|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران85/2/18: صبح ديروز در استان كرمان زلزله ۵‎/۲ ريشتري، زرند را به تعطيلي كشاند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7000
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3465 18/2/85 > صفحه 20 (ايران زمين) > متن
 
      


صبح ديروز در استان كرمان زلزله ۵‎/۲ ريشتري، زرند را به تعطيلي كشاندزرند - خبرنگار «ايران»: در ادامه زمين لرزه هاي خفيف ماه هاي اخير در شهرستان زرند كرمان صبح يكشنبه زلزله اي به بزرگي ۵‎/۲ ريشتر اين شهرستان را لرزاند.
    در حالي كه با وقوع اين زلزله شديد ترس و وحشت سايه خود را بر ساكنان اين منطقه گسترده بود هجوم يك باره مردم به فضاهاي آزاد و خيابان ها نيز به ايجاد ترافيك سنگين در زرند منجر شد. برپايه اين گزارش علاوه بر تعطيلي بازار زرند، مدارس اين شهر هم به دليل ترس از وقوع مجدد زلزله به حالت تعطيل درآمد. فرماندار زرند در گفت وگو با «ايران» از بالا بودن ميزان خسارت مادي خبر داد و يادآور شد: خوشبختانه حادثه مذكور به خاطر وقوع آن در هنگام صبح و سكونت عده زيادي از مردم در چادر تلفات جاني نداشته است و تنها ۱۲۰ مصدوم براي مداوا به مراكز درماني انتقال يافته اند.
    حسن رحماني تصريح كرد: به دليل كاهش يافتن مقاومت واحدهاي مسكوني و تجاري شهري و روستايي بر اثر زلزله اسفند۸۳ در حال حاضر شمار زيادي از اين واحدها قابل اعتماد براي اسكان مجدد نيستند. وي گفت: براي برآورد دقيق خسارات اكيپي به مناطق روستايي اعزام شده است.
    در همين حال و براساس گزارش هاي مردمي باقيمانده واحدهاي مسكوني خشت و گلي روستاهاي هتكن، اسلام آباد، خانوك و باب تنگل هم كه پس از زلزله سال۸۳ در وضعيتي نامطلوب بر جاي مانده بودند فروريخته اند. يزداني مسؤول روابط عمومي فرمانداري زرند با تأييد اين مطلب مي گويد: با تداوم زمين لرزه ها در يك سال گذشته حتي ساختمان هاي مقاوم شهر هم دچار شكستگي و شكاف شده اند. وي مي افزايد: با توجه به همجواري شهرستان زرند با گسل كوهبنان و زلزله خيز بودن اين منطقه، مردم از دولت كه رسيدگي به مناطق محروم را مورد توجه قرار داده است انتظار دارند با اختصاص اعتبارات ويژه به مقاوم سازي اين شهرستان اولويت داده شود.
    \ ۵۰ فقره تصادف در جريان وقوع زلزله در اين شهرستان رخ داد
    فرماندار و رئيس ستاد حوادث غيرمترقبه زرند اعلام كرد: در پي وقوع زمين لرزه در اين منطقه، ۵۰ فقره تصادف در مبادي ورودي، خروجي و مسيرهاي منتهي به اين شهرستان رخ داده است. حسن رحماني روز يكشنبه با اعلام اين مطلب گفت: اين تعداد تصادف كه برابر با آمار سه ماهه گذشته در اين منطقه است، در طول دو ساعت بعد از حادثه روي داد. وي افزود: با توجه به شرايط پيش آمده يگان هاي انتظامي اين منطقه در نقاط پرتردد اين شهر به حال آماده باش درآمده اند تا از بروز حوادث بيشتر جلوگيري شود. وي همچنين اعلام كرد: در حال حاضر با تعطيلي مدارس و بازار اين شهر اوضاع منطقه در حال عادي شدن است. رحماني افزود: آنچه اكنون باعث نگراني مردم شده بود پس لرزه هاي اين زمين لرزه نسبتاً شديد بود كه مردم را مجبور كرده در فضاي باز به سر ببرند.
