|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 85/2/13: وزير نيرو در اولين گفت و گوي اختصاصي خود با مطبوعات به شرق گفت: غني سازي صنعتي تا پايان امسال
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3197
چهارشنبه بيست و هفتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 750 13/2/85 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


وزير نيرو در اولين گفت و گوي اختصاصي خود با مطبوعات به شرق گفت: غني سازي صنعتي تا پايان امسال


نويسنده: رضا زندي


    خلاصه گفتگو
    ۱-به گفته آقايان از پايان امسال كشور مي تواند سوخت هسته اي را در وسعت هسته اي توليد كند.
    ۲-پيشنهاد من اين است كه براي احداث نيروگاه هسته اي دوم از توانمندي بخش خصوصي استفاده كنيم.
    ۳-من در يكي از يگان هاي ويژه برون مرزي مسئوليت داشتم و آقاي احمدي نژاد به دليل حضور در استانداري كردستان با يگان هاي آنجا مراوده كاري داشتند.
    ۴-آقايان رهبر،دانش جعفري و الهام جز تيم مصاحبه كننده وزرا بودند.
    ۵-بارها گفته ام آنچه در كشور اتفاق افتاده آشي است كه همه پخته اند.
    ۶-الان دولت فكر مي كند كه تغييرندادن ساعت كار درستي بوده است،اين مي تواند يك آزمون باشد.

    
    نقل قولي از ارنستو چه گوارا به ضميمه خاطره اي از جلال طالباني گذشته اش را به امروز الصاق مي كند. چريك زمان جنگ وزير دولت اسلامي شده است. هشت سال تمام در جبهه بوده، مدت ها به عنوان نيروي ارشد يگان ويژه در داخل خاك عراق انجام وظيفه كرده اما امروز واقعيات پس از جنگ را پذيرفته است. كت و شلوار مرتب مي پوشد. به ساختمان شيك تقاطع نيايش نقل مكان مي كند و معتدل و منطقي سخن مي گويد. هم از وزراي نزديك به رئيس جمهور است، هم برخلاف مشي دوران جديد خدمات دولت هاي گذشته را قلم نمي گيرد: « آنچه در كشور اتفاق افتاده آشي است كه همه پخته اند.» سيد پرويز فتاح معقول ترين رفتار را در وزارت نيرو داشته است. وي در نخستين گفت وگوي مطبوعاتي اختصاصي اش ميزبان شرق شد. دفتري فراخ، مشرف به پارك ملت. مصاحبه از نحوه آشنايي با رئيس جمهور و دوران دفاع مقدس شروع شد و تا چگونگي انتخابش براي وزارت نيرو، چگونگي تصميم دولت براي تغيير ندادن ساعت رسمي و سفرهاي استاني پيش رفت. سيد پرويز فتاح از قول سازمان انرژي هسته اي براي غني سازي صنعتي تا پايان امسال سخن به ميان آورد و جزئيات ساخت دو نيروگاه هسته اي جديد را عنوان كرد. آخرين وضعيت آب، برق و آب و فاضلاب را تشريح كرد و از قامت يك عضو كابينه به انتقادات صريحي كه از دولت مطرح مي شود متين پاسخ داد.
    •••
    •اجازه بدهيد گفت وگويمان را از سابقه آشنايي تان با آقاي رئيس جمهور شروع كنيم. شما دكتر احمدي نژاد را از كجا مي شناسيد؟
    ابتدا لازم مي دانم كه در ابتداي صحبت از شما و روزنامه تان تشكر كنم. در اين مدتي كه ما بوديم روزنامه شرق برخورد منطقي داشته، حداقل با حوزه وزارت نيرو. ضمن اينكه كار حرفه اي خودش را انجام داده ولي يك برخورد منطقي ديده ايم كه براي خودمان هم جالب بود اما در پاسخ به سئوال شما بايد عرض كنم كه آقاي دكتر احمدي نژاد در اوايل انقلاب در استان آذربايجان غربي بود.
    •در چه سالي؟
    سال هاي ۵۸ و ۵۹. آن موقع ايشان فرماندار ماكو، خوي بودند و در استانداري هم حضور داشتند. در آن مقطع دانشگاه ها هم به دليل انقلاب فرهنگي تعطيل شده بود.
