|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق85/4/26: تشكيل جهاد سازندگي
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3362
چهار شنبه 17 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 810 26/4/85 > صفحه 4 (سياست) > متن
 
      


تشكيل جهاد سازندگي
حاشيه اي بر دو مقاله

نويسنده: محمدتقي امانپور

در شماره ۷۸۸ صفحه ۴ مورخ ۳۰/۳/۸۵ (سي ام خرداد ۸۵) آن روزنامه مطالبي درخصوص چگونگي تاسيس جهاد سازندگي درج شده است و قبل از آن نيز در سالنامه ۸۴ شرق مطالبي از سوي جناب آقاي دكتر يزدي در همين خصوص ايراد شده و متاسفانه به رغم آنكه حقايق بسياري در مورد چگونگي تاسيس نهضت مقدس جهاد سازندگي ناديده گرفته شده موضوع از سوي وزارت جهاد كشاورزي يا ديگر دست اندركاران تبيين و پاسخگويي نشده است لذا بر خود لازم ديدم كه به عنوان عضو هيات موسس جهاد سازندگي كه ۲۲سال از تاسيس تا ادغام جهاد سازندگي حضوري فعال و موثر در اين نهاد مقدس داشته است مطالبي را به عنوان پاسداري از حقيقت و ثبت در تاريخ ارزشمند انقلاب اسلامي به استحضار برسانم انشاء الله بتواند براي مردم عزيز و جوانان پرشور مورد استفاده قرار گيرد.نهضت مقدس جهاد سازندگي بدون هيچ قيد و شرطي مولود فرمان تاريخي حضرت امام خميني(ره) رهبر فقيد و بنيانگذار جمهوري اسلامي در ۲۷/۳/۵۸ است. اينكه افراد، گروه ها و جمعيت هاي زيادي به نحوي خود را دخيل در تاسيس جهاد سازندگي مي دانند به فراگير بودن و تاثيرگذاري خود نهضت جهاد سازندگي برمي گردد كه ناشي از فرمان تاريخي حضرت امام(ره)، حضور موثر و بسيار گسترده مردم و سپس حمايت و كمك هاي دولت موقت و به ويژه شوراي محترم انقلاب اسلامي و سپس دولت هاي بعدي و حضور و حمايت همه مسئولين محترم نظام در همه رده ها و خاصه حضرت امام و سپس مقام معظم رهبري بوده است. در فاصله پيروزي انقلاب اسلامي در ۲۲/۱۱/۵۷ و تاسيس جهاد سازندگي به فرمان حضرت امام(ره) در ۲۷/۳/۵۸ افراد بسياري در انديشه حركتي به نام جهاد سازندگي و يا با محتواي جهاد سازندگي بوده اند نه تنها در نخست وزيري اين بحث از سوي دانشجويان و محافل ديگر با آنها مطرح و مورد بحث بود بلكه ديگران از جمله موضوع تشكيل چنين حركتي آن هم در قالب اردوهاي سازندگي در شوراي مركز حزب جمهوري اسلامي مطرح و مورد نظر و در حال برنامه ريزي بود. توسعه نيافتگي روستاها و آسيب ديدن توليد كشاورزي كشور و فقدان مديريت كارآمد در رابطه با امور روستايي تولد يك نهضت و حركت سازندگي را طلب مي كرد و كشور آبستن چنين نهادي بود و دير يا زود بايد متولد مي شد لذا افراد و گروه هاي بسياري پيگير چنين حركتي بودند اما به لحاظ احترام به زحمات آناني كه واقعاً براي تاسيس جهاد سازندگي زحمات بيشتري كشيدند و بعداً عمر و زندگي خويش را وقف حفظ و حراست از آن طي ۲۲ سال از تولد تا ادغام نمودند و اكنون نيز عزيزان ديگر در قالب وزارت جهاد كشاورزي تلاش دارند كه ارزش ها و هويت انقلابي قبلي را احيا كنند اجازه مي خواهد اشاره كوتاهي به روند تاريخي شكل گيري تاسيس جهاد سازندگي بنمايد.
