|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه85/4/29: پدر راستين تخت جمشيد
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 657
سه شنبه دوم بهمن ماه 1386


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 229 29/4/85 > صفحه 20 (صفحه آخر) > متن
 
 


عكس يادگاري  
پدر راستين تخت جمشيد
براي درگذشت نخستين باستان شناس ايراني تخت جمشيد

نويسنده: محمدحسن طالبيان


    عليرضا شاپور شهبازي، نخستين باستان شناس ايراني تخت جمشيد، روز دوشنبه 26 تيرماه پس از طي يك دوره طولاني بيماري، دار فاني را وداع گفت. براي آشنايي مخاطبان با فعاليت هاي ارزنده اين باستان شناس شهير ايراني از محمد حسن طالبيان، رييس بنياد پژوهشي پارسه و پاسارگاد خواستيم تا يادداشتي در اختيار سرمايه قرار دهد.
    
    
    
    «خاتم المورخين» و «حافظ» تاريخ هخامنشيان به تاريخ پيوست. دكتر عليرضا شاپور شهبازي، برجسته ترين كارشناس تاريخ دوره هخامنشي در سراسر گيتي و از چهره هاي ماندگار و منحصر فرهنگي كشور در سال 1321 در شيراز و در خانواده اي اصيل و دين باور ديده به جهان گشود. از كودكي در فضاي اشعار حافظ، سعدي و به ويژه فردوسي پرورش يافت; به گونه اي كه بخش هايي از شاهنامه را از همان دوران تا دم واپسين از بر داشت. اين خود زمينه ساز شكوفايي عشق ايشان به فرهنگ كشور و مكان هايي شد كه در شاهنامه ذكر آن رفته است; كه قطعادر اين ميان، محوطه ميراث جهاني تخت جمشيد از جايگاه ويژه اي برخوردار بود. وي در فضايي معنوي عرفاني سير مي كرد كه خود باعث شكل گيري اراده ايشان در جهت پژوهش هدف مند درباره تاريخ ايران شد.
    
    پس از ترجمه آثار مورخان يوناني درباره ايران باستان در اوايل سده حاضر خورشيدي كه نخستين بار باعث آشنايي ايرانيان با تاريخ راستين باستاني خود شد، تا حدود نيم قرن تمامي نوشته هاي داخلي بر همان كارهاي اوليه استوار بود كه البته بعضاخالي از برخي اشتباهات نيز نبودند. پس از آن بود كه تحول عمده در پژوهش هاي كارشناسانه به قلم توانا و ذهن بارور دكتر شهبازي رخ داد كه پژوهش هاي تاريخي ايران را مبناي آكادميك بخشيد. ايشان ابتدا با اخذ مدرك كارشناسي تاريخ از دانشگاه شيراز، راه خود را براي ورودي ژرف تر به تاريخ كشور گشود و رتبه نخست دانشگاه را به دست آورد. ماحصل اين دوره، نگارش كتاب مستطاب «كوروش بزرگ» در سال 1349 بود كه سال بعد برنده جايزه نخست كتاب سال شد. ارزش والاي اين كتاب، تنها در سال هاي پيامد آشكار شد كه پژوهش گران غربي (كه به ندرت به آثار معاصر فارسي استناد مي كنند) بارها و بارها به كتاب مذكور ارجاع دادند. به نوشته خود ايشان در پيش گفتار كتاب براي نگارش آن، شش سال تمام زمان صرف شده است.
    
     دكتر شهبازي سپس براي كسب مدرك كارشناسي ارشد و دكترا، رهسپار انگلستان شد و مدرك دكتراي خود را در رشته باستان شناسي و زبان هاي باستاني از كالج سلطنتي لندن به دست آورد. در پي آن بود كه كتاب مرجع ديگر خود يعني «جهان داري داريوش بزرگ» را منتشر كرد كه به بررسي علمي تاريخ دومين بنيادگذار دودمان هخامنشي مي پرداخت.
    
