|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد85/2/5: فاصله شوراي هماهنگي تا وحدت دوباره
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4304
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1096 5/2/85 > صفحه 3 (ايران) > متن
 
 


فاصله شوراي هماهنگي تا وحدت دوباره
«اعتماد» در گفت وگو با بهروزي ، شاكري ، ترقي و رئوفيان بررسي كرد

نويسنده: مرجان توحيدي

گروه سياسي
: انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا و خبرگان رهبري در آبان ماه آينده فرصت مناسبي است تا شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب مجددا درصدد نوسازي خود و جذب اعضاي جديد بر آيد. در همين اثنا، بحث بازگشت ناطق نوري به تشكيلات شوراي هماهنگي نيز از سر گرفته شد و حبيب الله عسگراولادي ، رييس جبهه پيروان خط امام و رهبري در كنفرانس مطبوعاتي اين جبهه از آغاز گفت وگوهاي خود با ناطق نوري در رابطه با بازگشت وي خبرداد.
    وي در خصوص فعاليت هاي شوراي هماهنگي نيز در آغاز انتخابات آبان ماه آينده اظهار داشت كه شورا، از دو ماه ديگر يعني اواخر بهار سال جاري فعاليت هاي تبليغاتي خود را پي مي گيرد.
    عسگراولادي در حالي كه از ناطق نوري به عنوان يكي از رجل سياسي و معروف و خوشنام نام برد، تاكيد كرد كه بموقع از ايشان دعوت خواهيم كرد، لذا در آستانه تشكيل گام چهارم )يعني انتخابات شورا و خبرگان ( فعاليت هاي شورا، چنانچه ناطق نوري قبول كند از وي دعوت مي كنيم .
    عسگراولادي در همين حال به اين نكته هم اشاره كرد كه من به ناطق نوري گفته ام كه ما دو نفر ديگر پير شده ايم و بهتر است يك فرد جوان انتخاب شود. اما در همين رابطه مريم بهروزي معتقد است كه در مورد حضور چهره هاي جديد و جوان به جاي ناطق نوري و عسگراولادي ، اعضاي شوراي هماهنگي بايد تصميم گيرنده باشند.
    مريم بهروزي كه بر تشكيلاتي بودن شوراي هماهنگي تاكيد بسيار دارد و اتخاذ همه تصميم ها را منوط به راي گيري همه اعضاي شوراي هماهنگي مي داند، مي گويد: نمي توان گفت كه چه كسي پير شده زيرا افراد تاريخ مصرف ندارند كه پس از آن خود و يا ديگران اعلام كنند كه ديگر تاريخ مصرفشان تمام شده است .
    اين اظهارات در حالي بيان مي شود كه شوراي هماهنگي نيروهاي خط امام پس از كسب موفقيت هاي چشمگير در انتخابات دور دوم شوراهاي شهر و روستا و مجلس هفتم ، نتوانست انسجام خود را در انتخابات نهم نيز حفظ كند.
    اگرچه بخش احزاب شوراي هماهنگي انتخاب احمدي نژاد را نيز مديون فعاليت هاي اين شورا مي داند، اما نبايد از اين حقيقت چشم پوشيد كه انتخابات نهم رياست جمهوري با آغاز انشقاق در داخل شوراي هماهنگي بود. شوراي هماهنگي از دو بخش احزاب و اقشار اجتماعي تشكيل شده است كه بخش احزاب آن را جبهه پيروان خط امام و رهبري هدايت كرده و رهبري بخش اقشار اجتماعي آن را نيز جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي به عهده داشته است .
    در حالي كه نيروهاي شوراي هماهنگي همواره اصل تدوين سياست هاي خود را بر مبناي احزاب تدوين كرده و به نحوي از بخش اجتماعي غافل بوده اند، جمعيت ايثارگران كه طيف نومحافظه كاران را تشكيل مي دهند از بخش احزاب جدا شده و رهبري طرفداران خود در ميان كارگران ، كارمندان ، معلمان ، دانش آموزان و دانشجويان را به عهده گرفتند اما در جريان تند انتخاباتي ، در حالي كه بخش احزاب شوراي هماهنگي كه تصميم گيرنده نهايي آن نيز يك تيم پنج نفره )محمدرضا باهنر، حسين فدايي ، سيدرضا تقوي ، عسگراولادي و ناطق نوري ( بودند، حمايت خود را از لاريجاني براي كانديداتوري انتخابات اعلام كردند. نماينده جمعيت ايثارگران )حسين فدايي ( با اين تصميم چندان موافق نبود و بالاخره پس از كش و قوس هاي فراوان در شورا، جمعيت ايثارگران كه طيف جديد محافظه كاران را تشكيل داده و در شورا در مقابل جريان راست سنتي قرار داشتند؛ حمايت خود را از احمدي نژاد اعلام كرده و پس از آن نيز ستادهاي انتخاباتي وي را تشكيل داده و به نحوي قدرتمندانه ظاهر شد كه توانست در مرحله دوم انتخابات با بهره مندي از حمايت هاي نيروهاي بسيج و قشر مردمي به پيروزي برسد. بنابراين عدم اجماع بر سر انتخاب يك كانديداي واحد از سوي شوراي هماهنگي مهم ترين دليل براي ايجاد انشقاق در شورا بود بطوري كه با كناره گيري ناطق و جدايي جمعيت ايثارگران عملا تنها جبهه پيروان خط امام و رهبري در شورا باقي ماند.
