|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد85/4/22: پليس بين الملل در تعقيب كلاهبردار فوق حرفه يي ايراني
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4337
دو شنبه 19 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1160 22/4/85 > صفحه 10 (حوادث) > متن
 
 


پليس بين الملل در تعقيب كلاهبردار فوق حرفه يي ايراني
مرد هزارچهره از راه دور از موسسات دولتي و خصوصي كلاهبرداري مي كرد ؛


گروه حوادث : پليس بين الملل تحقيقات گسترده يي را براي دستگيري يك كلاهبردار فوق حرفه يي ايراني كه در سوئد پنهان شده است ، آغاز كرد. تحقيقات براي دستگيري اين كلاهبردار كه حجت نام دارد از سال 71 در ايران آغاز و سرانجام مشخا شد اين مرد به سوئد گريخته است .
    فرار
    كارآگاهان پليس آگاهي در سال 71 با انجام تحقيقات گسترده در رابطه با چند فقره كلاهبرداري مردي به نام حجت را شناسايي و دستگير كردند.
    اين مرد پس از دستگيري به جرم خود اعتراف و جزييات كلاهبرداري هايش را فاش كرد و به اين ترتيب پرونده او در اختيار مراجع قضايي قرار گرفت اما چندي بعد حجت حين انتقال از زندان به دادگاه از چنگ ماموران گريخت .
    با فرار حجت تحقيقات پليس براي دستگيري مجدد اين كلاهبردار حرفه يي آغاز شد اما سرنخي از محل اختفاي وي به دست نيامد تا اينكه يك سال بعد كارآگاهان پي بردند حجت به صورت غيرقانوني از كشور خارج شده و به سوئد گريخته است .
    كلاهبرداري از بيمارستان
    در شرايطي كه تحقيقات پليس آگاهي براي دستگيري حجت ادامه داشت رييس يك بيمارستان در شهرستان ممسني نزد پليس مراجعه كرد و از وقوع كلاهبرداري 12 ميليون توماني خبر داد.
    وي گفت : چندي پيش يك ايراني مقيم سوئد براي بيمارستان ما فكسي ارسال كرد. اين مرد كه خودش را دكتر خلعتبري و مديرعامل چند كارخانه ماشين سازي در كشورهاي اسكانديناوي معرفي كرده بود در فكس خود به ما اعلام كرد كه خودش از اهالي ممسني است و علاقه خاصي به زادگاهش دارد براي همين اكنون كه به جايي رسيده مي خواهد كار خيري انجام دهد و به بيمارستان ما دو دستگاه آمبولانس هديه كند. ما پس از دريافت اين فكس به دكتر ايراني اعتماد و طي تماسي با او از اين عمل خيرش استقبال كرديم . سرانجام دكتر خلعتبري به ما اعلام كرد آمبولانس ما را كه بسيار مجهز است تهيه كرده فقط هزينه گمركي آن را ما خودمان بايد پرداخت كنيم او سپس يك شماره حساب در ايران به ما داد و گفت اين حساب متعلق به يكي از معتمدانش است و پس از واريز پول به اين حساب آن فرد خودش تمام كارها را انجام و آمبولانس ها را به ما تحويل مي دهدما نيز 12 ميليون تومان به حساب آن فرد واريز كرديم اما پس از آن ديگر خبري از دكتر خلعتبري و آمبولانس ها نشد و ما متوجه شديم تمام اين ماجرا يك كلاهبرداري بوده است .
    پس از طرح اين شكايت ماموران تحقيقات خود را آغاز و با رديابي صاحب شماره حساب ، صاحب آن را دستگير كردند اما اين مرد زماني كه با پليس مواجه شد انجام هرگونه كار خلافي را انكار كرد و گفت : من صراف هستم و چندي پيش مردي از سوئد با من تماس گرفت و گفت به حسابم 12 ميليون تومان پول واريز مي شود و من بايد پس از كم كردن دستمزد خودم بقيه پول را به صورت دلار برايش حواله كنم من نيز پذيرفتم و اين كار را انجام دادم .
    با اظهارات مرد صراف وي آزاد شد و تحقيقات براي شناسايي كلاهبردار حرفه يي ادامه يافت تا اينكه چندي بعد مدير يك موسسه خيريه در گرگان نزد پليس مراجعه كرد و از كلاهبرداري يك فرد ناشناس خبر داد.
