|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت85/4/22: 36 پيشنهاد براي رفاه معلمان به سازمان مديريت ارائه شد
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9518
دو شنبه 27 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 5911 22/4/85 > صفحه 18 (فرهنگي) > متن
 
 


36 پيشنهاد براي رفاه معلمان به سازمان مديريت ارائه شد
حميد يعقوبي فر معاون اداره کل امور اداري وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با رسالت:


گفتگو از کريم باباخانيان
    اشاره:
    بخش فرهنگي روزنامه رسالت چندي پيش ميزگردي را با حضور چند تن از معاونين و کارشناسان وزارت آموزش و پرورش برگزار کرد. اين بار نيز تني چند از مسئولين اين وزارتخانه با پذيرش دعوت ما و حضور در دفتر روزنامه نقطه نظرات خود را پيرامون چگونگي وضعيت فعاليت يک ساله دولت نهم و وزارت آموزش و پرورش “مشکلات موجود در سر راه رسيدن به اهداف دولت کريمه در جهت بهينه سازي وضعيت معيشتي کارکنان آموزش و پرورش بيان نمودند. ماحصل اين نشست دو ساعته تقديم خوانندگان عزيز مي شود:
    ***
    ابتدا حميد يعقوبي فر معاون اداره کل امور اداري وزارت آموزش و پرورش در خصوص مسئوليت ها و برنامه هاي اين معاونت چنين گفت: آقاي مهندس فرشيدي از ابتداي وزارت بر حفظ شان و منزلت معلمان تاکيد داشتند و به همين دليل دستور تشکيل کميته اي را در همين خصوص صادر نمودند. از بخش هاي مختلف در اين کميته عضو هستند. از طرفي به منظور رفاه معلمان طرحها و برنامه هاي خاصي تنظيم گرديده و بيش از 36 پيشنهاد با عناوين مختلف به سازمان مديريت و برنامه ريزي ارائه شده که لازم شد اهم آنها را برمي شمارم.
    در ارتباط با مسئله استفاده از هم ترازي و ارتقاي شغلي پس از اعلام رياست محترم جمهوري و همچنين حذف سقف 65 درصدي مشمولين طرح و ارتقاي شغلي اقداماتي انجام شده و نشست هايي با کارشناسان وزارتخانه و قسمت هاي مربوطه تشکيل و پيشنهادات لازم به مراجع ذيربط ارسال گرديده است اما متاسفانه تاکنون به نتيجه مطلوب نرسيده ايم و بر اساس اظهارات شفاهي برخي از مسئولين سازمان مديريت و برنامه ريزي طرح مورد موافقت سازمان فوق قرار نگرفته و ما اين مسئله را دنبال مي کنيم تا نتيجه مطلوب حاصل گردد. اما به نظر مي رسد به دلايل مختلف اين مسئله به بار نخواهد نشست. در ارتباط با استفاده از هم ترازي با اعضاي هيئت علمي دانشگاه ها که مصوب 13/6/1370 مجلس شوراي اسلامي مي باشد و طرح مسير ارتقاي شغلي که مصوب 13/5/ 1381 هيئت دولت است و طبق اظهارات کارشناسان هيچ ارتباطي با يکديگر ندارند و مصوبه هيئت دولت ناقض مصوبه مجلس نيست بايستي اقداماتي صورت بگيرد تا همکاران فرهنگي مشمول همزمان بتوانند از ارتقاي شغلي و هم ترازي استفاده کنند.
    وي ادامه داد: متاسفانه نگاه برخي از مسئولين سازمان مديريت و برنامه ريزي نسبت به طرحهاي کارشناسي شده وزارتخانه منفي است. علي رغم پائين بودن سطح حقوق فرهنگيان اعم از کادر اداري و آموزشي نسبت به ساير وزارتخانه ها انتظار مي رود موانع اشاره شده برطرف گردد.
