|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران85/8/6: آرامش در يك فنجان چاي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6805
سه شنبه بيست و نهم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3482 6/8/85 > صفحه 17 (دانش) > متن
 
      


آرامش در يك فنجان چاي
نوشيدني هاي آرامبخش و درمان دردها

نويسنده: دكتر معصومه رفيقي مرند ـ پژوهشگر


    در مقاله هاي قبل درباره خواص درماني گياهان دارويي كه به صورت چاي مورد استفاده قرار مي گيرند، صحبت شد. اما براي آشنايي خوانندگان عزيز با موارد استفاده از گياهان دارويي به عنوان چاي خانگي، لازم مي دانم، چند نكته را به آگاهي عزيزان برسانم.
    توجه داشته باشيد كه مصرف زياد، دائمي و يكنواخت هر نوع غذا و دارويي، هرچند مفيد و مؤثر، باعث اختلال در عملكرد سيستم ايمني بدن شده و سلامت آن را به خطر مي اندازد. از اين رو، براي تنوع در ذائقه و استفاده بهينه از چاي هاي گياهي، بهتر است هر خانواده برنامه اي براي اين منظور را تهيه كرده و براساس نيازهاي بدني افراد، از گياهان مفيد و مناسب استفاده كند. به طور مثال؛ كساني كه از سردرد، به ويژه سردردهاي ميگرني رنج مي برند، از گياهان دارويي مؤثر براي اين منظور، براي مدت معيني (تا زمان رفع ناراحتي) استفاده كنند. اما اگر صرف نظر از جنبه درماني بخواهيم از تقويت كننده ها و آرامبخش ها به عنوان جايگزين چاي روزانه استفاده كنيم، بايد تنوعي در مصرف آنها داشته باشيم و پيوسته از يك نوع چاي گياهي استفاده نكنيم. در مصرف چاي گياهي چند نكته را بايد مورد توجه قرار داد.
    ۱- مصرف گياهان دارويي بيشتر جنبه تقويت كننده، پيشگيري كننده و درمان تكميلي دارد و ما را از مراجعه به پزشك در موارد بسيار حاد بي نياز نمي سازد.
    ۲- مصرف همزمان گياهان دارويي با داروهاي شيميايي تداخل دارويي ايجاد كرده و موجب ناراحتي مي شود.
    ۳- درمان گياهي، درماني كل نگر است و كساني كه مايل به اين نوع درمان هستند، بايد خواص كلي گياه موردنظر را با مجموعه علايم و ناراحتي هاي خود مقايسه كرده و مشابه ترين آنها را جهت استفاده انتخاب نمايند.
    ۴- در مصرف گياهان دارويي بايد به عوارض جانبي آنها مانند بالابرنده فشار خون، پايين آورنده قند خون و غيره نيز توجه نمود.
    نوشيدني هاي آرامبخش براي قلب و اعصاب
    آرامش قلب و اعصاب با چاي اسطوخودوس
    اسطوخودوس (استخوان دوست) يا «لاواند» گياهي است بسيار معطر كه در عطرسازي و در درمان بسياري از ناراحتي هاي اعصاب و روان كاربرد دارد. اين گياه انواع مختلفي دارد كه همگي از لحاظ خواص مشابه هم هستند. اما «لاواند» واقعي ريشه گياهي هندي است كه بوي خيلي تند معطري دارد. «جالينوس» آن را گياه كامل ناميده است، زيرا در درمان بسياري از ناراحتي ها مورد استفاده قرار مي گرفته است. «لاواند» يكي از بهترين گياهان معطر است كه قرن ها بشر، با عطر دل انگيز آن «عطر لاواند» آشنا بوده و مادربزرگ ها از كيسه هاي كوچك محتوي اين گياه براي معطركردن لباس ها، ملافه ها، گنجه هاي لباس و فضاي اتاق ها استفاده مي كرده اند.
