|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اطلاعات85/6/20: درباره كتاب خاطرات شازده حمام
magiran.com  > روزنامه اطلاعات >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 23912
پنجشنبه بيست و هفتم ارديبهشت ماه 1386


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2822
magiran.com > روزنامه اطلاعات > شماره 23723 20/6/85 > صفحه 11 (كتاب) > متن
 
      


درباره كتاب خاطرات شازده حمام


نويسنده: دكتر محمدحسن گنجي


     دكتر محمدحسين پاپلي يزدي استاد جغرافياي دانشگاه تربيت مدرس و جغرافيدان مبرز و مدير و صاحب امتياز فصلنامه تحقيقات جغرافيا است كه پانزده سال بدون وقفه منتشر مي شود. دكتر پاپلي صرف نظر از دهها كتاب و مقاله جغرافيايي اخيراً به نوشتن داستانهاي جغرافيايي پرداخته كه آخرين آن چند هفته قبل با عنوان "خاطرات شازده حمام - گوشه اي از اوضاع اجتماعي شهر يزد دهه 40-1330" منتشر شده است.
    
    موضوع كتاب خاطرات دوران كودكي و نوجواني او در يك محله فقيرنشين شهر يزد پنجاه سال پيش از اين و داستانهايي از فقر و فاقه هايي است كه او و هم سن و سالهايش در مكتب خانه ها و بازارها، حمامها و حسينيه ها و مساجد شهر يزد تجربه و لمس كرده اند. همان فقر و فاقه ها و خاطرات تلخ و شيرين بوده كه باعث شده است دكتر پاپلي اخيراً "بنياد انتشارات پاپي" را با هدف تامين نيازمنديهاي مادي و كتاب و حوايج آموزشي نوجوانان بي بضاعت ايجاد كرده و به ثبت رسانده است كه تاكنون هفت كتاب كوچك و بزرگ داستاني با جنبه هاي قوي علمي، ديني، ملي و فرهنگي توليد و در چارچوب اساسنامه بنياد انتشارات پاپلي منتشر ساخته است و كتاب حاضر هشتمين از آن نوع است كه بنابر آنچه در داخل جلد به چشم مي خورد، شماره 8 از گنجينه شخص خيري به نام حسين بشارت مي باشد.
    
    كتاب مجموعه اي در حدود چهل داستان است كه در 250 صفحه تدوين شده است. داستانها ظاهراً همه واقعي و مربوط به سالهاي 1330 تا 1340 است كه نويسنده در تمام آنها نقش داشته يا شاهد عيني آنها بوده است. اولين داستان در باره "زنهاي بيوه و بچه هاي گرسنه" است كه طي آن دكتر پاپلي اوضاع اجتماعي و اقتصادي و فرهنگي شهر يزد را كه به نظر او نمونه اي از يك زندگي سنتي و دست نخورده چند هزار ساله بوده است، بيان مي كند و شرايط دشوار زندگي قشر عمده اي از جامعه آن روزي موطن خود و عقب افتادگي هاي مادي و ظلم و جورها و بي عدالتي ها و خرافات مذهبي و معتقدات و باورهاي تاريخي و مخصوصاً تفاوتهاي فاحش بين زن و مرد را در لابلاي خطوط داستانها با بياني ساده و دلچسب و پر از واژه هاي گويش محلي شرح مي دهد و در عين حال از ارائه سادگي و صداقت و پاكي و جوانمردي حاكم بر روابط انساني مردم فقير و كم درآمد شهر خود و اينكه چگونه اين عادات پسنديده با ورود مدرنيته تغيير ماهيت مي دهد، غافل نمي ماند.
    
    دكتر پاپلي پنج ساله نشده كه او را به مكتب مي فرستند و در همان اوايل امر پدرش را از دست مي دهد و در نتيجه مادرش به رديف هفت زن بيوه كه در كوچه خانه او زندگي مي كردند، مي پيوندد. در اين بخش او به بهترين شكل مكتب خانه را كه قرنها تنها عامل تربيت اجداد ما بوده، شرح مي دهد. هنگامي كه مدرسه در يزد داير مي شود، او در كلاس اول مدرسه تا پايان دوره تحصيلات متوسطه وضع مدارس جديد و تحولات اجتماعي ناشي از معارف نوين را در قالب داستانهاي متعددي كه اغلب مربوط به زندگي خود او مي شود، مورد بحث و نقد و مقايسه قرار مي دهد؛ ولي اين امر را با چنان بيان دلچسب و توصيفي واقعي به انجام مي رساند كه خواننده تصور مي كند شاهد فيلم مستندي است كه عاملين خبره و مطلع ساخته اند.
    