    طبق اظهارات برخي مسئولين سازمان ياد شده بايد وزارت آموزش و پرورش تعداد کارمندان خود را کم نمايد تا موارد پيشنهادي از سوي اين وزارتخانه به تصويب برسد حال آنکه نيروي انساني بر اساس شاخص هايي است که مربوط به برنامه دوم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور است و اگر با شاخصهاي فعلي بخواهيم بررسي کنيم به معلمان بيشتري نياز داريم.
    يعقوبي فر در پاسخ اين سئوال که اگر ممکن است به چند مورد از پيشنهادهاي وزارتخانه به سازمان مديريت و برنامه ريزي اشاره کنيد، گفت: افزايش فوق العاده جذب به ميزان 30 درصد،مديران ومعاونان واحد هاي آموزشي درخواست افزايش اصلاح طرح طبقه بندي مشاغل معلمان، کاهش ساعت کار مشاوران تحصيلي از سي ساعت به بيست و چهار ساعت، درخواست پرداخت فوق العاده جذب براي معلمين دانش آموزان ديرآموز، افزايش نرخ حق التدريس معلمان شاغل در روستاها و معلماني که در مراکز ضمن خدمت و تربيت معلم تدريس مي کنند و استفاده جانبازان از مزاياي يک سطح تحصيلي بالاتر و پيشنهاد افزايش فوق العاده جذب به مقدار 20 درصد براي دفترداران مدارس و ... اميد است نقطه نظرات رئيس جمهور در تصميم گيري مسئولين سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور رعايت شود.
    معاون اداره کل امور اداري وزارت آموزش و پرورش يادآور شد: سازمان مديريت و برنامه ريزي اعلام کرده است وزارت آموزش و پرورش مجاز است هر ساله به تعداد نيمي از خروجي هاي خود نيرو استخدام نمايد. در اين شرايط ما بالاجبار براي تامين نيروهاي مورد نياز خود از حق التدريسها استفاده مي کنيم. يکي از دلايل و مشکلات موجود طولاني شدن فرايند اصلاح ضوابط است که اميدواريم اين مسئله نيز مرتفع شود.
    خليل شيرواني رئيس اداره ارزشيابي و ارزيابي آثار تاليفات فرهنگيان وزارت آموزش و پرورش رشته کلام را به دست گرفت و گفت: يکي از بخشهاي علمي و پژوهشي وزارتخانه به عهده بنده است. وظيفه اصلي اين اداره ارزشيابي کارکنان و تعيين امتياز و بررسي تاليفات است، يکي ديگر از وظايف ما برنامه ريزي، طراحي و انجام ارزشيابي است. آثار و تاليفات معلمان توسط کارشناسان کميسيون هاي مربوط مورد بررسي قرار مي گيرد، يک کميسيون ديگر وجود دارد تحت عنوان طرحهاي ارزنده پژوهشي که به منظور برخورداري از ارتقاي شغلي معلمان بوجود آمده و در آن اختراعات، ابتکارات و ... توسط مسئولين ذيربط مورد بررسي قرار مي گيرد و در صورت تاييد فرد مبتکر و خلاق از يک يا دو سطح تحصيلي بالاتر برخوردار مي شود. يک فعاليت ديگر که ما داريم واحد آموزش است که دوره هايي را به حسب متمرکز يا غيرمتمرکز برگزار مي کند. هدف اصلي اين کار ايجاد تحرک و پويائي علمي در مجموعه وزارت آموزش و پرورش است تا اين مجموعه متناسب با نياز روز بتواند مطالعه و تحقيق کند و در قبال فعاليت خود امتيازاتي دريافت نمايد.
