|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه85/7/1: فروشگاه هاي پنهان لباس خارجي
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 659
پنجشنبه چهارم بهمن ماه 1386خدمات سايت
 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 281 1/7/85 > صفحه 7 (اقتصاد سايه) > متن
 
 


فروشگاه هاي پنهان لباس خارجي
شوي لباس يا اقتصاد خانگي پردرآمد

نويسنده: سحر افاضلي


    روي ديوار سنگي كوچه با اندك فاصله اي كاغذهاي كوچك آبي رنگي چسبيده كه بالاي آن با حروف درشت نوشته شده: «شوي لباس».
    
    در هر محله اي كه زندگي كنيد و قدرت خريدتان هر چقدر كه باشد، مي توانيد يكي از اين شوهاي لباس را پيدا كنيد و به بهانه اين كه كمي ارزان تر خريد كنيد يا جنس خارجي بخريد از اين فروشگاه ها ديدن كنيد.
    
    شوي لباس هاي خارجي بيش تر در ايام جنگ كه واردات لباس به ايران محدود بود باب شد. در اين ايام هركس مسافرتي به خارج از ايران داشت; حتماچمداني پر از اجناس خارجي براي فروش به همراه مي آورد. اما اين روزها ورود لباس هاي خارجي به ويژه لباس هاي ترك بازار گرمي پيدا كرده است و به همين دليل بسياري از خانه ها نقش فروشگاه هاي لباس را بازي مي كنند. شوهاي لباس دوره اي معمولابا حراج هاي فصلي در تركيه همزمان است. در اين ايام مي توان لباس ها را ارزان تر از مواقع ديگر خريد; به همين خاطر بسياري از اين فروشگاه ها دايمي نيست. يكي از شوهاي دايمي لباس در يكي از خيابان هاي اصلي سعادت آباد در طبقه آخر يكي از آپارتمان هاست. در هر يك از طبقات اين آپارتمان فعاليتي انجام مي شود. طبقه اي داروخانه است، طبقه ديگر آرايشگاه، طبقه ديگر دفتر وكالت و مطب دكتر. از آسانسور كه پياده مي شوم خانم خوش لباسي در را باز مي كند و با خوش رويي به سمت رگال هاي پر از لباس هدايت ام مي كند. يك قسمت از فروشگاه پر از لباس هاي رنگارنگ و فانتزي بـچه گانه است و قسمت ديگر انواع لباس هاي زنانه. خانم خوش لباس مي گويد: «تك تك اين لباس ها را با وسواس از فروشگاه هاي خوب استانبول انتخاب كرده ام. من عاشق لباس ام و از لباس خريدن لذت مي برم.»
    
    همه نوع لباس در اين فروشگاه پيدا مي شود. از كت و دامن و كت شلوار تا لباس هاي شب فاخر و تاپ و شلوارهاي مد روز.
    
    «مينايي» كه حدود دو سال است در اين آپارتمان شوي لباس داير كرده و به همراه دو خانم ديگر كه به تازگي استخدام كرده اين فروشگاه را مي گرداند، مي گويد: «از سال ها پيش به خاطر شغل همسرم سالي يكي، دو بار به خارج از كشور سفر مي كردم و براي اين كه هزينه سفر تا حدي تـاميـن شود، اجناسي را براي فروش مي آوردم. آن زمان بيش تر به كشورهايي مثل آلمان و انگلستان و كره سفر مي كردم و به خاطر قيمت هاي بالا در اين كشور نمي توانستم اجناس زيادي همراه خود بياورم.»
    
    اما چند سال پيش وقتي با قيمت هاي مناسب تركيه روبه رو شد به فكر راه اندازي يك فروشگاه افتاد. صنعت پوشاك در تركيه، صنعت پيشرفته اي است و قيمت لباس هاي ترك با توجه به كيفيت و نوع طرح و دوخت و تا حدي نزديكي فرهنگي، پوشاك مناسبي است.
    
    «مينايي» اوايل در آپارتمان مسكوني خود لباس ها را عرضه مي كرد و با يك مـهمـانـي فـروش اجنـاس اش را به مشتري هاي دايم خود اطلاع مي داد.
    