    او گفت : چندي پيش مردي به نام دكتر جوادي از سوئد برايمان فكس فرستاد و گفت به عنوان كمك مي خواهد چند دستگاه خودرو به ما هديه كند و ما فقط بايد پول گمركي آن را بپردازيم ما نيز قبول كرديم و اين پول را به حساب فردي كه دكتر جوادي گفته بود واريز كرديم اما پس از آن خبري از دكتر جوادي نشد.
    پس از طرح اين شكايات ماموران بار ديگر صاحب حساب بانكي را شناسايي كردند اما اين مرد نيز يك صراف بود كه از ماجراي كلاهبرداري خبر نداشت و فقط پس از واريز شدن پول به حسابش آن را از طريق يك صرافي ديگر در سوئد به دست دكتر جوادي رسانده بود.
    به اين ترتيب تحقيقات ويژه كارآگاهان براي شناسايي مرد ايراني مقيم سوئد ادامه يافت تا اينكه سرانجام سال گذشته پليس كه با چندين شكايت مشابه مبني بر كلاهبرداري هاي يك ايراني مقيم سوئد مواجه شده بود، پرونده تمامي اين كلاهبرداري ها را كه در شهرهاي مختلف كشور به وقوع پيوسته بود جمع آوري كرد و گروه ويژه از كارآگاهان مبارزه با جرايم خاص معاونت آگاهي ناجا مسوول پيگيري آن شد.
    كارآگاهان با بررسي دقيق اين پرونده متوجه شدند در تمام آنها يك ايراني مقيم سوئد خود را مدير كارخانه هاي ماشين سازي كشورهاي اسكانديناوي معرفي كرده و به بهانه انجام كارهاي خيريه دست به كلاهبرداري زده و در هر مورد بين هفت تا 40 ميليون تومان به چنگ آورده است .
    پليس در ادامه متوجه شد اين مرد ناشناس خود را با نام هاي دكتر خلعتبري ، دكتر جوادي و دكتر سميعي معرفي مي كند و تمامي اين اسامي جعلي و غيرواقعي است .
    از سوي ديگر كارآگاهان با تحقيق روي پرونده هاي تشكيل شده ، دريافتند مرد تبهكار از موسسات دولتي مانند شهرداري ها، دفاتر امام جمعه و بيمارستان ها و موسسه هاي غيردولتي مانند خانه هاي سالمندان و مراكز نگهداري از كودكان در شهرهاي سپيدان فارس ، ممسني ، آستارا، گرگان ، ميبد، سمنان ، اسلامشهر، بهبهان ، قشم و ايذه كلاهبرداري كرده و در تمام موارد به موسسات قول اهداي آمبولانس ، ماشين آلات سنگين حمل و نقل ، راهسازي ، ساختماني و... داده است .با افشاي اين جزييات كارآگاهان كه احتمال مي دادند مرد ايراني مقيم سوئد باز هم به كلاهبرداري هاي خود ادامه دهد از طريق معاونت آگاهي ناجا به تمامي دستگاه هاي اجرايي نامه يي ارسال و مديران را از شگرد اين كلاهبردار باخبر كردند.
    از سوي ديگر كارآگاهان در شاخه يي ديگر تحقيقات خود راروي شناسايي مرد هزارچهره متمركز كردند و سرانجام دريافتند اين مرد همان حجت كلاهبردار حرفه يي كه در سال 72 از دست ماموران فرار كرد است . پس از شناسايي عامل اين كلاهبرداري هاي فوق حرفه يي پليس ايران از اينترپل خواست تا تحقيقات خود را براي دستگيري حجت در سوئد آغاز كند.
    پس از ارسال نامه از سوي نيروي انتظامي به پليس بين الملل ، مقامات پليس سوئد نيز در پاسخ اعلام كردند حجت در اين كشور نيز مرتكب چندين فقره كلاهبرداري كلان شده است و تحت تعقيب قرار دارد. بنابراين گزارش هم اكنون پليس بين الملل در جست وجوي اين كلاهبردار حرفه يي است و تحقيقات براي به دام انداختن وي ادامه دارد.
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1160 به تاريخ 22/4/85، صفحه 10 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1261 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و فنون دامپزشكي ايران
شماره 2 (پياپي 1002)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است