|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه85/6/5: سعيد عباسپور، داستان نويس: نابيناي فابريك نيستم
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 657
سه شنبه دوم بهمن ماه 1386


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 259 5/6/85 > صفحه 20 (صفحه آخر) > متن
 
 


گپ آخر  
سعيد عباسپور، داستان نويس: نابيناي فابريك نيستم


نويسنده: كيوان مهرگان


    دكتر سعيد عباسپور، كم بيناست و به قول خود يك نابيناي فابريك نيست. او داستان نويس و برنده چند جايزه ادبي است. اگرچه تحصيلات خود را در رشته روان شناسي باليني تا مقطع دكترا ادامه داده و هم اكنون به عنوان مشاور مراكز صنعتي در جذب و آموزش نيروهاي انساني،فعاليت مي كند; اما بيش تر به عنوان يك داستان نويس شناخته مي شود. او در فاصله سال هاي 79 تا 84 سه مجموعه داستان روانه بازار كرده است كه هرسه تجديد چاپ شده اند. «بوي تلخ قهوه»، «پياده روي در هواي آزاد» و داستان بلند «صداهاي سوخته »آثار چاپ شده عباسپور هستند.
    
    وي در فيلم« شب هاي زاينده رود »محسن مخملباف نيز بازي كرده است، آواز مي خواند و تاكنون چند كنسرت در داخل و خارج ايران برگزار كرده است. سعيد عباسپور متولد آبان، بزرگ شده اصفهان و مقيم تهران است.
    
    
    
    از چه زماني داستان نويسي را آغاز كرديد؟
    
    از اوايل دهه 1360 داستان نويسي را شروع كردم. البته كلمه داستان را در مورد نوشته هاي آن زمان زياد حرفه اي به كار نمي برم. آن ها پر بودند از احساسات بازي واحساس مسووليت هاي آنچناني. در هر صورت اميدوارم هيچ كدام از نوشته هاي آن وقت ها دست كسي نيفتد.
    
    در داستان نويسي چه مساله اي برايتان مهم است؟
    
    داستان نويسي به فهم من، تكنيك ديدن، شنيدن و روايت دنياست. دنيايي كه از صافي زبان و ذهن من نويسنده در زمان مي گذرد. نويسنده در مقام يك شهروند ممكن است نسبت به بسياري از مسايل حساس باشد اما در مقام داستان نويس من فقط يك اصل اخلاقي مي شناسم و آن وفاداري به داستان و ساخت داستان است و همين و بس.
    
    توصيف در داستان هاي شما جايگاه مهمي دارد. چگونه با فضاي بيروني ارتباط برقرار مي كنيد؟
    
    توصيف هم مثل هر تكنيك ديگري در خدمت داستان است و نه چيزي بيش از اين .
    
    من يكي اين كه سابقه بينايي خوبي دارم ديگر اين كه حالا هم نابيناي كامل و فابريك نيستم، از اين ها گذشته تنها راه دريافت زندگي و زمان، چشم نيست اگرچه چشم نقش خيلي مهمي در ارتباط با دنيا دارد.
    
    به چه ميزان از تخصص حرفه اي خود در داستان نويسي بهره مي گيريد؟
    
    چند شب پيش كار كم سابقه اي كردم. با دخترهايم نشستم پاي سريال نرگس.من از شخصيت سلطه جوي نرگس گفتم كه خسته ام مي كند. دخترهايم به بازي درخشان نسرين و شوكت اشاره كردند. راستش حسوديم شد. قافيه زيبايي شناختي را باخته بودم. اين را گفتم تا بگويم آن چيز كه از روان شناسي فرا گرفته ام و دروني ام شده و فراموش كرده ام، حتما جاهايي كمكم مي كند، اما به طور كلي از نظر من دانش روانشناسي يا هر دانش ديگري بيش تر وبال نويسنده است تا بالش.
    
    شما يك روانشناس هستيد. افراد حرف هاي ناگفته خود را راحت تر با شما در ميان مي گذارند، آيا از زندگي افراد نيز براي داستان نويسي استفاده مي كنيد؟
    
    باور كنيد پرسشتان بدنم را لرزاند. هيچ وقت من به آدم ها و حتي به خود زندگي به چشم ابزار نگاه نكرده ام. آدم هايي كه درد دلشان را، تنهايي ها و غم ها و روايت هايشان را براي من مي آورند، حتما چيزهايي از من مي كاهند و چيزهايي به من مي افزايند، اما هيچ وقت سوژه داستان هاي من نيستند و مبادا آن زمان كه باشند.
    