    در بين معلمان و کارکنان وزارت آموزش و پرورش افرادي وجود دارند که بيش از ده ها عنوان کتاب و اثر در زمينه هاي مختلف تاليف کرده اند و اگر مديريت صحيح در اين زمينه صورت گيرد و افراد هدايت و تشويق شوند بسياري از مشکلات فعلي را مرتفع خواهند نمود. مشکلي که وجود دارد ناديده گرفتن حق معلمان مبتکر و مخترع در خصوص ارتقاي شغلي است، زيرا سازمان مديريت و برنامه ريزي اعتقاد دارد افرادي که از ارتقاي شغلي برخوردار هستند نمي توانند از مزاياي مبتکرين خلاق برخوردار شوند. ما توضيح داده ايم که اين افراد معلم عادي نيستند بلکه مخترع هستند و بايد امتيازاتي براي آنان در نظر گرفته شود ولي متاسفانه تا اين لحظه موافقتي صورت نگرفته است. يک نمونه عرض کنم؛ خانم معلمي در آموزش و پرورش فعاليت داشت که 600 وسيله آموزشي را ساخته و تعدادي را به ثبت رسانده و همه آنها در آموزش و پرورش مورد استفاده قرار گرفته ولي متاسفانه از حق مسلم خود محروم شد و بازنشسته گرديد.وي در ادامه از پايين بودن حق الزحمه هاي افراد گلايه کرد و گفت: افرادي در کميسيون هاي مختلف با ما همکاري دارند لذا اعضاي هيئت علمي دانشگاه يا معلمان مجرب هستند و فقط جلسه اي هزار تومان دريافت مي کنند و لذا بسياري از اين اساتيد حاضر به همکاري با ما نيستند.
    سليمان زاده کارشناس مسئول ارزشيابي امور اداري نيز اظهار داشت: يکي از دغدغه هاي فرهنگيان، اطلاع رساني نامناسب پيرامون مسائل آموزشي و اداري است، معلمان اظهار مي نمايند از برخي از مسائل به موقع و به طور دقيق مطلع نمي شوند. يکي از اين موارد طرح جديد ارزشيابي است که همکاران به دليل عدم اطلاع دقيق از مفاد دستورالعمل مربوط نسبت به اجراي آن معترض مي باشند. در حالي که طرح جديد ارزشيابي، به صورت يک پروژه توسط اساتيد دانشگاه، تنظيم و تمامي مراحل علمي آن مدنظر بوده و پس از چند نوبت نظرسنجي و انجام آزمايشي، به اجرا گذاشته شده است.
    همانطور که اطلاع داريد، در کشور ما مبدا توجه به ارزشيابي از سال 1332 با تدريس در موسسه علوم اداري آغاز شده است. سال 1345 با تصويب قانون جديد استخدام کشوري، وزارتخانه ها بر اساس ماده 28 و 41 قانون، مکلف شدند در فواصل معين شايستگي و استعداد مستخدمين را مورد بررسي قرار داده و نتيجه را در پرونده پرسنلي کارکنان منعکس نمايند. ولي عملا در بسياري از سازمان ها توجه خاصي به ارزشيابي نشده است.
    پس از پيروزي انقلاب اسلامي، با تصويب قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت و تاکيد برخي از مواد قانون برنامه اول توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي، به موضوع ارزشياي کارکنان توجه بيشتري شد.
    بعد از چند مرحله اجراي طرح هاي مختلف، از سال 1372 تا سال 1382 کارکنان با روش مديريت عملکرد و با تکنيک مديريت مبتني بر هدف و مقياس رتبه اي ترسيمي و فرم هاي 30 امتيازي ارزشيابي شده اند.در راستاي تحقق اهداف برنامه اصلاحات اداري و در اجراي بند (ب) رديف 6 فصل اول راهکارهاي اجرايي قانون برنامه سوم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، مبني بر بهسازي نظام ارزشيابي کارکنان و نيز به منظور ايجاد ارتباط منطقي بين نظام ارزشيابي و ساير نظام هاي استخدامي و تاثير گذاري رضايت مردم در نتايج ارزشيابي کارکنان، طرح جديد ارزشيابي توسط سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور، تدوين و طي بخشنامه شماره 194155/1803 مورخ 20/10/83 براي اجرا به کليه سازمان ها و دستگاه هاي دولتي ابلاغ شده است.
