|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد85/5/11: پاسخ هاي هاشمي رفسنجاني
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4367
چهار شنبه 25 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1177 11/5/85 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


پاسخ هاي هاشمي رفسنجاني
    دفتر هاشمي رفسنجاني ، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ، در نامه يي خطاب به طلبه هاي حوزه هاي علميه سراسر كشور به بيان مطالبي تحت عنوان »درد دل ها با آنان « پرداخت .
    در اين نامه دفتر حجت الاسلام هاشمي به برخي از سوالات درباره ولايت فقيه ، شوراي رهبري ، شايعات مربوط به مسائل اقتصادي ، برابري حقوق زن و مرد و مركز تحقيقات استراتژيك پاسخ داده است . به گزارش ايسنا در بخش هايي از اين نامه آمده : مدتي است كه شنيده مي شود برخي از طلبه هاي جوان حوزه هاي علميه در مورد برخي از سخنان و عملكردهاي آيت الله هاشمي گله دارند و اخيرا نيز گلايه هاي آنان تحت عنوان رنجنامه در يكي از هفته نامه هاي تازه تاسيس شهرستاني منتشر شد. بر آن شديم تا مثل دو سه سال پيش كه با دانشجويان سخني از سر صميميت گفتيم و نوشتيم ، با اينان نيز درد دل كنيم . در اين نامه خطاب به فرزندان جوان حوزه هاي علميه و برادران عزيز طلبه آمده است : سوالات شما را در آن نشريه ديديم و خوانديم و متاسف شديم . متاسفانه گويا بعضي ها تصميم گرفته اند اصلا جوابهاي ايشان ، دفتر ايشان و ديگران را نشنوند و فقط بپرسند. تاسف بيشتر از اين رنجنامه توضيحاتي بود كه در حواشي سوالات مطرح شده بود الف ( ولايت فقيه : جاي تاسف است كه از اين كلام امام )ره ( برآشفته شده ايد كه ايشان مشروعيت را به مردم مي دادند و براي توجيه اين برآشفتگي ، به سخنان آن پير روشن ضمير استناد كرده اي
    د. به گواه تاريخ آيت الله هاشمي رفسنجاني از سال 1332 با امام راحل )ره ( همراه بود. خود ايشان در اين باره مي گويد: در نخستين سالهاي اقامت در قم ، تقدير اين گونه برايم رقم خورد كه در همسايگي ايشان باشم و علاوه بر كسب فيض از محضر ايشان در درس و جلسات ، در مسير از منزل تا كلاس و بالعكس نيز شرف همراهي با ايشان را داشته باشم و بسياري از تفكرات زندگي من ملهم از گفتار و رفتار ايشان است . من به چشم خود ميديدم كه ايشان بر خلاف برخي از آقايان ، در بيروني قالي فرش مي كنند و از همانجا فهميدم كه نبايد در برخورد با مردم رياكار بود. بعدها كه مبارزات شروع شد، بارها از ايشان شنيدم كه فقط بايد به مردم اتكا كرد و حتي چندين بار كه برخي افراد خواهان ترور بودند، ايشان موكدا بر مردم تاكيد مي كردند.
    در اين نامه همچنين با اشاره به مساله شوراي رهبري آمده است ب (شوراي رهبري : اولا آنچه را كه آيت الله هاشمي رفسنجاني از مدتها پيش و براي اولين بار در جمع علما، فضلا و طلاب حوزه علميه مشهد و بعدها در حوزه علميه قم مطرح كرد، شوراي فتوا بود و نه شوراي رهبري . ثانيا چون اين موضوع را به شكل وارونه و از طريق رنجنامه در نشريات منتشر كرديد، بايد توضيح داد تا شبه هايي كه در اذهان شما ايجاد شده ، فراگيرتر نشود:
    از كجا چنين برداشت اشتباهي براي شما ايجاد شده كه تاكيد بر شوراي رهبري ، در جهت تضعيف رهبري است * كاش يك بار از سر تامل مصاحبه مفصل ايشان با روزنامه كيهان را مي خوانديد كه در آنجا روند مباحث رهبري فردي و شورايي در مجلس خبرگان رهبري توضيح داده شده كه در جلسات خبرگان ، آن هم در روزگاري كه جامعه در تب فقدان امام امت خويش مي سوخت ، آيت الله خامنه يي در مقابل كساني كه بر رهبري فردي تاكيد مي كردند، از شوراي رهبري حمايت كردند و خوبتر اين است كه بدانيد وقتي قرار بر اين شد كه شوراي رهبري متشكل از سه نفر باشد، آيت الله خامنه يي مصرانه از حضور در شورا خودداري مي كردند و در همان جلسه وقتي گروهي شوراي متشكل از پنج نفر يعني آيت الله مشكيني ، آيت الله موسوي اردبيلي ، آيت الله خامنه يي ، مرحوم حاج احمدآقا و آيت الله هاشمي رفسنجاني را مطرح كردند، آقاي هاشمي هم عدم موافقت خويش را اعلام كردند. در راي گيري ، ابتدا رهبري فردي راي آورد و پس از آن آيت الله خامنه يي انتخاب شدند. غير از اين ، امام راحل كه رهبري بي بديل در همه اعصار اسلامي بعد از غيبت هستند، نه تنها مانند شما از اين لفظ برآشفته نمي شدند، بلكه در هر پيامي كه به خبرگان مي دادند، عب
