|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد85/2/17: تاريخچه خبرگزاري هاي مطرح در سطح جهان
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4304
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1106 17/2/85 > صفحه 10 (پرونده روز) > متن
 
 


تاريخچه خبرگزاري هاي مطرح در سطح جهاناوايل دهه 1820 خبرگزاري تحت عنوان انجمن روزنامه هاي صبح در نيويورك در شهر نيويورك تشكيل شد تا گزارشهايي را كه از اروپا مي رسد جمع آوري كند. پس از آن خبرگزاريهاي ديگر محلي در ايالات متحده راه اندازي شدند و اين روند تا سال 1856 كه خبرگزاري انجمن اخبار عمومي تشكيل شده كه از همكاري بسياري از روزنامه هاي مهم نيويورك به وجود آمده بود ادامه يافت .
    آسوشيتدپرس نيويورك در دهه 1870 تاسيس شد، كه يك خبرگزاري مشاركتي از روزنامه هاي نيويورك به شمار مي رفت . در سال 1882 يونايتدپرس للظگ چ ط ظل غق خ تاسيس شد كه طي سال هاي بعد همه اين سازمان ها در هم ادغام شدند، اما در همان سال يك سازمان رقابت جو، تحت عنوان آسوشيتدپرس از ايالات ايلينويز تاسيس شد.
    طي همان سالها در اروپا سه سازمان خبري بين المللي خبرگزاري هاواس از پاريس )1835(، كمپاني رويتر تلگرام از لندن )1851( كه به رويترز شهرت يافت و كانتيننتال تلگراف كمپين از برلين )1849( كه به خبرگزاري ولف شهرت يافت آغاز به كار كرده بودند. اين سازمان ها در ابتدا به عنوان سرويس هاي جمع آوري اطلاعات مالي براي بانكدارها فعاليت خود را آغاز كردند اما پس از آن گسترش يافتند تا اخبار جهان را نيز پوشش دهند. تا سال 1866 سازمان هاي ملي در بسياري از كشورهاي اروپايي ظهور كرده و اخبار را پوشش داده و آنها را به فروش مي رساندند.
    پس از اينكه آسوشيتدپرس ايلينويز قراردادهاي تبادل با شبكه هاي جهاني امضا كرد، يونايتدپرس در سال 1897 با شكست مواجه شد. در سال 1900 آسوشيتدپرس ايلينويز كه قصد داشت اعضاي خود را در استفاده از خدمات محدود كند به واسطه قانون ايالات متحده در سال 1915 مبني بر ممنوع اعلام كردن اعضاي استفاده كننده از خبرهاي آسوشيتدپرس ايلينويز و حكم يك دادگاه عالي اين سازمان منحل اعلام شد و بار ديگر در ايالت نيويورك به عنوان سازماني با عضويت غير انتفاعي به فعاليت پرداخت و از آن پس به عنوان آسوشيتدپرس )چث( شهرت يافت . در سال 1906، ويليام رادولف هيرست نيوز سرويس اينترنشنال )ظطغم گ ظح لنظج ف ضق كغل ضق گ ظل ق ة ثجة ( را راه اندازي كرد. اگرچه يونايتدپرس آسوسيشن كه اغلب با عنوان يونايتد پرس از آن ياد مي شود، ارتباطي با سازمان هاي اوليه نداشت اما به عنوان بخشي از روزنامه هاي اسكريپس هاوارد فعاليت كرد و اخبار خود را به فروش مي رساند.
    چث، چخ و ح جة بتدريج رشد كردند تا دهه 1930 كه فعاليت خارجي آنها باعث شد از اتكا به خبرگزاري هاي اروپايي رها شوند، اين امر موجبات انعكاس ديدگاه هاي ملي درباره اخبار سياسي را فراهم كرد.
    در سال 1985، ح جة با چخ ادغام شده و يونايتدپرس اينترنشنال را تاسيس كردند كه در دهه 1980 با سازمان خبري بخش خاورميانه ادغام شد. پس از جنگ جهاني دوم بسياري از سازمان هاي خبري از جمله رويترز، آسوشيتدپرس ، خبرگزاري فرانسه )نام تغيير يافته آژانس هاواس ( به صورت مشترك به اعضاي ناشر آنها تعلق گرفت .
    در ميان سازمان هاي خبري كه با رويترز همكاري مي كنند مي توان به كنيدين پرس ، آسوسيتدپرس استراليا، و پرس تراست هندوستان اشاره كرد.
    خبرگزاري هاي دولتي جهان
    مالكيت خبرگزاري ها از سوي دولت از اوايل دهه 1900 آغاز شد و در سال 1904 خبرگزاري سن پترزبورگ تلگراف از سوي دولت روسيه پايه گذاري شد. در سال 1918، اتحاد جماهير شوروي سابق سازماني تحت عنوان روستا )ضل لكح( را به واسطه ادغام خبرگزاري تلگراف و دفتر مطبوعات دولتي راه اندازي كرد كه هفت سال بعد در سال 1925 به ح ح ثخ تبديل شد كه امروزه با نام حثخة ح ح ثخ، سازمان خبري رسمي روسيه از آن ياد مي شود.