    بر اساس نامه شماره 209943/1803 مورخ 6/11/82 سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور و با عنايت به محدوديت هاي مطرح شده، طرح ارزشيابي کادر آموزشي با دريافت نظر معاونين پشتيباني، روساي امور اداري، کارشناسان ارزشيابي استان ها، مديران و معلمان برخي از مناطق تدوين و پس از تاييد سازمان فوق الذکر در تاريخ 30/8/84، براي اجرا در سال تحصيلي 85-84 ابلاغ شده است.
    هر تغيير و تحولي معمولا با مقاومت روبرو است و کارکنان واحدهاي آموزشي آمادگي لازم را براي اجراي طرح جديد نداشتند، بنابراين اعتراضاتي را به همراه داشت.
    به دنبال اعتراض همکاران، موضوع از طريق نهاد رياست جمهوري مورد توجه قرار گرفت. به همين منظور گردهمايي در اين ارتباط با حضور نمايندگان رياست جمهوري، سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور و تعدادي از صاحب نظران تعليم و تربيت، مديران و معلمان شهر تهران و شهرستان هاي تهران برگزار گرديد. پس از جمع بندي نقطه نظرات مدعوين محترم، موضوع در شوراي تحول اداري وزارت آموزش و پرورش مطرح و پس از بررسي جوانب امر مقرر گرديد؛ به علت محدوديت زماني تا پايان دوره ارزشيابي، فرا رسيدن تعطيلات تابستاني مدارس و براي جلوگيري از بروز مشکلات ديگر، در سال جاري کارکنان به شيوه ابلاغ شده مورد ارزشيابي قرار گيرند. ولي براي ارزشيابي سال تحصيلي 86-85 با کسب نظر از سازمان هاي تابعه، ادارات کل و دفاتر حوزه ستادي، طرح جديد ارزشيابي بازنگري شده و پس از تاييد سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور به مورد اجرا گذاشته مي شود.
    به لطف خدا و با صحبت هاي انجام شده، سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور، در اين زمينه همکاري لازم را مبذول خواهند داشت.جناب وزير هم نسبت به رفع مشکل فرهنگيان تاکيد دارند و با حساسيت خاصي موضوع را پيگيري مي نمايند. اميدواريم فرهنگيان معزز، در اجراي طرح همکاري نموده تا بتوانيم سال آينده طرح مناسب تري را ارائه نماييم.
    برخي معتقدند بهتر است امسال ارزشيابي انجام نگيرد و يا به شيوه سابق انجام شود. در پاسخ بايد گفت: در صورت عدم اجراي طرح، کارکنان از مزاياي نتايج ارزشيابي محروم خواهند شد. زيرا امتياز ارزشيابي سالانه در وضعيت استخدامي کارکنان موثر است. در ضمن از نتايج ارزشيابي براي برخورداري کارکنان از امتيازات ويژه (افزايش فوق العاده شغل، گروه تشويقي و ....) استفاده مي شود و عدم استفاده از فرم هاي جديد، کارکنان را با مشکلات ديگري مواجه خواهد نمود.
    غيرممکن است که يک معلم وظيفه شناس، با ارزشيابي فعلي و کم ترين تلاش براي کسب امتياز، از حقوق قانون خود محروم شود. مطمئنا همکاراني که وقت بيشتري را صرف انجام امور محوله مي نمايند استحقاق بيشتري براي برخورداري از نتايج ارزشيابي دارند.
    ويژگي هاي طرح جديد به شرح زير مي باشد:
    در سال هاي ماضي تمامي امتياز با نظر ارزشيابي کننده اعطا مي گرديد و در حال حاضر حدودا 70 درصد از امتيازات، مانند سابق با نظر ارزشيابي کننده و تقريبا 30 درصد از امتيازات برمبناي شاخص هاي کمي قابل احتساب مي باشد.
