|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت85/8/21: شهيد نماز هوانيروز
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9437
سه شنبه 30 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 6008 21/8/85 > صفحه 6 (فرهنگي) > متن
 
 


شهيد نماز هوانيروز


نويسنده: مسعود آب آذري (خبرنگار مجمع خبرنگاران و نويسندگان دفاع مقدس استان مازندران)

تاريخ چهل ساله هوانيروز از بنياد تا امروز و خصوصا در ايام انقلاب و 8 سال دوران دفاع مقدس سرشار از رشادت و جانبازي دلير مردان است. آکنده از وجود پاک باختگان مومني که در لحظات سخت و طاقت فرسا ايثار نمودند و در مقابل خودفروختگان و نيروهاي دشمن تا پاي جان ايستادند و با تقديم شهدايي از بهترين فرزندان اين آب و خاک حماسه آفرين شدند. خلبان شهيد احمد کشوري و شهدايي همچون شمشاديان، عاقل، کلوندي، درخشان و... شهرهاي ايلام و اسلام آباد و سقز و بانه و سردشت و کل کردستان و منطقه غرب را با نثار خون خود آبياري کردند. خلبان شهيد حميدرضا سهيليان و علي اکبر شيرودي عامل عدم سقوط پادگان سرپل ذهاب در مقابل هجوم دشمن شدند. خلبان شهيد حسين فرزانه دشمن شکن تنگه مرصاد بود و خلبان محموديه خون سرخش را در آبهاي زلال درياچه اروميه جاري کرد. در منطقه جنوب نيز با رزم بي امان و پروازهاي متهورانه خلبانان مومن و نيروهاي متخصص هوانيروز همچون بختياري، بخشي، مفيدفر، عقيلي، آذين، رستمي، نجاريان و شهيدان بي شماري مواجه مي شويم که تا پاي جان ايستادگي کردند و دشمن زبون را از اين مملکت راندند. از آنجايي که سردار شهيد دکتر مصطفي چمران نيروهاي هوانيروز را شبانه روز بالاي سر رزمندگان براي حمايت و کمک رساني مشاهده مي کرد لقب فرشتگان آسماني را به آنها مي داد. دوازده شهيد و يک جاويد الاثر هوانيروز اين يگان قدرتمند نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران به استان لاله خير و قهرمان پرور مازندران تعلق دارد. يکي از اين شهدا که به شهيد نماز هوانيروز معروف است کسي نيست جز سرهنگ خلبان شهيد حسين قاسمي.
    شهيد حسين قاسمي در سال 1333 در روستاي طاهرآباد شهرستان هزار سنگ آمل ديده به جهان گشود. دوران تحصيلات ابتدايي تا دوران متوسطه را با وجود ضعف مالي خانواده و کمبود امکانات و تحمل مشکلات و سختيهاي فراوان به پايان رسانيد و در بهمن ماه سال 1353 پيش از دريافت مدرک ديپلم براي خلباني بالگرد در هوانيروز استخدام شد. دوران آموزش نظامي را در پادگان حر تهران گذراند و دوره هاي يادگيري زبان انگليسي و پرواز را در مرکز آموزش شهيد وطن پور هوانيروز طي کرد و با درجه ستوان يار سومي و تخصص در پرواز با بالگرد ترابري به خيل عقابان تيزپرواز هوانيروز پيوست. شهيد قاسمي از هوش سرشاري برخوردار بود و در مدتي کوتاه توانست تحصيلات ناتمام خود را به اتمام برساند و پس از دريافت مدرک ديپلم به درجه ستوان سومي دست يابد. دومين موفقيت او در دانش نظامي، رسيدن به درجه استادي خلباني بود. در يکي از روزهايي که در اصفهان خدمت مي کرد چند روزي را مرخصي گرفت و به آمل آمد و به مادرش گفت: مي خواهم ازدواج کنم. مادرش گفت: پسرم الان وقت زن گرفتن تو نيست، بهتره به فکر درس و کار خودت باشي، اما او پافشاري کرد و جواب داد: امام علي(ع) فرموده که براي فرزندانتان زود زن بگيريد و با اين حرفها خانواده خود را راضي کرد