    وقتي يك كتاب را براي چاپ و انتشار آماده مي كنيد به درآمد آن هم فكر مي كنيد؟
    
    متاسفانه من هيچ وقت به چشم بازدهي اقتصادي كتاب به ناشر نداده ام. اين حتما يك اشكال است يك اشكال دو طرفه. من به عنوان نويسنده، هنوز وارث نوعي نگاه بيمار چريكي - عرفانيام كه كار فرهنگي نبايد اقتصادي باشد و مشكل ديگر بازار كالاهاي فرهنگي است كه در كشور ما هميشه كساد بوده است و گويا خواهد بود نيز هم.
    
    درباره توانايي نابينايان شعار زياد داده شده، نظر شما چيست؟
    
    اين سوال در اساس پرسش غلطي است، فكر نمي كنيد اگر مسوولان امور نابينايان و ساير امور محترم، اگر دعاي سلامت نكنند، آرزوي موفقيت براي اين و آن نفرمايند و به نفع اين و آن شعار ندهند، بيكار شوند؟! پس بگذاريد آقايان كارشان را بكنند.
    
    آيا نابينايي بر نحوه كار حرفه اي شما تاثير گذاشته است؟
    
    از نظر ابزاري نابينايي يك محدوديت ويرانگر است كه تا ويران نكند، بايد به آن انديشيد. خوشبختانه با همت والاي شركت پكتوس و دستاوردهاي درخشان نرم افزاري و سخت افزاري آن ها، اين محدوديت تا حد زيادي در روند نوشتن و ويرايش كم شده اما تاثير نابينايي بر فرآيند خلق و خيال من چيزيست كه بايد ديگران ببينند و بگويند. حتما بي تاثير نبوده.
    
    برخورد مردم با نابينايان توام با نوعي ترحم است. شما نيز قطعا با اين موارد برخورد كرده ايد يكي از آن ها را بيان مي كنيد؟
    
    من از رفتار (به گفته شما) ترحم آميز مردم با نابينايان گله اي ندارم.
    
    گله اي اگر باشد، كه هست، از راديو و تلويزيون است و پيش و بيش از آن، از دست اندركاران امور نابينايي. در زمينه اشتغال، در زمينه شكوفايي استعداد ها، در زمينه ابزارمندي كه آغاز راه خوشبختي است يعني _در زمينه حمايت ازدستاوردهاي IT نابينايان دست اندركاران محترم چه دستاوردهاي درخشاني دارند يا داشته اند؟
    
    شما يكي از كتاب هايتان را به استاد شجريان تقديم كرده ايد. چرا؟
    
    من همواره به شجريان از دو منظر نگاه مي كنم. از منظر تاريخي; شجريان بيان دردمندانه و صميمي تاريخ چند دهه ماست. از خون جوانان وطن و برادر و چاووش ها و بيداد و آذرستون و قاصدك و شب سكوت كوير و قاصدك و فرياد و ...
    
    علاوه بر اين، در زندگي عاطفي - رواني من بيقرار صميميت، صداي شجريان همواره پناه امني بوده كه با جهاني عوض اش نمي كنم. كاش مي شد، دل و روانم را پيشكشش مي كردم چند ورق سياه مشق به چه مي ارزد؟
    
    


 روزنامه سرمايه، شماره 259 به تاريخ 5/6/85، صفحه 20 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 898 بارآثار ديگري از "كيوان مهرگان"

  خاطره قدرتمندتر از قانون است
كيوان مهرگان، اعتماد 6/3/97
مشاهده متن    
  آخرين حروف مجيدي / نگاهي به فيلم آن سوي ابرها
كيوان مهرگان، اعتماد 2/2/97
مشاهده متن    
  از ونيز تا ايلام
كيوان مهرگان*، ايران 20/6/96
مشاهده متن    
  فقط آقاي رسول اف بخواند
كيوان مهرگان*، ايران 14/6/96
مشاهده متن    
  چرا بايد «قصه ها» را ديد؟
كيوان مهرگان، ايران 21/2/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله انسان، محيط زيست و ارتقاء سلامت
متن مطالب شماره 3 (پياپي 12)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است