    ايشان در سال 1353 «بنداد kهخامنشي» را در تخت جمشيد بنياد گذارد كه تا سال 1358 مدير آن بود. وي در اين مدت، دست به انتشار مجموعه كتب با ارزشي زد كه از آن جمله مي توان به «شرح مصور تخت جمشيد و نقش رستم» به چهار زبان اشاره كرد. در زمان مديريت ايشان بر بنداد بود كه دانشجويان برجسته اي چون «مايكل روف» كه امروزه از كارشناسان بنام نقش برجسته هاي تخت جمشيد در سطح جهان شمرده مي شوند در بنداد به كار و پژوهش مي پرداختند. امروزه هيچ دانشجوي تاريخ، بدون رجوع به آثار گران بهاي استاد، قادر به درك درست تاريخ كشور بر مبناي اصول آكادميك نيست و در ميان پژوهش گران غير ايراني نيز نام ايشان به عنوان پژوهش گري هوشمند و تيزبين، زبانزد است.
    
     از برجسته ترين كارهاي ايشان به زبان انگليسي، ترجمه و آوانگاري كتيبه هاي پارسي باستان تخت جمشيد و نيز مدخل هاي گوناگون در پيوند با تاريخ هخامنشي، در فرهنگ ايرانيكا است كه از اهميت جهاني برخوردار است. آخرين كار بزرگ ايشان به زبان فارسي، تاريخ مفصل ساسانيان است كه در سال هاي اخير بسيار از آن ياد مي كرد و به آن مي باليد. كتاب مزبور به زودي تحت عنوان ترجمه طبري شهبازي منتشر خواهد شد و در واقع، عمده حجم كتاب، حواشي گرانبهاي استاد بر تاريخ گرانقدر طبري است.
    
    از ويژگي هاي برجسته دكتر شهبازي، تسلط بي چون و چراي ايشان به زبان انگليسي و آلماني بود كه در ميان ايران شناسان زبانزد شمرده مي شد. نثر انگليسي ايشان چنان روان بود كه هيچ يك از مقالات ايشان را در نشريات تخصصي انگليسي زبان، به دست ويراستار نمي سپردند كه حتي در ميان پژوهش گران غربي نيز بسيار كم سابقه است. زبان پارسي چنان در خون استاد بود كه خود به خود به سبك شاهنامه و كتب صدر ادبيات فارسي مي نوشت و مي انديشيد.از سال 1380 كه بنياد پژوهشي پارسه پاسارگاد در وسعت بيش تري و در حوزه هاي گوناگون علمي در تخت جمشيد شكل گرفت، دكتر شهبازي به عنوان مشاور عالي علمي بنياد، سهم بزرگي در رشد و اعتلاي پژوهش در محوطه ميراث جهاني ايفا كرد. هم چنين همكاري تنگاتنگي با فرهنگستان علوم كشور، در تدوين مدخل هاي مربوط به تاريخ دوره هخامنشي در دائره المعارف بزرگ اسلامي داشت. چنان ذهن پويايي داشت كه حتي در ساليان واپسين عمر پربارش، بارها كارهاي گذشته خود را نقد و كاري در خور ستايش تر خلق مي كرد. اطلاع رساني و معرفي تخت جمشيد به كارشناسان و بازديدكنندگان، به صورت جامع، مستند و علمي، كه در ايران بي نظير است، حاصل همت والاي استاد است.
    
     ايشان در سال هاي آخر زندگي و در سفرهاي تابستاني خود به ميهن، ساعت هاي متمادي در تخت جمشيد و عمدتادر محل كتابخانه مي ماند و به پژوهش و يا سامان دهي چارچوب علمي بنياد مي پرداخت. ايشان را به طور خودجوش، پدر باستان شناسي نوين هخامنشي خوانده اند و بايد افزود پدر راستين تخت جمشيد و پاسارگاد نيز بود، چرا كه به نياكان بزرگش عشق مي ورزيد و حرمت ايشان را واجب مي شمرد. بي گمان درگذشت زود هنگام ايشان، ضايعه اي جبران ناپذير براي جامعه فرهنگي كشور و شيفتگان تاريخ و هويت ايران شمرده خواهد شد. روانش شاد و يادش گرامي باد.
    
    


 روزنامه سرمايه، شماره 229 به تاريخ 29/4/85، صفحه 20 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1920 بارآثار ديگري از "محمدحسن طالبيان"

  اهميت و بازتاب «لوور در تهران»
محمدحسن طالبيان *، اعتماد 30/4/97
مشاهده متن    
  هوشياري و توجه بازمي گردد / ثبت جهاني آثار و تاثير واقعي آن
محمدحسن طالبيان*، اعتماد 23/10/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت كفش
متن مطالب شماره 252، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است