|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران85/8/20: دغدغه هاي زبان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7001
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3494 20/8/85 > صفحه 11 (مهرگان) > متن
 
      


دغدغه هاي زبان
درباره مهدي مشكوة الديني    مهدي مشكوة الديني
    متولد: ۱۳۲۰‎/۱۰‎/۲۰ مشهد
    - اديب، محقق زبان و ادبيات و زبان شناس
    - اخذ مدرك كارشناسي زبان انگليسي، دانشگاه مشهد ۱۳۴۳
    - دانشنامه پس از كارشناسي دبيري زبان انگليسي، دانشسراي عالي تهران ۱۳۴۴
    - اخذ مدرك كارشناسي ارشد زبان شناسي، دانشگاه تهران۱۳۵۰
    - دريافت دكتري زبان شناسي از دانشگاه تهران۱۳۵۷
    - درجه استادي زبان شناسي دانشگاه فردوسي مشهد از ۱۳۶۷
    - عضو پيوسته انجمن زبان شناسي آمريكا
    - دريافت گواهينامه تقدير كيفيت عالي و ممتاز آموزش، سال ۱۳۸۲ (۲۰۰۳). دانشگاه چارلز، پراگ
    - استاد نمونه كشوري در سال ۴-،۱۳۸۳ انتخاب شده از سوي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
    - رئيس دانشكده ادبيات و علوم انساني، دانشگاه فردوسي مشهد۱۳۷۷-۱۳۸۰
    - برخي از آثار او عبارتند از:
    - ساخت آوايي زبان، انتشارات دانشگاه فردوسي مشهد ۱۳۶۴ با ويراستاري مجدد ۱۳۷۴
    - دستور زبان فارسي بر پايه نظريه گشتاري انتشارات دانشگاه فردوسي مشهد ۱۳۶۶
    
    - سير زبان شناسي، انتشارات دانشگاه فردوسي مشهد (كتاب برگزيده سال دانشگاه تهران، ۱۳۷۷) ۱۳۷۳
    - آموزش زبان فارسي انتشارات وزارت آموزش و پرورش ۱۳۷۷
    - توصيف و آموزش زبان فارسي انتشارات دانشگاه فردوسي مشهد ۱۳۷۹
    - فهرست نسخه هاي خطي فارسي موجود در كتابخانه مؤسسه شرق شناسي جمهوري چك، پراگ. قم: كتابخانه بزرگ آيت اله العظمي مرعشي نجفي (ره) ۱۳۸۳
    - فرهنگ فارسي چكي، با همكاران: پيرژي بچكا و ديگران، تهران، انتشارات الهدي، سازمان ارتباطات اسلامي ۱۳۸۳
    - دستور زبان فارسي، واژگان و پيوندهاي ساختي انتشارات سمت
    - روان شناسي زبان، انتشارات سمت

    
    «ويژگي هاي رابطه دستوري «حالت و مطابقه» در برخي از زبان ها به صورتي آشكار و در زبان هاي ديگر از جمله زبان فارسي به صورت پنهان برقرار مي شود. در نظريه نحو چند سطحي در طرح كمينه گرا، پيوندهاي ساختي گروه هاي چهارگانه اسمي، فعلي، صفتي و حرف اضافه اي، به طور همسان با ساخت لايه اي خاص، در اصل به صورت واژه هسته و سازه هاي متمم و يا مشخص نمايش داده مي شود و سطح لايه اي اصلي گروه به ترتيب به سطح گروه دروني يا سطح متمم و هسته و سطح گروه كامل يا سطح گروه مهرورزي و مشخص نما در نظر گرفته مي شود. در جايگاه متمم گروه يا گروه هاي همراه اجباري محدود پيوند مي يابد. گروه هاي همراه از راه مشخصه هاي نحوي يا انتخاب مقوله اي واژه هسته كه در فهرست واژگان ذهني مشخص مي شود، ظاهر مي شود. به اين معني كه در گروه اسمي حرف وابسته در گروه فعلي؛ گروه اسمي نهاد، در گروه صفتي، گروه درجه و گروه حرف اضافه اي؛ گروه درجه و يا حرف اضافه به كار مي رود. هسته واژه اصلي و مهم گروه است. به اين معني كه واژه ها و سازه ها همراه واژه هسته تنها بر پايه مشخصه هاي نحوي آن با آن پيوند مي يابند. ميان واژه هسته با سازه ها با گروه هاي همراه كه گروه هاي دروني را پديد مي آورد، پيوند ساختي برقرار است. مشخصه هاي نحوي يا انتخاب مقوله اي واژه اي هسته در فهرست واژگان كه در ذهن سخنگويان جايگزين مي شود، وجود دارد. در واقع مشخصه هاي نحوي واژه هاي هسته، حقيقت محسوس پيوندهاي ساختي در گروه ها را نشان مي دهد. همچنين تعلق واژه ها و گروه ها به عنوان واحدهاي نحوي به دسته هاي دستوري چندگانه يعني به مقوله هاي واژگاني اسم، فعل، صفت و حرف اضافه و نيز به ترتيب مقوله هاي گروهي اسمي، فعلي، صفتي و حرف اضافه اي واقعيت نحوي آشكاري ديگري است كه بر پايه مشخصه هاي نحوي يا انتخاب مقوله اي و نيز مشخصه هاي صرفي واژه هسته متمايز مي شود. ...»