    در اين طرح شاخص هاي سنجش عملکرد، با توافق ارزشيابي کننده و ارزشيابي شونده قابل تغيير است. “خود ارزيابي” با توجه به روايت “حاسبوا قبل ان تحاسبوا”، ديدگاه مسئولين و جايگاه فرهنگيان در جامعه، مورد توجه قرار گرفته است.
    در فرم هاي جديد معياري تحت عنوان “توسعه” پيش بيني شده و امتيازاتي بيشتر از نياز کارکنان براي بهبود عملکرد آنان در نظر گرفته شده است، که کسب حداکثر 20 امتياز براي مديران، معاونان، معلمان و مديران، 15 امتياز براي متصديان و 10 امتياز براي کارکنان کافي است. فرم هاي ارزشيابي با توجه به توانايي و شرايط مشاغل، تا حد امکان يکسان تهيه شده و اگر امکاناتي براي اداره يا مدرسه اي وجود ندارد براي تمامي کارکنان آن واحد تقريبا شرايط يکسان مي باشد و از آنجا که ارزشيابي سالانه بوده و هر يک از کارکنان براي بهره مندي از مزاياي نتايج ارزشيابي با همکاران واحد سازماني خود مقايسه مي شوند، در نتيجه ضرري متوجه آنان نخواهد شد.شاخص هايي مانند ؛ حضور فعال در جلسات گروه هاي آموزشي، دوره هاي ضمن خدمت، تاليفات، تقديرنامه ها و ....، به دليل اهميت و بنا به درخواست همکاران، در طرح جديد مورد توجه قرار گرفته است و اگر به عنوان مثال امکان حضور در دوره هاي آموزشي براي کارکنان فراهم نباشد همکاران محترم مي توانند براي اخذ امتياز لازم به شيوه خودآموزي در جهت به روز بودن اطلاعات خود اقدام نمايند.
    در عصر حاضر آشنايي با فن آوري جديد و کار با رايانه جزو ضروريات است، ولي عدم دريافت امتياز اين شاخص، مشکلي براي کارکنان ايجاد نخواهد نمود. در ضمن کارکنان باسابقه به راحتي مي توانند از امتيازاتي مانند مربي گري، آموزش همکاران و ... بهره مند گردند.
    در اين طرح امتياز ويژه براي کارکناني پيش بيني شده است که بيش از انتظارات سازماني و شرح وظايف، در جهت رشد و تعالي سازماني فعاليت مي نمايند و جزو 100 امتياز اصلي فرم محسوب نمي شود، در واقع امتياز ارفاقي و اضافي است. پس حقي از کارکنان ديگر تضييع نخواهد شد.
    تدوين کتاب، مقاله، دريافت نشان دولتي، دريافت تاييديه از مراکز معتبر علمي به لحاظ ابداع و تدريس در موسسات آموزش عالي براي تربيت معلمان، جزو وظايف کارکنان نمي باشد و به عنوان امتياز ويژه، براي همکاراني که بيش از انتظار فعاليت مي نمايند، پيش بيني شده است.
    تکريم ارباب رجوع و احترام به حقوق قانوني مردم، مورد تاکيد مسئولين مي باشد. بنابراين به نظر در گام هاي اوليه و براي ايجاد فرهنگ فوق در جامعه، اختصاص 5 امتياز از 100 امتياز فرم هاي ارزشيابي کارکنان، براي اين امر مطلوب باشد. ولي نيازمند توجه و توجيه اولياء و دانش آموزان بوده و تشخيص نحوه نظرخواهي از ارباب رجوع، به عهده ارزشيابي کننده مي باشد.
    در حال حاضر تلاش ما بر اين است که ارزشيابي به گونه اي انجام گردد که ضمن رضايت فرهنگيان، در جهت تحقق اهداف آموزش و پرورش گام هاي مثبتي برداشته شود و دغدغه مسئولين امر در اين ارتباط برطرف گردد.
