|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق85/2/30: اخبار كوتاه
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 764 30/2/85 > صفحه 17 (ادبيات) > متن
 
      


اخبار كوتاه
    آموزه اصلي شاهنامه خردگرايي است
    
    شرق: اسطوره ها و شخصيت هاي تاريخي باعث شكل گرفتن و قوام يافتن شخصيت كودكان و نوجوانان مي شود و بچه ها را با هويت و ريشه هاي خود آشنا مي سازد. دبير جشنواره يك هفته با رستم كه طي روزهاي ۲۴ لغايت ۲۸ ارديبهشت با موضوع شاهنامه در ساري برگزار شد با بيان اين مطلب تاييد كرد: كودكان و نوجواناني كه هويت خود را نمي شناسند، با فرهنگ، تاريخ و ادبيات كهن خود آشنا نيستند و به هر طرفي كه نگاه مي كنند جز نشانه هايي از فرهنگ غربي نمي بينند، بدون شك در شناخت واقعي تمدن هاي ديگر نيز با خطا و اشتباه روبه رو مي شوند. عليمراد خرمي معتقد است بچه هاي امروز زال را نمي شناسند، با افسانه هاي رستم آشنا نيستند و به فلسفه اين داستان ها پي نبرده اند درحالي كه رسانه هاي امروز دائماً شخصيت هاي ديگري از فرهنگ هاي ديگر را به بچه هاي ما معرفي مي كنند و كودكان هم آنها را به عنوان يك الگو مي پذيرند و اين نتيجه اي جز ايجاد احساس حقارت و ضعف در ميان آنها ندارد. اين كارشناس ارشد ادبيات ادامه مي دهد: در برخي از داستان هاي شاهنامه به اتفاقاتي اشاره شده است كه بعدها جنبه علمي پيدا كرد به عنوان مثال انديشه پرواز را اولين بار فردوسي در داستان كيكاووس مطرح مي كند يا از بعد تحليل هاي اجتماعي مي توان نمونه هاي مشابهي براي بسياري از افراد جامعه يا رفتارها در شرايط مختلف تاريخي و اجتماعي پيدا كرد و آن آموزه ها را در زندگي امروز به كار بست. وي نقش فردوسي در پاسداشت زبان را نقش كليدي و محوري مي داند و تاكيد مي كند: شاهنامه نجات دهنده زبان فارسي بود.
    
    ترجمه دو اثر از فيليپ پولمن
    
    مهر: دو كتاب از رمان سه گانه «نيروي اهريمني اش» نوشته فيليپ پولمن با ترجمه فرزاد فربد، اثري در گونه ادبيات فانتزي و خيالي در اختيار علاقه مندان قرار گرفت. دو جلد از رمان سه گانه و پرفروش فيليپ پولمن نويسنده انگليسي با عناوين «سپيده شمال» و «خنجر ظريف» اخيراً با ترجمه فرزاد فربد منتشر شده و جلد سوم آن نيز در دو كتاب به زودي روانه بازار نشر مي شود. «نيروي اهريمني اش» ماجرايي خيالي و سيال ميان عالم واقع و دنياهاي مجازي و تخيلي را روايت مي كند كه به لحاظ سبك و گونه داستاني در زمره آثاري چون هري پاتر و ارباب حلقه ها به شمار مي رود. شيوه روايي و نيز مضمون اثر ارتباطي تنگاتنگ و پنهان با كمدي الهي دانته و بهشت گمشده جان ميلتون دارد. رمان سه گانه «نيروي اهريمني اش» (برنده جايزه كتاب سال بريتانيا) كه به دليل حجم صفحات قرار است در پنج مجلد ارائه شود، هم اينك با ترجمه فرزاد فربد تا پايان جلد دوم (خنجر ظريف) از سوي نشر كتاب پنجره منتشر شده و در اختيار علاقه مندان قرار گرفته است.
    