    •در كدام دانشگاه بوديد؟
    دانشجوي دانشگاه صنعتي شريف بودم. ولي چون دانشگاه ها تعطيل شده بود ما هم از طريق جهاد رفتيم به استان آذربايجان غربي تا در كارهاي منطقه كمك كنيم و در همان جا با آقاي دكتر احمدي نژاد آشنا شديم. بيشتر در جلسات استانداري و جلساتي كه به رسم آن موقع با حضور همه مسئولان استان (از جمله امام جمعه) تشكيل مي شد يكديگر را مي ديديم.
    •آقاي احمدي نژاد چطور به استان آمده بود؟
    آنها هم تيمي از دانشگاه علم و صنعت بودند. چون استاندار وقت آذربايجان غربي از اساتيد دانشگاه علم و صنعت بود آقاي احمدي نژاد هم با آنها آمده بود. من و آقاي دكتر در آنجا آشنا شديم. البته آشنايي مان زياد نبود. چون حوزه كاري ما جهاد بود و آنها در استانداري بودند. بعد از آن مقطع از يكديگر جدا شديم تا دوباره در جريان دفاع مقدس همديگر را ديديم.
    •فكر مي كنم ماجرا هاي زمان جنگ شما با آقاي احمدي نژاد هم جالب باشد. مايلم درباره آن مقطع توضيح بدهيد؟
    در دوره دفاع مقدس در جاهاي مختلف بودم اما از سال ۱۳۶۵ رفتم كرمانشاه.
    •از چه سالي وارد سپاه پاسداران شديد؟
    بالاخره ما بسيجي بوديم. من از روز اول جنگ تا روز آخر به صورت بسيجي وارد اين عرصه شدم: در كرمانشاه كه بودم آقاي احمدي نژاد هم در كردستان مسئوليتي داشت و معاون استاندار بود. در آن زمان چون ما به كمك استانداري ها در ارتباط با هماهنگي مرزها نياز داشتيم با آقاي احمدي نژاد يك مراوده كاري داشتيم.
    •تحت چه عنواني در كرمانشاه بوديد؟
    من در يكي از يگان هاي ويژه برون مرزي مسئوليت داشتم. آقاي احمدي نژاد هم در استانداري كردستان بودند. چون مسائل كردستان حساس بود و بحث عراق را هم داشتيم. بالاخره با يگان هاي آنجا يك مراوده كاري داشتند. ما باز در آنجا با آقاي احمدي نژاد ارتباطاتي داشتيم. البته رابطه مان، رابطه خيلي نزديك كاري نبود. اما بالاخره ايشان را مي ديديم و رابطه داشتيم. تا اينكه جنگ تمام شد.
    •بعد از جنگ چه؟
    پس از پايان جنگ من با آقاي احمدي نژاد ديگر ارتباطي نداشتم تا زماني كه بنده در حوزه سدهاي كرخه و كارون مشغول انجام وظيفه بودم و ايشان استاد دانشگاه علم و صنعت بودند. يكي دو بار آقاي احمدي نژاد دانشجويان را براي پروژه هايشان به بازديد سدها آوردند. در آنجا دوباره به هم برخورديم. من به عنوان پيمانكار در سدها حضور داشتم و ايشان هم مي خواست دانشجويان را با حوزه پيمانكاري آشنا كند. آنجا هم با يكديگر مراوده نه چندان نزديكي داشتيم. بعد از آن ديگر با هم ارتباطي نداشتيم تا زمان رياست جمهوري كه دوباره با هم شديم.
    •يگان ويژه اي كه در زمان جنگ در آن حضور داشتيد همان يگاني است كه آقاي سيدصادق محصولي (دومين كانديداي وزارت نفت) در آن حضور داشتند؟
    بله.
    •فرمانده آن يگان آقاي محصولي بودند؟
    بله. همين طور است. من هم در آن يگان بودم. البته من قبل از حضور در آن يگان در فاو (جنوب كشور) بودم. منتها چون يگان برون مرزي بود ما را هم دعوت كردند. بنده هم رفتم و دو سالي در آن منطقه بودم.
    •شنيده ام كه دكتر احمدي نژاد در مقطعي فرمانده مهندسي همان يگان ويژه بودند.
