|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد85/3/22: به منظور تحقق اهداف راهبردي شركت كارخانجات داروپخش 70 درصد از سود پيشنهادي را تقسيم كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4547
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 978 22/3/85 > صفحه 18 (گزارش ويژه) > متن
 
 


به منظور تحقق اهداف راهبردي شركت كارخانجات داروپخش 70 درصد از سود پيشنهادي را تقسيم كرد
    جلسه مجمع عمومي عادي ساليانه شركت كارخانجات داروپخش به رياست دكتر سهراب مجيدي روز گذشته برگزار شد.
    
    در اين جلسه كه 94درصد از سهامداران كارخانجات داروپخش حضور داشتند، تقسيم 700 ريال سود به ازاي هر سهم ميان صاحبان سهام شركت تصويب شد.
    
    همچنين سهامداران شركت به استماع گزارش هيات مديره و گزارش حسابرس قانوني پرداختند. بر جلسه ياد شده آقايان دكتر واصفي (نماينده داروپخش سهامي عام) و حاتمي (نماينده توليد مواد اوليه داروپخش) نظارت كردند.
    
    
تاريخچه
    
    شركت كارخانجات داروپخش (سهامي عام) در تاريخ 24/1/1377 تحت شماره 139281 اداره ثبت شركت ها و موسسات غيرتجاري تهران، با سرمايه پانصد ميليون ريال به مدت نامحدود توسط شركت داروپخش(سهامي عام) تاسيس شد.
    
     سرمايه شركت در تاريخ 30/8/78 به مبلغ 40ميليارد ريال و در تاريخ 11/11/79 به مبلغ يكصدميليارد ريال افزايش يافته است. همچنين در تاريخ 27/6/79 شركت از «سهامي خاص» به «سهامي عام» تبديل و متعاقبا در تاريخ 17/7/81 در بورس اوراق بهادار تهران نيز پذيرفته شده است.
    
    موضوع فعاليت شركت به موجب ماده 2 اساسنامه عبارت است از:
    
    توليد، تهيه و واردات داروهاي انساني، دامي، شيرخشك، غذاي كودك، مواد غذايي، لوازم درماني، آرايشي، بهداشتي، آزمايشگاهي و توزيع و فروش آنها در سراسر كشور و صدور آن به خارج از كشور، همچنين خريد و فروش مواد اوليه و بسته بندي، ماشين آلات، قطعات و ساير ملزومات، تاسيس، ايجاد و بهره برداري از كارخانه هاي توليدي و صنعتي و فروش آ نها و مشاركت، سرمايه گذاري، خريد و فروش سهام شركت ها و اقدام به فعاليت هاي تحقيقاتي علمي و عملي مربوط به تبادل اطلاعات، دانش فني و تكنولوژي از طريق تهيه و تدارك آنها از شركت هاي داخلي يا خارجي و هرگونه عمليات تجاري و غيرتجاري مجاز كه مرتبط با موارد فوق به طور مستقيم يا غيرمستقيم باشد. همچنين پروانه بهره برداري به شماره 60668/425506 صادره از وزارت صنايع طي مجوز شماره 60668/4212228 اداره كل صنايع غذايي و دارويي به نام شركت كارخانجات داروپخش (سهامي عام) انتقال يافته است.
    
    شركت داروپخش در سال 1384 پنجاهمين سالگرد تاسيس خود را طي كرد. در اين دوران شركت كارخانجات داروپخش به عنوان بخش توليد اين شركت دستاوردهاي علمي، تجربي با ارزش و كميابي را براي شركت و صنعت دارو اندوخته است به گونه اي كه در حال حاضر به دست توانمند نيروهاي متخصص داخلي فرمولاسيون و توليد بسياري از داروها صورت مي پذيرد ليكن براي حضور در بازار رقابتي نياز به متناسب كردن ماشين آلات و تجهيزات جديد مي باشد كه جهت اجراي برنامه هاي تدوين شده نياز به مساعدت و همراهي سهامداران محترم مي باشد.
    
    تامين نقدينگي مورد نياز همواره از دغدغه هاي اصلي مديريت بوده است و بخش عمده اي از برنامه هاي شركت در گرو مسائل نقدينگي مي باشد براي حل مشكل مذكور، اقدام همزمان اصلاح ساختار تركيب محصولات به لحاظ افزايش بازدهي مورد انتظار و تامين نقدينگي مورد نياز جهت اجراي برنامه هاي طرح فوق از طريق سهيم كردن سهامداران محترم در قالب افزايش سرمايه امري ضروري مي باشد.
    
    به هرحال با وجود مشكلات اساسي فوق الذكر هيات مديره توانست اصلاحات ساختاري و بنيادي را در بخش هاي مختلف آغاز كند كه خلاصه اهم فعاليت ها وعمليات انجام شده و نتايج آن را به شرح ذيل به استحضار سهامداران محترم مي رساند:
    
    توليد: محصولات دارويي براساس مقدار همگن شده در سال 1384 معادل 8/9ميليارد عدد قرص بوده كه در مقايسه با بودجه 7 درصد كاهش و نسبت به سال قبل حدود 5/5 درصد افزايش داشته است.
    
