|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد85/2/26: مديرعامل باشگاه پرسپوليس: هر تصميمي كه سازمان اتخاذ كند، قبول مي كنيم
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4552
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 958 26/2/85 > صفحه 8 (نگاه سوم) > متن
 
 


مديرعامل باشگاه پرسپوليس: هر تصميمي كه سازمان اتخاذ كند، قبول مي كنيمدر پي اختلافات اخير در رابطه با برگزاري جام حذفي فوتبال ميان سازمان تربيت بدني، فدراسيون فوتبال و باشگاه پرسپوليس، محمدحسن انصاري فر گفت كه دليل موضع گيري فدراسيون را مي داند، اما تمايلي براي بازگو كردن آن ندارد. مدير عامل باشگاه پرسپوليس در گفت وگويي با سايت سازمان تربيت بدني به مشكلات فراوان اين باشگاه و همچنين برنامه هاي مسوولان اين تيم براي رسيدن به مرز خودكفايي اشاره كرد.
    
    
    
    موافق هستيد از اقتصاد باشگاه شروع کنيم؟ اينکه چطور پرسپوليس زيان ده را مي‏توان سر پا نگه داشت بدون کمک و مساعدت مالي مستقيم دولت؟
    
    البته ما چند مشکل عمده داريم. يکي بدهي هايي است که از گذشته مانده است، بخش عمده اي از توان و انرژي ما صرف پاسخگويي به افرادي مي‏شود که از پيش، طلبي از پرسپوليس داشته اند. در 2 سال گذشته 13 رشته ورزشي در باشگاه فعاليت کرده بودند بدون حتي يک ريال دريافتي. تمام اينها توقع دارند ما به مشکلشان رسيدگي کنيم. به اين ترتيب بايد بخشي از درآمد باشگاه را به بدهي هاي گذشته اختصاص مي‏داديم. از طرفي هزينه هاي باشگاه به خاطر آمدن آري هان و تيم همراهش بالاتر رفت. در مقابل بخشي از منابع درآمدي ما از سازمان تربيت بدني تامين مي‏شود، زمان غمخوار و خطيب سازمان کمک خوبي کرده بود، الان هم مقداري از سازمان کمک گرفته ايم. البته ما تقاضا داشتيم که سازمان کمکش را جهت پوشش بدهي گذشته بيشتر کند اما ما براي امور جاري مشکلي نداريم. براي خودگرداني باشگاه بايد از بخش هاي خصوصي کمک بگيريم. 4-5 ماه اول به خاطر تنش هاي تغييرات کادر فني فرصت چنداني براي برنامه ريزي و درآمدزايي نداشتيم، هر چند ما در اين مدت با وجود اين مشکلات از طرق مختلف نزديک به 5/2ميليارد تومان جذب سرمايه کرده ايم که بخش کمي‏از آن توسط سازمان پرداخت شده است.
    
     اين 5/2ميليارد تعهد است يا درآمد نقدي مالي؟
    
    نه، درآمد کسب شده و هزينه شده است. متاسفانه پس اندازي هم نتوانستيم کنار بگذاريم. ما در دوره گذار بوديم، تغييرات فني را انجام داديم که بگوييم مي‏شود پرسپوليس را ساخت. همين مساله هزينه بالايي را به ما تحميل کرد که خوشبختانه موفق هم بوديم.
    
     محل صرف اين هزينه هاي ميلياردي کجا بوده است؟
    
    بخشي از آن به سرمربي و 3 همراه به علاوه بازيکنان خارجي اختصاص داده شد. بالاتر از يک ميليارد به بازيکنانمان پرداخت کرده ايم و ...
    
     اين که بازيکنان به طور مستمر معترض اند که به ما پول نمي‏دهند، چيست؟
    
    قرادادهايشان با رقم بالا تنظيم شده بود، براي فصلي که پشت سر گذاشتيم رقم قرارداد بازيکنان نزديک به 3ميليارد تومان بود، با وجود اين قرارداد مالي برخي بازيکنان درحال تسويه حساب هستند و برخي هم بالاي 50درصد پولشان پرداخت شده است. بقيه را هم تا پايان خرداد ماه پرداخت مي‏کنيم.
    
    چرا برخي در مرحله تسويه حساب اند و برخي ديگر حدود 50درصد پولشان مانده است؟
    
    آن کسي که در مرحله تسويه است رقم قراردادش پايين تر از کسي است که بالاتر از 50درصد پولش را داده ايم.
    
