|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران85/8/7: نوگوران، نخستين روستاي اينترانتي ايران
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7001
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3483 7/8/85 > صفحه 20 (ايران زمين) > متن
 
      


نوگوران، نخستين روستاي اينترانتي ايران


نويسنده: مهسا جزيني


    با اتصال منازل و دفاتر اي سي تي روستاي نوگوران (از توابع شهرستان زرين شهر اصفهان) به اينترنت و اينترانت استاني براي نخستين بار در كشور جلوه هاي دولت الكترونيك شكل عملي و واقعي تري به خود گرفت. روستاي نوگوران تنها روستاي كشور است كه ساكنانش مي توانند ازمنازل خود و از طريق سيستم (dial up) به اينترنت و اينترانت استاني متصل شوند . اين در حالي است كه در صورت كامل شدن خدمات دولت الكترونيك نه تنها استفاده عام از شبكه اينترنت بلكه ساير خدماتي هم كه نياز به مراجعه حضوري افراد از روستا به شهر دارد از طريق شبكه اينترانت انجام مي شود.
    هم اكنون ساكنان اين روستا ( بيشترقشر جوان و دانشجو) مي توانند از منازل با اتصال به شبكه اينترانت از محتواي سايتهاي سه نهاد استان شامل دانشگاه صنعتي اصفهان(با ۳۰ سايت)، شركت مخابرات استان اصفهان و كتابخانه اميرالمؤمنين(ع) اصفهان استفاده كنند. اين در حالي است كه سايت پرتال استانداري اصفهان ، دانشگاه اصفهان و مهد قرآن نيز قرار است به زودي وارد اين شبكه شوند. محمدعلي ناظمي مجري پروژه آي سي و اي سي تي روستايي شركت مخابرات استان اصفهان در اين باره به خبرنگار«ايران» مي گويد: تا جايي كه به شركت مخابرات مربوط مي شد تمامي كارهاي سخت افزاري و بستر سازي ها انجام شده و حالا نوبت سازمانها و نهادهاست كه با وارد كردن محتوا و مديريت صحيح شروع به خدمات دهي به ساكنان روستا كنند.
    وي مي گويد به دليل اينكه هم اكنون همه نهادها و سازمانها وارد اين شبكه نشده اند و فضايي را نيز براي مديريت خدمات رساني از طريق شبكه در خود ايجاد نكرده اند سيستم اينترانت روستاي نوگوران اكنون براي مردم چندان شناخته شده و فعال نيست. اگرچه هم اكنون دانشجويان دانشگاه صنعتي ساكن اين روستا براي ثبت نام يا دريافت اطلاعات يا ارتباط با دانشگاه مي توانند در خانه از اين سيستم استفاده كنند. همچنين ارتباط با كتابخانه اميرالمؤمنين(ع) ، مشاهده فهرست كتابها و استفاده از كتابهايي كه در سيستم مجازي كتابخانه وجود دارد. اما محتواي فعلي در حال حاضر چندان به كار مردم عادي روستا نمي آيد. ناظمي مي گويد: قرار است استانداري به تدريج سايت سازمانها را روي شبكه (اينترانت) قرار دهد. مجري طرح اي سي تي روستايي اضافه مي كند: اضافه شدن تدريجي هم به علت اين است كه مشكلي براي شبكه ايجاد نشود. هم اكنون يك مقدار از كارهاي حقوقي و قراردادي براي ايجاد خدماتي مانند پست بانك در روستا باقي مانده كه اينها هم بايد به زودي حل شود تا سيستم خدمات رساني دولت الكترونيك در روستاكامل شود. در حال حاضر ساكنان و جوانان روستا براي استفاده از خدمات اينترنت عام بايد به كافي نت روستا مراجعه كنند. چون مجوز راه اندازي اينترنت هنوز از سوي وزارتخانه داده نشده است. پهناي باند روستا هم اكنون بدون شارژ است زيرا هنوز نمي دانيم بايد براساس چه تعرفه اي عمل كنيم.
    ناظمي با اشاره به اينكه هنوز بخش خصوصي براي راه اندازي اي اس پي هاي روستايي وارد گود نشده مي گويد ما چندين بار از طريق مناقصه خواستيم پيمانكار كلي براي اي سي تي هاي روستايي پيدا كنيم ولي نشد به همين علت به طور موقت آن را به پيمانكاران داخلي شركت مخابرات سپرديم. در حالي كه اينها نيز خيلي قوي نيستند و بنيه مالي براي راه اندازي اي اس پي هاي روستايي ندارند. در حالي كه اگر بخش خصوصي بخواهد وارد كار شود مي تواند تنها با پرداخت ۱۲۰هزار تومان به شركت مخابرات (واحد ديتا) كار خود را شروع كند.
    ناظمي با اشاره به اينكه مرحله آزمايش فني كار در روستا به اتمام رسيده مي گويد: پايلوت رسمي نيز به مجوز وزارتخانه نياز دارد كه هنوز اعلام سراسري نشده است. به گفته وي در صورت اعلام رسمي امكان ورود تمامي ۳۰۰ روستاي استان جهت استفاده از سيستم (dial up) و سپس ساير استانها وجود دارد.