    اما آنچه در زمان حاضر به جريان شوراي هماهنگي وجهه يي رسانه يي بخشيده ، اين است كه آيا شوراي هماهنگي كه در مجموع با موفقيت خواهد توانست با كسب كرسي هاي شوراي شهر و مجلس ، دولت را نيز به تسخير خود درآورد و به آن لباسي از نوع محافظه كاران بپوشاند و آيا قادر است با توجه به اختلافاتي كه بين نومحافظه كاران و راست سنتي در شورا وجود دارد دوباره به اجماع رسيده و در روند موفقيت هاي خود ، مجددا شوراي شهر كه نقطه آغاز براي ورود به كاخ رياست جمهوري در دوره بعدي است ، به تسخير خود در آورد يا خير و نيز آيا شورا همچنان به روند حاكم براين تشكيلات كه از آن به نوعي تعبير به «شيخوخيت » مي شود، ادامه خواهد داد يا اينكه اين بار دموكراتيك تر با اعضا برخورد خواهد كرد؟
    نكته يي كه منتقدان فعاليت هاي شوراي هماهنگي نيز برآن انگشت تاكيد مي گذارند. در همين رابطه دبير كميته سياسي جبهه پيروان خط امام و رهبري در گفت وگو با خبرنگار «اعتماد» مي گويد: شيوه حاكم بر شوراي هماهنگي همواره مبتني بر راي اعضاي اين شورا بوده و تمام تصميمات بر مبناي راي اعضاي شوراي مركزي ، شوراي هماهنگي و كميته پنج نفره صورت گرفته است . وي در حالي كه عملكرد شورا را در پيروزي احمدي نژاد بي تاثير نمي داند، معتقد است : جريانات وابسته به تشكيلات شورا در حال تحول و نوسازي است . وي اين نوگرايي را متكي به جلسه عمومي شوراي هماهنگي مي داند كه در آن پيشنهادهايي براي نوسازي مطرح شده و اعضا آن را مورد بررسي قرار داده و بر سر آن تصميم گيري خواهند كرد.
    وي همچنين درخصوص اينكه اين بار نيز به مانند گذشته احزاب محوريت شوراي هماهنگي را به عهده خواهند داشت ، تصريح كرد: در گذشته ، هم احزاب و هم اشخا مستقل حقيقي و حقوقي حضور داشته اند، اما در تركيب قطعا تغييري حاصل نخواهد شد و محوريت همچنان با اعضاي شورا باقي خواهد ماند.
    اما مجيد شاكري ، دبير كميته سياسي جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي در حالي كه وحدت نيروهاي اصولگرا را در قالب تركيب شوراي هماهنگي بسيار مثبت ارزيابي مي كند، معتقد است كه سه شاخا توانست اصولگرايان را به اين توفيق برساند كه از آن جمله ، اتخاذ گفتمان جديد، نوآوري در روش و ايجاد ساختار جديد است .
    وي با انتقاد از اينكه بخش احزابي شوراي هماهنگي از بخش اجتماعي و اقشاري آن غافل ماند و نتوانست بر سر ارايه يك فهرست واحد به نتيجه برسد، تاكيد كرد: برخي از اعضاي بخش اقشاري در جريان انتخاب نهم ميثاق نامه جديدي امضا كرده و از قيد تصميم گيري شوراي هماهنگي خارج شدند و اين به دليل بي توجهي بخش احزابي شورا به بخش اجتماعي آن بود.
    شاكري در ادامه درخصوص امكان ائتلاف جمعيت ايثارگران با مجموعه شوراي هماهنگي دو نكته را متذكر شده و مي افزايد: اصل وحدت اصولگرايان در يك ساختار مشترك با يك فرآيند تصميم گيري مشترك با احزاب و افراد مستقل بايد حفظ شود تا عقبه دولت و مجلس همچنان پرقدرت باقي بماند، اما بايد به آسيب شناسي دلايل انشقاق بين نيروهاي شوراي هماهنگي پرداخت .
    وي ضمن تاكيد براين نكته كه اصولگرايان حتما بايد به جمع بندي برسند مي گويد: بحث درخصوص پيوستن دوباره به شوراي هماهنگي ، مساله يي است كه در جلسات اين جمعيت مطرح بوده ولي هنوز به تصميم گيري واحد براي اين منظور نرسيديم .
    حميدرضا ترقي ، عضو كميته سياسي حزب موتلفه نيز در گفت وگوي خود با «اعتماد» با تاكيد بر اجماع محافظه كاران در انتخابات آينده ، معتقد است كه تلاش براين است تا شوراي هماهنگي براساس روند دموكراتيك و با توجه به اينكه هماهنگي در بين همه نيروها ضرورت دارد، براي تداوم در كسب موفقيت ها به احزاب و افراد مستقل وزني عادلانه بدهد اما اتخاذ ساز و كارهاي جديد را منوط به تغييرات اساسنامه و آغاز فعاليت هاي شورا در آستانه انتخابات مي داند.
    ابوالقاسم رئوفيان ، دبيركل جامعه اسلامي فرهنگيان ، نقطه ضعف شوراي هماهنگي را انحصار اتخاذ تصميم ها به شوراي مركزي شوراي هماهنگي مي داند و مي افزايد: يكي از نقاط ضعف گذشته شورا، اين بود كه در تصميم گيري ها معمولا بدنه شورا دخالت داده نمي شد و تنها اعضاي شوراي مركزي تصميم گيرنده بودند اما به هرحال براي ادامه موفقيت ها اجماع و ائتلاف دوباره ميان اصولگرايان امري بسيار جدي و البته محتمل است .
    آنچه از اين اظهارات بر مي آيد اين است كه اصولگرايان همگي به اجماع ميان خود تاكيد دارند اما ظاهرا طيف پيروز محافظه كاران كه همان جمعيت ايثارگران )نومحافظه كاران ( هستند تمايل چنداني براي ائتلاف دوباره به راست سنتي ندارند و البته اين مساله منوط به شرط هايي است كه قطعا جمعيت ايثارگران براي ائتلاف دوباره با شاخه احزابي شورا خواهد گذاشت .
    در نهايت تدوين سياست ها و ساز و كارهاي جديد براي فعاليت هاي شوراي هماهنگي در آستانه انتخابات در نهايت منوط به برگزاري جلسه عمومي اين شورا شده كه هنوز تاريخ دقيق آن اعلام نشده است .
    