    «لاواند» مسكن و آرامبخش بوده و براي رفع نگراني، اضطراب، فشارهاي عصبي و رفع ناراحتي هاي مغز و اعصاب، قلب و ريه، دستگاه گوارش و همچنين به عنوان ضددرد، بادشكن معده، نيرودهنده، ضدانگل و باكتري و ضدتشنج مورد استفاده قرار مي گيرد، اما آنچه كه بيش از همه بايد بر آن تأكيد نمود خاصيت تقويت كننده و ارزشمند آن در درمان اختلالات عصبي مانند فشردگي هاي عصبي، سردرد و ناراحتي مغزي، حالات عصبي تشنج، فلج، غش، صرع و ناراحتي هاي عصبي با ريشه رواني مانند سرگيجه و سردردهاي ميگرني و همچنين در تقويت اعصاب قلب، است.
    ميزان مصرف چاي اسطوخودوس:
    چاي اسطوخودوس را مي توان جانشين چاي عصر و يا شب (قبل از خواب) كرد كه براي رفع خستگي بسيار مفيد و مؤثر است.
    براي كساني كه از اختلالات نام برده شده، در رنج هستند، مصرف روزانه
    ۴-۳ فنجان از اين چاي به مدت ۲ هفته توصيه مي شود.
    طرز تهيه: براي تهيه يك فنجان چاي «لاواند»، مقدار يك قاشق غذاخوري از گل آن را در يك ليوان آب جوش ريخته و بگذاريد مدت ۱۰ دقيقه دم بكشد. سپس آن را صاف كرده با كمي عسل يا شكر سرخ، در فواصل غذايي (مابين ناهار و شام) ميل كنيد.
    چاي شمعداني وحشي (عطري)، آرامبخش افراد افسرده و مضطرب!!
    استفاده از برگ هاي ژرانيوم (شمعداني عطري و يا وحشي) كه در نواحي آذربايجان به نام عطر چايي يا عطر شاهي معروف است، از ديرباز در ميان خانواده هاي ايراني متداول بوده است. اغلب خانواده ها براي اين منظور يك گلدان از اين گياه زيبا را كه داراي برگ هاي سبز پرچين و شكن و بسيار معطر است، در خانه نگهداري مي كنند و با افزودن چند برگ شمعداني معطر، در داخل قوري چاي، از عطر دلپذير و طعم مطبوع چاي و خواص درماني ژرانيوم برخوردار مي شوند.
    ژرانيوم، از تيره گياهان معطري است كه داراي اثرات ضددرد، ضداضطراب، ضدافسردگي، مقوي مسكن و آرامبخش است و در درمان اختلالاتي مانند اسهال، سنگ كليه، گلودرد، نارسايي عادت ماهانه، خونريزي ها و مشكلات گردش خون و ديابت مورد استفاده قرار مي گيرد.
    طرز تهيه و ميزان مصرف چاي شمعداني
    بهترين و ساده ترين روش استفاده از اين گياه، قرار دادن چند برگ آن در چاي معمولي است. اما براي موارد ياد شده، مصرف روزانه ۲ فنجان از دم كرده اين گياه به ميزان يك قاشق چاي خوري از پودر برگ آن در يك فنجان آب جوش براي مدت ۲-۱ هفته تا برطرف شدن كامل ناراحتي، توصيه مي شود.
    هشدار!! ژرانيوم را نبايد براي مدت طولاني مورد استفاده قرار داد.
    گل بهار نارنج؛ خواب آور، آرامبخش و تقويت كننده قلب و اعصاب
    بهار نارنج، گل درختان نارنج است كه در ميان خانواده هاي مختلف مركبات از نظر مصارف طبي شهرت دارد.
    علاوه بر آن، پوست ميوه نارنج، هم مصرف غذايي داشته و هم كاربرد دارويي دارد. از پوست نارنج براي تهيه مربا و در تهيه غذاهاي سنتي استفاده مي كنند. همچنين پوست نارنج، داروي مؤثري براي تقويت دستگاه گوارش و دفع انگل است.