    اين جملات را دكتر مهدي مشكوة الديني استاد شاخص زبان شناس ايراني در نخستين همايش انجمن زبان شناسي با عنوان «بررسي و تحليل پيوندهاي ساختي گروه هاي واژگان فارسي» به زبان آورد. سخنراني او گوشه اي از توانايي ها و دغدغه هاي اين استاد شاخص زبان شناس را در حوزه زبان به نمايش مي گذارد. در روزگاري كه تمركز علمي جاي خود را به پراكندگي هاي مبتني بر درك عمومي داده و محققان و پژوهندگان عرصه زبان اولويت هاي مباحث نظري خويش را بر اساس توجه مخاطب عمومي تنظيم كرده اند تا ضرورت هاي علمي، حضور معدود استاداني چون مشكوة الديني، مبناي بسياري از دلگرمي هاي پژوهندگان جوان تر است.
    مهدي مشكوة الديني در روز بيستم دي ماه ۱۳۲۰ خورشيدي در يك خانواده فرهنگي و مذهبي در مشهد ديده به جهان گشود. پدر او دكتر عبدالمحسن مشكوة الديني از شخصيت هاي علمي و فرهنگي خراسان و استاد دانشكده الهيات و معارف اسلامي مشهد بود.
    مهدي مشكوةالديني دوره دبستان و پنج سال دوره اول ودوم دبيرستان را در تهران و سال ششم دبيرستان را در مشهد گذرانيد. آنگاه وارد دانشگاه مشهد شد. دوره كارشناسي زبان انگليسي را در سال ۱۳۴۳ در اين دانشگاه و دوره پس از كارشناسي دبيري زبان انگليسي را در سال ۱۳۴۴ در دانشسراي عالي تهران پشت سر گذاشت. او دوره كارشناسي ارشد زبان شناسي را در سال ۱۳۵۰ و دوره دكتري زبان شناسي را در سال ۱۳۵۷ در دانشگاه تهران به پايان رسانيد.
    در خلال اين سالها او تدريس و تحصيل و تحقيق را هر سه با هم به پيش برد و از سال ۱۳۵۱ در دانشگاه فردوسي مشهد به تدريس پرداخت. سپس در سال ۱۳۵۵ در گروه زبان شناسي دانشگاه فردوسي مشهد به عنوان عضو هيأت علمي به صورت رسمي استخدام شد و به تدريس و پژوهش در قلمرو زبان شناسي اشتغال يافت.