تا برايش آستين بالا بزنند. پس از ازدواج به اتفاق همسرش به اصفهان رفت. هر وقت که از هوانيروز بر مي گشت و به شمال مي آمد بدون اينکه استراحتي بکند يا غذايي بخورد به اتفاق همسرش به سمت مزرعه مي رفت و به پدرش در جمع آوري محصولات کشاورزي کمک مي کرد. زماني که در اصفهان زندگي مي کرد يک بار خانواده او از شمال راهي اصفهان شدند و بعد از رسيدن به منزل حسين متوجه شدند که او هنوز در خانه استيجاري زندگي مي کند و وقتي از او علت اين امر را جويا شدند، جواب داد من از خدا هيچ چيز نمي خواهم نه خانه و نه پول زياد، مي ترسم با پول زياد ايمانم را از دست بدهم. پس از پيروزي انقلاب، با تاسيس انجمن اسلامي تلاشهاي فراواني را در جهت استقرار ارزشهاي ديني در مرکز آموزش هوانيروز مبذول و در اين راه متحمل رنجهاي بسياري گرديد. روحيه انقلابي و سرشار از تعهد و اخلاص اين شهيد والامقام هوانيروز باعث شد که همواره در نوک پيکان مبارزات عليه دشمنان انقلاب قرار بگيرد و به همين منظور داوطلبانه و با موفقيت دوره خلباني بالگرد کبري را سپري نمود وبراي سرکوبي تجزيه طلبان به سوي غرب شتافت. با شروع جنگ تحميلي همواره در جبهه ها حضوري فعال و چشمگير داشت. در ماموريتي در تاريخ 25 آبان 61 شهيد قاسمي اسکورت يک فروند بالگرد 214 بود که به منظور رساندن سوخت و مواد غذايي و دارويي رزمندگان به سمت خطوط مقدم مي رفت. ابري سياه تمام منطقه را پوشانده بود و ديد خلبان به شدت محدود شده بود از اين رو چاره اي نبود جز اينکه در ارتفاع پايين پرواز بکنند که ناگهان بالگرد کبري مورد اصابت گلوله تجزيه طلبان قرار گرفت. پس از سقوط بالگرد شهيد قاسمي به همراه کمک خلبان خود به اسارت تجزيه طلبان درآمد.
    فصل زمستان بود و فضاي زندان بسيار سرد. شهيد قاسمي همواره غمخوار ديگر زندانيان بود و براي هرکسي مشکلي پيش مي آمد به ياري او مي شتافت. با وجود امکانات غذايي بسيار ناچيز و سخت گيريهاي بيش از حد، اغلب اوقات روزه مي گرفت. او مدتها سخت ترين شکنجه ها را در زندان دولتو تحمل کرد. آنقدر دلير و با شهامت بود که در يکي از بحثها با صراحت به آن کوردلان گفت: من مقلد امام(ره) هستم و اکثريت مردم ايران هم مقلد امام هستند، امام تنها رهبري است که مي تواند ما را از چنگال شرق و غرب نجات دهد. يکي از همرزمان شهيد قاسمي تعريف مي کرد که بازجويان در برابر آزادي حسين از او تنها مي خواستند به انقلاب و رهبر عزيزش اسائه ادب کرده و از خواندن نماز در زندان خودداري کند اما او با قامتي استوار و روحي تسخير ناپذير شکنجه ها را تحمل و از مقتدايش دفاع مي کرد مزدوران طاقت نياورده و پس از 6 ماه اسارت در حالي که حکم اعدام او را روي سينه اش گذاشته بودند در تاريخ 13/2/62 اين خلبان شجاع هوانيروز را تيرباران کردند و شهيد قاسمي با فرياد يا ابوالفضل و يا قمربني هاشم به درجه رفيع شهادت نايل گشت و براي هميشه از ميان زمينيان پرواز کرد و به معراج رفت.
    در پايان جا دارد از گروه معارف جنگ شهيد کشوري کيلاکلا تقدير و تشکر گردد.
    
    
    
    


 روزنامه رسالت، شماره 6008 به تاريخ 21/8/85، صفحه 6 (فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1132 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مخاطرات محيط طبيعي
متن مطالب شماره 19، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است