|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد85/3/4: تجمع هاي اعتراضي در تبريز، اروميه و تهران
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4248
چهار شنبه 14 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1122 4/3/85 > صفحه 2 (ايران) > متن
 
 


تجمع هاي اعتراضي در تبريز، اروميه و تهرانگروه سياسي : با گذشت بيش از يك هفته از انتشار كاريكاتور روزنامه ايران همچنان در مناطق مختلف آذربايجان اعتراضات نسبت به انتشار اين كاريكاتور ادامه دارد و حتي دامنه اعتراضات به شهرهاي مختلف از جمله تهران نيز كشيده شده است .
    ناآرامي ها در تهران
    كوي دانشگاه تهران ، سه شنبه شب ، شاهد تجمع عده يي از دانشجويان بود كه در اعتراض به برخوردهاي صورت گرفته در ناآرامي هاي اخير شهر تبريز، بازنشسته شدن زودهنگام 9 تن از اساتيد دانشكده حقوق دانشگاه تهران و همچنين حمايت از اعتراضات دانشجويان دانشگاه اميركبير تجمع كرده بودند.
    اين تجمع كه از ساعت 30:21 سه شنبه شب شكل گرفت در ساعت 23 به اوج خود رسيد و دانشجويان معترض در مقابل در اصلي كوي دانشگاه تهران در خيابان كارگر شمالي تجمع كردند.
    به گزارش ايسنا در ادامه اعتراضات تجمع كنندگان شدت بيشتري گرفت .
    اين تجمع در ساعت 5 صبح به پايان رسيد. اما علي رغم اعتراضات صورت گرفته در كوي دانشگاه تهران كه به دنبال خواسته هاي صنفي دانشجويان و همچنين اعتراض به كاريكاتور روزنامه ايران بود از سوي ديگر و به دنبال تجمع سه شنبه شب دانشجويان در كوي دانشگاه تهران روز گذشته نيز دو گروه از دانشجويان دانشگاه تهران در واكنش به اعلام بازنشستگي زودهنگام برخي از اساتيد اين دانشگاه و توهين روزنامه ايران به شهروندان آذري زبان بطور همزمان در دانشگاه تهران تجمع كردند.
    به گزارش ايلنا، جمعي از دانشجويان كه در اعتراض به اعلام بازنشستگي زودهنگام برخي از اساتيد اين دانشگاه از ساعت 30:12 در مقابل دانشكده ادبيات دانشگاه تحصن كرده بودند، پس از مدتي به سمت دانشكده حقوق دانشگاه تهران راهپيمايي كردند و با تحصن در داخل صحن اين دانشكده ، به خواندن سرود يار دبستاني پرداختند.
    همچنين دانشجويان آذري زبان درون دانشگاه با راهپيمايي به سمت دانشكده هاي مختلف دانشگاه تهران ، اقدام روزنامه ايران را محكوم و خواستار برخورد با عوامل آن شدند.
    گفتني است در حالي كه اين تجمع دانشجويي دانشگاه تهران در اعتراض به مسائل صنفي و سياسي با تهيه ليستي از مطالبات صنفي رو به پايان بود، اعتراض جمعي ديگر از دانشجويان در دانشگاه به تجمع كنندگان و حمايت آنها از عملكرد رييس دانشگاه ، دامنه تجمع دانشگاه تهران را گسترده تر كرد.
    دانشجويان دانشگاه تهران كه از ساعت 30:12 ظهر در مقابل دانشكده ادبيات تجمع كرده بودند، خواستار حضور رييس دانشگاه تهران در ميان آنها و پاسخگويي نسبت به مطالبات خود بودند كه با توجه به عدم برآورده شدن اين خواسته ، خود با راي گيري از متحصنين ليستي از مطالبات خود را تنظيم و به دفتر رييس دانشگاه ارايه كردند.
    عميد زنجاني و مشاوران دانشجو
    به دنبال اين مساله عميد زنجاني رييس دانشگاه تهران از دانشجويان خواست كه در روزهاي اخير هوشياري بيشتري داشته باشند و آرامش خود را حفظ كنند.
    وي در گفت وگو با ايسنا با اشاره به اعتراضات روزهاي اخير دانشجويان دانشگاه گفت : دانشجويان بايد مقداري هوشيارتر باشند تا اعتمادي كه جامعه به قشر دانشجو دارد متزلزل نشود.
    آيت الله عميد زنجاني با اشاره به اينكه تصميم دارد تعدادي از نمايندگان تشكل هاي دانشجويي را به عنوان مشاور خود انتخاب كند، افزود: با اين كار مي خواهم اثبات كنم كه در سياستگذاري هاي دانشگاه تهران حتي نقطه نظرات تشكل هاي دانشجويي نيز رعايت مي شود.
    رييس دانشگاه تهران درباره بازنشسته شدن تعدادي از اساتيد دانشگاه نيزاظهاركرد: هر ساله تعدادي از اساتيد دانشگاه بازنشسته مي شوند كه بازنشسته شدن آنها راه را براي ورود اساتيد جوان به دانشگاه باز مي كند.
    محمد تورنگ رييس مركز اطلاع رساني نيروي انتظامي تهران بزرگ گفت : در تجمع كوي دانشگاه تهران ، ،تعدادي دانشجونما كه اقدام به تخريب اموال عمومي و خودروهاي عبوري مي كردند، توسط پليس دستگير شدند.
    رييس مركز اطلاع رساني نيروي انتظامي تهران بزرگ ، در گفت وگو با ايلنا، با تاكيد بر اينكه ماموران پليس به هيچ وجه وارد كوي دانشگاه نشده اند، تصريح كرد: تلاش ماموران پليس ، جلوگيري از وقوع حوادث احتمالي است .