    ۱- سال هاي ۵۴ تا ۵۷ سال هاي ويژه و خاصي از حيات نهضت انقلابي دانشجويان مسلمان است در شرايطي كه انشعاب هاي غيرمذهبي در فعاليت گروه هاي مذهبي صورت گرفت، دانشجويان مسلمان به دنبال حفظ هويت ديني مبارزات دانشجويي بودند. در همين رابطه دانشجويان مسلمان دانشگاه هاي پلي تكنيك، صنعتي شريف، دانشگاه تهران، دانشگاه ملي سابق و دانشگاه علم و صنعت ايران مبادرت به تاسيس هسته مركزي نهضت دانشجويان مسلمان كرده و تلاش اصلي خود را به همسو كردن مبارزات دانشجويي با مبارزات مردم كه به رهبري امام خميني(ره) هر روز شدت بيشتري مي يافت متمركز نمودند.
    ۲- در هفته آخر بهمن ماه ۱۳۵۷ كه حدود يك هفته از پيروزي انقلاب اسلامي گذشته بود اين گروه كه حدود ۱۵ نفر مي شدند در خيابان ايران مدرسه رفاه به حضور امام خميني(ره) رهبر فقيد انقلاب اسلامي رسيده و گزارشي از فعاليت هاي خود را عرضه كردند.
    ۳- آقايان رضا افشار، مرحوم حسين شوريده، مرحوم رحمان دادمان، محسن ميردامادي، ابراهيم اصغرزاده، حبيب بي طرف، محمود حجتي و اينجانب (محمدتقي امانپور) از جمله افراد حاضر در اين جمع ۱۵نفري كه خدمت امام رسيدند، بودند. با توجه به روحيات دانشجويي آن زمان مطالب مهم و جالبي ردوبدل شد كه بعضاً اشاره مي شود.
    ۴- از جمله در پايان گزارش تقديمي يك مطلبي نيز خدمت ايشان عرض شد و آن اينكه حضرت عالي كه انقلابي ترين مرد جهان هستيد چرا نخست وزيري كه ليبرال است انتخاب كرده ايد. امام كه تا آن موقع سر خود را پايين نگه داشته و سراپا گوش بودند سر را بلند كرده و نگاهي به جمع حاضر كردند سپس مطالب مهمي فرمود.
    ۵- ابتدا از حضور و فعاليت دانشجويان و دانشگاهيان در نهضت اسلامي تقدير كردند، سپس فرمودند شما جوانان تندي هستيد. شما پنجاه سال پهلوي را تحمل كرديد حالا ۵ سال هم بازرگان را تحمل كنيد. با دولت همكاري و به او كمك كنيد. همچنين تاكيد كردند هر چه همت داريد بگذاريد روي دانشگاه ها، برويد دانشگاه ها را اصلاح كنيد «بيرون با من». حضرت امام(ره) اين عبارت را بسيار صميمانه و قاطع بيان فرمودند.
    ۶- ما كه پاسخ دندان شكني گرفته بوديم و تكليف خود را كامل و روشن شده مي ديديم از ايشان تقاضا كرديم كه جهت ارتباط فعال و دائمي با ايشان نماينده اي را تعيين بفرمايند. در همين اثنا آقاي دكتر ابراهيم يزدي وارد اتاق شدند ايشان فرمودند همين جوان نماينده اينجانب هستند برويد با دولت كمك و همكاري كنيد.
    ۷- همان جا وقت جلسه حضوري با مرحوم مهندس بازرگان از طريق آقاي دكتر يزدي هماهنگ شد و دو يا سه روز بعد يك جمع ۶۰ (شصت) نفري رفتيم نخست وزيري. در طبقه ۲ در اتاق بزرگي كه مفروش و مبلمان بود جلساتي را با مرحوم مهندس بازرگان و آقاي دكتر يزدي داشتيم كه مطالب مختلفي مطرح و حاضرين كه از اساتيد دانشگاه و دانشجويان و از دانشگاه هايي كه قبلاً نام بردم بودند نقد و بررسي مي كردند. از اساتيد محترم آقايان دكتر غفوري فرد، دكتر نيك روش، مهندس ميرسليم و دكتر زيباكلام را به خاطر مي آورم كه در جمع حاضر بودند.