    حل مشکلات فرهنگيان مي تواند زمينه ساز بهبود، ارتقاء و ايجاد فرهنگ مطلوب در بسياري از زمينه ها باشد.
    کليم الله روحي کارشناس مسئول آثار و تاليف و خدمات برجسته کارکنان وزارتخانه در ادامه ميزگرد گفت: عمده فعاليت ما در قالب کميسيون ها و کميته هاي تحقيقي و تخصصي دنبال مي شود و از نيروهاي متعهد و متخصص ثابت و غيرثابت به عنوان عضو کميسيون ها استفاده مي کنيم و کارها به صورت تخصصي پي گيري مي شود. چند کميسيون اصلي داريم که يکي از آنها در ارتباط با آثار و تاليفات فعاليت دارد. در اين بخش مجموعه آثار و تاليفات رسيده مورد ارزيابي قرار مي گيرد و افراد با توجه به جداول امتياز بندي که مشخص شده امتياز لازم را کسب مي نمايند. در قسمت کميسيون آثار و تاليفات براي فعاليت هايي که به صورت مقاله و کتاب تهيه و تدوين شده باشند حداکثر 15 امتياز در نظر گرفته مي شود و براي تا ليف کتابهاي کد دار 21 امتياز پيش بيني شده است. در مجموع کليه فعاليت هايي که کارمندان آموزش و پرورش انجام مي دهند به دو دسته تقسيم مي شود؛ يک سري فعاليت عمومي است که 15 امتياز دارد و شامل مقاله و گردآوري مطلب مي شود. فعاليت ديگر که تخصصي است و اختصاص به توليد کتاب دارد که توسط مراکز، تدريس و از آن بهره مند مي شوند و 21 امتياز خواهد داشت و افراد در هر دو زمينه مي توانند فعاليت داشته باشند. و نتيجه اين فعاليت ها مي تواند در دريافت گروههاي ممتاز و ارزشيابي سالانه موثر باشد مورد ديگر در ارتباط با کميسيون طرحهاي ارزنده و تحقيقات و پژوهش است که در اين قسمت امتيازبندي براي معلمان و کارمندان و کادر اداري آموزش و پرورش با يکديگر تفاوت دارد. براي معلمان امتياز طرحها حداکثر هر طرحي 30 امتياز و در مجموع 150 امتياز است. در ارتباط با کتب بايد بگويم هر کتاب 25 امتياز که حداکثر 100 امتياز را شامل مي شود. در خصوص مقالات هم هر مقاله 10 امتياز و حداکثر 50 امتياز را در بر مي گيرد.
    براي کارمندان و کادر اداري نيز در سه مرحله امتيازدهي مي شود. مقالات چاپ شد، طرحهاي ارزنده تحقيقاتي و کتاب که در اين قسمت هر طرح ارزنده حداکثر پنجاه امتياز دارد که در مجموع يک فرد مي تواند تا 250 امتياز کسب کند. هر مقاله بين پنج تا ده امتياز دارد و يک فرد مي تواند حداکثر 120 امتياز به دست آورد. و نتايج اين امتيازات در فوق العاده ويژه کارکنان و دريافت مراحل (ارشد،خبره و عالي) تاثير گذار خواهد بود.
    وي در ادامه به کم بودن حق الزحمه و حق الجلسات اعضاي محترم کميسيون ها اشاره کرد و گفت: متاسفانه حق الزحمه اعضاي محترم کميسيون ها مطابق جدول ده سال قبل عمل مي گردد يعني هر جلسه 1000 تومان و ما به دنبال افزايش آن به حداقل پنج هزار تومان هستيم که اميد است اين امر محقق شود. و بتوانيم زحمات اعضاي محترم کميسيون را به نحو مطلوب جبران نمائيم.
