|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد ملي85/7/20: پل امير بهادر
magiran.com  > روزنامه اعتماد ملي >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 996
دوشنبه بيست و ششم مردادماه


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID5061
magiran.com > روزنامه اعتماد ملي > شماره 205 20/7/85 > صفحه 7 (جامعه) > متن
 
      


پل امير بهادر


نويسنده: داريوش شهبازي


    نيك و بد چون همي ببايد مرد
    
    خنك آن كس كه گوي نيكي برد
    
    
    هويت ما آدم ها در شناسنامه هامان مشخص شده آن چند برگ كاغذي كه در آن مي نويسند اهل كجاييم و اجدادمان كيانند و... گو اين كه برخي مدعي اند <اهل دل اند> سند و كاغذي در ميان نيست هرچه هست نزد اوست <حضرت دوست.>
    
    
    اما هويت شهرها مقوله ديگري است. آن را آثار طبيعي حفظ شده و بناهاي برجاي مانده از مردماني كه در گذشته زيسته اند و ... تعريف مي كند بنابراين هر نسلي وظيفه دارد آنچه را كه از پيشينيان گرفته بي كم و كاست به نسل بعد تحويل دهد و در اين رهگذر آثار زبده خويش را نيز بدان بيفزايد.
    
    
    حفظ آثار طبيعي شهرها نظير دره ها، رودها، كوه ها، درختان كهنسال و غيره و نيز بناهاي گذشتگان و هر آنچه بديشان تعلق دارد از وظايف نسل حاضر است. نام خيابان ها و كوچه و ... هم يكي از وظايف شهروندي است و جدا از آن كه آن نام نيك باشد يا بد چنان كه <ضحاك> و <كاوه آهنگر> هركدام در فرهنگ پارسي كاركرد خود را دارد و بايد مردم بدانند كه اين تنها از وظايف شهرداري، ميراث فرهنگي و ديگر سازمان ها نيست بلكه از وظايف آنها هم هست.
    
    
    اين مقدمه بهانه اي بود تا شرح حال مختصري از يكي از بازيگران سياست نيمه آخر سلسله قاجار آوريم. كسي كه برخلاف بسياري از نام هاي گذشته هنوز نامش را با نام پلي كه بدو منسوب است ياد مي كنيم، <پل اميربهادر> گو اين كه امروز از آن پل چيزي باقي نيست، ولي سراي اميربهادر هنوز برجا است. خانه بزرگ و قديمي كه در سال 1346 خورشيدي 19677 ميلادي انجمن آثار ملي آن را خريداري كرد و پس از تعمير و بازپيرايي و حتي اصلاحات در آنجا استقرار يافت. اين بنا با شماره 4411 در فهرست آثار ملي ايران قرار گرفت.
    
    
    عمارت امير بهادر مانند ديگر عمارات رجال دوره قاجاريه بسيار مفصل و بزرگ است و به روزگار خود در خور زندگي عريض و طويل وزير دربار بوده است.
    
    
    اين سرا شامل چند دستگاه خانه هاي بزرگ همچون اندروني، بيروني، ديوانخانه ، حسينيه ، حياط خلوت، گرمابه، اصطبل و ديگر نيازمندي هاي زندگاني اين گونه افراد است.
    
    
    اما پل اميربهادر كه ديگر آثاري از آن نمانده است. پلي شمالي - جنوبي روي حوضچه يخچال مستطيل شكل باريكي كه در ميانه راه )محل تقاطع( خيابان دروازه قزوين )شهيد شبيري و خيابان شيخ بهايي كنوني( واقع بود و در جنوب اين استخر )حوضچه( ديوار بلند يخچال قرار داشت.
    
    
    براي توصيف موقعيت محل به دوره ناصري يعني پيش از آمدن اميربهادر از آذربايجان به آران برمي گرديم. در سال 1284 قمري كه ناصرالدين شاه دستور تخريب حصار صفوي و احداث حصار جديد را به سبب گسترش كالبدي شهر و افزايش جمعيت صادر كرد، باغ بزرگ جنت كه در غرب تهران بود داخل حصار ناصري قرار گرفت. اين باغ ضلع جنوبي اش خط مستقيمي با انحناي ملايمي بود )خيابان عبدالصمد كنوني(، اما ضلع شمالي اش داراي يك شكستگي بود، همان شكستگي اي كه امروز در محل تقاطع خيابان هاي وليعصر و قزوين مشاهده مي كنيم. يعني ضلع شمالي باغ جنت خيابان دروازه قزوين بود كه از دروازه قزوين جديد )حصار ناصري( شروع مي شد و به داخل شهر ادامه مي يافت. اين خيابان در محل انتهاي خيابان شمالي - جنوبي باغ جنت )خيابان وليعصر كنوني( شكستگي داشت. در دوران رضا شاه خيابان باغ جنت را از وسط باغ جنت ادامه دادند و خيابان سراسري وليعصر كنوني را بنا كردند.(
    
    
    بعدها قسمت غربي اين شكستگي خيابان دروازه قزوين به نام قزوين و بخش شرقي به شهيد شبيري شهرت يافت.
    
