|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق85/2/23: طلاب به مدارس اعزام مي شوند
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3364
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 758 23/2/85 > صفحه 30 (جامعه) > متن
 
      


طلاب به مدارس اعزام مي شوند
گزارشي از طرح سفير نور در آموزش و پرورش

نويسنده: شيرزاد عبداللهي

خلاصه گزارش
    ۱- طلاب به شرط برخورداري از شرايط عمومي با عنوان مربيان پرورشي به استخدام آموزش و پرورش درمي آيند كه مي بايد فعاليت هايي همچون اقامه نماز يا امور پرورشي را ترويج كنند.
    ۲- با هدف تعميق بخشيدن مفاهيم ديني طرح سفيران نور در دست بررسي است كه در اين طرح روحانيون در كنار مربيان پرورشي به فعاليت هاي تربيتي در مدارس خواهند پرداخت.
    ۳- طلاب داراي رديف ويژه هستند به صورت رسمي و براساس سهميه معين استخدام مي شوند. استخدام آنها تابع سازوكار ويژه اي خواهد بود. در مدرسه هم كار ويژه اي متفاوت با كار مربيان و معلمان انجام مي دهند.

    
    طلاب حوزه علميه براي كمك به مربيان تربيتي به مدارس مي آيند. عباس عباسپور معاون برنامه ريزي و توسعه مديريت آموزش و پرورش در پاسخ به سئوال خبرنگار شرق در مصاحبه روز ۱۰/۲/،۸۵ استخدام طلاب را دقيقاً در چارچوب قانون مي داند و مي گويد: «طلاب به شرط برخورداري از شرايط عمومي با عنوان مربيان پرورشي به استخدام آموزش و پرورش درمي آيند كه مي بايد فعاليت هايي همچون اقامه نماز يا امور پرورشي را ترويج كنند.» عباسپور اضافه مي كند: «رديف استخدامي براي طلاب، اقدام جديدي نبوده و زمينه قانوني آن در گذشته وجود داشته اما در رديف استخدامي سال جاري اين نوبت در نظر گرفته شده كه اجرايي مي شود.» حدود يك ماه پيش از اين عباسپور در سفري به استان خوزستان در شهر اهواز از اختصاص ۵۰ رديف استخدامي ويژه طلاب حوزه علميه خبر داد و گفت: «پس از ايجاد هماهنگي هاي لازم با سازمان مديريت و برنامه ريزي مقرر شد كه خواهران و برادران طلاب حوزه علميه، پس از شركت در آزمون هاي كتبي و مصاحبه، با عنوان طلاب ديني، در مدارس خوزستان تدريس كنند.» به نظر مي رسد طرح سفيران نور به سرعت وارد مراحل اجرايي مي شود و براي اولين بار در استان خوزستان جامه عمل مي پوشد. پيش از اين در بهمن ماه سال ،۸۴ غلامحسين حيدري، معاون توسعه و مشاركت هاي مردمي وزارتخانه از تدوين طرح سفيران نور خبر داد و به خبرنگاران گفت: «با هدف تعميق بخشيدن مفاهيم ديني طرح سفيران نور در دست بررسي است كه در اين طرح روحانيون در كنار مربيان پرورشي به فعاليت هاي تربيتي در مدارس خواهند پرداخت.» اما ابعاد قانوني و اجرايي اين طرح از سوي حيدري اعلام نشد. اين خبر واكنش هاي متفاوتي را در مدارس برانگيخت كه در اين گزارش به پاره اي از آنها اشاره مي شود، اما نخست به ابعاد قانوني اين طرح مي پردازيم.
    رديف ويژه طلاب: در اظهارات مقامات آموزش و پرورش نوعي تناقض به چشم مي خورد، از سويي سخن از لزوم برخورداري طلاب از شرايط عمومي استخدام، شركت در آزمون هاي كتبي و مصاحبه و حضور در مدرسه به عنوان مربي يا دبير به ميان مي آيد. اگر قرار است طلاب واجد شرايط براساس ضوابط و در رقابت با ساير داوطلبان، گزينش و استخدام شوند ديگر سخن گفتن از رديف ويژه طلاب و يا طرحي به نام سفيران نور، كاملاً لغو و بلاموضوع است.
    در گذشته حتي در رژيم سابق هم طلاب و روحانيون با برخورداري از شرايط عمومي و قبولي در آزمون هاي كتبي مي توانستند در آموزش و پرورش استخدام شوند. اما اين تنها يك روي سكه اظهارات مقامات آموزش و پرورش است. آنها همزمان از اختصاص رديف استخدامي ويژه طلاب، حضور طلاب در مدارس به عنوان طلاب و طرح سفيران نور سخن مي گويند. اگر جملات پراكنده مقامات را كنار هم بگذاريم به اين نتايج مي رسيم: «طلاب داراي رديف ويژه هستند به صورت رسمي و براساس سهميه معين استخدام مي شوند. استخدام آنها تابع سازوكار ويژه اي خواهد بود. در مدرسه هم كار ويژه اي متفاوت با كار مربيان و معلمان انجام مي دهند.» البته اين طرح هنوز داراي ابهامات فراوان است. به عنوان مثال مي توان پرسيد كه چه درصدي از استخدام هاي سالانه آموزش و پرورش به طلاب اختصاص مي يابد؟ پس از استخدام و ورود به مدرسه چه نقشي خواهند داشت؟