    بيشتر مشکلات ما باز مي گردد به عدم همکاري سازمان مديريت با اين وزارتخانه که اميدواريم هر چه زودتر رفع گردد. و همه مسئولان و دست اندر کاران نظام بعنوان متولي آموزش و پرورش باشند و آموزش و پرورش را از خود بدانند و آن را به عنوان يک دستگاه توليد کننده در نظر داشته باشند نه يک دستگاه مصرف کننده و همه بايد دست به دست هم بدهيم تا اين استعدادهاي نهفته و خدادادي يعني نوجوانان و جوانان عزيز کشورمان را شکوفا کنيم و در جهت تحقق اهداف عاليه آموزش و پرورش گامهاي موثري برداريم.
    کميسيون ديگر در ارتباط با ابتکارات و خلاقيت هاي کارکنان وزارت آموزش و پرورش مي باشد که هدف اصلي اين بخش شناسايي افراد مبتکر و خلاق است و از اين طريق آنها را مورد تشويق قرار مي دهيم و به جامعه معرفي مي کنيم. نکته اي که در اين زمينه وجود دارد سابقه بالاي پژوهشگران و مبتکران است و همين امر باعث مي شود افراد از مزاياي ارتقاي شغلي بهره مند شوند. و با توجه به سياست سازمان مديريت و برنامه ريزي افرادي که از ارتقاي شغلي استفاده مي نمايند نمي توانند از طرح مبتکر و خلاق بهره مند شوند و اين موضوع باعث دلسردي و عدم تحريک و پويايي در آموزش و پرورش مي گردد و با توجه به پيگيريهاي مستمر متا سفانه تاکنون نتيجه مطلوب حاصل نشده و اميدواريم در آينده نزديک اين مشکل مرتفع گردد. ما به دنبال اين هستيم هر کاري که قرار است اجرايي شود ابتدا آموزش، تحقيقات و پژوهش روي آن صورت گيرد، آنگاه عملياتي شود. به همين منظور سال گذشته چندين دوره آموزش ضمن خدمت به صورت منطقه اي، استاني و کشوري برگزار کرديم و نتايج خوبي در پي داشت. براي امسال نيز ده مورد آموزش ضمن خدمت پيش بيني کرديم که از سطح مسئول امور اداري و کارگزيني استان تا کارشناسان زيرمجموعه که شامل کارشناس استخدام، کارگزيني، آثار و تاليفات، ارزشيابي و ... مي باشد. در پايان از زحمات و تلاش هاي کليه افرادي که در زمينه فعاليت هاي آموزش و پرورش و تقويت و پيشبرد برنامه ها همکاري مي نمايند صميمانه تشکر مي نمايم.
    از محمدرضا کيامرزي رئيس اداره فرابري داده ها و نظارت بر بکارگيري نيروي انساني وزارت آموزش و پرورش مي خواهيم نقطه نظرات خود را پيرامون عملکرد حوزه مسئوليت خود بيان کند. وي گفت: يکي از مسائل مهم و اساسي که در آموزش و پرورش وجود دارد و تبديل به بحران جدي شده پروسه ساماندهي بيش از يک ميليون نيروي انساني شاغل در وزارت آموزش و پرورش است. منظور از ساماندهي، استفاده بهينه از نيروهاي انساني است که به اشکال مختلف در اختيار آموزش و پرورش بوده و بايد در جهت رسيدن به اهداف آموزش و پرورش و تعليم و تربيت و پرورش دانش آموزان از آنان استفاده بهينه نمود. لذا يکي از مهمترين مسائلي که اين وزارتخانه با آن سروکار دارد تجزيه و تحليل، بررسي و برنامه ريزي در خصوص ورود، بکارگيري و جابجايي و خروج نيروي انساني است. نيرو به اشکال مختلف وارد بدنه وزارتخانه مي شود مانند: استخدام آزاد، حق التدريس، دانشجوي تربيت معلم، سرباز معلم و ... که بايد متناسب با نياز فعلي و نيازهاي آتي باشد. پس از آن مرحله نگهداشت و بکارگيري نيروي انساني با توجه به نياز مقدورات در حد مقررات است در اين زمان نياز افراد و آموزش و پرورش به نقل و انتقال افراد مطرح مي