    
    و اما شرحي كوتاه از زندگي اميربهادر، وي نامش حسين پاشا است كه در برخي از اسناد پاشاخصن هم آمده است. او جزو گروه تركان دستگاه وليعهدي مظفرالدين ميرزا است كه با تخت نشستن وليعهد به تهران آمدند و درباريان ناصري را كه بيشتر آشتياني و تفرشي و فراهاني بودند يكي پس از ديگري از گردونه رقابت خارج كردند.
    
    
    حسين پاشاخصن اصلا قراباغي است و در دوران وليعهدي مظفرالدين ميرزا وارد دستگاه او شد و در سال 1301 قمري جزو غلامان وليعهد درآمد، و با گذشت زمان پيشرفت كرد، تا اينكه خود سمت رئيس غلامان كه مقام مهمي در آن زمان به شمار مي رفت، منصوب و قوللرآقاسي خوانده شد.
    
    
    حسين پاشا بعدها لقب آجودانباشي را نيز به دست آورد و به آجودانباشي آذربايجان شهرت يافت و در سال 1310 قمري به لقب امير بهادر جنگ نايل شد و در اواخر سلطنت مظفرالدين شاه كشيكچي باشي يعني رئيس كشيك خانه نيز به سمت هايش افزوده گشت و به سردار)سرداركدام جنگ؟( ملقب شد. مخبرالسلطنه در كتاب <خاطرات و خطرات> مي نويسد او به قدري نشان داشت كه نصب آنها روي سينه كفايت نمي كرد و كار به روي دامن مي كشيد.
    
    
    اميربهادر در دوران سلطنت محمدعلي شاه هم مصدر كار بود و در كابينه سوم و چهارم مشيرالسلطنه وزير جنگ بود. وي با پناهنده شدن محمدعلي شاه به سفارت روس و سپس عزيمت او به اروپا همراه وي بود تا اينكه سرانجام با گرفتن تامين از دولت ايران به تهران بازگشت و در سال 1336 قمري در اين شهر درگذشت.
    
    
    اميربهادر مانند غالب درباريان قاجاري ضد مردم و عاملي عليه منافع ملت بود و در دوران مشروطه به سبب مخالفت با مشروطه خواهان يكي از تقاضاهاي مجلس از شاه بركناري وي از كارهاي دولتي بود.
    
    
    با توصيف بدي هايش چند عمل پسنديده در زندگي او قابل ذكر است. يكي توجه به اشعار حكيم فردوسي بود كه اغلب آنها را از برداشت و اين علاقه سبب چاپ شاهنامه اميربهادري از جانب او شد. اين نسخه به خط عماد الكتاب و تصحيح شيخ عبدالعلي مويد بيدگلي است. البته از ديانت او و اجراي مراسم مذهبي در حسينيه خانه اش هم گفته اند ولي از آنجا كه دينداري عين مردمداراي است در اين باب بايد بدو شك كرد. خاندان بهادري در تهران خود را منسوب بدو مي دانند.
    
    
    تلخيص از فرهنگ جامع تاريخ تهران
    
    
    
    


 روزنامه اعتماد ملي، شماره 205 به تاريخ 20/7/85، صفحه 7 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 687 بار
    آثار ديگري از "داريوش شهبازي"

  دارالكتابه ناصري
داريوش شهبازي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  شهيدان مشروطه، آرامگاه ها و ويرانه ها
داريوش شهبازي، دنياي اقتصاد 25/4/97
مشاهده متن    
  افيون؛ بلاي فراگير / تاريخچه مختصر كشت و تجارت ترياك در ايران
داريوش شهبازي، دنياي اقتصاد 9/4/97
مشاهده متن    
  مواجهه با دوران مدرن / بررسي قشون قاجاريه، از عهدنامه تركمانچاي تا فروپاشي
داريوش شهبازي، دنياي اقتصاد 28/1/97
مشاهده متن    
  رشادت و قساوت / نگاهي به قشون قاجاريه، از ابتدا تا عهدنامه تركمانچاي
داريوش شهبازي، دنياي اقتصاد 27/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
راهبردهاي توسعه در آموزش پزشكي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 11)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است