    وي افزود: در حال حاضر÷ وضعيت كوي دانشگاه كاملا عادي است و به تعداد مورد نياز، نيروهاي پليس در محل كوي دانشگاه مستقر شده اند.
    دانشجويان دانشگاه اميركبير در ادامه اعتراض خود به عملكرد رياست دانشگاه در خصوص لغو برگزاري انتخابات انجمن اسلامي دانشجويان اين دانشگاه ، از ظهر ديروز مقابل مسجد اين دانشگاه تجمع كردند.
    ناآرامي هاي آذربايجان
    در همين زمينه حسن كرمي فرمانده نيروي انتظامي آذربايجان غربي گفت : در ناآرامي هاي روز گذشته 15 نفر از عاملان اصلي اغتشاش دستگير شدند.
    وي تصريح كرد: اين در حالي است كه تظاهرات بدون خشونت و درگيري نيروي انتظامي برگزار شد و تنها در هنگام ورود معترضان به باشگاه خبرنگاران جوان درگيري جزيي بين نيروي انتظامي و عاملان ناآرامي صورت گرفت .
    در كاريكاتور منتشره يك نوع غرض موج مي زد
    همچنين سردار احمدي مقدم ، فرمانده انتظامي در خصوص ناآرامي هاي اخير در برخي استان هاي كشو ر تصريح كرد: فرصت طلبان در پي انتشار اين كاريكاتور قصد موج سواري داشتند و بر اين اساس ناآرامي هايي در نقاط مختلف كشور از جمله تبريز و اروميه به وجود آمد.
    وي از دستگيري 50 تا 60 نفر طي هر يك از ناآرامي هاي ديروز و امروز خبر داد و گفت : البته تعداد زيادي از اين افراد تا پايان روز آزاد شده اند و اين در حالي است كه تعدادي از ماموران انتظامي و هموطنانمان طي ناآرامي ها در تبريز مجروح شدند. از طرفي ديگر در آذربايجان شرقي و تبريز نيز با دعوت شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي اين استان مردم بار ديگر اقدام به برپايي راهپيمايي كردند.در اين راهپيمايي كه در اعتراض به اقدام روزنامه ايران در توهين به مردم آذربايجان بود به دعوت شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي استان آذربايجان شرقي ، مجامع امور صنفي ، جامعه اسلامي و بسيج اصناف تبريز، اصناف و كسبه اين شهر به همراه ديگر اقشار مردم با برپايي يك راهپيمايي نسبت به اين حركت اعتراض كردند.
    در اين مراسم كه نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي و امام جمعه تبريز، استاندار آذربايجان شرقي ، رييس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي آذربايجان شرقي ، جمعي از روحانيون و فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي استان نيز شركت داشتند، آقازاده ، رييس كل دادگستري استان آذربايجان شرقي به سخنراني پرداخت .
    رييس كل دادگستري استان آذربايجان شرقي همچنين با اشاره به تخريب اموال دولتي در تجمع روز دوشنبه بر برخورد قاطع با آشوبگران اين تجمع تاكيد كرد.
    همچنين در پايان اين تظاهرات قطعنامه يي صادر شد كه در بخشي از آن با اعلام انزجار از اهانت به اقوام مختلف ايراني از قوه قضاييه خواسته اند كه برخورد قانوني با اهانت كنندگان به اقوام و زبان هاي مختلف ايراني را اعمال كند.
    شركت كنندگان در اين راهپيمايي همچنين اصرار بر پيگيري قانوني نسبت به اين اهانت زشت ، از مسوولان سياسي خواسته شده است كه با سوءاستفاده كنندگان و آشوبگراني كه حركت روز دوشنبه مردم را از مسير اصلي منحرف كردند، برخورد قانوني نموده و زمينه تخلفات را از اين دست از آشوبگراني كه به جان و مال مردم رحم نمي كنند، مجازات نمايند كه در غير اين صورت مردم تبريز خود آماده است كه چون گذشته سوءاستفاده كنندگان از احساسات پاك مردم را سرجاي خودش بنشاند.
    ما اهل ايرانيم ، اهل «ايران »
    با توجه به تمام اتفاقات رخ داده اعضاي روزنامه توقيف شده ايران طي بيانيه يي آمادگي خود را براي جبران اين مساله اعلام كرده و در بخشي از بيانيه خود آورده اند: نقشي كه «ايران » طي سال هاي فعاليتش در افزايش همبستگي ملي و ايجاد اجماع عمومي در بحران هاي بزرگ داشته است بر هيچ چشم منصفي پوشيده نيست ، جز كساني كه رسم مروت به جا نمي آورند.
    براي رقيبان و نامنصفاني كه آرزوي تعطيل «ايران » را در دل مي پروراندند افتخاري نيست كه حاصل مرارت هاي خود را در مسدود شدن مجراي موسع اطلاع رساني ببينند. در شرايط خطير بين المللي كه كشور ما با تهديدها و توطئه هاي پرشمار رودررو است ، آيا اقدام به تعطيل روزنامه ، اقدامي مناسب و موجه است ؟ در شرايطي كه به گواه آگاهان ، دلسوزانه ترين و جامع ترين اطلاع رساني در عرصه پرونده هسته يي از سوي روزنامه ايران صورت گرفته است ، آيا توقيف اين روزنامه مي تواند خدمت به منافع ملي باشد؟
    ما اهل ايراني ، اهل «ايران »
    رسانه يي كه نام «ايران » بر تارك خود دارد هيچ گاه شيپور تفكيك و تفرقه به دهان نمي گيرد.
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1122 به تاريخ 4/3/85، صفحه 2 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2976 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي حقوقي قانون يار
متن مطالب شماره 3 (پياپي 103)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است