|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد85/2/27: سوپر ماركت ها همه را راضي نگه مي دارند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4334
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 959 27/2/85 > صفحه 24 (بازارچه) > متن
 
 


سوپر ماركت ها همه را راضي نگه مي دارند
    در مجموع تعداد 400 سوپر ماركت رسمي در سطح تهران فعاليت مي كنند كه از اين تعداد حدود 50-40 واحد آن توسط درياني ها اداره مي شود
    
    بعضي از مغازه هايي كه در سطح شهر فعاليت مي كنند شايد در شكل ظاهري بتوان آنها را به عنوان سوپرماركت ديد، اما در واقع اكثر آنها جواز سوپرماركت ندارند و در جايگاه خواربار فروشی و بقالي، نقش سوپرماركت را ايفا مي كنند
    
    مینا صباغی - تا چند وقت پيش شاهد بوديم كه مغازه هاي خواربار فروشي تنها تعداد معدودي از اجناس، مواد خوراكي و ... را ارائه مي كردند.
    
    اما امروزه با گسترده شدن اقلام مورد نياز مردم و بالا رفتن انتظارات خريداران براي تهيه سريع و راحت تر وسائل ضروري و روزمره بعضي از مغازه ها يا سوپر ماركت ها نيز اقدام به ارائه همه جور جنس و كالايي كرده اند.
    
    به طوري كه اين فروشگاه ها كه از آنها به عنوان سوپر ماركت ياد مي كنند تا حدودي سعي كرده اند مانند فروشگاه هاي بزرگ و زنجيره اي به ارائه همه جور وسائل و اقلامي بپردازند.
    
    
    

    جالب است بدانيد كه بعضي از اين سوپري ها براي جلب بيشتر مشتري و شناساندن خود، به اقداماتي از جمله ارائه خدمات به صورت رايگان يعني رساندن اجناس به منازل و همچنين چاپ و تكثير كارت هاي تبليغاتی جهت معرفي مغازه شان پرداخته اند.
    
    اگر بخواهيم از ديد ديگري به اين قضيه نگاه كنيم، مي توانيم بگوييم كه اين سوپر ماركت ها تا حدود زيادي حكم فروشگاه هاي اينترنتي (خريد اينترنتي) را دارند، به اين صورت كه با يك تماس تلفني محصول يا كالاي مورد نياز خريدار را به صورت حمل رايگان به خريدار مي رسانند.
    
    از آنجا كه اين فروشگاه ها همه جور كالا و اجناس ريز و مورد نياز روزمره را در خود دارند، مي توان آنها را به صورت فروشگاه و مغازه هاي چند منظوره مشاهده كرد. به طوري كه نانوايي، روزنامه فروشي، داروخانه، قصابي، ميوه فروشي و حتي فروش شارژ تاليا و ... نيز يك جا در يك سوپر ماركت به چشم مي خورد.
    
    شايد خالي از لطف نباشد كه اين ضرب المثل معروف «از شير مرغ تا جون آدميزاد» را براي يافتن تقريبا همه چيز در اين مكان به كار برد.
    
    به نظر مي رسد اين تصور وجود داشته باشد كه سوپر ماركت هاي فعلي نيز همان خواربار فروشي هاي سابق محسوب مي شوند با اين تفاوت كه تنها در نامشان تغييري ايجاد شده اما جالب است بدانيد كه اين دو نوع فروشگاه تا حدودي با هم فرق دارند.
    
    «سعيد درخشاني» رييس اتحاديه سوپرماركت و پروتئيني هاي تهران در اين خصوص مي گويد: «سوپرماركت ها مي توانند تمام انواع مواد غذايي، پروتئيني، مرغ و گوشت را كه در سبد روزمره خانواده ها است بفروشند.
    
    همچنين لوازم بهداشتي و آرايشي هم مي توانند براي فروش داشته باشند اما خواربارفروشي ها مجاز نيستند كه براي فروش، مواد پروتئيني ارائه كنند. يكي ديگر از مشخصه هاي اصلي سوپرماركت ها، متراژ بالاي اين گونه مغازه ها نسبت به خواربار فروشي است كه براساس اين اصل از اول سال 84 سوپرماركت ها موظفند در مكاني بالاي صدمتر احداث شوند كه البته اين متراژ، كل انبار، بالكن و همكف مغازه را شامل مي شود».
    
    مساله اي كه شايد خيلي ها به وضوح ديده باشند، وجود تعداد بي شمار و متعدد مغازه هاي سوپري و خواربارفروشي با اسم و اندازه هاي مختلف در سطح شهر تهران است.
    
    به طوري كه شايد در يك خيابان يا كوچه چندين نوع از اين مغازه ها را نزديك و يا حتي كنار هم شاهد باشيم كه براي فروش بيشتر با ارائه خدمات مختلف با هم رقابت مي كنند.
    
    «درخشاني» در مورد زياد شدن تعداد سوپرمارکت ها و مغازه هاي اين چنيني مي گويد: «بعضي از مغازه هايي كه در سطح شهر فعاليت مي كنند، شايد در شكل ظاهري بتوان آنها را به عنوان سوپرماركت ديد، اما در واقع اكثر آنها جواز سوپرماركت ندارند و در جايگاه خواربار فروشی و بقالي، نقش سوپرماركت را ايفا مي كنند و تقريبا همان خدمات و محصولاتي را كه سوپري ها دارند به مشتري خود ارائه مي كنند. البته سوپرماركت ها مجازند كه حتما تابلوي سوپرماركت داشته باشند».
    
