|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد85/2/13: تاكيد رهبر معظم انقلاب بر پيگيري و تحقق خواسته هاي معلمان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4552
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 947 13/2/85 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


تاكيد رهبر معظم انقلاب بر پيگيري و تحقق خواسته هاي معلمان
    در گراميداشت روز معلم و تجليل از نقش و منزلت رفيع معلمان و فرهنگيان، معلمان برگزيده 700 منطقه آموزش و پرورش در سراسر كشور صبح ديروز در ديداري صميمانه با رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدگاه هاي جامعه معلمان را درباره مسائل مختلف آموزش و پرورش با ايشان در ميان گذاشتند.
    
    به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، در ابتداي اين ديدار حضرت آيت الله خامنه اي با تبريك روز معلم، تشكيل اين جلسه را نماد ارادت و اخلاص عميق رهبري به جامعه بزرگ معلمان و فرصتي براي آشنايي نزديك با ديدگاه هاي جامعه معلمان برشمردند.
    
    سپس آقايان و خانم ها فاطمه بهروزي راد معلم نمونه از استان قم، طلعت رجبي دارنده رتبه برتر الگوهاي تدريس از مازندران، يدا... مرادي مولف و محقق از استاد كهگيلويه و بويراحمد، علي اكبر رئوف معلم و مولف از استان يزد، حميدرضا وردي پژوهشگر از استان خراسان جنوبي، محمدجواد محبت پژوهشگر و شاعر از استان كرمانشاه، حميده ماحوزي مدير و معلم نمونه از استان بوشهر و علي اصغر برهمند معلم و مخترع نمونه از خراسان رضوي، به نمايندگي از معلمان سراسر كشور، ديدگاه ها و خواسته هاي جامعه معلمان را بازگو كردند.
    
    مهم ترين نكات مورد تاكيد در سخنان نمايندگان معلمان، عبارت بود از:
    
    - اصلاح برخي نگرش هاي موجود كه آموزش و پرورش را مجموعه اي مصرفي مي داند و نه مولد
    
    - ارتقاي بنيه علمي معلمان و تجهيز مدارس به امكانات لازم
    
    - تقويت نگاه عدالت محور در توزيع امكانات و فرصت هاي آموزشي و پرورشي در سراسر كشور
    
    - حل مشكلات معيشتي معلمان و برقراري كامل نظام هماهنگ پرداخت ميان آموزش و پرورش و مراكز آموزش عالي
    
    - توجه بيشتر به ارتقاي كيفي مراكز تربيت معلم
    
    - نهادينه كردن روح تحقيق و پژوهش در مقاطع مختلف آموزشي
    
    - توجه كامل به مسايل پرورشي
    
    - توجه به بازنشستگان آموزش و پرورش
    
    - استانداردسازي و ارتقاي كيفي نظام آموزشي
    
    - غني سازي كتب درسي قرآني
    
    - توجه به نياز هاي فردي و اجتماعي نوجوانان در تدوين كتاب هاي درسي
    
    - خودداري از نگر ش هاي سياسي و جناحي و تقويت نگرش اصولگرايي در آموزش و پرورش
    
    - برخورد مدبرانه با تهاجم فرهنگي و توجه به آموزشكده هاي فني و حرفه اي
    
    در اين مراسم، حضرت آيت ا... خامنه اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي، با گراميداشت ياد معلم شهيد آيت ا... مرتضي مطهري و شهيدان رجايي و باهنر و نيز تكريم جايگاه و منزلت معلمان، با تبيين نقش سرنوشت ساز آموزش و پرورش افزودند: آموزش و پرورش سنگ بناي آينده كشور است و اگر در پي آينده روشن و بهبود وضع كشور در زمينه هاي مختلف از جمله اقتصاد، سياست، سلامت و بهداشت، زيبايي و هنر، رفتار عمومي و «دين و فلسفه و اخلاق» هستيم، بايد توجهي ويژه، عميق و همه جانبه به آموزش و پرورش داشته باشيم.
    