    خواص بهار نارنج
    بهار نارنج، داروي مؤثري بر ضد ناراحتي هاي عصبي است و به عنوان آرام كننده و ضدهيجانات دستگاه عصبي عمل مي كند. سردردها و دل دردها را آرام مي سازد و در بدخوابي ها و بي خوابي هايي كه ريشه عصبي دارند و ديگر ناراحتي هاي عصبي، به ويژه سردردهاي ميگرني كاربرد دارد. علاوه بر اين ها، از اين گياه براي درمان دردهاي عادت ماهانه زنان، تقويت معده، تقويت قلب و مغز، تشويش، تشنج و تپش نامنظم قلب و تحريكات عصبي، و عليه حمله و غش استفاده مي شود.
    طريقه مصرف:
    براي موارد غش، حمله، تب، دفع انگل، هضم غذا و دردهاي معده، از خلال پوست نارنج استفاده مي شود كه روش استفاده آن، بدين قرار است:
    بر روي پوست نارنج، ماده اي سمي (شيميايي و ضدحشره) وجود دارد كه براي از ميان بردن آن، بايد ابتدا پنبه اي را به الكل ۹۰ درجه آغشته كنيد و روي پوست نارنج را با آن پاك سازيد، سپس با آب گرم بشوييد. بعد پوست را به صورت خلال درآورده و براي مصرف شربت، مربا، غذا و يا جوشانده از آن استفاده كنيد.
    جوشانده پوست نارنج: مقدار يك قاشق غذاخوري از خلال پوست نارنج را در يك ليوان آب جوش بريزيد و به مدت ۱۰ دقيقه دم كنيد، سپس آن را صاف كرده و با كمي عسل شيرين كنيد و بنوشيد.
    طرز تهيه چاي بهار نارنج:
    براي رفع خستگي، آرامش قلب و اعصاب و يك خواب خوش و آرام، كافي است مقدار ۱۰-۵ گرم از گل هاي بهار نارنج را در ۲ ليوان آب جوش به مدت ۲۰ دقيقه دم كنيد و سپس آن را صاف كرده و با شكر سرخ يا عسل ميل كنيد. از گل هاي بهار نارنج براي معطر ساختن و تقويت چاي معمولي نيز مي توان استفاده كرد و طريقه استفاده از آن مانند چاي شمعداني عطري است.
    چاي مقوي و آرامبخش از پوست و برگ ميوه اي بهشتي!!
    چاي سيب
    شايد تعريف و توضيح درباره سيب كه داراي اثرات درماني و غذايي غيرقابل انكاري است، زايد باشد. اما لازم دانستيم با توجه به اثرات و فوايد بيشمار پوست و برگ اين ميوه بهشتي كه مصارف درماني آن به علت مصارف عادي و روزمره اش ناديده گرفته شده است نكاتي را در ارتباط با مصارف مختلف اين ميوه گرانبها در فصل وفور آن به اطلاع خوانندگان عزيز برسانيم.
    خواص درماني چاي سيب:
    سيب داراي ويتامين ها، آنزيم ها و املاح مفيدي است كه به عنوان تقويت كننده قلبي و عصبي و گوارش شهرت دارد.
    گفته شده است: «مصرف يك سيب در صبح و يك سيب در شب طبيب را دور نگه مي دارد» و لازم است كه اضافه كنيم، نوشيدن چاي سيب قبل از خواب كه باعث خوابي خوش و آرام مي شود نيز به اين امر كمك مي كند.
    طرز تهيه چاي سيب:
    براي تهيه چاي سيب از پوست ميوه سيب استفاده مي شود. (پوست سيب آرامبخش اعصاب و مفرح قلب است). در فصل فراواني اين ميوه بهتر است بعد از خوردن سيب، پوست آن را نگه داريد.
    پوست همه انواع سيب ها از لحاظ طبي داراي خواص مشابهي هستند، اما پوست سيب سفيد يا زرد (لبناني) نوشيدني معطر و خوشمزه تري مي دهد. براي ۲ ليوان آب جوش، يك مشت پوست سيب كافي است. در صورت امكان اگر چند پر سيب تازه به آن اضافه شود و مدت ۱۰ دقيقه دم بكشد، نوشيدني گوارايي را به وجود مي آورد.
