|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد85/2/13: نقطه تلاقي تاريخ و فرهنگ
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1103 13/2/85 > صفحه 8 (اجتماعي) > متن
 
 


نقطه تلاقي تاريخ و فرهنگ
ميدان قزوينك


ميدان ، ميدان كوچكي است . مردم از هر سو مي آيند؛ فرقي نمي كند زماني كه فرهنگ مشتركي باشد، هر منظره يي ديدن دارد. عميق تر كه نگاه كني ، نشستن بر صندلي زمان و واژه واژه تاريك تر شدن ميراث گذشته ، عقوبت بي توجهي هاست .
    سوز سرد شلاق آشفتگي ها و ناآرامي ها در بند بند استخوان هاي ميدان قزوين نفوذ كرده است . وقت ، وقت پيوند ديروز با امروز است .
    ساكنان اطراف ميدان از سر و صدا و آلودگي هاي صوتي و بصري به ستوه آمده اند!
    فراواني ساخت و ساز و ازدياد جمعيت به همراه اين آلودگي ها، آرامش محيطي منظر ميدان را دستخوش نابساماني هاي بسيار كرده است كه انگار هيچ ضابطه و كنترلي در رفع آنها وجود ندارد.
    از اين رو و با توجه به بار ترافيكي ميدان ، شهرداري منطقه 11 و سازمان زيبا سازي تهران ، اقدام به آرام سازي و بهسازي ميدان با در نظر گرفتن بافت فرهنگي و سنتي آن كرده است .
    مهندس «عليرضا مرادي »، مدير اداره طرح هاي شهري در سازمان زيباسازي تهران ، معتقد است كار هايي از اين دست كه در راستاي هويت بخشي به شهر انجام مي شود مي تواند در آشتي دادن شهروندان با خيابان هاي تاريخي شهر موثر واقع شود و تاريخ را بار ديگر با زندگي شهري پيوند دهد. از او پرسيديم :
    پروژه آرام سازي و بهسازي ميدان قزوين از چه تاريخي كليد خورده است ؟
    پروژه آرام سازي اين ميدان با توجه به بار ترافيكي آن از سال 80 كليد خورده و به شكل طرح مشاركتي توسط معاونت فني و عمراني شهرداري منطقه 11 تهران به عنوان مجري و پيمانكار، و سازمان زيباسازي شهرداري تهران به عنوان كارفرما و ناظر در حال اجراست .
    اگر قرار باشد از اقداماتي كه براي آرام سازي فضاي ميدان انجام مي شود، بگوييد، آن اقدامات چيست ؟
    در اين پروژه علاوه بر بهسازي و نورپردازي جزيره ميدان به عنوان عرصه عمومي و المان مركزي اش كه ساخت نما و دروازه قزوين هم جزيي از آن است ، كف سازي و بهسازي پياده روهاي اطراف و ساماندهي مبلمان شهري ميدان هم در دستور كار شهرداري قرار دارد.
    پاكسازي تابلو و ويترين مغازه ها و بطوركلي جداره هاي حاشيه ميدان به چه شكلي است ؟
    اين طرح آرام سازي است و طرح بازپيرايي با سطح مداخله بالا نيست . براي همين سعي شده است كه با ايجاد يك جداره كاذب هماهنگ با المان مركزي ميدان ، اغتشاش بصري موجود را در پس اين بدنه پنهان و از اين راه ساماندهي كنيم . چون در صورت مداخله مستقيم و ساماندهي كامل تابلو و ويترين مغازه ها، اين پروژه ديگر طرح آرام سازي نبود و بايد به عنوان طرح بازپيرايي منطقه به آن پرداخته مي شد.
    نماي واحدهاي تجاري حاشيه ميدان چطور؟ آيا اين بدنه ها تاثيري در افزايش يا كاهش اغتشاش بصري در اين محدوده از شهر تهران نداشته اند؟
    البته تاثير گذار است . به همين دليل از سال هاي گذشته تاكنون آرام سازي نماي واحدهاي تجاري حاشيه ميدان قزوين در دستور كار شهرداري منطقه 11 است و با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران مقرر شده نماي اين بناها بر مبناي طرحي مدون بازپيرايي شود. در سازمان زيباسازي يكسري ضوابط كلي در مورد ساماندهي تبليغات محيطي ، تابلوهاي كسبه ، پاكسازي ساختمان هاي داراي نماي شيشه يي و بطوركلي پاكسازي نماهاي شهري با توجه به متريال هاي مختلفي كه دارند براي بهبود سيماي شهري ، تهيه شده است . اين ضوابط و دستورالعمل ها به شهرداري هاي مناطق ارسال مي شود و عملكرد شهرداري ها هم بر پايه آنها صورت مي پذيرد كه بازپيرايي و ساماندهي نماي واحدهاي تجاري حاشيه ميدان قزوين نيز در همين راستاست .
    ساخت نما و دروازه قزوين بر چه مبنايي بوده است ؟