    \ نوگوران و قرن آباد
    پيش از اين روستاي قرن آباد در نزديكي گرگان نيز به سيستم اينترنت روستايي از طريق ماهواره متصل شده بود. ناظمي درباره تفاوت اين دو مي گويد: در آن روستا همه اهالي كامپيوتر نداشتند به همين خاطر يك طرح جامع الكترونيك با همكاري بخش خصوصي (مردم روستا) دانشگاه و سازمان جهاد كشاورزي از طريق ماهواره و نه شركت مخابرات و ديتا انجام شد كه خارج از روال دفاتر مخابراتي بود. سازمان جهاد كشاورزي اطلاعات خود را روي سايت روستا قرار داده و كلاس آموزشي نيز برقرار كرده بود.
    \ روستايي منحصر به فرد
    انتخاب روستاي نوگوران براي اجراي مرحله آزمايشي دولت الكترونيك يا به اصطلاح اتصال منازل روستا به اينترنت و اينترنت به چند دليل انجام گرفته يكي از مهمترين دليل آن اين بوده كه ۷۰ تا ۸۰ درصد خانه هاي روستا مجهز به دستگاه رايانه خانگي بوده اند. تا آنجا كه گفته مي شود به دليل اشتغال بيشتر مردان اين روستا در كشورهاي حاشيه خليج فارس ساكنان آن از وضع مالي مناسبي برخوردارند. موردي كه كمتر در ساير روستاهاي استان و شايد كشور وجود داشته باشد.
    ناظمي مي گويد طبق بررسي هاي ما از هر پنج خانه در نوگوران سه خانه داراي رايانه اند و همين مسأله باعث انتخاب اين روستا براي اجراي چنين طرحي شده است.
    نوگوران در ۵۰ كيلومتري جنوب غربي اصفهان قرار دارد و براساس آخرين سرشماري داراي ۳هزارو ۳۸۹ نفر جمعيت است. اجراي پيشخوان دولت الكترونيك از روستاها به علت جمعيت كم و به تبع آن امكان خدمات رساني مطلوب راحت تر است. مضاف بر اينكه در وقت و هزينه رفت و آمد مداوم از روستا به شهر نيز صرفه جويي مي كند، و حتي به نوعي جلوي بخشي از مهاجرت ها از روستا به شهر را نيز مي گيرد.
    يك كارشناس در اداره مخابرات واحد ديتا مي گويد. در اين سيستم به طور مثال ديگر كشاورز مجبور نيست براي دريافت يك وام مسيري چندباره را از روستا به اداره كشاورزي جهت ارائه مدارك، پيگيري و دريافت جواب از بانك و سرانجام دريافت وام طي كند. براين اساس اين كشاورز تمامي عمليات را از طريق اينترنت (در منزل) و پرينتر، فكس و اسكن (موجود در دفاتر خدماتي روستا) انجام مي دهد و در آخرين قدم تنها براي دريافت وام مراجعه حضوري خواهد داشت.
    \ روستاهاي استان اصفهان صاحب يك وب سايت مي شوند
    هم اكنون براساس مكاتباتي كه ميان بسيج دانشجويي دانشگاه صنعتي اصفهان و سازمان بسيج دانشجويي كل كشور انجام گرفته قرار است براي هر روستاي استان اصفهان يك وب سايت راه اندازي شود كه اطلاعات اوليه روستا شامل يكسري از اطلاعات محلي، فرهنگي، تاريخي، اجتماعي و سياسي محل بر روي سايت قرار گيرد. همچنين قرار است تعدادي شناسه كاربري و رمز عبور تهيه شود تا تعدادي از دانشجويان يا افراد با سواد روستا بتوانند از طريق آن سايت را به روز نگه دارند. اگرچه ناظمي اين طرح را در حد مكاتبات اوليه مي داند كه هنوز رسماً شروع نشده است.
    
    
    
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3483 به تاريخ 7/8/85، صفحه 20 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 585 بار
    آثار ديگري از "مهسا جزيني"

  لابي در شب قبل از راي گيري / نقش جامعه مدرسين در مسكوت ماندن FATF
مهسا جزيني، شرق 21/3/97
مشاهده متن    
  چه كسي ملك مطيعي را 40 سال به سينما راه نداد؟ / به بهانه مقصر سازي هاي اصولگرايان از تندروي هاي دهه 60
مهسا جزيني، شرق 7/3/97
مشاهده متن    
  شكاف در اصولگرايان 21 سال بعد از دوم خرداد
مهسا جزيني، شرق 3/3/97
مشاهده متن    
  آيا جمنا شبيه حزب الله است؟
مهسا جزيني، شرق 22/2/97
مشاهده متن    
  بابا آب ندارد / در «شرق» اصفهان چه مي گذرد
مهسا جزيني، شرق 16/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روزهاي زندگي بچه ها
متن مطالب شماره 79، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است