    اما انگيزه هاي آموختن در او همچنان كه دغدغه تدريس را دنبال مي كرد، بر قوت خويش باقي بود، آنچنان كه در سال ۱۳۶۵ براي دوره اي كوتاه مدت به انگلستان رفت و در گروه زبان شناسي دانشكده مطالعات شرقي و آفريقايي دانشگاه لندن به تحقيق و بررسي در زمينه زبان آموزي كودك پرداخت. مشكوة الديني پس از بازگشت به ايران در سال ۱۳۶۷ مرتبه استادي دانشگاه مشهد را به دست آورد و دو سال بعد يعني در سال تحصيلي ۷۰-۱۳۶۹ (۱۹۹۱-۱۹۹۰) در دانشگاه واشنگتن در آمريكا به عنوان پژوهشگر ميهمان در زمينه برخي نظريه هاي نوين زبان شناسي و به كارگيري آنها در توصيف زبان فارسي به تحقيق پرداخت. حاصل اين دوران تحصيل دريافت گواهي تحقيقات زبان شناسي فارسي از اين دانشگاه بود. براي هر استاد ايراني بخصوص در رشته هايي كه مبناي علوم نظري آن در اروپا شكل يافته، حضور در عرصه هاي بين المللي همچنان كه تفاخر علمي دارد، فرصت هاي مطالعاتي بديع و ويژه اي را در اختيار او قرار مي دهد؛مهدي مشكوة الديني از اين فرصت ها به نحو مطلوبي بهره برده و اين دانش اندوخته را بي خستي به ديگران نيز انتقال داده است و مي دهد. از آن جمله است فهرست نويسي نسخه هاي خطي فارسي موجود در كتابخانه مؤسسه شرق شناسي جمهوري چك، پراگ كه در دوران تدريس در دانشگاه پراك به انجام رساند و توسط كتابخانه بزرگ آيت الله العظمي مرعشي نجفي در قم به چاپ رسيد. او در سالهاي تحصيلي ۸۲-۱۳۸۰ (۲۰۰۳-۲۰۰۱) در دانشگاه چارلز در پراگ، مركز جمهوري چك، به عنوان استاد ميهمان به تدريس مهارتها و زبان شناسي فارسي پرداخت و پس از به پايان رساندن اين دوره از آن دانشگاه گواهي تقدير هم دريافت كرد. مشكوةالديني در دانشكده ادبيات زبان و ادبيات دانشگاه فردوسي نحو، ساخت واژه، واج شناسي، معناشناسي، روانشناسي زبان، نظريه هاي زبانشناسي و دستور زبان فارسي را تدريس مي كند و در تمامي اين حوزه ها ، داراي تأليفات مرجع است. ساخت آوايي زبان، دستور زبان فارسي بر پايه نظريه گشتاري، سير زبانشناسي، آموزش زبان فارسي و... از جمله آثار با ارزش او در اين
    حوزه هاست كه از اين ميان، كتاب اخير، اثر برگزيده سال ۱۳۷۶ دانشگاه تهران شد و در مدت كوتاهي به چاپ سوم رسيد. مشكوة الديني تاكنون چندين طرح پژوهشي دانشگاهي در زمينه هاي زبان آموزي و نيز مراحل رشد عناصر دستوري و ساختي در گفتار كودكان فارسي زبان و همچنين يك طرح پژوهشي ملي با عنوان «تدوين دانش زبان و مهارتها و آموزش زبان فارسي» را به انجام رسانده است. طرح پژوهشي «بررسي رشد دستوري در گفتار كودك فارسي زبان» او برنده جايزه طرح پژوهشي برگزيده سال۱۳۷۹ شد. همچنين، او به مناسبت تحقيقات و پژوهشهاي انجام داده، از وزراي وقت علوم، تحقيقات و فناوري، فرهنگ و ارشاد اسلامي و همچنين رؤساي وقت دانشگاههاي تهران، علامه طباطبايي، تبريز و فردوسي مشهد، چندين لوح تقدير دريافت كرده است. او در شمار زيادي از همايش ها و هم انديشي هاي زبان شناسي داخلي و خارجي و نيز آموزش زبان فارسي به غير بوميان در داخل و خارج كشور با ارائه مقاله و سخنراني شركت كرده است. او به زبانهاي انگليسي، فرانسه، عربي تسلط دارد و به سبب همين تسلط است كه در نشريات علمي و پژوهشي معتبر داخل و خارج از كشور، شصت مقاله در زمينه هاي زبان شناسي و زبان فارسي به چاپ رسانده است. بيشتر مقالات او كه از منابع مهم دانشجويي در رشته زبان شناسي به حساب مي آيند، در مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه فردوسي مشهد به چاپ رسيده و مورد توجه استادان و دانشجويان كنجكاو رشته زبان شناسي بوده است.
