاي اخير خط حمله اين تيم را خنثي كرده اند كه به اعتقاد بسياري ناشي از ضعف خلاقيت در تاكتيك هاي برانكو است . تيم ايران در گروه چهارم رقابت هاي جام جهاني 2006 با پرتغال ، مكزيك و آنگولا همگروه است .
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1078 به تاريخ 28/12/84، صفحه 14 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 781 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه انتظار موعود
متن مطالب شماره 60، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است