    وي گفت: از اين تعداد افراد مصدوم، ۱۰۰نفر به صورت سرپايي درمان و ۲۰نفر ديگر به خاطر شكستگي استخوان دربيمارستان اين منطقه بستري شدند. وي افزود : پيش بيني مي شود اين آمار طي ساعات آينده همچنان افزايش يابد. فرماندار زرند افزود: تاكنون از سوي گروههاي اعزامي به نقاط روستايي كه احتمال تخريب آنها بيشتر گزارش شده خبري مبني بر تلفات دريافت نشده است.
    با اين حال معاون امداد و نجات سازمان هلال احمر استان كرمان گفت: هنوز گزارشي از تلفات خسارت زلزله امروز در شهرستان زرند گزارش نشده است اما به نظر مي رسد تلفات اين زلزله سنگين نباشد. علي گنج كريمي افزود: نيروي امداد و نجات سازمان هلال احمر استان كرمان هم اكنون به مناطق زلزله زده اعزام شده اند. همچنين براساس اخباري كه تا اين لحظه از شهرستان زرند مي رسد، هم اكنون گرد و غبار غليظي در شهر زرند برپا شده و مردم اين شهر در خيابان ها و كوچه ها به سر مي برند.معاون عمراني استاندار كرمان نيز گفت: زلزله امروز در شهرستان زرند تلفاتي نداشته است و احتمال اين كه در ساعات آينده نيز گزارشي از خسارت جاني يا مالي آن به دست برسد، بسيار پايين است.جواد كمالي افزود: تاكنون نيز هيچ گونه مشكل خاصي در مناطق زلزله زده كه عمدتاً روستاهاي شرق شهرستان زرند هستند، گزارش نشده است. وي تأكيد كرد: تا اين لحظه هيچ گونه گزارشي مبني بر اين كه كساني در اين زلزله كشته شده باشند از مناطق زلزله به دست ما نرسيده است.
    \ زرند را دريابيم
    زلزله پرقدرتي كه بار ديگر زرندي ها را وحشتزده كرد و موجب شد شهروندان و روستانشينان اين شهرستان تا مدتي چادرنشيني را به سكونت در خانه هاي نامطمئن و نامقاوم ترجيح دهند اگرچه اولين حادثه از اين دست نبود آخرين زلزله اين منطقه هم نخواهد بود. چه اينكه سوابق زلزله هاي به وقوع پيوسته در اين منطقه اين مسأله را مورد تأييد قرار مي دهد: زرندي ها در سال هاي ۱۲۹۰ ، ۱۳۰۶ ، ۱۳۱۲ ميلادي و ۱۳۵۶ شمسي به ترتيب زلزله هايي با بزرگي ۶‎/۷ ، ۶‎/۱ ، ۶‎/۲ و ۶ ريشتر را تجربه كرده اند و هر بار به عزاي صدها تن از عزيزان خود نشسته اند. آنها اندكي بيش از يك سال پيش در روزهاي پاياني سال ۸۳ و در ساعت ۵ صبح نيز با وقوع زلزله اي به قدرت ۶‎/۴ ريشتر شاهد از دست رفتن جان بيش از هزار نفر از بستگان و همشهريان خود بودند. همچنين حادثه ويرانگر سال ۸۳ كه تخريب بيش از ۱۰ هزار خانه روستايي و آسيب ديدگي ۴ هزار واحد مسكوني در منطقه شهري زرند را در پي داشت ۷۰۰ ميليارد ريال خسارت بر جاي گذاشت.
    با اين همه و در شرايطي كه يكي از اساتيد زلزله شناسي دانشگاه تهران زلزله پايان سال ۸۳ اين شهرستان را براساس سوابق قابل پيش بيني خوانده بود تنها اولويت دادن به مقاوم سازي شهرستان زرند مي تواند مرهمي بر زخم كهنه ساكنان اين منطقه باشد.شايد لازم به يادآوري باشد كه منطقه زرند متعلق به گسل منطقه شرق ايران مركزي يا غرب كوير لوت است كه همواره شاهد زلزله هاي پرقدرت و سهمگين بوده است و نيز براساس اعلام پزشكي قانوني استان كرمان در جريان زلزله سال ۸۳ هم علت مرگ اغلب قربانيان آن حادثه خفگي ناشي از قرار گرفتن در زير آوار واحدهاي مسكوني - با كمترين مقاومت ممكن در برابر زلزله - بوده است. زرند را دريابيم.
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3465 به تاريخ 18/2/85، صفحه 20 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 374 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پاسدار اسلام
متن مطالب شماره 443-444، دي و بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است