    دكتر مشكوة الديني عضو پيوسته انجمن زبان شناسي آمريكانيز هست . او در سال ۱۳۸۴ عنوان استاد نمونه كشوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري را كسب كرد. همچنين ضمن تدريس و پژوهش، در سمتهاي مدير گروه زبان شناسي (۶۲-۱۳۵۸)، معاون آموزشي(۶۹-۱۳۶۲)، قائم مقام رئيس (۷۵-۱۳۷۲)، رئيس دانشكده ادبيات و علوم انساني (۸۰-۱۳۷۷) و نيز رئيس شوراي تخصصي علوم انساني هيأت مميزه دانشگاه فردوسي مشهد(۸۰-۱۳۷۳) و عضو شوراي برنامه ريزي زبان شناسي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري خدمت كرده است.
    از آثار مهم و اثر گذار مهدي مشكوة الديني بايد از كتاب «دستور زبان فارسي بر پايه نظريه گشتاري» ياد كرد كه كتابي بديع و اثر گذار است. كتاب حاضر، دستور زبان فارسي بر پايه نظريه «زايا گشتاري» است. بر پايه اين نظريه، ساخت زبان در سه بخش توصيف مي شود: بخش نحوي، بخش آوايي، بخش معنايي، از سه بخش مذكور، بخش نحوي به عنوان بخش اصلي در نظر گرفته مي شود. در اين كتاب، تنها توصيف بخش نحوي زبان فارسي مورد توجه است. در بخش اول، برخي شالوده هاي بنيادي نظريه دستور زبان گشتاري توضيح داده شده است. در بخش دوم، قاعده هاي نحوي زايا و نيز ژرف ساخت جمله ارائه شده است. سرانجام در بخش سوم، روساخت جمله و سازه هاي آن در زبان فارسي بررسي و توصيف شده است. دكتر مهدي مشكوة الديني در سال ۱۳۸۴ به عنوان استاد نمونه كشوري معرفي شد و لوح تقدير دريافت داشت. استادان نمونه مراكز و مؤسسات علمي وابسته به آموزش عالي در مراسمي با حضور وزير علوم، تحقيقات و فناوري وقت معرفي شد. در اين مراسم كه در دانشكده حقوق دانشگاه تهران برگزار شد، هجده نفر به عنوان استاد نمونه معرفي و با اعطاي لوح و هدايايي مورد قدرداني قرار گرفتند كه يكي از آنها مهدي مشكوة الديني بود.
    مشكوة الديني با خلق و خوي علمي و تلاش خستگي ناپذير در حوزه كاري اش، جديت و استواري استادان قديم را به ياد مي آورد و الگوي كمياب تعهد حرفه اي و پشتكار دانش آموزي و دانش اندوزي است. برايش آرزوي توفيق و طول عمر مي كنيم.
    پي نوشت:
    در نگارش اين مطلب از خبرنامه شماره ۷گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه فردوسي مشهد نيز استفاده شده است.
    
    
    ساير سوابق علمي
    سمت: استاد زبانشناسي.دانشگاه فردوسي مشهد.
    آموزش دروس: نحو، ساختواژه، واج شناسي، معناشناسي، روانشناسي زبان، نظريه هاي زبانشناسي، دستور زبان فارسي.
    عضويت در مجامع علمي: عضو پيوسته انجمن زبانشناسي آمريكا.
    لوحهاي تقدير:
    لوح تقدير به لحاظ كوششهاي آموزشي و پژوهشي ممتاز و مؤثر.سال ۱۳۷۵.دانشگاه فردوسي مشهد.
    لوح تقدير كتاب سال دانشگاه تهران براي كتاب «سير زبانشناسي»، كتاب برگزيده، سال ۱۳۷۷.شوراي انتشارات دانشگاه تهران.
    لوح تقدير به لحاظ كوششهاي پژوهشي ممتاز و مؤثر.سال ۱۳۷۷.وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي.
    لوح تقدير.استاد نمونه دانشگاه.سال ۱۳۷۸.دانشگاه فردوسي مشهد.
    لوح تقدير به لحاظ خدمات ممتاز و مؤثر در دوران تصدي رياست دانشكده ادبيات و علوم انساني.۱۳۸۰.دانشگاه فردوسي مشهد.