    چند درصد هزينه هاي باشگاه صرف رقم قرارداد بازيکنان مي‏شود؟
    
    بستگي به تيم دارد، اينکه چه تيمي‏در چه مسابقاتي شرکت مي‏کند هزينه هاي متفاوتي دارد. تيمي‏مثل منچستر که در سه چهار جام داخلي و اروپايي شرکت مي‏کند بايد بازيکناني جذب کند که بتواند در تمامي‏آنها موفق باشد. از طرفي شکل کار آنها با ما فرق مي‏کند، آنها منابع درآمدي تعريف شده اي براي خودشان دارند. مهم ترين بخش درآمدي آنها پخش تلويزيوني است ولي باشگاه پرسپوليس از اين امکان برخوردار نيست. علاوه بر اين ورزشگاه هاي اختصاصي دارند که مي‏توانند بر بليت فروشي و تبليغات دور زمين برنامه ريزي کنند اما ما اينها را نداريم.
    
     اين بحث درآمد است، امروز چند درصد درآمد باشگاه صرف هزينه قرارداد بازيکنان مي‏شود؟ به طور مثال همين منچستر پيش از شروع فصل اعلام مي‏کند که براي نقل وانتقال جديد 30ميليون پوند در نظر گرفته است. يعني بحث هزينه ها مشخص است. در اينجا امکان دارد 90درصد هزينه هاي باشگاه مربوط به بازيکنان قديم وجديد باشد.
    
    بحث همين جا است، آنها با توجه به منابع مالي که براي خودشان در طول يک فصل متصور هستند، هزينه اي را برنامه ريزي و اعلام مي‏کنند. در اينجا وقتي شما نمي‏دانيد چقدر مي‏تواني درآمد کسب کنيد، مسلما نمي‏توانيد هزينه اي را هم اعلام کند. در مقابل اينکه ما درآمد تعريف شده نداريم تا دلتان بخواهد هزينه تعريف شده خوبي داريم، به طوري که امسال و براي فصل آتي ما به حدود 4 ميليارد تومان نياز داريم که بخش عمده اي از آن مربوط به جذب و قرارداد بازيکنان است. با اين حال نمي‏توانيم رقم دقيقي اعلام کنيم.
    
     درآمد پرسپوليس از بليت فروشي و تبليغات محيطي استاديوم ها در طول يک فصل چقدر است؟
    
    پارسال جمع هردوي اينها 54ميليون تومان شد که به پرسپوليس دادند.
    
    يعني وقتي فدراسيون قرارداد 5/2ميلياردي براي تبليغات محيطي منعقد مي‏کند، سهم پرسپوليس از اين رقم، به علاوه کل بليت فروشي يک فصل 54ميليون تومان است؟
    
    البته فدراسيون و سازمان ليگ توجيهاتي دارند، آنها معتقدند رقم بالايي را صرف برگزاري مسابقات مي‏کنند.
    
    امسال منتظريم ببينيم درآمد ما از بليت فروشي و تبليغات چقدر است، حتي بحثي را در اتحاديه مطرح کرديم که تيم هايي مثل پرسپوليس، استقلال اهواز يا شموشک که به طور خصوصي اداره مي‏شوند بايد منابع مالي شان را تامين کنند. در نامه اي که AFC به فدراسيون فوتبال ارسال کرده، 3 مورد را در حالت نگران کننده اي توصيف کرده است که با ماهيت ليگ حرفه اي منافات دارد: 1 - بليت فروشي، 2- حق پخش تلويزيوني، 3- اسپانسر که هيچ کدام در ايران تامين نيست. يک مشکل ديگر اين است که باشگاهاي ديگر که دولتي اند اصلا از طرح اين مسائل استقبال نمي‏کنند، چون پول و درآمدشان تامين است.
    