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1096 به تاريخ 5/2/85، صفحه 3 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 186 بارآثار ديگري از "مرجان توحيدي "

  محافظه كاران به تصاحب خانه احزاب مي انديشند / با تعويق برگزاري مجمع عمومي خانه احزاب قوت گرفت
مرجان توحيدي ، اعتماد 29/1/85
مشاهده متن    
  انتخابات خبرگان ، بهانه يي براي نزديكي دو طيف از روحانيون / «اعتماد» در گفت و گو با صاحبنظران بررسي كرد
مرجان توحيدي ، اعتماد 23/1/85
مشاهده متن    
  استقلال احزاب و مساله يي به نام يارانه / «اعتماد» در گفت وگو با فعالان حزبي بررسي كرد
مرجان توحيدي ، اعتماد 22/1/85
مشاهده متن    
  دبير كل جامعه زينب (س ) به اين سوال «اعتماد» پاسخ داد:ناطق نوري ، تشكيلاتي يا مستقل ؟
مرجان توحيدي ، اعتماد 21/1/85
مشاهده متن    
  بودجه 85، نخستين فرصت براي پايان سكوت اصلاح طلبان
مرجان توحيدي ، اعتماد 21/1/85
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه طبيعت ايران
متن مطالب شماره 6 (پياپي 13)، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است