|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق85/3/16: فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل ها در گفت وگو با شرق: آموزش نظامي جنگلبانان از هفته آينده آغاز مي شود
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3364
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 776 16/3/85 > صفحه 18 (جامعه) > متن
 
      


فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل ها در گفت وگو با شرق: آموزش نظامي جنگلبانان از هفته آينده آغاز مي شود
    با انتخاب فرماندهان يگان حفاظت استان هاي گلستان و گيلان، آموزش نظامي و تخصصي جنگلبانان استان گلستان از هفته آينده آغاز خواهد شد. به دنبال قتل جنگلبانان و ضرب و شتم آنان در چند سال اخير از سوي قاچاقچيان و معارضان منابع طبيعي، يگان حفاظت در سازمان جنگل ها آغاز به كار كرد. سرهنگ تقي ايرواني طي حكمي از تاريخ ۲۴/۱۲/۸۴ مسئوليت فرماندهي يگان حفاظت سازمان جنگل ها را برعهده گرفته است. به گفته وي براساس ميزان آلودگي هاي موجود ـ بحران ـ در عرصه منابع طبيعي قصور شد تا ابتدا فرماندهان يگان حفاظت استان هاي شمالي انتخاب شده تا هرچه سريع تر كار آموزش و تجهيز براي مقابله با معارضان آغاز شود. وي با تاكيد بر وجود بحران در استان هاي شمالي افزود: تجربه نشان داده با وضعيت و شرايط موجود امكان مقابله با معارضان وجود ندارد به همين دليل سازمان جنگل ها و مراتع براي حذف اين بحران ها و آلودگي ها تصميم گرفت از نيروي جديدي مثل نيروي انتظامي و يا پليس براي اين مجموعه استفاده كند تا نواقص و مشكلات پيش رو هرچه سريع تر حل شود.فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل ها با تاكيد بر وجود ۴۰ درصد بحران منابع طبيعي در اراضي جنگلي شمال به حضور ۱۰۰ مقر جنگلباني در اين اراضي اشاره كرد و گفت: متاسفانه هركدام از اين پاسگاه ها بيش از چند نفر نيرو ندارند و نيروهاي مستقر نيز در اين چند سال با محروميت هاي تكنيكي و ابزاري مواجه بوده و متخلفان به سادگي مي توانستند به علت مشكلات موجود از دست مراجع قضايي در امان باشند. به همين دليل تصميم گرفته شده در همين مقطع زماني اندك، از پتانسيل هاي موجود نهايت استفاده شود. ايرواني نخستين اقدام در اين راستا را انتخاب فرماندهان يگان حفاظت در استان هاي شمالي اعلام كرد و افزود: فرماندهان را به صورتي انتخاب كرديم تا در عين اينكه بتوانند با مديران كل منابع طبيعي ارتباط و همدلي داشته باشند در نيروي انتظامي منطقه نيز نفوذ داشته و بتوانند براساس تجربيات و آشنايي با مسائل و فرهنگ منطقه، در امر حفاظت و مقابله با متخلفان سرعت عمل داشته باشند. به همين دليل ضروري بود تا اين فرماندهان از افسران باتجربه بومي منطقه انتخاب شوند. ايرواني با تاكيد بر اين نكته كه قرار نيست مقرهاي جنگلباني به پاسگاه هاي نيروي انتظامي تبديل شود افزود: فقط فرماندهان يگان ها از نيروهاي ارشد انتظامي انتخاب خواهند شد. در حال حاضر در كل كشور ۱۰۰ مقر جنگلباني وجود دارد كه با ۲ هزار و ۷۰۰ نيرو از عرصه هاي منابع طبيعي نگهداري مي كنند.
