|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان85/8/16: هوشنگ انصاري -1 ، كسب و كار در ژاپن
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22054
سه شنبه 29 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 18658 16/8/85 > صفحه 8 (پاورقي) > متن
 
 


هوشنگ انصاري -1 ، كسب و كار در ژاپن
    هوشنگ انصاري از رجال و دولتمردان بهائي مسلك و پرآوازه روزگار محمدرضا پهلوي بود و سال هاي متمادي به عنوان سفيركبير و وزير و مديرعامل شركت ملي نفت ايران در خدمت صهيونيزم جهاني قرار داشت و براي تحكيم اركان رژيم پهلوي فعاليت مي كرد. او كه نام اصلي اش عباس مستمند شيرازي(1) است، در سال 1306 شمسي در شهرستان اهواز به دنيا آمد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را به پايان برد و پس از آن به فعاليت هاي مطبوعاتي روي آورد و مدتي را به عنوان خبرنگار جرايد به كار پرداخت و سپس با هدف تكميل تحصيلات به انگلستان رفت و موفق به اخذ ليسانس اقتصاد از دانشگاه لندن شد. (2)
    احمد سميعي نويسنده و پژوهشگر تاريخ معاصر، معتقد است انصاري دوران كودكي و نوجواني را در شيراز گذرانده و تحصيلات دوره متوسطه را در دبيرستان «حيات» اين شهر به پايان برده است و سپس در جستجوي كار به تهران آمده و با توصيه يكي از دولتمردان شيرازي به نام سردار فاخر حكمت(3) به بانك رهني ايران معرفي مي گردد و چون در امتحانات استخدامي اين بانك مردود مي شود، براي يافتن كار به بازار تهران رو كرده و سرانجام در «بازرگاني اخوان» كاري مناسب خويش مي يابد. (4)
    اسناد منتشره سفارت آمريكا كه توسط دانشجويان پيرو خط امام(ره) ترجمه و چاپ شده است، هوشنگ انصاري را چنين معرفي مي نمايد:
    «در طول جنگ جهاني دوم ]هوشنگ[ انصاري در انگلستان تحصيل مي كرد و در عين حال نماينده يك شركت صادر كننده منسوجات بود. . . ». (5)
    هوشنگ انصاري پس از مدتي اقامت در انگلستان اواخر دهه 1320 به ايران بازگشت و به عنوان مترجم زبان انگليسي به استخدام تجارتخانه جعفر اخوان در بازار تهران درآمد. در اين ايام كشورهاي پيشرفته در پي به دست آوردن جاي پا در بازار كشورهاي عقب مانده در رقابت بودند و از سويي ديگر تجار بزرگ بازار كم كم به واردات كالاهاي ماشيني ساخت كارخانجات خارجي شتاب مي دادند. آنان براي انجام بهتر مراودات تجاري خود نيازمند كارمندان آشنا به زبان هاي خارجي بودند. در چنين شرايطي هوشنگ انصاري به استخدام تجارتخانه اخوان درآمد و در مدتي كوتاه موفق به جلب حمايت و اعتماد برادران اخوان شد. اين تجارتخانه به دنبال يافتن كالاهايي با تسهيلات و منافع بيشتر به بازار ژاپن رو كرده و يك نوع بشقاب غذاخوري به نام «چيني مسعود» و نوعي چرخ خياطي را كه در مقايسه با چرخ هاي خياطي ساخت آلمان ارزان قيمت بود، به ايران مي آورد. به تدريج كه كار واردات از ژاپن گسترش يافت وجود يك نماينده دائمي از اين تجارتخانه در ژاپن الزامي شد و برادران اخوان تصميم به اعزام نماينده اي به اين كشور گرفتند، لذا اين مأموريت نصيب «هوشنگ انصاري» گرديد:
    «]هوشنگ انصاري[ در 1334 به نمايندگي تجارتخانه اخوان كه دفتري در ژاپن داير كرده بود، به توكيو رفت و همسر ژاپني اختيار نمود و زبان ژاپني ياد گرفت». (6)
    در همين زمان يكي ديگر از كلان سرمايه داران ايران به نام سناتور محمد نمازي تصميم به ايجاد يك كارخانه بزرگ نساجي در ايران گرفت. او هم با انتخاب ماشين آلات ژاپني به اين كشور رو كرده بود، ولي به دليل اشتغالاتش به عنوان وزير مشاور قادر به پيگيري سفارش هاي خود نبود. وي اين كار را به «هوشنگ انصاري» سپرد و انصاري اقدام به راه اندازي كارخانه اي با نام «كارخانجات نساجي فخر ايران» كرد.
    پس از راه اندازي اين كارخانه، سناتور محمد نمازي(7) تعدادي از سهام آن را به هوشنگ انصاري واگذار كرد. (8)
    اقامت چند ساله انصاري در ژاپن موجب رفت و آمد وي به سفارت ايران و آشنايي با كاركنان آن شد. در آن سال ها رفت و آمد رجال و مقامات بازرگاني و اقتصادي ايران به ژاپن شتاب گرفته بود و هر ماه چند نفر از مقامات مهم اداري يا بازرگانان و سرمايه داران ايراني به ژاپن مي رفتند. اين آمد و رفت ها ضرورت وجود يك كارمند براي انجام امور مربوط به اين مسافران جهت بازديد وتماشاي آنها از اماكن ديدني ژاپن را فراهم كرده بود. به همين سبب در سال 1336 زماني كه غلامعباس آرام(9) به عنوان سفيركبير ايران به توكيو آمد، هوشنگ انصاري را به عنوان كارمند محلي استخدام كرد و او را مأمور ساماندهي به امور سفر و اقامت مقامات ايراني در توكيو ساخت.