    گواهي نامه تقدير كيفيت عالي و ممتاز آموزش.سال ۱۳۸۲ (۲۰۰۳).دانشگاه چارلز، پراگ، جمهوري چك.
    لوح تقدير استاد نمونه كشوري.۴-۱۳۸۳.وزارت علوم، تحقيقات و فناوري.
    دوره ها و طرحهاي تحقيقاتي:
    ۱- گواهي دوره تحقيقات زبان آموزي كوتاه مدت.۱۳۶۵.دانشگاه لندن.
    ۲- گواهي دوره تحقيقات زبانشناسي، ۱۳۷۰-۱۳۶۹.دانشگاه واشينگتن، آمريكا.
    ۳- طرح پژوهشي با عنوان «بررسي رشد زباني چند كودك فارسي زبان».۱۳۶۷-۱۳۶۴.دانشگاه فردوسي مشهد.
    ۴- طرح پژوهشي با عنوان «بررسي رشد دستوري در گفتار دو كودك فارسي زبان».دانشگاه فردوسي مشهد.۱۳۷۸-۱۳۷۶ (برنده جايزه طرح پژوهشي برگزيده.سال ۱۳۷۹).
    ۵- طرح پژوهشي ملي با عنوان «بررسي و تدوين دانش زبان فارسي و مهارتهاي آن و آموزش زبان فارسي» به شماره ۳۱۲۰۲۲۱۴.شوراي پژوهشهاي ملي كشور.۸۳-۱۳۷۶.
    ۶- طرح پژوهشي با عنوان «آموزش زبان فارسي به سخنگويان اردوزبان».۱۳۷۷-۱۳۷۶.دانشگاه فردوسي مشهد.
    ۷- طرح پژوهشي با عنوان «بررسي حذف و مقوله هاي تهي در زبان فارسي».۱۳۷۸-۱۳۷۷.دانشگاه فردوسي مشهد.
    ۸- طرح پژوهشي با عنوان «جابه جايي سازه ها در زبان فارسي و برخي نتايج كاربردي آن».۱۳۷۹-۱۳۷۸.دانشگاه فردوسي مشهد.
    مقاله ها در مجله هاي علمي پژوهشي:
    زبانشناسي اجتماعي، ۱ و ۲. مجله دانشكده الهيات و معارف اسلامي.دانشگاه فردوسي مشهد.۱۳۵۴ و ۱۳۵۵.
    آغاز زبانشناسي جديد.فرخنده پيام، مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.۱۳۶۰.
    ويژگيهاي نحوي و معنايي فعلهاي مركب در فارسي.مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.بهار و تابستان ۱۳۶۱.
    ساخت آوايي زبان، ۱ ، ۲ ، ،۳ مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.بهار و تابستان ،۱۳۶۱ پاييز ۱۳۶۱ و زمستان ۱۳۶۱.
    فرآيندهاي واجي، مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.بهار ۱۳۶۲.
    زبانشناسي تاريخي.مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.پاييز و زمستان ۱۳۶۳.
    نگاهي به ساخت زبان بر پايه نظريه معنايي.مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.بهار و تابستان ۱۳۶۴.
    دستور زبان ساختاري.مجله زبانشناسي.بهار و تابستان ۱۳۶۴.تهران: مركز نشر دانشگاهي.
    نگاهي به سير مطالعه زبان در دوران باستان و قرون اخير.مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.بهار و تابستان ۱۳۶۵.
    نظرگاههاي زبانشناسي جديد درباره يادگيري و رشد زبان در كودك.مجله زبانشناسي.بهار و تابستان ۱۳۶۵.تهران: مركز نشر دانشگاهي.
    نگاهي به آغاز و سير زبانشناسي تاريخي و تطبيقي.مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.پاييز ۱۳۶۵.
    رشد صداها و نظام آوايي در گفتار كودك.مجله زبانشناسي.زمستان ۱۳۶۷.تهران: مركز نشر دانشگاهي.
    نظريه هاي زبان آموزي كودك، مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.پاييز ۱۳۷۰.
    دستور زبان يوناني، لاتين و دستور زبان نظري.مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد، زمستان ۱۳۷۰.