    ايشان آموزش ساده فلسفه را به كودكان در مدارس كشور هاي پيشرفته نمونه اي روشن از «نگاه نوين به نقش آموزش و پرورش در آينده جهان و مسائل اساسي حيات بشر» دانستند و خاطر نشان كردند: اگر مي خواهيم از قافله پرشتاب حركت جهاني عقب نمانيم لازم است به آموزش و پرورش نگاهي بنياني و اساسي داشته باشيم.
    
    حضرت آيت ا... خامنه اي، با توجه به آثار تعيين كننده آموزش و پرورش در حال و آينده كشور، آموزش و پرورش را مهم ترين دستگاه مولد خواندند و با اشاره به لزوم سرمايه گذاري اساسي و همه جانبه در اين عرصه، افزودند: مهم تر از سرمايه گذاري مالي، سرمايه گذاري فكري است.
    
    ايشان در همين زمينه افزودند: بهترين و برجسته ترين انديشه ها و فكرها بايد به كار گرفته شود تا آموزش و پرورش از حالت روزمرگي و «اسارت در چارچوب ها و روش هاي متحجر و منسوخ» بيرون بيايد و در پرتو سياست گذاري و برنامه ريزي صحيح، نقش بسيار مهم خود را در افق روشن ملت ايفا كند.
    
    رهبر انقلاب اسلامي، با اشاره به عقب نگه داشته شدن ملت ايران در دوران قاجار و پهلوي، افزودند: براي جبران اين عقب ماندگي تحميلي بايد با همه توان، كار و تلاش كنيم و با استفاده از راه هاي ميان بر، خود را به قله هاي علم و پيشرفت برسانيم كه اين مهم، با توجه به هوش و استعداد ايراني، كاملا امكان پذير است.
    
    حضرت آيت ا... خامنه اي، ترويج نگاه عدالت محور را در آموزش و پرورش، زمينه ساز برقراري عدالت نسبي در آينده كشور و كاهش فاصله طبقاتي برشمردند و افزودند: نگاه عدالت محور وجود مدارس محروم را در كنار مدارس كاملا مجهز و پيشرفته برنمي تابد و در پرورش استعدادها، فقط استعداد را ملاك مي گيرد نه مسائلي نظير پول يا منطقه تحصيل را.
    
    حضرت آيت ا... خامنه اي، احياي توجه به مساله پرورش را ضروري خواندند و يادآوري كردند: مقوله پرورش، علاوه بر تعميق ايمان نسل نوجوان و جوان در رشد شخصيت، تقويت اعتماد به نفس و شكوفايي استعدادها تاثير بسزايي دارد و لازم است به موازات توجه به تدوين و ترسيم افق آينده آموزش و پرورش، به مقوله پرورش، اهميتي اساسي داده شود.
    
    ايشان، با انتقاد از مهجوريت قرآن در نظام آموزشي و پرورشي، افزودند: حركت قرآني موجود در جامعه، بسيار خوب است اما آموزش و پرورش از اين بعد عقب مانده است كه بايد براي حضور صحيح، زيبا و موثر قرآن در مقاطع گوناگون نظام آموزشي، فكري اساسي كرد.
    
    ايشان همچنين نقش مراكز تربيت معلم را در تامين نيروهاي مطلع، كاردان و حرفه اي، مهم دانستند و توجه بيشتر به اين مراكز را خواستار شدند.
    
    رهبر انقلاب اسلامي در پايان سخنانشان با ابراز خرسندي مجدد از ديدار با جمعي از معلمان خاطرنشان كردند: كشور در دوران خوبي به سر مي برد و دولت كار و تلاش، اهداف انقلاب و مسائل اساسي را مورد توجه قرار داده است، بنابراين بايد از اين فرصت حداكثر استفاده را كرد و با بهره مندي از سند بسيار باارزش چشم انداز 20 ساله، آموزش و پرورش را متحول ساخت تا آينده اي را كه ما ملت ايران براي خود ترسيم كرده ايم، كاملا محقق شود.
    
    حضرت آيت ا... خامنه اي همچنين مطالبي را كه معلمان در اين ديدار مطرح كردند، مهم و داراي قوت كارشناسي دانستند و بر توجه و پيگيري مسوولان ذي ربط براي تحقق مسائل و خواست هاي جامعه معلمان تاكيد كردند.
    
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 947 به تاريخ 13/2/85، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 262 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام تجربه
متن مطالب شماره 19، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است