    ارت رهبر يا شوراي رهبري را يكجا به كار مي بردند )صحيفه امام ، جلد 18، ص 6،3 و 19( اصولا خبرگان اول بودند كه شوراي رهبري را در قانون اساسي گنجاندند و علما و مراجع قم و نيزشخص امام آن را تاييد كردند. گرچه امام راحل در اواخر عمرشان فرموده اند كه رهبري فردي را بر شورا ترجيح مي دهم . ج ( شايعات مربوط به مسائل اقتصادي : سابقه اوج اين تهمت ها به دو سال اول پيروزي انقلاب برمي گردد. گروهك هاي ضدانقلاب كه آقاي هاشمي رفسنجاني را سد راه خودشان مي ديدند، متوسل به اين تهمت شدند و به هريك از افراد موثر خط امام تهمت هايي زدند و براي آقاي هاشمي اين تهمت را انتخاب كردند.
    دفتر آيت الله هاشمي همچنين با اشاره به وضعيت كار و فعاليت هاي اقتصادي و بخشي از زندگي فرزندان هاشمي رفسنجاني و برخي شبهاتي كه مطرح مي شود مي گويد: شايعه مي كنند كه مثلا در كيش يا فلانجا، فلان برج متعلق به ماست و يا شما ادعا كرده ايد خانواده هاشمي در مجموعه صنايع خودروسازي ، بانك پارسيان ، بنياد مولي الموحدين ، شركت خودروسازي دوو و... نفوذ دارند و در پشت اين قضايا هستند. حتي مي گويند بر مناطق آزاد سيطره دارند. بنده ضمن تكذيب چنين شايعاتي كه ريشه آن را عوامل ضد انقلاب و منافقين مي دانم ، همانگونه كه يك بار در جمع طلاب عزيز در شهر مقدس قم اعلام كردم ، براي چندمين بار اعلام مي كنم هركس مدركي براي اثبات اين ادعاها و يا هر جاي ديگر دارد، ارايه كند، آن را به خود او خواهيم بخشيد و براي خودش بردارد. چرا يك بار شركت هواپيمايي ماهان ، بانك پارسيان ، بنياد مولي الموحدين ، كرمان خودرو و... با مردم شفاف صحبت نمي كنند كه چيستند و سهامداران آنها كيستند* اگرچه خيلي دير شده ، اما به مصداق مثل معروف ماهي را هر وقت از آب بگيريد، تازه است خوب است كه اين موسسات مالي و توليدي ، ذره يي از نقدينگي خود را صرف شفاف سازي و نشان دادن وضعيت مالكيت خويش به
    مردم نمايند. دفتر هاشمي درباره شبهات مطرح شده در زمينه مركز تحقيقات استراتژيك نيز آورده است : ه( مركز تحقيقات استراتژيك : معلوم نيست آنچه باعث عصبانيت شما شده ، عنوان و اسم مركز تحقيقات استراتژيك است يا افرادي كه در آن سمت و مسووليت دارند* اولا مركز تحقيقات ؛ عنوان عام محل تحقيق و پژوهش بسياري از نهادها، ارگانها، سازمانها و وزارتخانه هاست و رياست جمهوري و مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز از آن مستثنا نيستند و مجلس نيز جايي شبيه به اين با نام مركز پژوهش ها دارد. مطمئنا خيلي خوب مي دانيد كه تصميمات كلان كشور نياز به كارهاي كارشناسي دارد و مركز تحقيقات استراتژيك بازوي توانمند همفكري كميسيونهاي مجمع مي باشد. درخصوص افرادش هم معلوم نشد به حضور چه كساني اعتراض داريد. رياست آنجا را نماينده ولي فقيه در عالي ترين شوراي كشور، يعني شوراي عالي امنيت ملي برعهده دارد و معاونت هاي مختلف آنها را وزراي سابق دولت هاي پس از انقلاب اسلامي دارند. مسووليت آقاي خاتمي در آن مركز هم با مشورت مقام معظم رهبري بوده است . درخصوص مركز تحقيقات استراتژيك رياست جمهوري هم دچار اشتباه شده ايد.
    
    
    
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1177 به تاريخ 11/5/85، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1537 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه مديريت تحول
متن مطالب شماره 2 (پياپي 20)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است