    اما اين روش زندگي خانوادگي اش را مشكل كرده بود، بنابراين مدتي بعد يكي از اتاق هاي يك سالن آرايش را اجاره كرد. هر چند با پيشرفت كار و استقبال مشتري ها از لباس هاي او، خيلي زود آن فضا نيز برايش كوچك شد.
    
    مشتري هاي شوي لباس _چگونه آدم هايي هستند
    
    در يك ساعتي كه در اين شوي لباس مشغول وارسي لباس ها هستم مشتري هاي زيادي وارد آپارتمان مي شوند.
    
    خانم مسني كه به همراه دختر جوان اش براي خريد آمده، مي گويد: «هيچ وقت از اين جا دست خالي نمي روم; براي هر لباسي كه انتخاب كنم، كيف و كفش مناسب هم هست.» دختر جوان هم مي گويد: «خيلي راحت لباس هاي مد روز را بدون اين كه بخواهم همه مراكز خريد را بگردم، اين جا پيدا مي كنم.»
    
    مينايي مي گويد: «بيش تر مشتري ها خانم هاي مسن هستند، من هم بيش تر لباس هايي با سايز بزرگ مي آورم كه در بازار پيدا نمي شود.»
    
    شوي لباس ارزان تر يا گران تر
    
    قيمت لباس هاي شوي سعادت آباد را فقط مي توان با مراكز خريدي چون، گلستان و ميلاد نور و ونك مقايسه كرد. هر كس سرقيمت چانه مي زند، فروشنده توضيح مي دهد: «همين لباس اگر در گـلستـان بـود از فـلان قيمت كم تر نمي فروختند.»
    
    مينايي مي گويد: «امكان خريد لباس از ايتاليا هم برايم ممكن است. اما قدرت خريد مردم در اين منطقه بيش از اين نيست. همين اجناس را نمي توان در محله اي ديگر كه سطح اقتصادي مردم پايين تر است فروخت.»
    
    در يكي از شوهاي موقت لباس كه در آپارتماني واقع در خيابان سهروردي برقرار است، دختر ريز نقش جواني مـشغول صحبت با تلفن است. زن ميانسالي به همراه پسر جوان اش منتظرند تا زن جوان از طريق تلفن برايشان تخفيف بگيرد.
    
    آپارتمان نوساز كوچكي است و حجم لباس ها خيلي كم است. از زن جوان مـي پرسم: «لباس ها همين است؟» مي گويد: «فعلاهمين است، اما تا فردا اجناس جديد از شعبه هاي ديگر مي رسد.»
    
    براي اين كه لباس ها زودتر به فروش برسند; شو در چند منطقه برگزار مي شود و اجناس به شكل چرخشي در مكان هاي مختلف عرضه مي شوند.
    
    اين جا اجناس، فقط ترك نيست، بلكه از كشورهاي اروپايي هم لباس داريم. بيش تر لباس ها از مد افتاده است و قيمت ها به شكل نامتعارفي گران است.
    
    اين شوي موقت، تازه آغاز شده و بانيان آن مي گويند: «ممكن است از محل فعلي نقل مكان كنند. چون اين آپارتمان تنها براي مدت كوتاهي در اختيار آن هاست.»
    
    وقتي قصد خارج شدن از آپارتمان را دارم زن جوان، شماره تلفن ام را مي گيرد تا براي شوهاي ويژه شان دعوتم كند. او مي گويد: «در شوي ويژه اجناس ناب و منحصر به فرد مد روز عرضه و از چند مانكن هم براي اين كار استفاده مي شود.»
    
    ورود آقايان ممنوع
    
    يكي از ويژگي هاي شوهاي لباس، زنانه بودن آن ها ست. معمولااين فضاها به عنوان فضايي زنانه تلقي مي شود و تنها براي ورود زنان آزاد است.
    
    در يكي از محلات شرق تهران، در گوشه يك منزل مسكوني، فروشگاه كوچكي برپا است كه شامل انواع اجناس خارجي است. از لباس زنانه و مردانه گرفته تا ملحفه و روميزي، حوله و گل مصنوعي و چند تكه ظرف. بيش تر خانم هايي كه براي خريد مي آيند، براي همسر يا پسرشان هم خريد مي كنند.
    
