|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد ملي85/2/19: انتشارات گام نو
magiran.com  > روزنامه اعتماد ملي >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 996
دوشنبه بيست و ششم مردادماه


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID5061
magiran.com > روزنامه اعتماد ملي > شماره 78 19/2/85 > صفحه 9 (كتاب) > متن
 
      


انتشارات گام نو
    گام نو از ناشراني كه در سال هاي اخير در حوزه علوم انساني آثار جدي و مطرحي ارائه كرده است . اين ناشر اگرچه عمر چندان طولاني ندارد و به لحاظ كمي در شمار ناشران خيلي فعال قرار نمي گيرد، اما به لحاظ كيفي علاقه مندان علوم انساني نمي توانند از كنار آثار منتشر شده توسط گام نو بي اعتنا عبور كنند . در نمايشگاه نوزدهم اين ناشر در كنار كتاب هاي قبلي خود، چند عنوان كتاب جديد ارائه كرده است . كتاب هايي كه برخي از آنها گامي نو در رشته خود به شمار مي روند.
    نيروهاي مذهبي بر بستر حركت نهضت ملي
    علي رهنما كه پيش از اين نيز آثاري منتشر كرده است در اين كتاب مي كوشد پنجره هايي تازه به فعاليت هاي نيروهاي مذهبي در دوره ملي شدن نفت بپردازد. در اين كتاب مقطع تاريخي 1328 تا 1332 مورد ارزيابي قرار گرفته است ، دوره اي كه با ملي شدن نفت در 28 مرداد 1332 به پايان مي رسد.
    نويسنده با بررسي كنش ها،عملكرد و تحولات دروني نيروهاي مذهبي در جريان ملي شدن نفت ، آگاهي هاي تازه اي ارائه كرده است . در اين كتاب نيروهاي مذهبي به لحاظ تفاوت ديدگاه هاي خود به سه جريان اصلي تقسيم شده اند كه با چهرهاي شاخصي چون آيت ا... بروجردي ، آيت ا... كاشاني و نواب صفوي شناخته مي شوند. اين سه چهره كه هركدام جرياني را نمايندگي مي كنند، سلوك سياسي و اجتماعي متفاوتي دارند، اما علي رغم سلوك متفاوت ، بر يكديگر تاثيرگذاشته اند. آنچه در اين پژوهش مورد مطالعه قرار گرفته است رابطه اين چهره ها و به تبع آن جريان هاي مذهبي با يكديگر و تاثير هركدام بر موضوع مطالعه است . آيت ا... بروجردي به عنوان مرجع عاليقدر زمان خود كه به سياست علاقه چنداني ندارد و تلاش دارد دامن خود را از گرد و خاك سياست برچيند، در يك سر طيف نيروهاي مذهبي قرار مي گيرد و آيت ا... كاشاني كه چونان كنشگر سياسي در عرصه تحولات حضور مي يافت در سر ديگر اين طيف قراردارد. چگونگي ارتباط با نواب صفوي در اين تحولات از سوي اين دو روحاني برجسته مي تواند نحوه سلوك سياسي اين دو را نشان بدهد.
    اين كتاب نه تنها مروري است بر وقايع سياسي عمده اين دوران كه آگاهي هاي تازه اي درباره نيروي مذهبي نيز ارائه مي كند. اين آگاهي در رابطه اين نيروها با هم خلاصه نمي شود، بلكه در رابطه آنان با محمد مصدق نخست وزير وقت نيز مورد بررسي قرار گرفته است .
    
    از فلسفه به زبان شناسي
    كتاب «از فلسفه به زبان شناسي » نوشته شيوان چپمن و ترجمه حسين صافي است . ارتباط بين فلسفه و زبان شناسي همواره باعث بحث برانگيز بوده و فيلسوفان و زبان شناسان به آن پرداخته اند. در كتاب حاضر تلاش شده است تا با بياني شفاف متعرض اين موضوع در ابعاد گسترده آن و نزد بسياري از انديشمنداني گردد كه به رابطه ميان فلسفه و زبان شناسان پرداخته اند.
    محتواي اين كتاب كه ساختاري منسجم و آكادميك دارد، باتوجه به بيان انتقادي آن براي بسياري از علاقه مندان ، جذاب است و شناختي نسبي از مهمترين موضوع هاي مورد بررسي در اين حوزه را مي دهد.
    