     بحث اختلاف شما با فدراسيون چه منشا و پايه اي دارد؟
    
    پرسپوليس با هيچ کس اختلاف ندارد، اگر فدراسيون نمونه اي دارد که ما بر خلاف منافع فدراسيون عمل کرده ايم، بگويند ولي از طرف مقابل خيلي مسائل را مي‏بينم. وقتي در دو برنامه تلويزيوني، 2 نماينده فدراسيون آن طور صحبت کردند، نشان دادند که فدراسيون چه ديدي نسبت به پرسپوليس دارد.وقتي به طور زننده و ناشايستي در مورد مدير و سرمربي پرسپوليس صحبت مي‏کنند، به نظر شما يعني چه؟ بايد از آنها بپرسيد که چرا با ما مشکل دارند، ما که حرف غير منطقي نمي‏زنيم اما از آن طرف سرمربي تيم ملي بازيکنان ما را تهديد مي‏کند. نامه هايي که بايد از طرف فدراسيون به ما برسد که فلان بازيکن بايد فلان روز در تيم ملي باشد حتي يک نمونه هم ارسال نشده است.
    
     برايتان سوال نشده که منشا اين اختلاف کجاست؟
    
    من منشا را مي‏دانم ولي عنوان نمي‏کنم.
    
     بحث فينال به کجا خواهد رسيد؟
    
    هر تصميمي‏ که سازمان به عنوان مقام بالاتر فدراسيون اتخاذ کند ما قبول مي‏کنيم و بازي مي‏کنيم، حتي بدون ملي پوشانمان. اصرار ما حضور ملي پوشانمان بود، البته بهتر بود قبل از پايان موعد فيفا اين کار انجام مي‏شد. با اين حال من فکر مي‏کنم ما از نبود ملي پوشانمان بيشتر از سپاهان متضرر مي‏شويم.
    
     در فصل آتي سقف قرارداد بازيکنان را رعايت مي‏کنيد؟
    
    دوست داريم انجامش دهيم. مخصوصا پرسپوليس بايد در اين مورد علاقه مند و پيشرو باشد، ولي ماجرا را به اين راحتي نمي‏بينم.
    
     چرا؟
    
    تيم هاي دولتي منابع درآمدي بالايي دارند و بعيد مي‏دانم آنها رعايت کنند، حتي اگر تفاهمي‏ باشد فکر مي‏کنم رقم ها را بالاتر پرداخت کنند.
    
     فکر کنيد آنها را پايبند به رعايت اين قانون کنيم. به نظرتان مي‏توانيد ايمان مبعلي را با اين مبلغ پائين به پرسپوليس بياوريد؟
    
    اين قانون عملي نمي‏شود ولي مي‏شود در صورت انجام استثناء هم قرارداد.
    
     در مورد روابط باشگاه با سازمان تربيت بدني صحبت کنيم. همزمان با تحت پوشش قرار گرفتن استقلال توسط وزارت رفاه، بحث پرسپوليس با وزارت نفت هم مطرح بود اما گويا شما معتقديد که پرسپوليس را مي‏توانيد درآمدزا و مستقل کنيد، به همين دليل بحث واگذاري يا انتقال هم منتفي شد. چطور به اين استنباط رسيديد؟
    
    اين بحث در هيات مديره مطرح شد و تمامي‏ اعضا با آن مخالفت کردند، به خصوص دکتر سعيدلو ، رييس هيات مديره معتقد بود که آقاي احمدي نژاد با تحت پوشش دولتي قرار گرفتن پرسپوليس مخالف اند و بايد اين باشگاه توسط خودش اداره شود. ما روي يك درصد بند «ب» ماده 117 براي خودکفايي پيروزي حساب کرده بوديم که متاسفانه تا حالا از آن محل پولي را دريافت نکرده ايم.
    
     اين پول به حساب سازمان واريز مي‏شود نه پرسپوليس.
    
    اگر پولي از اين محل به حساب سازمان واريز شود به ماهم خواهند داد. سال گذشته در دوره مديريت خطيب وزارت نفت 800ميليون تومان به پرسپوليس کمک کرده بود. ما هنوز از اين محل درآمدي نداشته ايم.
    
     واقعا مي‏توانيد روي پاي خودتان بايستيد؟
    
    اگر بدهي هاي گذشته آزارمان ندهد و از اين بحران به سلامت خارج شويم براي هزينه هاي جاري مي‏توانيم تعادل ايجاد کنيم.
    
     چقدر بدهي داريد؟
    
    نزديک به 5ميليارد تومان. البته تا امروز چون تا در روزنامه ها از جذب منابع مالي مي‏نويسند تعداد طلبکاران هر روز بيشتر مي‏شود.
    
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 958 به تاريخ 26/2/85، صفحه 8 (نگاه سوم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 457 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پرستاري ايران
متن مطالب شماره 114، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است