    طبق برنامه تعيين شده فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل ها، اين تعداد نيرو ابتدا بايد آموزش نظامي همراه با اسلحه شناسي ببينند تا بتوانند مجوز ناجا را دريافت كنند و در كنار اين آموزش هاي تخصصي نظامي به عنوان يك كارشناس منابع طبيعي آموزش هاي مرتبط را نيز داشته باشند تا در موقع لزوم حتي بتوانند زمان قطع درخت را محاسبه كرده و اقدامات پيرو آن را سريع انجام دهند. ايرواني از آموزش جنگلبانان استان گلستان به عنوان استان پايلوت خبر داد و گفت: آموزش نظامي اين افراد به ما كمك خواهد كرد تا نقاط ضعف و نيازمندي هايمان اعلام و مشخص شود تا براساس آن ساير استان ها تجهيز شوند. به گفته وي با موسسات مختلف براي آموزش ۲۱۷ نفر جنگلبان استان گلستان هماهنگي هاي لازم انجام شده و خريد اسلحه نيز در دستور كار است. ايرواني از طراحي و توليد لباس متحد الشكل براي جنگلبانان خبر داد و تاكيد كرد اين لباس به گونه اي طراحي شده تا شبيه لباس هيچ كدام از افراد مسلح كشور نبوده و در عين استاندارد بودن هم شكيل بوده و هم جذابيت داشته باشد. در حال حاضر تاييد اين لباس به عنوان لباس فرم جنگلبانان منوط به نظر وزارت كشور است. وي با تاكيد بر تهيه تجهيزات مدرن و به روز براي آماده كردن جنگلبانان در مقابله با قاچاقچيان و متخلفان عرصه هاي منابع طبيعي افزود: با امكانات و شرايط پيش آمده از اين به بعد جنگلبانان به عنوان ضابط خاص عمل كرده و مي توانند تخلف را مستقيم گزارش داده و وارد عمل شوند. يگان هر استان هم مي تواند به دور از شكل سابق متخلف را به قوه قضائيه معرفي كرده و برايش پرونده تشكيل دهد.
    ايرواني تاكيد كرد: تصميم گرفتيم حتي پليس جنگل و يا جنگلبانان ما درست در روزي كه نيروي متخلف از زندان مرخص مي شود در مقابل در خروجي زندان حضور داشته باشند تا متخلف بداند اين پايان ماجرا نيست و جنگلبانان ما با اتكا به قانون همچنان وي را تحت كنترل دارند. ايرواني با تاكيد بر اين نكته كه يگان حفاظت مجري قانون و سياست هاي تعيين شده سازمان جنگل ها است افزود: خيلي ها مي گويند ايرواني آمده تا اينجا را پادگان كند اما واقعيت چيز ديگري است. ما بيش از هر چيز نيازمند فرهنگ سازي هستيم. ما اينجا هستيم تا ديگر هيچ كس به اين فكر نكند كه مي تواند جنگلبان را كتك زده يا وي را به قتل برساند. اين دوران ديگر تمام شده و من از اين به بعد آينده خوبي براي متخلفان عرصه منابع طبيعي نمي بينم.فرمانده يگان حفاظت با اشاره به اين نكته كه در حال حاضر فقط ۲۰درصد نيروهاي مورد نياز تامين است و ۵ هزار و ۶۰۰ نفر براي اين يگان تعريف شده، گفت: تا تامين نيروي انساني مورد نياز، طي مجوزي كه از ستاد كل نيروي انتظامي گرفتيم مقرر شد تا آن زمان سربازگيري كرده تا از اين طريق نيروي انساني مورد نياز تامين شود. در صورتي كه اين امكان فراهم شود تا فارغ التحصيلان رشته هاي جنگل و منابع طبيعي در طرح سربازگيري به كمك نيروهاي ما بيايند به عنوان نيروي كادر متخصص مورد استفاده قرار خواهند گرفت. ايرواني استان هاي كشور را به استان هاي بحراني، نيمه بحراني و عادي تقسيم كرد و گفت: ۱۱ استان زيرمجموعه استان هاي بحراني قرار دارد كه علاوه بر استان هاي شمالي گلستان، گيلان و مازندران، اردبيل و آذربايجان شرقي را هم شامل مي شود. وي تاكيد كرد فرماندهان يگان حفاظت كل استان هاي كشور تا پايان مهرماه انتخاب مي شوند تا در صورت امكان تا پايان امسال يگان هاي حفاظت در كل كشور فعاليت خود را آغاز كنند.
    
    
    


 روزنامه شرق، شماره 776 به تاريخ 16/3/85، صفحه 18 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 429 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه ي آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان
متن مطالب شماره 16، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است