    
    كودكان ايراني به «خرمشهر» نامه مي نويسند
    
    مهر: مسابقه ادبي «نامه اي به خرمشهر» با سه گرايش قصه، شعر و متن ادبي ويژه كودكان و نوجوانان برگزار مي شود. خاطراتي از هشت سال دفاع مقدس مردم ايران در برنامه اي با عنوان «شكوه مقاومت» براي كودكان شهر ساري بازگو شد. همچنين در اين برنامه از كودكان و نوجوانان خواسته شد در مسابقه اي ادبي با عنوان نامه اي به خرمشهر شركت كنند. اين مسابقه آثار تمامي كودكان و نوجوانان ايراني را در سه رشته قصه، شعر و متن ادبي مورد ارزيابي قرار مي دهد و به تعدادي از برگزيدگان اين رقابت ادبي جوايزي را اهدا مي كند، در فراخوان مسابقه آمده است آيا تا به حال به دوستتان خرمشهر نامه نوشته ايد؟ بر اين اساس كودكان و نوجوانان شش تا شانزده ساله ايراني تا پايان تيرماه امسال فرصت دارند آثار خود را به كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان در تهران، واقع در خيابان حجاب، مركز آفرينش هاي فرهنگي و هنري ارسال كنند.
    
    
    «رستاخيز فرا مي رسد» منتشر شد
    
    
    
    شرق: جلد سوم پارسيان و من با نام «رستاخيز فرا مي رسد» توسط نشر موج منتشر شد. در اين كتاب بردياي ۱۵ساله از زمان امروزين با سيمرغ سفري مي كند به ۲۵۳۹ سال قبل... به عهدي كه داريوش نوجوان هم سن و هم بازي او كوروش بزرگ پدر او و كمبوجيه برادر بزرگتر اوست. سفر از شوش تا بابل و فتح آن شهر و سپس تا هگمتانه و ري باستان و سرانجام پاسارگاد كهنسال تداوم مي يابد. آنگاه سيمرغ همچو دو پارسيان و من (كاخ اژدها و راز كوه پرنده ۱و۲) به ميان مي آيد و ناگاه «رستاخيز فرا مي رسد». آرمان آرين نويسنده اين سه گانه در گفت وگو با شرق در خصوص منابعي كه براي نگارش كتاب از آنها بهره گرفته است، گفت: «از چهار منبع عبري، عربي، فارسي و يوناني بهره گرفته ام. در تمام اين منابع كوروش شخصيت محبوبي است و در تمام زمان ها، اقوام و مكان ها تناقض ذاتي به چشم نمي خورد. اما تا به امروز كوروش سه بعدي در تاريخ سينما، ادبيات و هنر نداشته ايم. در حقيقت تمام كوروش هايي كه معرفي شده اند كتيبه اي و تك بعدي هستند. در اين اثر كوروش از تمامي داشته ها بافته شده و ما با او حركت مي كنيم. آرين همچنين به منابع يوناني به عنوان يكي از منابع مهم براي شناخت كوروش اشاره كرد. نويسنده كتاب پارسيان و من در خصوص مخاطبان اين مجموعه افزود صرفاً مخاطبان نوجوان در اين اثر مدنظر من نبودند و بسياري از بزرگسالان هم كتاب را خواندند ولي به علت آنكه راوي نوجوان بود اين اشتباه به وجود آمد كه اين اثر صرفاً براي نوجوانان نوشته شده است. اين كتاب موفق شد تا در نمايشگاه نوزدهم به عنوان پرفروش ترين رمان شناخته شود و فروشي بيش از ۴۷۰۶ نسخه را به خود اختصاص دهد. آرين همچنين در ادامه گفت وگو به رمان جديدي اشاره كرد كه شخصيتي اسطوره اي با نام «اشوزداگهه» شخصيت اصلي داستان است. اين داستان به گونه سوم شخص روايت شده كه ماجراي اسطوره اي پيچيده اي دارد. وي افزود اما اين پيچيدگي به معناي سخت خوان بودن اثر نيست. اين اثر تا پايان امسال توسط نشر موج به بازار كتاب عرضه مي شود.
    
    


 روزنامه شرق، شماره 764 به تاريخ 30/2/85، صفحه 17 (ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 500 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي حفاظتي - امنيتي
متن مطالب شماره 25، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است