    «محمد جواد بيات» نايب رييس اتحاديه سوپرماركت و پروتئيني ها در اين باره معتقد است: «قبل از انقلاب هر سوپرماركتي كه مي خواست جواز كسب بگيرد، تقريبا بايد يك كيلومتر با سوپرماركت آن منطقه فاصله
    می داشت اما الان چندان فرقي نمي كند كه اين قضيه رعايت شود به طوري كه اگر كسي بخواهد كنار يك سوپرماركت، سوپرماركتي ديگر داير كند، اجازه اين كار را دارد.»
    
    چندي پيش وزير بازرگاني اشاره كرده بود كه در كشور در ازاي هر 30 نفر يك مغازه وجود دارد اما به اعتقاد «درخشاني» طبق استاندارد به ازاي هر 200 نفر بايد يك مغازه ايجاد شود.
    
    وي در ادامه مي گويد: تا سال گذشته براي اين كه مردم بتوانند سهل تر جواز سوپرماركت بگيرند، تبصره اي وجود داشت مبني بر اينكه وزارت بهداشت مي تواند به مكان هاي پايين تر از صدمتر جواز كسب بدهد اما از سال 84 به بعد اين متراژ به بالاي صدمتر رسيد كه البته اين جواز از سوي اتحاديه سوپرماركت ها صادر مي شود.
    
    در مجموع تعداد 400 سوپر ماركت رسمي در سطح تهران فعاليت مي كنند كه از اين تعداد حدود 50-40 واحد آن توسط درياني ها اداره مي شود. شايد براي شما هم جالب باشد كه چرا بيشتر سوپرماركت و خواربارفروشي هاي سطح تهران توسط درياني ها اداره مي شود، به عبارتي مي توان گفت كه اكثر خرده فروشي هاي سطح شهر در تسخير درياني ها است.
    
    رييس اتحاديه سوپرماركت و پروتئيني ها نيز اين عقيده را تاييد مي كند و مي گويد: اداره كار سوپرماركت و خرده فروشي در مجموع يكي از كارهاي سختي است كه اصلا با تعطيلات رسمي هم سروكار ندارد و افراد سخت كوش را مي طلبد و از آنجا كه هموطنان ترك زبان ما افراد سخت كوشي هستند، بهتر مي توانند آن را اداره كنند اما اين كه درياني ها بيشتر در اين كار فعال هستند بايد بگويم كه خيلي از اين مغازه ها، درياني نيستند و تنها به خاطر اينكه درياني ها اسم و رسم خوبي در اين حرفه پيدا كرده اند، خود را با نام درياني معرفي مي كنند.
    
    نزديكي قيمت محصولات سوپرماركت ها به قيمت محصولات فروشگاه هاي بزرگ زنجيره اي يكي از دلايلي است كه خريدار بدون اينكه قيمت محصولات مورد نيازش را از فروشنده سوپرماركت بپرسد كالاي مورد نيازش را انتخاب و با فروشنده حساب مي كند.
    
    «بيات» با اشاره به اعتماد بالاي مردم به سوپرماركت ها مي گويد: معمولا قيمت اجناس سوپرماركت ها به فروشگاه هاي زنجيره اي نزديك است و محصولاتش را با قيمت مصرف كننده ارائه مي كند. مواد پروتئيني كه در سوپري ها ارائه مي شود تقريبا 6-5 درصد سود براي آنها در نظر گرفته شده است.
    
    همچنين قيمت محصولات در مناطق مختلف تهران چندان با هم تفاوتي ندارند و سوپري ها نيز فقط اجازه دارند 6 تا 10 درصد براي محصولات خود سود در نظر بگيرند. به جز لوازم آرايش و بهداشتي كه تا حدود 15 درصد مي توان براي آنها سود در نظر گرفت.
    
    از آنجا كه قيمت اكثر كالاها بر روي آنها از طرف كارخانه حك شده است، بالا بردن قيمت ها بيش از اين مقدار براي خريدار واضح خواهد بود كه در نهايت نارضايتي مشتري را به همراه خواهد داشت.
    
    بيات با تاكيد بر اينكه اتحاديه سوپرماركت و پروتئيني ها در زمينه نظارت بر سوپر ماركت هاي سطح شهر كاملا جدي عمل مي كند، مي گويد: «اتحاديه طرحي دارد كه به شكل بازرسي ساليانه اجرا مي شود به اين صورت كه رييس اتحاديه همراه با يكي از اعضاي هيات مديره چند روز از سال براي سركشي و نظارت به سوپرماركت هاي سطح شهر مراجعه مي كنند كه خوشبختانه تاكنون شكايات خاصي از اعضا (سوپر ماركت هاي عضو) از سوي مشتري گزارش نشده است و تقريبا 99 درصد شهروندان از فعاليت آنها راضي هستند.»
    
    
    سوپر ماركت ها همه را راضي نگه مي دارند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 959 به تاريخ 27/2/85، صفحه 24 (بازارچه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5496 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Nutrition and Food Security
متن مطالب شماره 2 (پياپي 302)، May 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است