    برخي ملاحظات معنايي در دستور زبان زايا.مجله زبانشناسي.شماره اول و دوم ۱۳۷۰.تهران: مركز نشر دانشگاهي.
    نگاهي به سير پيدايش و گسترش مكتبها و نظريه هاي زبانشناسي.مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.بهار و تابستان ۱۳۷۱.
    نگاهي به پيدايش و گسترش زبانشناسي ساختگراي آمريكايي و سرانجام آن.مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.تابستان ۱۳۷۲.
    روشهاي گردآوري و تحليل گفتار كودكان در بررسي رشد عناصر و ساختهاي نحوي، مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.پاييز و زمستان ۱۳۷۶.
    ساخت سازه اي و مقوله اي جمله با توجه به زبان فارسي.مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.پاييز و زمستان ۱۳۷۷.
    دستور زبان همگاني و شكل گيري دانش زباني.مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.پاييز و تابستان ۱۳۷۹.
    بررسي و توصيف ضمير پنهان در زبان فارسي و برخي نتايج نظري آن.مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.بهار و تابستان ۱۳۸۰.
    گفتار و دستور زبان آغازي با توجه به كودكان فارسي زبان.مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني.دانشگاه فردوسي مشهد.پاييز و زمستان ۱۳۸۰.
    بررسي رشد وندهاي صرفي و پيوندهاي ساختي در گفتار پيشرفتي كودك.مجله زبانشناسي.سال نوزدهم، شماره دوم.پاييز و زمستان ۱۳۸۳.تهران: مركز نشر دانشگاهي.
    بررسي پيوندها و كاركردهاي ساختي گروه مصدري در زبان فارسي.نامه فرهنگستان زبان و ادب فارسي.زير چاپ.تهران: فرهنگستان زبان و ادب فارسي.
    بررسيها و مطالعات زبانها و فرهنگ ايراني باستان و ايراني ميانه و زبان فارسي نو در چك.نامه فرهنگستان زبان و ادب فارسي.زير چاپ. تهران: فرهنگستان زبان و ادب فارسي.
    مقاله ها در همايشهاي علمي:
    قاعده سازي زايا و يادگيري مهارت، بررسي فرضيه اي تازه درباره يادگيري زبان دوم.مجموعه مقالات دومين كنفرانس زبانشناسي.۱۳۷۳.تهران: انتشارات دانشگاه علامه طباطبايي. جابه جايي سازه پرسشي در جمله هاي فارسي.مجموعه مقالات سومين كنفرانس زبانشناسي.۱۳۷۶.تهران: انتشارات دانشگاه علامه طباطبايي.
    جاي هسته در جمله هاي مركب ناهمپايه و گروهها در زبان فارسي.مجموعه مقالات چهارمين كنفرانس زبانشناسي.دانشگاه علامه طباطبايي.تهران: ۱۳۷۹.
    آموزش زبان فارسي به غيرفارسي زبانان بر پايه ساخت سازي زايا و يادگيري مهارت.شيوه اي ديگر، مجموعه مقالات نخستين همايش شيوه هاي نوين آموزش زبان فارسي به غيرفارسي زبانان.۱۳۸۰.تهران: انتشارات دبيرخانه شوراي گسترش زبان و ادبيات فارسي. تأثير مكتبهاي فلسفي بر پيدايش فرضيه هاي زبان آموزي.ملاصدرا و مطالعات تطبيقي، مجموعه مقالات همايش حكيم ملاصدرا.بنياد حكمت اسلامي.بهار ۱۳۸۱. بررسي پيوندهاي ساختي و كاركردي گروه حرف اضافه اي در زبان فارسي.مجموعه مقالات ششمين كنفرانس زبانشناسي.دانشگاه علامه طباطبايي.تهران: ۱۳۸۳.
    آموزش راهبردي ساختهاي دستوري زبان فارسي به زبان آموزان غير بومي، مجموعه مقالات چهارمين مجمع استادان زبان و ادبيات فارسي.دبيرخانه شوراي گسترش زبان و ادبيات فارسي.زير چاپ.
    
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3494 به تاريخ 20/8/85، صفحه 11 (مهرگان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 897 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه دنياي لاستيك و تاير
متن مطالب شماره 32، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است