    فروش: انواع محصولات دارويي بالغ بر 608ميليارد ريال كه نسبت به سال قبل معادل 4/24 درصد افزايش داشته است، از كل مبلغ فروش مبلغ 9/17ميليارد ريال فروش صادراتي مي باشد.
    
     شركت از سال 83 پس از چند سال مجددا رتبه اول فروش را در بين شركت هاي توليدكننده داخلي كسب كرده است، به طوري كه در سال 84 به لحاظ عددي حدود 3/10 درصد حجم توليد و همچنين 9 درصد حجم ريالي بازار مصرف داروهاي داخلي را تامين كرده است.
    
    سود ناخالص: سال مالي مورد گزارش 192 ميليارد ريال مي باشد كه در مقايسه با بودجه سال قبل به ترتيب 7/13 و 9/52 درصد افزايش يافته است. همچنين سود خالص شركت به ميزان 4/105 ميليارد ريال مي باشد كه نسبت به سال قبل و بودجه به ترتيب 87 و 4/22 درصد افزايش داشته است.
    
    
    
    بازرگاني: طي سال مالي مورد گزارش مبلغ 280ميليارد ريال مواد اوليه و بسته بندي و مبلغ 66ميليارد ريال اقلام سرمايه اي از منابع داخلي و خارجي خريداري شده است. سهم منابع خارجي جهت تامين مواد اوليه و بسته بندي ماشين آلات و ساير اقلام مورد نياز شركت جمعا 2/16ميليون دلار بوده است كه اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 36درصد كاهش داشته است.
    
    نيروي انساني: تعداد پرسنل فعال در واحدهاي توليدي، پشتيباني، خدماتي و اداري در پايان سال 975 نفر مي باشد كه به رغم سه شيفت بودن بخش سرم سازي و راه اندازي شيفت دوم و سوم بخش قرص سازي و همچنين شيفت دوم در بخش ساخت و بسته بندي پماد در مقايسه با سال قبل 55 نفر كاهش داشته است، تغييرات پرسنلي طي سال شامل 115 نفر مستعفي، بازخريد و بازنشسته و 60 نفر جذب نيروهاي كيفي بوده است.
    
    جهت تامين نيروي انساني مورد نياز بخش توليد براساس برنامه ريزي به عمل آمده در مقاطعي از سال از نيروهاي موقت استفاده شده است.
    
    اهم فعاليت هاي انجام شده در طي سال 1384
    
    - توليد انبوه 8 قلم محصول جديد و ساخت آزمايشي 9 قلم محصول ديگر.
    
    - ثبت 6 قلم محصول با نام تجارتي كارخانجات داروپخش در وزارت بهداشت از گروه مكمل هاي رژيمي توليدي شركت Banner هندوستان (اين شركت تحت همكاري فني شركت Banner آمريكا به عنوان دومين توليدكننده سافت ژل و سافت لت در جهان فعاليت مي كند) كه اولين محموله از قرارداد فيمابين نيز گشايش اعتبار شده است.
    
    - تامين 90درصد از دستگاه ها و تجهيزات پروژه هاي توليد سرم (LVP) و آب مقطر (BFS) و پيشرفت فيزيكي 80درصد پروژه هاي مذكور.
    
    - انتقال دانش فني دو محصول بيوتكنولوژي از شركت newsummit و ارائه DMF اين محصولات به وزارت بهداشت جهت اخذ پروانه توليد.
    
    - افزايش چشمگير فعاليت هاي واحد تحقيقات كه با جداسازي از واحد كنترل كيفيت محقق گرديد. در اين راستا واحد تحقيقات بخش عمده اي از عمليات معوق گذشته را تكميل و گام هاي موثري نيز در رابطه با تحقيقات و توسعه محصولات ديگر برداشته است.
    
    - تهيه و نصب ماشين آلات جديد توليدي به منظور رفع گلوگاه ها و افزايش ظرفيت توليد و همچنين اقدامات اساسي به عمل آمده در بخش هاي پشتيباني توليد از جمله تهيه و نصب ماشين آلات و تجهيزات موردنياز بخش هاي آزمايشگاه، تحقيقات، فارماكولوژي، نيروگاه ها و انبارهاي شركت كه بدون تامين اين موارد با توجه به ميزان حجم توليد در سال 84 دستيابي به اهداف توليد ميسر نبود.
    
    - كاهش ضايعات در زمينه مواد اوليه و بسته بندي و محصول و استفاده بهينه از ظرفيت توليدي از طريق ارتقاي سطح كيفي حركت مواد و پرسنل توليد.
    
    - اخذ قيمت 51 قلم داروي انساني، دامي و 16 قلم محصول جديد.
    