    موقعيت تجار و صاحبان صنايع در ايران دوره پهلوي
    كتاب «موقعيت تجار و ...» به قلم دكتر علي اصغر سعيدي و فريدون شيرين كام ، نخستين اثر از مجموعه اي است كه مولفان كتاب از رهگذر بررسي زندگي صاحبان سرمايه ، كارآفرينان و سرمايه داران دوره پهلوي به مطالعه تاريخ اقتصادي ايران در دوره معاصر مي پردازند. استفاده از روش علمي و تكيه بر واقعيات و اسناد موجود و پرهيز از شعارزدگي و نيز نگاه غيرايدئولوژيك به اين موضوع كار را به سندي ارزشمند و تاثيرگذار در ميان آثار مشابه تبديل كرده است . اگرچه خواننده تيزبين و نكته ياب مي تواند در لابه لاي كتاب رگه هايي از جانبداري در تحقق را به ظرافت دريابد.
    مولفان براي نشان دادن روند صنعتي شدن در ايران دست روي يكي از خانواده هاي نامي در اين عرصه نهاده اند و با مطالعه موردي خاندان لاجوردي ها سعي كرده اند نشان دهند كه آنها چگونه از پايين ترين مراحل كار خود را آغاز و با تلاش و كوشش خود را به عنوان صاحب يكي از بزرگترين واحدهاي صنعتي كشور در سال هاي پيش از انقلاب تثبيت كردند.
    روش مولفان در اين كتاب توصيفي و تحليلي است با مبنا قراردادن اسناد موجود در مراكز دولتي خصوصي و كتابخانه ها؛ اما از قرار اساس كار آنها بر انجام مصاحبه هايي با مديران و اعضاي خانواده لاجوردي و يا مصاحبه هاي موجود در آرشيو تاريخ شفاهي با برخي از اعضاي اين خانواده و نزديكان و نيز مديران حوزه فعاليت و مقامات سابق اقتصادي صورت بندي شده است . خانواده لاجوردي ها از اواخر دوره ناصري تا آخر دوره پهلوي ، در بيشتر عرصه هاي اقتصادي ، اعم از صادرات و واردات و نيز از سال 1330 به بعد در بخش صنعت و خدمات بويژه صنايع غذايي ، نساجي ، شوينده ، ساختمان ، بانكداري و بيمه فعال بودند و مولفان مبناي اين پژوهش را بر بنياد مطالعه فعاليت هاي لاجوردي ها از طريق سرمايه گذاري ، ويژگي هاي سرمايه داري خانوادگي آنان ، جهت گيري از تجارت به صنعت و نيز مشاركت آنها در سرمايه گذاري هاي داخلي و خارجي قرار داده بودند.
    كتاب در يازده فصل تدوين شده است و مولفان سعي كرده اند در اين يازده فصل ضمن ارائه تصويري كلي از موقعيت تجار در ايران دوره قاجار تا پهلوي و بررسي چهار نسل خاندان لاجوردي ها به نحوه حضور اين خاندان در اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران ، نوآوري هاي آنها، ويژگي هاي سرمايه داري خانوادگي اين خاندان ، منابع مالي آنها در تامين سرمايه گذاري ها و نيز فعاليت هاي خيريه (15 درصد از درآمد شركت هاي تابعه به بنياد لاجوردي ها براي امور خيريه اي مانند دادن بورس ، كمك به نيازمندان و ... مي گذشت ) و غير اقتصادي آنها نيز به شكلي دقيق و مشروح و البته روشمند بپردازند.
    
    


 روزنامه اعتماد ملي، شماره 78 به تاريخ 19/2/85، صفحه 9 (كتاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2563 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اخلاق
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است