|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه سرمايه85/7/1: قاچاقچيان ايراني لباس هاي ترك را به هر وسيله وارد مي كنند
magiran.com  > روزنامه سرمايه >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 659
پنجشنبه چهارم بهمن ماه 1386خدمات سايت
 
MGID4079
magiran.com > روزنامه سرمايه > شماره 281 1/7/85 > صفحه 7 (اقتصاد سايه) > متن
 
 


حاشيه سوژه  
قاچاقچيان ايراني لباس هاي ترك را به هر وسيله وارد مي كنند


نويسنده: سعيد پورحيدر


    «روزانه هزاران ثوب دست (واحد شمارش لباس) لباس و كيف و كفش ترك را از كوه ها و معبرهاي مرزي به وسيله قاطر و ديگر چهارپايان وارد كشور مي كنيم.»
    
    اين را عثمان شهروند كرد ساكن شهر مرزي «سرو» اروميه مي گويد. به گفته اين قاچاقچي روزانه ده ها نفر از اهالي مناطق مرزي استان آذربايجان غربي انواع البسه و كيف و كفش خارجي را از مرزهاي تركيه وارد ايران مي كنند.
    
    استان آذربايجان غربي با بيش از 800 كيلومتر مرزهاي مشترك با سه كشور عراق، تركيه و جمهوري خودمختار نخجوان يكي از مبادي اصلي قاچاق كالا به كشور است. در اين ميان قاچاق انواع البسه و پوشاك خارجي سهم عمده اي از كالاهاي قاچاق را به خود اختصاص مي دهد.
    
    بازار نيكخواه، پاساژ صدر، بازار اميركبير و چند فروشگاه بزرگ لباس در اروميه با صدها مغازه لباس فروشي، محل عرضه انواع پوشاك و كيف و كفش خارجي است. به گفته يكي از مغازه داران بازار نيكخواه، بيش از 90 درصد پوشاك و كيف و كفش موجود در اين مغازه ها به صورت قاچاق وارد كشور مي شود.
    
    اين مغازه دار درباره چگونگي قاچاق لباس مي گويد: «بسياري از صاحبان فروشگاه هاي لباس تركيه در اروميه هر چند وقت يك بار براي خريد عمده انواع پوشاك به شهرهاي مختلف تركيه به ويژه استانبول مي روند و پس از خريد، لباس ها را به انبارهاي خود در شهرها و مناطق مرزي در كشور تركيه حمل كرده و سپس توسط اهالي روستاها و مناطق مرزي به وسيله قاطر و ديگر چهارپايان و حتي خودرو به صورت قاچاق وارد كشور مي كنند.»
    
    اما فقط فروشندگان لباس در اروميه نيستند كه به فعاليت در كار قاچاق لباس مشغولند. عثمان قاچاقچي لباس در مرز سرو اروميه مي گويد: «برخي مشتريان ما از تهران، تبريز، اصفهان و حتي شيراز هم سفارش رد كردن لباس از مرزها را مي دهند.»
    
    اين قاچاقچي درباره چگونگي قاچاق لباس، اين گونه توضيح مي دهد: «پس از آن كه انواع لباس ها از شهرهاي مختلف تركيه همچون استانبول، وان و آنكارا خريداري شد به انبارهايي در شهرهاي مرزي تركيه همچون «يوكساكاوا» منتقل مي شود و از آن جا با خودرو به نقاط مرزي منتقل و پس از بارگيري توسط چهارپايان به شهرهاي مرزي ايران منتقل مي شود.»
    
    عثمان، شهرهاي سرو، منطقه ماريشو و ترگور در اروميه و روستاها و شهرهاي مرزي خوي، سلماس و ماكو را عمده ترين مكان هايي برشمرد كه كار قاچاق از آن ها انجام مي شود: «مناطق و روستاهاي همجوار با مرزهاي تركيه در شمال استان آذربايجان غربي روزانه شاهد تردد صدها قاچاقچي است كه پس از قاچاق سوخت انواع پارچه و لباس حجم انبوهي از قاچاق را در اين مناطق به خود اختصاص داده است.
    
    «ما در مناطق مرزي براي امرار معاش و تامين خانواده هاي خود مجبوريم به فعاليت سودآور قاچاق كالا روي آوريم.»
    