شود که مي تواند در تعادل و عدم تعادل نيروي انساني نقش تعيين کننده اي داشته باشد و در نهايت خروج نيرو به طرق مختلف مطرح است که مهمترين آن نيروها مي باشد. بنابراين بايد به طريق مناسب برنامه ريزي شود تا اين نيروها جوابگوي نيازهاي آموزش و پرورش باشند. اين برنامه ريزي را ساماندهي نيروي انساني مي گوئيم. بايد بين عرضه و تقاضاي نيروي انساني تعادل برقرار کرد. عواملي را که بر ساماندهي نيروي انساني موثرند به دو دسته بزرگ مي توان تقسيم کرد:
    1- عوامل داخلي
    2- عوامل خارجي
    از مهمترين عوامل داخلي که مي توان نام برد؛ تغيير ساعت هفتگي کتب درسي است. اگر درس رياضي که سه ساعت است به دو ساعت کاهش يابد مشاهده خواهيد کرد در کل کشور تعداد زيادي معلم رياضي اضافه مي آيد و يا برعکس اگر کلاس زبان را از دو ساعت به سه ساعت افزايش دهيم باز هم کلي معلم زبان کم خواهيم داشت.
    بنابراين وقتي در سطح کلان به اين مسئله نگاه شود و بخواهيم برنامه ريزي کنيم بايد همه جوانب مسئله را در نظر داشته باشيم. بايد مسئله مازاد که يکي از مشکلات وزارتخانه است به صورت ريشه اي حل شود و حل آن در بيرون از وزارتخانه است. در مقطعي آموزش و پرورش براي رفع نياز نيروي انساني خود متوسل به استفاده از معلمان حق التدريس شد و هدف آموزش و پرورش از اين کار استخدام آنان نبود و حق التدريس را به عنوان يک نيروي موقتي لحاظ کرده بود تا از اين بحران نجات پيدا کند تا بتواند کي برنامه ريزي صحيح و دقيق در اين مورد داشته باشد. در سال 83 مجلس شوراي اسلامي قانوني را تصويب کرد مبني بر اينکه چهل هزار نفر از معلمان حق التدريس را آموزش و پرورش با چهار سال سابقه خدمت استخدام کند، نتيجه اين شد که تمام افرادي که به هر طريقي با آموزش و پرورش همکاري داشتند انتظار استخدام داشته باشند. در نتيجه آموزش و پرورش با توجه به نکاتي که همکاران در خصوص سازمان مديريت و برنامه ريزي کردند جوابگوي اين همه نيرو و انتظار آنان نيست. بنابراين امروز وزارت آموزش و پرورش با مشکلات زيادي روبرو است. ما از طريق رسانه هاي جمعي افکار عمومي را متوجه معضلات و مشکلات آموزش و پرورش مي کنيم. ثبت نام دانش آموز بايد دغدغه وزارت آموزش و پرورش باشد نه صرفا دغدغه والدين. همکاري مردم و ساير دستگاه ها به ويژه سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور مي تواند مشکلات ما را کاهش دهد که متاسفانه به دليل فاصله فکري که بين کارشناسان آن سازمان و آموزش و پرورش وجود دارد نتوانسته ايم نيازهاي خود را خوب به سازمان مذکور تفهيم کنيم. و اين ناهماهنگي ها باعث مي شود که از نظر نيرو و ... همواره دچار مشکل شويم. اگر سازمان مديريت و برنامه ريزي نيازهاي وزارتخانه را قبول ندارد پس او مسئوليت تامين کلاسها و معلمان را به عهده بگيرد و وزارت آموزش و پرورش را تعطيل نموده يا در آن سازمان ادغام نمايند.
    
    
    
    


 روزنامه رسالت، شماره 5911 به تاريخ 22/4/85، صفحه 18 (فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 654 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي ترويج و آموزش كشاورزي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 45)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است