    آنجا قرارگاه رمضان بود. سرشاخه ها و گرايش هاي مختلفي هم داشت. آقاي احمدي نژاد هم در بخش مهندسي بودند. قرارگاه رمضان يك قرارگاه مفصل بود. ايشان هم به جهت آنكه در استانداري بودند و امكانات در اختيارشان قرار داشت و مي خواستند يگان ها را حمايت كنند حضور داشتند.
    •يعني آقاي محصولي فرمانده قرارگاه رمضان بود و شما قائم مقامش؟
    خير. آقاي محصولي فرمانده يكي از يگان ها بود. اگر اشتباه نكنم در آن مقطع فرمانده قرارگاه رمضان آقاي ذوالقدر بود.
    •شما قائم مقام آقاي محصولي بوديد؟
    من هم در بخش هايي از كار كه بيشتر مهندسي بود حضور داشتم.
    •پيش از اينكه وارد دوره وزارت شما بشوم مايلم كمي در خصوص دفاع مقدس صحبت كنيم. به هر حال دوران دفاع مقطع تاريخي و ماندگار كشور است. جا دارد يكي از خاطرات تان را نقل كنيد؟
    خاطره زياد است. اما به يكي از خاطرات جالب اشاره مي كنم. در آبان ماه سال ۶۶ در منطقه دربندي خوان و دوكان عراق بوديم.
    •چند كيلومتر داخل خاك عراق بود؟
    فكر كنم حدود ۱۵۰ كيلومتر در داخل خاك عراق بوديم. من رفته بودم تا ماموريتي انجام دهم. چند ماهي در آنجا حضور داشتم. آقاي طالباني كه الان رئيس جمهور عراق هستند در منزلشان مهماني داده بود. آن وقت ها آقاي طالباني هم با رژيم بعثي وارد جنگ شده بود. ما هم براي هماهنگي يك عمليات برون مرزي در داخل عراق بوديم. يكي دو روز در منطقه ياق سمر در منزل آقاي طالباني مهمان بوديم. وضعيت خيلي سختي بود چون وسيله و امكانات نداشتيم. براي رسيدن به منطقه ياق سمر شايد دو تا سه روز پياده روي كرده بوديم چون همه جا نيروهاي عراقي حضور داشتند.
    •به صورت ناشناس هم رفته بوديد؟
    بله. كاملاً.
    • خاطره تان را با آقاي طالباني نگفتيد.
    اين خاطره اي را كه مي خواهم عرض كنم وقتي آقاي طالباني به عنوان رئيس جمهور عراق به ايران آمد به آقاي احمدي نژاد نقل كرد. زمان جنگ در منطقه ياق سمر وقتي مهمان منزل آقاي طالباني بوديم ايشان به احترام ايراني ها غذاي مفصلي تدارك ديده بود. من هم درست روبه روي ايشان نشسته بودم. من معمولاً غذا كم مي خورم. يك دفعه آقاي طالباني رو به من كرد و گفت: «كاكا چرا شما غذا كم مي خوري؟» عرض كردم: «عموماً غذا كم مي خورم.» جواب داد: «ببين آقاي فتاح، ارنستو چه گوارا (مبارز مكزيكي) مي گويد، چريك هرجا رسيد بايد تا مي تواند بخورد. چون ممكن است ديگر غذا گيرش نيايد.» اين را گفت و با دستش ران بوقلموني را كند و جلوي بنده گذاشت. گفت بخور چون فردا ممكن است گيرت نيايد. سال ها بعد ايشان با سمت رئيس جمهوري عراق و بنده به عنوان وزير نيروي ايران دوباره به هم رسيديم.
    • جنگ كه تمام شد چه كرديد؟ به كجا رفتيد؟
    سه ماه پس از پايان جنگ، همچنان در منطقه بوديم. بعد از آن به تهران برگشتم و واحدهاي باقي مانده از دوران دانشجويي ام را گذراندم. در يك كار بي سابقه، هر ترم ۲۶ واحد برداشتم. با توجه به سختگيري دانشگاه صنعتي شريف در دو ترم واحدهاي باقي مانده را گذراندم و در رشته مهندسي عمران فارغ التحصيل شدم.