    1- هفته نامه نيمروز، چاپ لندن، شماره 334، مورخه 17/9/.1374
    2- آرشيو روزنامه كيهان، پرونده هوشنگ انصاري.
    3 -سردار فاخر حكمت (رضا) اصلاً شيرازي و فرزند حسام الدين (مشاور الدوله) بوده است. او يكي از رجال دوره پهلوي است كه مدتي حاكم گرگان، يزد و استاندار كرمان و نيز رئيس كل سجل احوال بوده است. وي به هنگام قيام ميرزا كوچك خان جنگلي از طرف دولت مركزي مأمور مذاكره با او شد و به گيلان مسافرت كرد ولي از مذاكرات خود با سران جنگل نتيجه اي نگرفت و به تهران بازگشت. زماني كه احمد قوام حزب دموكرات ايران را تشكيل داد سردار فاخر حكمت نيز وارد حزب شده و در آن مشغول فعاليت شد، در انتخابات دوره پانزدهم مجلس شوراي ملي به نمايندگي مجلس انتخاب و سپس رياست مجلس را به عهده گرفت. او به اتفاق دكتر جلال عبده به تأسيس حزبي به نام «سوسياليست» دست زد. فاخر به علت اسراف دچار بحران مالي شد كه طرف شاه - محمدرضا پهلوي - خانه اي در شمال تهران براي او خريداري و به وي اعطا شد. وي همچنين 10 دوره به مجلس شوراي ملي راه يافت كه عبارت بود از دوره چهارم و پنجم از حوزه انتخابيه آباده، دوره هاي هفتم، هشتم، چهاردهم، پانزدهم، شانزدهم، هجدهم، نوزدهم و بيستم از حوزه انتخابيه شيراز.
    4- احمد سميعي، معماران تمدن بزرگ، چاپ اول، 1372، نشر روايت، ص .45
    5- دانشجويان مسلمان پيرو خط امام(ره)، از ظهور تا سقوط، مجموعه اسناد لانه جاسوسي، جلداول، ص .178
    6- باقر عاقلي، شرح حال رجال سياسي و نظامي ايران، جلد اول، ص .234
    7- محمد نمازي فرزند حسين، در يكي از خانواده هاي ثروتمند شيراز به دنيا آمد. وي سال ها در آمريكا سكونت داشت و مشغول تجارت بود. زماني كه به ايران آمد در كابينه زاهدي به عنوان وزير مشاور منصوب شد. وي عضو هيأت امناي دانشگاه پهلوي شيراز و از اعضاي كلوب روتاري و همچنين لژفراماسونري حافظ شيراز و روشنايي بوده است. او در شيراز، بيمارستان نمازي را تأسيس كرد. برادر وي مهدي نمازي تا دوره چهاردهم بدون وقفه نمايندگي مجلس شوراي ملي را عهده دار بود و با تأسيس مجلس سنا در سال 1328 به عنوان نماينده لرستان و فارس در اين مجلس تا زمان انحلال آن حضور يافته است. مهدي نمازي نمايندگي صادرات كتيرا به اروپا و آمريكا را در اختيار داشت و از اين راه صاحب ثروت زيادي شده بود. همچنين در زمينه قاچاق مواد مخدر نيز فعاليت داشت. نامبرده داراي كارخانه هاي متعدد بوده و با اغلب سران منفور رژيم سابق حشر و نشر داشته است. تأسيس يك باب مدرسه و كمك به مخارج چند باب مدرسه از كارهاي مثبت وي در شيراز است و فرزند مهدي نمازي - شفيع - نمايندگي شركت معروف نفت سوكوني واكسيوم را در سال 1333 برعهده داشت.
    8 -باقر عاقلي، شرح حال رجال سياسي و نظامي ايران، جلد اول، ص .235
    9 -غلامعباس آرام، عضو فرقه ضاله بهائيت، در سال 1278 در يزد به دنيا آمد. پدرش عليرضا نيز از بهائيان متعصب در بازار يزد بود و به كار خريد و فروش چاي اشتغال داشت. غلامعباس تا 16 سالگي در يزد بود و چند سالي را هم در خانه لردكرزن - شخصيت معروف استعماري انگليس - به خانه شاگردي اشتغال داشت. وي پس از آن به استخدام پليس جنوب كه توسط انگليس سازمان داده شده بود، درآمد و تا پايان جنگ اول با درجه گروهباني در اين واحد مشغول كار بود. در سال 1300 شمسي به هندوستان رفت و پس از مدتي كار در بازار دهلي به عنوان كارگر محلي به استخدام سفارت ايران درآمد. در سال 1314 رسماً در خدمت وزارت خارجه قرار گرفت و به عنوان وابسته ايران، به لندن رفت. پس از آن دبير سوم سفارت ايران شد. آنگاه به ايران بازگشت و در اداره اطلاعات اين وزارتخانه به كار پرداخت. مدتي از وزارت خارجه بركنار بود ولي مجدداً در سال 1335 به مقام مدير كلي وزارت خارجه رسيد و يك سال بعد سفير كبير ايران در ژاپن شد. اين مأموريت او دو سال به طول انجاميد و پس از آن به تهران احضار و به عنوان وزير امور خارجه منصوب گرديد. سپس سفيركبير ايران در عراق شد. در كابينه علي اميني به وزارت خارجه رسيد و اين مقام را در كابينه علم، منصور و هويدا حفظ كرد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي، بازداشت شد و بعد از مدتي آزاد گرديد.
    
    


 روزنامه كيهان، شماره 18658 به تاريخ 16/8/85، صفحه 8 (پاورقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2172 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه شكوفه
متن مطالب شماره 51، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است