    حال، آن را صاف كنيد و با كمي آب ليمو و يك قاشق چاي خوري عسل نوش جان كنيد. (اگر قبل از دم كردن، پوست سيب را پودر كرده و در قوري بريزيد، اثر درماني آن به علت خروج آنزيم ها و مواد مفيد معدني آن بيشتر مي شود).
    نوشيدني آرامبخش براي سرماخوردگي
    چاي برگ سيب:
    اين چاي در فصل سرما يك نوشيدني آرامبخش براي افراد سرماخورده محسوب مي شود. مصرف چاي برگ سيب قبل از خواب به عنوان يك آرامبخش خواب آور و طي روز در چند نوبت براي افراد مبتلا به زكام و كساني كه به علت سرماخوردگي زياد سرفه مي كنند، به منزله يك شربت آرامبخش مي تواند مورد استفاده قرار گيرد.
    براي تهيه چاي برگ سيب، مقدار ۲ قاشق غذاخوري از برگ درخت سيب را كه به صورت پودر درآورده ايد با چند تكه سيب تازه، در داخل قوري بريزيد ۲ ليوان آب جوش به آن اضافه كرده، بگذاريد ۱۰ دقيقه دم بكشد. سپس آن را صاف كرده و با كمي آب ليمو و عسل ميل كنيد!
    سنبل طيب؛ دوست و حامي درجه يك قلب
    سنبل طيب كه به آن علف گربه نيز مي گويند، با ريشه در هم تنيده زرد قهوه اي، گياهي خوشبو است كه داخل آن سفيد فام است و به علت وجود اسيد والرياتيك، پس از خشك شدن بوي كمي تند ونامطبوع از آن به مشام مي رسد.
    «والرين»، يك گياه قلبي، معرق و مقوي مغز و معده است. همچنين اين گياه خاصيت ضدانگلي و قاعده آور دارد و بالاتر از همه يك آرام كننده قوي دستگاه عصبي است «والرين» دارويي مطمئن براي بحران هاي عصبي، دلهره، ضعف اعصاب، بحران هاي غش، صرع، هيستري، آسم، تشنج و ناراحتي هاي رواني مانند سردردهاي عصبي، تپش ها و دلواپسي هايي كه ريشه قلبي و عصبي دارند مؤثر بوده ودر احساس خستگي و به اصطلاح (گلوله اي درگلو) و تمام موارد فشارهاي عصبي ناشي از شكنندگي شخص مؤثر و مفيد است.
    اين گياه خواب آوري آرامبخش در درمان ميگرن و سردردهاي شديد عصبي است.
    طريقه مصرف:
    براي موارد ذكر شده در بالا مقدار
    ۳ - ۲ گرم از ريشه پودر شده سنبل طيب را در يك فنجان آب جوش بريزيد و يك دقيقه بر روي آتش بماند تا به جوش آيد. سپس آن را به مدت ۱۰ دقيقه بر روي سماور دم كرده و صاف كنيد وبا عسل يا نبات شيرين كرده و با چند تكه ليموترش ميل كنيد.
    هشدار! مصرف بيش از حد و طولاني مدت اين گياه ممكن است عوارضي داشته باشد، از اين رو بهتر است به مقدار كم و حداكثر از نظر طول مدت تا يك هفته الي ۱۰ روز مصرف شود. از سنبل طيب در تركيب چاي ترش كه چايي مقوي قلب و اعصاب است نيز مي توان استفاده كرد.
    طرز تهيه چاي ترش:
    سنبل طيب، يك پر(خوشه) به اندازه يك تا دو بند انگشت از ريشه (۳ - ۲ سانت)، گل گاو زبان؛ ۵ گرم، ليموترش تازه يا خشك ؛ ۲- ۱ عدد.