    ۸- موضوع مهمي كه در اولين جلسه مطرح شد ملاقات با حضرت امام و لزوم همكاري با دولت موقت بود. مرحوم مهندس بازرگان فرمودند اداره كشور بچه بازي نيست، كمك و همكاري مهم شما اين است برويد دانشگاه درس بخوانيد، حزب و كادر آموزش ديده داريم خودمان دولت و كشور را بلديم اداره كنيم و اين شعر طنز را قرائت كردند: «كار هر بز نيست خرمن كوفتن- گاو نر مي خواهد و مرد كهن».
    ۹- روحيه سمج دانشجويي و ديدگاه خاصي كه براي اطاعت از فرامين حضرت امام وجود داشت منجر به يك پيشنهاد شد و آن اينكه دانشجويان در اداره مناطق بحراني از جمله كردستان، سيستان و بلوچستان، گنبد و تركمن صحرا، مسجد سليمان و خوزستان و چهارمحال و بختياري كمك كنند و تيم هايي مجهز براي فعاليت و هدايت امور سياسي و فرهنگي و فعاليت هاي انقلابي و مردمي به اين مناطق اعزام شوند. مقرر شد كه جمع فردي را به عنوان نماينده خود معلوم كند تا با صدور حكمي در ستاد مشترك ارتش به عنوان نماينده نخست وزير مستقر شده و با استفاده از امكانات ارتش اين اعزام ها و سازماندهي ها صورت گيرد. دوستان لطف كردند و اينجانب را انتخاب و معرفي كردند كه طي حكمي به عنوان نماينده نخست وزيري در اداره دوم ارتش جمهوري اسلامي مستقر شدم.
    ۱۰- ظرف مدت كوتاهي همه برنامه ريزي ها صورت گرفت و تيم هاي فعال سياسي فرهنگي از هر دانشگاه به مناطق بحراني اعزام شدند، از جمله: ۱-۱۰- گروه اعزامي دانشگاه صنعتي اميركبير (پلي تكنيك) به سرپرستي آقايان محسن ميردامادي و علي اكبر مهرفرد به كردستان. ۲- ۱۰- گروه اعزامي دانشگاه صنعتي شريف به سرپرستي آقايان مرحوم حسين شوريده و ابراهيم اصغرزاده به گنبد و تركمن صحرا. ۳-۱۰- گروه اعزامي دانشگاه ملي سابق (شهيد بهشتي فعلي) به سرپرستي آقايان آعبدالله و سيفي كار به خوزستان و مسجد سليمان.۴-۱۰- گروه اعزامي دانشگاه صنعتي اصفهان به سرپرستي آقاي محمود حجتي به شهركرد.۵-۱۰- گروه اعزامي دانشگاه تهران به سرپرستي مرحوم جواد خياباني (احتمالاً) به سيستان و بلوچستان.به هر گروه خودرو، امكانات صوت و تصوير و تكثير و مقداري وجه نقد داده شد.همچنين احكامي نيز براي آنان به امضاي اينجانب به عنوان نماينده نخست وزيري خطاب به مسئولان استان هاي مربوط صادر و همه آنها به همكاري فعال با گروه هاي اعزامي فراخوانده شدند. قابل ذكر است كه اعزام همه گروه ها تا ۱۵/۱۲/۱۳۵۷ به اتمام رسيد.
    ۱۱- اسفند ۵۷ و فروردين و ارديبهشت ۱۳۵۸ سه ماه حضور اين گروه ها در مناطق بحراني بود كه كمك ارزنده اي به هدايت فعاليت ها و تحولات در جهت مطلوب و مورد نظر جمهوري اسلامي نمودند همچنين اين گروه ها گزارشات بسيار مهمي از تحولات و اوضاع سياسي امنيتي و فرهنگي اين مناطق تهيه و به اداره دوم كه مركز هماهنگي آنها بود ارسال نمودند كه پس از تحليل و جمع بندي در اختيار شوراي انقلاب اسلامي و نخست وزيري قرار مي گرفت و منشأ اقدامات و تصميمات مهمي گرديد.