    - راهبري پروژه هاي موثر در رشد و ارتقاي سطح كمي و كيفي و اتخاذ تدابير لازم براي ارتقاي بهره وري شركت.
    
    - بازنگري طرح طبقه بندي مشاغل پس از گذشت 26 ماه و انجام مراحل اجرايي مختلف شامل تهيه ساختار سازماني، تهيه شرح وظايف مشاغل، تطبيق اوليه و تطبيق نهايي كه در دي ماه 84 نهايي و احكام مربوطه صادر گرديد. براساس طرح طبقه بندي نيروهاي رسمي و قراردادي شركت تطبيق يافته و نظام مزدي جامع تري به منظور افزايش رضايتمندي و بهره وري نيروي انساني جايگزين گرديد.
    
    - دريافت مبلغ 592ميليارد ريال انواع تسهيلات ريالي و ارزي با توجه به افزايش حجم عمليات شركت و به منظور بازپرداخت تعهدات جاري.
    
    اهداف و برنامه هاي پيش بيني شده براي سال 1385
    
    1 - ادامه اقدامات پروژه تحقيقاتي توليدي بيوتكنولوژي تا رسيدن به مرحله بهره برداري .
    
    2 - بهره برداري از پروژه هاي سرم و آب مقطر 5 سي سي در پوكه هاي پلي اتيلن كه با راه اندازي اين بخش ها ميزان ظرفيت توليد سرم 13ميليون بطري و آب مقطر 50ميليون عدد افزايش خواهد يافت.
    
    3 - انعقاد قرارداد با شركت هاي تحقيقاتي معتبر و مرتبط با دانشگاه هاي كشور به منظور شتاب بخشيدن به توسعه و عرضه محصولات جديد.
    
    4 - سرمايه گذاري در بخش هاي كيفي و كمي واحدهاي شركت شامل:
    
    - عمليات نوسازي و بازسازي بخش هاي تهيه قطره خوراكي، محلول هاي غيرخوراكي و پركني نيمه جامدات و آبسازي بخش استريل.
    
    - افزايش ظرفيت بخش توليد قرص و كپسول از طريق خريد دستگاه هاي پرس قرص، كوتينگ، پركني كپسول و بليسترينگ.
    
    - افزايش ظرفيت بخش توليد آمپول از طريق خريد دستگاه كارتونينگ، بليسترينگ و نصب و راه اندازي و سل و كلوئيدميل جهت توليد محصولات تزريقي به صورت سوسپانسيون.
    
    - ايجاد بخش جديد پماد پركني و بسته بندي قرص در طبقه دوم ساختمان توليد و خريد يك دستگاه پماد پركني به منظور افزايش ظرفيت توليد.
    
    - تامين دستگاه هاي موردنياز آزمايشگاه كنترل كيفي و تكميل و راه اندازي بخش فارماكولوژي جديد.
    
    - ادامه عمليات نصب و راه اندازي ماشين آلات و تجهيزات موردنياز واحدهاي پشتيباني توليد از قبيل نصب و راه اندازي چيلر جذبي 360 تني، دو دستگاه برج خنك كننده، ديگ هاي بخار، قسمت cooling كمپرسور خط توليد سرم، دستگاه سيستم u . v براي آب بدون يون بخش كارتريج و اجراي سيستم Drive in در انبار قرنطينه سرم.
    
    - ادامه عمليات لوله كشي كانال هاي تاسيساتي و اصلاح شبكه پساب و سيستم تصفيه فاضلاب.
    
    - بهره برداري از كوره زباله سوز بر اساس استانداردهاي زيست محيطي به منظور انهدام اقلام دارويي غير قابل مصرف كه اين امر صرفه جويي قابل توجهي در هزينه هاي انهدام را در بر خواهد داشت.
    
    - بهره برداري از برق خريداري شده به ميزان يك مگاوات.
    
    5 - حفظ رتبه فروش كسب شده در سال 1384 با رسيدن به اهداف بودجه فروش و تلاش در جهت ارتقاي سهم بازار.
    
    6 - تلاش در جهت بهبود سيستم هاي توليد از طريق انتخاب بهترين تركيب محصولات و افزايش بهره وري نيروي انساني به منظور افزايش سودآوري و رسيدن به اهداف تعيين شده در بودجه.
    
    7 - گسترش فعاليت هاي صادراتي به منظور ايجاد بازارهاي جديد و افزايش سهم بازارهاي فعلي به منظور حصول 5/3ميليون دلار صادرات در سال 1385.
    
    8 - ادامه فعاليت هاي مربوط به ارتقاي GMP شركت.
    
    9 - اجراي مرحله دوم سيستم جامع اطلاعات مديريت در شركت و مقدمات اجراي مرحله سوم.
    
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 978 به تاريخ 22/3/85، صفحه 18 (گزارش ويژه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 644 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و فنون نقشه برداري
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است