    همه موارد را در يك قوري با ۲ ليوان آب جوش بريزيد و بر روي شعله ملايم به مدت يك دقيقه جوشانده و سپس بگذاريد ۱۰ دقيقه دم بكشد. آنگاه آن را صاف كرده و با نبات ميل كنيد. «نوش جانتان»
    گل سرخ، آرامبخش قلب و اعصاب
    تاريخ گل سرخ، به اندازه عمر بشريت قدمت دارد. شعرا آن را ملكه گل ها خوانده اند و در كتاب هاي مقدس از آن تجليل شده است.
    عطر آن منحصر به شاهان، معابد و خدايان بوده است و شاهد تكان دهنده آن، دسته هايي از اين گل به صورت كاملاً دست نخورده در تابوت فرعون «توتان خامون» است كه به وسيله همسرش در سه هزار سال قبل در آن قرارداده شده است.
    شايان ذكر است كه مسلمانان بويژه ايرانيان نام و عطر اين گل زيبا را به حضرت محمد(ص) نسبت داده و به آن گل محمدي مي گويند.
    گل سرخ انواع مختلفي دارد و گونه هاي آن را به چندين هزار تخمين زده اند.
    خواص ونوع مصرف:
    گل سرخ مصارف مختلفي دارد. مصرف غذايي گل سرخ از ديرباز شناخته شده است. از اين گل معطر، در تركيبات ادويه، تهيه گلاب و شربت ومربا استفاده مي كنند. همچنين از نظر كاربرد دارويي، اين گياه داراي خواص ارزشمندي است كه گياه شناسان و اطباي معروف بر آن تأكيد كرده اند.
    «ابن سينا» درباره ارزش دارويي مرباي گل سرخ، در درمان بيماري سل و نتايج مفيد آن سخن گفته است. گياه شناسان معروفي همچون «جالينوس»، «ديوسكوريد» و «پلين» براي اين گياه ارزش طبي فراواني قائل بوده اند و از جمله به خواص گلاب اشاره كرده و تأثير آن را در درمان ناراحتي هاي گوش، دستگاه گوارشي، عوارض پوستي و استخواني نيكو دانسته و غرغره آن را براي زخم هاي دهان و لثه و تورم لوزه ها مفيد دانسته اند. علاوه بر آن از گل سرخ به عنوان داروي ضد تهوع و قابض نام برده اند.
    جالب است كه بدانيد گل سرخ در عين قابض بودن (ضد اسهال)، خاصيت مسهلي و نرم كنندگي نيز دارد.
    اين گياه برطرف كننده نفخ معده و به طور كلي بادها و رطوبت است. همچنين تقويت كننده و برطرف كننده ناراحتي هاي ريه، كليه و تپش شديد قلب است.
    پمادگل سرخ، داراي خاصيت آرام كننده در دردهاي ناشي از ضرب ديدگي ها و پيچ خوردگي هاست.
    چكيده يا عصاره گل سرخ (گلاب) به عنوان آرامبخش قلب و مفرح اعصاب شناخته شده و در شربت ها و غذاها كاربرد دارد.
    طرز تهيه چاي گل سرخ:
    براي تهيه يك نوشيدني آرامبخش و معطر، مقدار يك قاشق غذاخوري پر از برگهاي گل سرخ محمدي را با يك قاشق چاي خوري چاي، از هر نوع آن (سبز، سياه، سفيد) كه مايل باشيد دم كرده و نوش جان كنيد.
    فراموش نكنيد كه براي تهيه اين چاي اگر از چاي معمولي (سياه) استفاده مي كنيد، طريقه دم كردن چاي (چاي سياه) به روش چيني را فراموش نكنيد!
    اكليل كوهي، اكسير جواني و آرامبخش مؤثر عليه غم زدگي!
    شكل ظاهري اين گياه شبيه «ترخون» است. اما رنگ آن سبز مات و پشت برگهاي آن سفيد مايل به نقره اي (اكليلي) است.در شهرها، اين گياه را در حاشيه پارك ها مي كارند و در واقع مي توان گفت كه اين گياه علاوه بر خواص درماني به علت ظاهر زيبا و عطر ملايم آن، جنبه تزئيني نيز دارد.