    ۱۲- تحليل نهايي همه گروه هاي اعزامي آن بود كه اثربخشي فعاليت هاي سياسي فرهنگي در شرايط فقر و توسعه نيافتگي به خصوص در مناطق روستايي و محروم محدود است و بايد چاره انديشي اساسي بشود كه جمع بندي نظرات منجر به تهيه طرحي به عنوان تشكيل نهضت جهاد سازندگي گرديد كه اساس آن مشاركت نهضت دانشجويي در آن به ويژه در قالب تشكيل اردوهاي سازندگي در تابستان ۵۸ در مناطق روستايي كشور بود. اين طرح طي ارديبهشت ماه ۵۸ به نظر خواهي دانشگاه هاي تهران و سپس سراسر كشور گذاشته شد و پس از جلب موافقت آنها مدون و از طريق آقايان رضا افشار و توسط شهيد بهشتي به محضر مبارك حضرت امام (ره) تقديم شد. تعبير شهيد بهشتي آن بود كه امام با ملاحظه طرح انگار گمشده اي را يافته و آن را بسيار ميمون و مبارك خواندند و فرمودند برويد و مقدمات را يك ماهه آماده كنيد براي تاسيس جهاد فرمان صادر خواهم كرد. سعي شود همه امور قبل از صدور فرمان سازماندهي شود. در همين فاصله مسائل با نخست وزير هم مطرح و در نخست وزيري نيز گروهي روي تشكيل چنين حركتي كار مي كردند.
    ۱۳- به لحاظ اهميتي كه مشاركت عمومي مردم و همه گروه هاي سياسي در شكل گيري اين نهضت سازندگي داشت علاوه بر نخست وزيري مسئله در جلساتي با همه گروه ها و تشكل هاي سياسي مطرح شد كه اين جلسات بيشتر به جلسات سهم خواهي و طرح ديدگاه هاي پراكنده منجر مي شد. نهايتاً همه توافق كردند كه محوريت اجرايي اين طرح با نهضت دانشجويي كشور باشد و ديگر گروه ها مشاركت و همكاري نمايند.
    ۱۴- هفته اول خرداد ماه جلسات هماهنگي تشكيل و تشكيلات مختصري تهيه و اساسنامه اوليه مدون شد و مقرر شد نماينده اي به هر استان برود و مقدمات تشكيل جهاد سازندگي را در استان ها فراهم نمايند ازجمله اينجانب در ۱۰/۳/۱۳۵۸ عازم خوزستان شدم تا شوراي پيشنهادي جهاد را تشكيل داده و آماده براي اجراي فرمان تاريخي حضرت امام كه به زودي صادر خواهد شد باشيم. در طرح تشكيل شوراي جهاد سازندگي در هر استان نماينده استانداري و نماينده روحانيت و كميته هاي پنج گانه كشاورزي، فني، عمران، بهداشت و درمان و امور فرهنگي ديده شده بود.
    ۱۵- طي خرداد ماه ملاقات و پيگيري هاي بسياري صورت گرفت كه مهم ترين آنها يك يا دو روز قبل از صدور فرمان تاسيس جهاد سازندگي توسط آقايان رضا افشار، عباس آخوندي و حجت الاسلام والمسلمين جناب آقاي ناطق نوري با امام در قم بود كه درخواست تسريع در صدور فرمان با توجه به فراهم بودن مقدمات گرديد و چند روز بعد اين فرمان تاريخي صادر گرديد و جهاد سازندگي در سراسر كشور از صبح روز ۲۸/۳/۱۳۵۸ با تشكيلات كار شده و محل آماده شده و دستور كار مقدماتي و تعيين شده آغاز به كار نمود.
    ۱۶- شهيد مظلوم بهشتي در ابتدا به عنوان نماينده شوراي انقلاب در جهاد سازندگي تعيين و سپس حجت الاسلام والمسلمين جناب آقاي ناطق نوري به عنوان نماينده امام و جناب آقاي بني اسدي به عنوان نماينده نخست وزير و آقايان رضا افشار، عباس احمدآخوندي و مجتبي آلادپوش به عنوان اولين شوراي مركزي جهادسازندگي تعيين و كار خود را آغاز نمودند.