    • به هنگام معرفي كابينه پيش از اينكه نام شما به عنوان كانديداي تصدي وزارت نيرو مطرح شود بحث وزارت آقاي چيت چيان (قائم مقام فعلي وزارت نيرو) بسيار جدي بود. خاطرم هست اين مسئله آن قدر جدي شد كه در مهماني خداحافظي آقاي بيطرف با خبرنگاران به ايشان تبريك گفتيم. در مقطعي هم آقاي سقائيان (شهردار اصفهان) براي تصدي وزارت مطرح شد. يادم مي آيد غروب روزي كه نام شما قطعي شد تلفني خواستم تا اصول كلي برنامه تان را ارائه كنيد. گفتيد يكي دو روز پيش به شما گفته اند و هنوز فرصت تدوين برنامه نداشته ايد. ماجرا چه بود؟
    فكر كنم اين سئوال را بيشتر بايد از آقاي رئيس جمهور و تيمي كه وزرا را پيشنهاد مي كرد بپرسيد. آن تيم براي همه وزارتخانه ها با چندين نفر مصاحبه كرده بودند. يعني فقط براي بنده نبود كه در روزهاي آخر قطعي شد. من اصلاً نمي دانستم آن تيم با چند نفر مصاحبه كرده است. يك روز با من هم مصاحبه كردند.
    • تيم مصاحبه كننده وزرا چه كساني بودند؟
    تا آنجا كه به خاطر دارم آقاي دكتر فرهاد رهبر، آقاي دكتر دانش جعفري و آقاي الهام جزء تيم مصاحبه كننده بودند. اين تيم يك روز با من هم مصاحبه كرد.
    • چه زماني با شما مصاحبه كردند.
    حدود دو هفته پيش از آنكه اسمم مطرح بشود. مصاحبه كه تمام شد گفتند ما با خيلي ها مصاحبه مي كنيم. بنابراين بدون اينكه قول و قراري گذاشته شود خداحافظي كرديم.
    • چه كسي شما را به آن تيم معرفي كرده بود؟ از چه جناحي كانديد شده بوديد؟
    نمي دانم. ظاهراً تيم مصاحبه كننده خودش تيم هاي مشورتي از جاهاي مختلف داشت. آقاي دكتر احمدي نژاد هم به صورت ضمني من را مي شناخت. اما ارتباط خاصي نداشتيم. دو سال بود كه ايشان را نديده بودم. حتي در طول انتخابات هم با ايشان ارتباط نداشتم.
    • اينكه گفته مي شد آقاي محصولي شما را معرفي كرده اند درست است؟
    بعيد مي دانم. يادم هست تابستان سال گذشته به همراه خانواده ام از يك مسافرت برمي گشتم. ساعت يازده شب در اتوبان قزوين _ زنجان بودم كه تلفن همراهم زنگ خورد. از رياست جمهوري بود. گفتند آقاي فتاح فردا ساعت ۱۱ صبح اينجا باش. همين. حتي خاطرم هست كه وقتي به رياست جمهوري رفتم نمي دانستم بايد از كدام در مراجعه كنم. يك ساعت آنجا معطل شدم. به هر كس رجوع مي كردم مي گفتند: آقا ما نه تو را مي شناسيم و نه كسي سفارش شما را كرده است. حالا هرچه من مي گفتم كه ديشب تلفني گفته اند بيايم كسي قبول نمي كرد. بعد خودم به شك افتادم. گفتم نكند اشتباهي شده باشد. بالاخره با اصرار من به آقاي دكتر (احمدي نژاد) يا آقاي دانش جعفري اطلاع دادند و راه براي ورودمان هموار شد.
    • بعد از مصاحبه چه اتفاقي افتاد؟
    روزهاي آخر از طرف آقاي دكتر (احمدي نژاد) به من تلفن زدند. خدمت ايشان رسيدم و شخصاً صحبت هاي مفصلي انجام دادند.
    
    
    وزير نيرو در اولين گفت و گوي اختصاصي خود با مطبوعات به شرق گفت: غني سازي صنعتي تا پايان امسال رضا زندي
    


 روزنامه شرق ، شماره 750 به تاريخ 13/2/85، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1734 بار
    آثار ديگري از "رضا زندي"
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Energy Equipment and Systems
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، Summer 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است