    اكليل كوهي (رزماري) از قديم الايام مورد توجه اطبا بوده وحتي در قبور فراعنه مصر، شاخه هايي از اين گياه درتابوت ها پيدا شده است.
    رزماري (اكليل كوهي)، گياه مقدس!
    در يونان و روم باستان نيز اكليل كوهي در رديف گياهان مقدس قرار داشته است و اطباي شرقي به ويژه «ابوعلي سينا» مصارف زيادي از اين گياه را به ويژه در درمان ناراحتي هاي معده اي و كبدي توصيه كرده اند.
    خواص و كاربرد درماني:
    اكليل كوهي قابض و محركي عمومي است كه داراي خاصيت ضد درد، ضدرماتيسم، ضدنقرس، بادشكن، مدر و معرق است. علاوه بر اين ها به علت صفراآوري، در رديف داروهاي معالج كبد وكيسه صفرا، به ويژه در هپاتيت ها و يرقان ها قرار دارد. مصرف اين گياه در تركيبات دارويي تقويت كننده هاي عمومي، به ويژه تقويت قلب و اعصاب كاربرد فراوان دارد. و از دم كرده آن شربتي آرامبخش تهيه مي كنند كه در درمان ناراحتي هاي دماغي، فلج هاي جزئي، ضعف و كسالت و خستگي هاي فكري، مورد استفاده قرار مي گيرد.
    افسانه هاي زيادي را به اين گياه نسبت داده اند و از آن به نام اكسير جواني ياد كرده اند. اما، آنچه مسلم است، اين گياه علاوه بر موارد ياد شده معالج صددرصد رماتيسم بوده و خوردن جوشانده آن، در درمان بي خوابي، ميگرن، تپش شديد قلب، تنگي نفس و ضعف عمومي بدن بسيار مؤثر است و همچنين غرغره جوشانده رزماري، آرامبخش مؤثري براي گلودرد و آفت دهان است.
    طريقه مصرف اكليل كوهي
    ۱ - طرز تهيه چاي رزماري:
    براي تهيه اين چاي، مقدار ۵ گرم از شاخه هاي خشك گل دار و يا بي گل اين گياه را در يك ليوان آب جوش ريخته و مدت ۱۰ دقيقه بگذاريد دم بكشد. سپس آن را صاف كرده و با شكر سرخ ميل كنيد.
    ۲ - حمام رزماري
    براي افراد خسته و كم خون و كودكان لاغر، حمام رزماري توصيه مي شود. براي اين منظور جوشانده غليظ رزماري را كه از جوشاندن ۲ مشت از گياه در يك ليتر آب جوش كه به مدت ۵ دقيقه جوشيده شده باشد، تهيه كرده و به آب گرم وان حمام اضافه كنيد و روزي ۲ بار و هر بار به مدت يك ساعت از اين حمام استفاده كنيد و بدن را در آن ماساژ دهيد.
    اكليل كوهي علاوه بر مصارف درماني، مصرف غذايي نيز دارد و از پودر برگهاي آن مي توان در تركيبات ادويه ها، سالادها، چاشني ها و سس ها استفاده كرد.
    
    
    
    آرامش در يك فنجان چاي / نوشيدني هاي آرامبخش و درمان دردها دكتر معصومه رفيقي مرند ـ پژوهشگر
    


 روزنامه ايران، شماره 3482 به تاريخ 6/8/85، صفحه 17 (دانش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12764 بار
    آثار ديگري از "دكتر معصومه رفيقي مرند ـ پژوهشگر "

  از چاي گلاسه تا شربت هاي سحرآميز و نوشيدني شب بخير! / نگاهي به نوشيدني هاي آرامبخش
دكتر معصومه رفيقي مرند ـ پژوهشگر، ايران 13/2/85
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه طبيعت ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 9)، خرداد و تیر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است