    ۱۷- اگرچه افراد و گروه هاي مختلفي در تاسيس اوليه مشاركت داشتند اما بسياري از آنها خيلي زود از اين حركت فاصله گرفتند، از جمله اكثريت فعالين هسته مركزي نهضت دانشجويي از جمله آقايان ميردامادي، اصغرزاده، بي طرف و... ظرف يكي دو ماه اول و با تعيين نمايندگي حضرت امام و تشكيل شوراي مركزي از اين حركت فاصله گرفته و با حضور فعال در دانشگاه دست اندركار شكل گيري انقلاب فرهنگي در ادامه رهنمود اوليه امام در خصوص اصلاح دانشگاه ها و سپس برنامه ريزي براي تسخير لانه جاسوسي و ديگر فعاليت هاي فرهنگي سياسي شدند. آقايان افشار، آخوندي، شوريده، اينجانب و تعداد ديگري از دوستان به عنوان افراد باقي مانده از هيات موسس اوليه از جمله افراد ادامه دهنده نهضت مقدس جهاد سازندگي پس از صدور فرمان امام بودند كه تعدادي بعداً در سنگرهاي ديگر خدمت كردند و عده اي هم توفيق داشتند تا سال هاي زيادي خدمتگزار جهاد سازندگي باشند.
    ۱۸- دستاوردهاي جهاد سازندگي و گسترش ابعاد اثرگذاري آن به بركت فرمان حضرت امام و حمايت هاي بعدي ايشان و ديگر مسئولين نظام اسلامي به هيچ وجه با ابعاد حركتي پيش بيني شده توسط موسسين قابل مقايسه نيست به همين لحاظ بايد اين توفيقات را صرفاً دستاورد بزرگ انقلاب اسلامي و حاصل نقش و اثرگذاري امام و مردم دانست و هر يك از افراد نام برده شده يا افرادي كه نامي از آنها برده نشده تنها در قالب احدي از آحاد خيل عظيم جهادگران كه از طبقات مختلف اجتماعي گردن به فرمان امام نهاده و مظلومانه و گمنام تا شهادت و اسارت و زندان و شكنجه توسط ضدانقلاب در سازندگي كشور ايستادگي كردند قلمداد شوند و هر گونه سهم خواهي يا انتساب در مشاركت آنان در اين حركت جايي بيشتر از مشاركت آنها همچون ديگر اقشار موثر و بي نام و نشان ديگر كه واقعاً ادعايي ندارند و خدمتگزاران بي مزد و منت انقلاب اسلامي بوده اند نخواهد داشت. ذكر اين نكته نيز خالي از لطف نيست كه هر چند دولت موقت و همه كارگزاران دست اندركار به سهم خود در كمك به جهاد سازندگي تلاش نمودند كه عندالله ماجور خواهند بود اما بايد توجه داشت كه نوع تفكر و انتظارات نهضت دانشجويي و موسسين جهاد سازندگي با نوع و تفكر و توقع دولت موقت از اين حركت متفاوت بود به همين دليل جهاد سازندگي محدود به تشكيل چند اردوي ساده دانشجويي در تابستان ۵۸ نشد بلكه خود نهضت بزرگ و عظيمي براي سازندگي شد كه روش كاري جديدي را به عنوان مديريت جهادي و فرهنگ جهادي كار كردن مطرح كرد و آن را گسترش داد و اين پيشتوانه اي بود كه جهاد را همه سنگرهاي خدمتگزاري اعم از روستا و مناطق محروم يا عرصه دفاع مقدس يا حوزه جهاد علمي يا در موضوع تربيت كادرهاي فني و تخصصي مورد نياز نظام اسلامي به نهادي موثرتر، موفق و بدون رقيب تبديل نمود امروز نيز هنوز اين اميدواري هست كه اين نهاد به رغم تحولات بسيار و ادغام با كشاورزي و بسياري اتفاقات ديگر هنوز بتواند منشا تحولات و خدمات جديدي در عرصه سازندگي كشور بشود. شرط اصلي آن است كه دست اندركاران چنين اراده و آرماني را در سر داشته باشند.
    
    


 روزنامه شرق، شماره 810 به تاريخ 26/4/85، صفحه 4 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 391 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مشاوره شغلي و سازماني
متن مطالب شماره 34، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است