    خانم فروشنده مي گويد: «اگر لباس اندازه شان نشد يا آن را دوست نداشتند لباس را پس مي گيرم.»
    
    براي همين مشتري هاي خانم با خيال راحت لباس مردانه هم مي خرند. اما مينايي مي گويد: «با آن كه لباس مردانه نداريم; اما مشتري هاي آشنا مي توانند براي انتخاب لباس روزهاي تعطيل به همراه همسرشان خريد كنند.»
    
    اقتصاد خانگي پردرآمد
    
    هزينه وارد كردن لباس به داخل آن هم در حجم انبوه، علاوه بر اين كه بسيار پردردسر است; خيلي هم پرهزينه است.
    
    مينايي مي گويد: «هزينه بليت هواپيما و اقامت چند روزه در تركيه و البته هزينه اجاره آپارتمان، رقمي است كه به قيمت لباس ها افزوده مي شود.»
    
    معمولاهر مشتري رقمي حدود 100 تا 300 هزار تومان خريد مي كند. بعضي روزها، نزديك به دو ميليون تومان جنس فروخته مي شود البته اين رقم بيش تر مربوط به روزهايي است كه اجناس تازه وارد شده اند.
    
    شوي لباس سيار
    
    يـكـي ديگر از روش هاي فروش لباس هاي خارجي كه هزينه هاي جانبي مثل هزينه مكان و فضا را ندارد، شوي لباس سيار است. خانمي كه هر روز با يك ساك به دوش و دو پاكت بزرگ در دست، به آرايشگاه هاي مختلف زنانه سر مي زند، درباره كارش مي گويد: «آرايشگاه تنها محل تجمع زنانه است. اين لباس ها مال خودم نيست اما به ازاي هر جنسي كه بفروشم حدود 10 درصد دريافت مي كنم.»
    
    بسياري از لباس هايي كه به وسيله شوهاي سيار به فروش مي رسد، توسط تـجـاري وارد ايـران مي شود كه كار اصلي شان واردات لباس نيست و در حاشيه اجناس ديگر، لباس و كيف و كفش هم وارد مي كنند.
    
    بعضي ها هم به خاطر سرگرمي شوي لباس برپا مي كنند. مثلازن جواني كه در منزل اش شال و روسري مي فروشد، مي گويد: «شوهرم واردكننده شال و روسري از كشور چين است و چون بيش تر اوقات در سفر است; براي سرگرمي تعدادي از اين روسري ها را با نصف قيمت مغازه ها مي فروشم.»
    
    فروش اجناس خارجي در منزل و به شكل غيرعلني و محلي، پديده اي خاص تهران نيست. در بسياري از شهرهاي ايران به ويژه شهرهاي مرزي كه ورود اجناس به شكل قاچاق رايج است اين پديده فراوان است و مردم هم به خاطر خـريـد ارزان تـر و آسان تر از اين فروشگاه هاي پنهان استقبال مي كنند.
    
    
    فروشگاه هاي پنهان لباس خارجي / شوي لباس يا اقتصاد خانگي پردرآمد سحر افاضلي
    


 روزنامه سرمايه، شماره 281 به تاريخ 1/7/85، صفحه 7 (اقتصاد سايه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2855 بارآثار ديگري از "سحر افاضلي"

  اپليكيشن هاي حمل بار تنها راه نجات كاميون دارهاست
سحر افاضلي *، اعتماد 5/3/97
مشاهده متن    
  ترس بازار سنتي از بازار آنلاين
سحر افاضلي، اعتماد 20/12/96
مشاهده متن    
  اكوسيستم استارت آپ ها
سحر افاضلي، اعتماد 13/12/96
مشاهده متن    
  رقص موج هاي خليج فارس روي گالوانيزه / نگاهي به نمايشگاه نقاشي «تلاره»
سحر افاضلي*، ايران 21/11/96
مشاهده متن    
  اينجا تا ابد مين گذاري شده!
سحر افاضلي، ايران 4/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد آموزش زيست شناسي
متن مطالب شماره 108، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است