    ايوب گونش صاحب يك فروشگاه بزرگ لباس در شهر وان تركيه هم درباره قاچاق لباس به ايران مي گويد: «ايرانياني كه لباس به ايران قاچاق مي كنند عمدتااز ترك هاي ايران هستند كه به دليل آشنا بودن به زبان تركي استانبولي راحت تر مي توانند در اين امر فعاليت كنند.» اين شهروند تركيه در ادامه به مدل لباس هايي كه بيش تر مورد توجه قاچاقچيان است اشاره مي كند: «ايراني ها بيش تر ترجيح مي دهند لباس هاي مد روز را خريداري و به ايران قاچاق كنند. در همين زمينه توليدي هايي در تركيه وجود دارند كه صرفا براي مشتريان ايران پوشاك تهيه مي كنند.»
    
    ايوب گونش، شهر استانبول و وان تركيه را بيش ترين مكان مراجعه قاچاقچيان مي داند: «قاچاقچياني كه به دنبال لباس هاي شيك و مد روز هستند ترجيح مي دهند به شهر استانبول براي خريد بروند و آن هايي هم كه به دنبال لباس هاي ارزان ترند به شهر «وان» كه به مرزهاي ايران هم نزديك تر است مراجعه مي كنند.»
    
    ايوب چند مشتري ثابت هم در تهران دارد كه هر چند وقت يك بار از او خريد مي كنند.
    
    يك مقام آگاه امنيتي كه خواست نامي از او برده نشود درباره موضوع قاچاق كالا مي گويد: «گستردگي مرزهاي استان با كشور تركيه، بيكاري در مناطق مرزي و سودآور بودن فعاليت در امر قاچاق مهم ترين دلايلي است كه اهالي مناطق و روستاهاي مرزي اين استان را به فعاليت در امر قاچاق كالا تشويق مي كند. به تازگي هم شاهد اين هستيم كه برخي گروهك هاي غيرقانوني مسلح از جمله پژاك باوجود باجگيري از قاچاقچيان در منطقه خود به فعاليت در امر قاچاق مشغول هستند.»
    
    او مي افزايد: «به دليل مسلح بودن آنان مشكلاتي براي اهالي مناطق و روستاهاي مرزي و ماموران انتظامي و نظامي در مبارزه با آنان به وجود آمده است.»
    
    به گفته اين مقام آگاه، «نيروهاي انتظامي به دليل گستردگي مرزها نمي توانند تمامي نقاط مرزي را كنترل كنند، اين در حالي است كه ايران برخلاف تركيه منطقه ممنوعه مرزي ندارد و قاچاقچيان به راحتي در مرزها تردد مي كنند. با اين همه فقط در حدود 20 درصد از محموله هاي قاچاق شده به ايران كشف مي شود.»
    
    او مبارزه با اين پديده را نيازمند همكاري تمامي دستگاه هاي ذي ربط مي داند و مي گويد: «بايد تعريف مشخص و كارشناسانه اي از قاچاق ارايه شود و مبارزه با قاچاقچيان هدفمند باشد. البته بايد به فكر ايجاد اشتغال براي جوانان در مناطق مرزي بود و با ايجاد بازارچه هاي مرزي مشترك اجازه داد اهالي مناطق مرزي به صورت قانوني به خريد و فروش كالاهاي مختلف غيرممنوعه در مرزها بپردازند.»
    
    
    حاشيه سوژه : قاچاقچيان ايراني لباس هاي ترك را به هر وسيله وارد مي كنند سعيد پورحيدر
    


 روزنامه سرمايه، شماره 281 به تاريخ 1/7/85، صفحه 7 (اقتصاد سايه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18253 بارآثار ديگري از "سعيد پورحيدر"

  شوراي شهر اروميه در مواجهه با رسانه هاي مجازي
سعيد پورحيدر، اعتماد 22/6/86
مشاهده متن    
  رضا حيدري، سرپرست هيات مشترك باستان شناسي ايران و لهستان در تنگه بلاغي: گذشته ارزشمند است اما آيندگان هم حق دارند
سعيد پورحيدر، سرمايه 15/1/86
  مجيد زندي ،شهروند بيدار ايراني: ۵۵ سال است كه نخوابيده ام
سعيد پورحيدر، سرمايه 6/12/85
مشاهده متن    
  نايب رييس شوراي شهر تهران: امپراطوري شهرداري تمايلي به استفاده از بخش خصوصي ندارد
سعيد پورحيدر، سرمايه 25/11/85
مشاهده متن    
  معلوليت شهر براي تردد معلولان ، تهران، شهر غيرقابل استفاده براي معلول ها
سعيد پورحيدر، سرمايه 23/10/85
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مهندسي برق مجلسي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 45)، March 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است