    ساعات كار موظف آنها ۲۴ يا ۳۶ ساعت است؟ آيا زيرنظر مدير مدرسه وظايف خود را انجام مي دهند. يا دايره جديدي در وزارتخانه براي هماهنگي فعاليت هاي آنها تاسيس مي شود؟
    به نظر مي رسد وزارتخانه نمي تواند رديف ويژه اي را به استخدام طلاب اختصاص دهد و نياز به موافقت سازمان مديريت و برنامه ريزي دارد. سازمان مديريت و برنامه ريزي هم براي اختصاص رديف استخدامي به طلاب نياز به مصوبه مجلس دارد. اگر اين موضوع به صحن علني مجلس كشيده شود آن گاه وزارت آموزش و پرورش بايد به صورت مستدل از ضرورت طرح ورود طلاب به آموزش و پرورش دفاع كند.
    در اين صورت مشورت با روحانيوني كه سال ها است به عنوان دبير يا مربي و يا مسئول اداري در اين وزارتخانه به كار مشغولند، ضروري است. در حال حاضر تعدادي از روحانيون از سطح مدرسه تا مديريت هاي عالي در وزارتخانه حضور دارند، حتي مي توان گفت كه حضور روحانيون در اين وزارتخانه، پديده اي مربوط به بعد از انقلاب نيست. قبل از انقلاب نيز تعدادي از روحانيون به عنوان دبير و كارمند و كارشناس در آموزش و پرورش حضور داشتند. چه در گذشته و چه در دوره بعد از انقلاب، تفاوت معناداري بين شيوه تدريس و رفتار معلمان روحاني و غيرروحاني وجود نداشته و ندارد. روحانيون نيز مانند ساير دبيران از لحاظ رفتار با دانش آموزان، نحوه كلاسد اري و شيوه تدريس با هم متفاوتند. آنچه كه از رفتار دبيران روحاني مي توان برداشت كرد اين است كه حداقل در كلاس درس و مدرسه وجه معلمي آنها بر وجه روحانيت شان غلبه دارد. برخي از آنها به جاي استفاده از لباس روحانيت، از لباس معمولي و يا آميزه اي از لباس روحاني و شخصي استفاده مي كنند.
    نكته مهم اين است كه روحانيوني كه هم اكنون در بخش هاي مختلف وزارتخانه حضور دارند، از لحاظ حكم و رديف استخدامي به عنوان روحاني استخدام نشده اند و نمي توان از روي احكام استخدامي و پرونده رسمي، روحاني يا غيرروحاني بودن مستخدم را مشخص كرد.
    تئوري هاي كارساز: طرفداران حضور طلاب در مدارس ممكن است استدلال ديگري را طرح كنند. آموزش و پرورش امروز ما با چالش هاي جدي و بحران هاي بزرگي در حوزه تعليم و تربيت روبه رو است و ريشه اين مشكلات در نظريه هاي تربيتي حاكم بر اين وزارتخانه است. در حوزه هاي علميه تئوري هاي تربيتي و آموزش تدريس مي شود كه با آنچه در آموزش و پرورش حاكم و جاري است متفاوت است. آن مباحث تئوريك كه در حوزه مطرح است اثرات معجزه آسايي در زمينه تعليم و تربيت دارد. هدف از اعزام طلاب به مدارس ترويج تئوري هاي اسلامي تعليم و تربيت است. طلاب مي آيند تا آموزش و پرورش را از چنگ نظريه هاي شرقي و غربي نجات دهند و تربيت و تعليم را آن گونه كه اسلام مي گويد در آموزش و پرورش حاكم كنند. اگر تئوري مهم است و نه حاملان ويژه تئوري در اين صورت به جاي اعزام روحانيون به مدرسه و استخدام رسمي آنها كه قطعاً مشكلات نيروي انساني اين وزارتخانه را پيچيده تر خواهند كرد، بهتر است كه آن مباحث تئوريك از طريق برگزاري دوره هاي ضمن خدمت و تدريس در مراكز تربيت معلم وارد آموزش و پرورش شود و اصلاً چه بهتر كه اين مباحث به صورت جزوه هاي درسي يا كتاب به صورت فراگير در اختيار عموم قرار گيرد. تا همه از آن بهره مند شوند.
    
    
    


 روزنامه شرق، شماره 758 به تاريخ 23/2/85، صفحه 30 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1554 بار
    



آثار ديگري از "شيرزاد عبداللهي"

  استخدام سنتي را پايان دهيم
شيرزاد عبداللهي*، ايران 30/3/97
مشاهده متن    
  داستان پرآب چشم بيمه فرهنگيان
شيرزاد عبداللهي، ايران 18/11/96
مشاهده متن    
  آموزش و پرورش بايد سبكبارشود
شيرزاد عبداللهي*، ايران 1/7/96
مشاهده متن    
  اردوهاي خطرساز دانش آموزي
شيرزاد عبداللهي*، ايران 11/6/96
مشاهده متن    
  پنهان كردن «آسيب هاي اجتماعي» فريبكاري است
شيرزاد عبداللهي، ايران 28/7/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تعليم و تربيت
متن مطالب شماره 4 (پياپي 136)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است