    در سال 1915، آلمان خبرگزاري يي را تحت عنوان ترنس اوشن پايه گذاري كرد تا تبليغات جنگ را برعهده گيرد. شينهوا، خبرگزاري چين از ديگر خبرگزاي هاي دولتي است كه در سال 1931 به عنوان خبرگزاري مردم چين تاسيس شد كه اخبار اقتصادي و رسمي را منعكس كرده و انتشار چندين مجله و روزنامه را برعهده داشت و دانشكده روزنامه نگاري خود را نيز پايه گذاري كرد. از سال 1990، خبرگزاري هاي مستقل دراروپاي شرقي شكل گرفتند كه در ميان آنها مي توان به اينترفكس روسيه ويي آم پرس ، روماني اشاره كرد.
    خبرگزاري هاي ايران
    برخي از خبرگزاري هايي كه در كشورمان ايران در حال فعاليت هستند عبارتند از خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران ) ايرنا(، خبرگزاري دانشجويان ايران ، خبرگزاري كار ايران ، خبرگزاري فارس ، خبرگزاري مهر.
    در سال 1313 اداره يي به نام آژانس پارس در وزارت امور خارجه تشكيل شد تا اخبار كشور را گردآوري و در دسترس مردم و مطبوعات قرار دهد و علاوه بر اين دو نشريه صبح و عصر به زبان هاي فارسي و فرانسه براي مسوولان و خبرگزاري هاي خارجي وروزنامه ها منتشر و ارسال مي كرد.
    آژانس پارس به ترتيب با خبرگزاري هاي فرانسه ، رويتر، آسوشيتدپرس و يونايتدپرس و آناتولي قرارداد خبري منعقد كرد و از سال 1332 اخبار خبرگزاريها و راديو تلويزيون ها و مطبوعات را به زبان هاي مختلف ترجمه و منتشر مي كرد. در سال 1342 همزمان با تاسيس وزارت اطلاعات ، خبرگزاري تحت عنوان خبرگزاري پارس به اين وزارت خانه ملحق و به صورت 24 ساعته فعاليت خود را آغاز كرد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1360 نام سازمان خبرگزاري پارس به خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران )ايرنا( تغيير يافت .
    خبرگزاري دانشجويان ايران پس از رياست جمهوري سيد محمد خاتمي در سال 1376 تاسيس شد و اكنون در بخشهاي گوناگوني از جمله فرهنگي ، اجتماعي ، سياسي ، اقتصادي ، فرهنگ وادب و هنر، فقه و حقوق ، انرژي هسته يي ، ورزشي و بهداشتي فعاليت مي كند.
    خبرگزاري كار ايران )ايلنا( با عنوان كامل موسسه اطلاع رساني و خبرگزاري كار ايران پس از دو ماه فعاليت آزمايشي پنجم اسفند ماه سال 1381 با هدف بسط و گسترش فرهنگ اطلاع رساني بويژه اعتلاي سطح آگاهي طبقه شريف كارگر فعاليت خود را آغاز كرد. اين خبرگزاري در حوزه هاي اقتصادي ، اجتماعي ، سياسي ، فرهنگ و انديشه ، كارگري ، مجلس ، ورزشي و بين الملل فعاليت مي كند . خبرگزاري كار ايران با حمايت خانه كارگر جمهوري اسلامي ايران وارد عرصه رقابت هاي رسانه يي شده است .
    خبرگزاري فارس در بهمن ماه سال 1381 همزمان با فرارسيدن سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي راه اندازي شد. اين خبرگزاري در بخش هاي سياسي ، اجتماعي ، اقتصادي ، بين الملل ، فرهنگ و ادب ، ديدگاه ، سياست خارجي ، انرژي اتمي فعاليت مي كند.
    خبرگزاري مهر نيز ازهجدهم اسفند ماه سال 1381 فعاليت آزمايشي خود را آغازكرده وپس ازآن 29 ارديبهشت ماه سال 82 همزمان با 17 ربيع الاول ، سالروز ولادت رسول گرامي اسلام )ص ( به صورت آزمايشي برروي شبكه اينترنت قرارگرفت .اين خبرگزاري ، اول تيرماه 82 همزمان با روز اطلاع رساني ديني فعاليت رسمي خود را آغاز كرد و اكنون اخبار خود را به چهار زبان فارسي ، انگليسي ، عربي و اردو ارايه مي دهد. در حال حاضر در تمام حوزه هاي فرهنگي يعني بخش هايي چون هنر، ادبيات ، دين و انديشه ، دانشگاهي ، تاريخ و مفاخر، دفاع مقدس و همچنين گروههاي اجتماعي ، اقتصادي ، سياسي ، بين المللي ، ورزشي و عكس فعال است .
    
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1106 به تاريخ 17/2/85، صفحه 10 (پرونده روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3435 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت صنعتي
متن مطالب شماره 45، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است