    تمام داستانهاي كتاب با خاطرات سالهاي كودكي و نوجواني دكتر پاپلي آغاز مي شود و او نامها، نسبت هاي خانوادگي و پيوندهاي اجتماعي افراد را با دقت فوق العاده اي بيان مي كند و در بعضي موارد سرنوشت چهره هاي درخشاني را كه از ميان همان طبقه محروم سربرآورده و در دورانهاي بعد صاحب نام و نشان شده اند، پيگيري مي كند. چنين است كه ما در يك داستان مي بينيم كه زري سلطان (ص134 كتاب) دخترك زيرك و معصومي كه در نوجواني به خاطر يك ناخوشي داخلي فداي معتقدات سنتي و خرافات حاكم بر محيط خود شده و تا پاي مرگ از عفت و عصمت خود دفاع مي كند و بي تقصير از جامعه رانده شده و مورد سخت ترين عتابها و سرزنشها و حتي كتك كاري هاي كشنده واقع مي گردد، در نهايت به دانشكده پزشكي دانشگاه پهلوي شيراز راه پيدا كرده و پس از اخذ درجه دكترا با يكي از استادان آمريكائي آن دانشگاه ازدواج و به آمريكا مهاجرت مي كند و در صف نوابغ ايراني مهاجر كه در دانشگاهها حائز مقامات والا مي شوند، او هم در ماساچوست نام و نشاني به دست مي آورد و باعث مي شود كه خويشان و وابستگان فقير او يكي بعد از ديگري از يزد به آمريكا مهاجرت كنند. در موردي ديگر در داستان آغلام بادبادك فروش (ص158 كتاب) كه از هم كلاسهاي دكتر پاپلي است و در كرج با فروش جغ جغه و بادبادك در كرج امرار معاش مي كند، بعد از 44 سال دكتر پاپلي او را در يك ماشين بنز 60 ميليون توماني مي بيند و خبردار مي شود كه او با زمين بازي و معاملات ملكي نه فقط در تهران و كرج صاحب آلاف والوف شده، بلكه در فرانسه و آمريكا هم املاك و ساختمانهايي دارد و بين اين داراييها در رفت و آمد است.
    
    دكتر پاپلي به سادگي از كنار اين داستانها نگذشته و به عنوان يك حقوقدان مبرز و كارپخته در هر مورد در قالب جملات ساده داستان مانند، به تبيين علمي واقعيت هاي تلخ و شيرين در چارچوب احكام جغرافيايي حاكم بر روابط انساني و محيط زيست در شرايط خاص جغرافيايي سرزمينهاي خشك و بياباني پرداخته و درصدد علت جويي و چاره انديشي برمي آيد و با مقايسه با شهرها و محيط هاي مساعدتر، پيشنهادهايي براي بهبود شرايط امروزي به دست مي دهد. او شرايط عمومي اجتماعي زمان نوجواني خود را "فرهنگ قنات" مي نامد و مراحل انتقال اين فرهنگ به فرهنگ مدرن و بعد از آن، فرهنگ فناوري و ارتباطات امروزي و پيامدهاي پسنديده و ناپسند آن را به نحو شايسته اي ارزيابي مي كند و دانشمندانه توصيه هايي ارائه مي دهد.
    
    خلاصه اينكه كتاب "خاطرات شازده حمام" پر است از مطالب جغرافيايي، اجتماعي و مخصوصاً مردم شناسي كه در قالب داستانهاي واقعي و ساده كه هر روز شاهد آن هستيم، بيان شده و من خوشوقتم كه خواندن آن را نه فقط به دانشجويان اين رشته ها از علوم دانشگاهي، بلكه به كارشناسان و فرهيختگان آن هم توصيه كنم و اميدوارم كه دكتر پاپلي همان طور كه در چند جاي كتاب خواننده را به تهيه مجلدات ديگري از همين قبيل نويد داده، در تدوين جلد دوم و سوم خاطرات اهتمام ورزند.
    
    
    
    
    
    


 روزنامه اطلاعات، شماره 23723 به تاريخ 20/6/85، صفحه 11 (كتاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2055 بار
    آثار ديگري از "دكتر محمدحسن گنجي "

  نشر يك مجله جديد جغرافيايي
دكتر محمدحسن گنجي ، اطلاعات 7/8/85
مشاهده متن    [PDF]    
  در سوگ دكتر حسين شكوئي
دكتر محمدحسن گنجي ، اطلاعات 1/7/85
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه إضاءات نقديه في الادبين العربي والفارسي
متن مطالب شماره 31، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است