    ساخت نما و دروازه قزوين عنوان بخشي از برنامه هاي شهرداري تهران براي بازسازي دروازه هاي قديمي است ، دروازه قزوين تهران به شكل نمادين ساخته مي شود و مطالعات كارشناسي و بررسي اسناد تاريخي در ساخت دروازه قزوين مطابق با اسناد قديمي تاريخي توسط كارشناسان شهرداري منطقه 11 انجام شده است .
    اگر كتاب تهران قديم را ورق بزنيم ، دروازه قديم قزوين در آن مشخص شده است كه اين نماد ملهم از آن در اندازه هايي كوچك تر است و در طراحي و ساخت آن عيني سازي نشده است .
    در اين نماد از چه مصالحي استفاده شده است ؟
    عمليات ساخت بناي دروازه قديم شامل سازه بتوني دروازه به حجم 250 متر مكعب ، نصب جدول به متراژ 200 مترمربع و نماي آجري به مساحت 420 مترمربع در حال اجراست .
    مصالح به كار گرفته شده در ساخت اين دروازه نمادين سنگ و آجر است كه نزديك به مصالح اصلي دروازه قديم قزوين و تداعي گر شكل اصلي دروازه با قابليت ماندگاري بالاست . مصالح نما در رنگ ، شكل ، زبري و خشني نما تاثير مي گذارد و مصالح بومي نشان دهنده اين است كه نما مربوط به چه منطقه يي است و در ارتباط با محيط نشانگر هويت آن شهر و منطقه است . كاري هم كه بطوركلي در بحث بهسازي در سازمان زيباسازي انجام مي شود با توجه به اين رويكرد است .
    آيا در راستاي آرام سازي جزيره ميدان و بهبود كيفيت بصري محيط نصب آب نما هم در دستور كار شهرداري قرار دارد يا خير؟
    در كنار نصب يادمان دروازه قزوين در راستاي اجراي طرح نصب يادمان در ميادين سطح شهر تهران ، آب نمايي هم براي تلطيف فضا و جلوگيري از به هم ريختگي و اغتشاش بصري در بخش پاييني دروازه احداث مي شود تا ميدان قزوين يكي از زيباترين ميدان هاي بافت تاريخي تهران شود. چون ما به جايگاه ويژه و ارزش والاي آب در فرهنگ ايراني و اسلامي معتقد هستيم . اما ساخت آب نما به عنوان شاخصي در اين ميدان مطرح نيست و آنچه در اين ميدان حايز اهميت است ، عرصه عمومي ميدان است كه بايد توجه شهروندان را به خود جلب كند.
    جلب مشاركت شهروندان در اين طرح و فرهنگ سازي در اين راستا به چه شكلي است ؟
    در پروژه هاي ديگري كه وارد پوسته و هسته ساختار مي شويم مانند پروژه كوچه مروي يا پروژه ميدان حسن آباد از تجربه مشاركت شهروندان بهره مند شديم ؛ در اين پروژه ها دست كم شهروندان هزينه تعويض تابلو، كركره و ويترين مغازه هايشان را پرداخت كردند. چون معتقديم در پروژه هاي مشاركتي با شهروندان ميزان ماندگاري كار اجرايي نسبت به مواردي كه شهرداري خود متولي تمام هزينه ها است ، بالاتر است . اما چون اين پروژه طرح آرام سازي ميدان است نه بازپيرايي آن ، نحوه مشاركت شهروندان متفاوت است .
    ميزان اعتبار تخصيا داده شده به اين پروژه چقدر است ؟
    هزينه هاي اين طرح نيز به شكل 50 درصد مشاركتي بين شهرداري منطقه 11 و سازمان زيباسازي است كه حدود برآورد هزينه هاي اجرايي آن 225 ميليون تومان است .
    ميزان پيشروي كار چقدر است ؟ و كي به اتمام مي رسد؟
    در حال حاضر حدود 70 درصد پيشرفت فيزيكي كار است كه پيش بيني شده بود ظرف حدود شش ماه يعني تا پايان سال گذشته اين پروژه به اتمام برسد. اما من پيش بيني مي كنم كه براي ارديبهشت ماه آماده بهره برداري است .
    به عنوان سوال آخر، آيا با اين طرح آرام سازي ، ميدان قزوين مي تواند يكي از جاذبه هاي توريستي و گردشگري تهران باشد؟
    شايد به آن شكل مستقيمي كه مدنظر است اين رويداد محقق نشود اما با سلسله كارهايي از اين دست كه در راستاي هويت بخشي به تهران شكل مي گيرد با تعريف كاربري هاي ويژه براي پر كردن اوقات فراغت شهروندان مي توان به اين مهم دست يافت .
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1103 به تاريخ 13/2/85، صفحه 8 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 614 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پيام آلكان
متن مطالب شماره 21، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است